Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rederik

    tag

    Sziasztok,

    Panellakás villanyszerelése előtt állok, s tanácstalan vagyok a villanytűzhellyel kapcsolatban.

    Jelen esetben van 3 darab 10A-es és egy 16A-es kismegszakítónk, erről megy a lakás lámpa és konnektor részlege. Ez eddig okés.

    Ezen felül van 3 darab 16A-es és egy 4 pólusú kismegszakító. Én úgy sejtem, hogy ezek így együtt felelősek a konyhába gyárilag vezetett ránézésre akár 6mm2-es alumínium vezetékekért. (összesen 5 vezeték megy egy falon kívüli kábelcsatornában egészen a tűzhelyig) Na mármost ezek úgy vannak elosztva, hogy az egyik fázis vezetékre van kötve a villanytűzhely, a másik kettőről meg két külön konnektor van leválasztva (mikró, mosogatógép, konyhagépek elosztva ezekben.) Föld és 0 közösen van használva (az 5 kábeles kupacból) A tűzhely 1 fázisos üzemeltetésű(érdekes egyébként, hogy 1 fázisról megy, pedig igen komoly teljesítményértékek vannak nála feltüntetve).

    Ezt kellene most cserélnem. Addig okés, hogy veszek a vastag alumínium kábelek helyett egy 5X4mm2-es MBCU vezetéket, s gondolom a bekötésnél ugyanazt követem mint most(mármint a fogyasztók oldalán). Nade a kismegszakítókkal mi lesz? Mi a fene céllal van a 3db 16A-es és a 4 pólusú kismegszakító? Eddig akármilyen panelban jártam, mindenhol ilyet láttam. Ezek helyett mit tegyek az új kapcsolószekrénybe? Legyen pl egy 20A-s a tűzhelynek, s másik kettő 16-os az egyéb fogyasztóknak?

    Köszönöm

  • Rederik

    tag

    válasz Rederik #14510 üzenetére

    Azt még hozzátenném, hogy a tűzhelyünk kerámialapos és egy fázisról üzemel. Ezt egyébként hogy oldják meg? Mert az összes teljesítményt így egyszerre nem tudja felvenni, mégha 20A-es kismegszakítóra is van kötve. Szabályozza a részegységek teljesítményfelvételét a készülék?

  • Rederik

    tag

    válasz csemberlen #14512 üzenetére

    Nem nyugtattál meg:-(

    Elsiklik valami felett a figyelmem, vagy egy amatőr hibát nem veszek észre?

  • Rederik

    tag

    Köszi, nem én akarom csinálni, csak arra akarok felkészülni, hogy mikre lenne szükség a változtatáshoz. Hogy mégis anyagilag mire lehet számítani. Kell-e majd ugyanennyi eszköz a kismegszakító táblába, vagy nem.

    Egyébként az egy tök egyszerű kérdés, hogy 16A-es kismegszakítóról üzemelhet-e a kerámialapos tűzhely, vagy sem:-)

  • Rederik

    tag

    válasz biker #14517 üzenetére

    Hello,

    Csatoltam a kismegszakító táblánk képét.

    A felső sorban 3 darab 10A-es és egy 16A-es van. A 16-os a fürdő konnektorok. 2 darab fedez két világítási kört, s a maradék 1db 10A-es a lakás összes többi konnektora.

    Az alsó sor pedig a konyhába falon kívül vezetett 5 ért kontrollálja. A kérdésem csak az miként.
    Azt sejtem, hogy a 3 darab 16-os egyenként szakítja meg a 3 különböző fázis vezetéket, de a 4 pólusú az mit csinál? Mert ha azt lenyomom, akkor a konyhai ágon semmi sem működik.

    Az vajon egy közösítő?

    Azt szeretném ugyanis kideríteni, hogy miként működik ez a panelekben általános megoldás. Az eredeti villanytűzhelyhez kellett gondolom, de mostmár a modernebb készülékeknek nincs erre szüksége szerintem.

    Lakásba nem jön be 3 fázis, csak gondolom a konyha 3 körrel van lekezelve ezek révén.

    Természetesen nem lekapcsolt állapotban van, csak a kép készítése idejére kapcsoltam le a 4-est...

    Ja és a villanóra mellett csak 1 darab 25A-es kismegszakító van.

    [ Szerkesztve ]

  • Rederik

    tag

    Sziasztok,

    Lenne még egy villanyszerelős kérdésem, köszönöm az eddigi iránymutatásokat is!

    Hely és pénz spórolás céljából mekkora eretnekség, ha egy 5X2,5-ös (esetleg 5X4-es) kábellel alakítok ki 3 áramkört már a kapcsolószekrényből kiindulva? A fázisok persze külön kismegszakítókon lennének, de ugye a 3 kör közös védőföldet és nullát használna.

    Szoktak ilyet, vagy célszerű a 3 darab 3X2,5-ös kábel mellett maradni?

    Lényegében a konyhai konnektorokat tervezném két körrel lefedni, a 3-dikon meg menne a tűzhely. (Ezért gondoltam esetleg 4mm2-es keresztmetszetű kábelre, mert sokkal nem kerül többe) A kérdés főként az lenne, hogy szabályos ez így?

    Köszönöm

  • Rederik

    tag

    válasz bandus #14542 üzenetére

    Sziasztok,

    Köszönöm a válaszokat. Nem akarok magam nekiállni, természetesen segítséget kérnék hozzá, de bevallom próbálok előre tervezni, mert nem szeretném ha becsapna valami kontár villanyszerelő. Felénk ugyanis nem hemzsegnek a hivatalos szakik, s szeretnék normálisat kifogni.

    A célom ugyanis a költségcsökkentés érdekében az lenne, hogy amit lehet előre elkészítenék a szakembereknek (de itt csak a hornyok kialakítását, a kábelcsatornák elkészítését, falak átfúrását értem), s itt vagyok gondban, mivel számolgatom, hogy az én terveim szerint az előszoba falon végigfutó kábelcsatorna mekkora legyen, mennyi vezeték lesz majd benne nagyjából stb. Ugyanis a lakásban a lehető legkisebb barkácsolással szeretném kiviteleztetni a villanyszerelést. (Padlószegélyben pl)

    Ezért szerettem volna tudni, hogy pl 3 darab 3X2,5-ös MT kábel ajánlott-e vagy 1 darab 5X4-es is megfelel (ezt ugyanis még pont el tudom helyezni a méretei alapján a jelenlegi csatornákban,s nem kéne újat építtetni)

    Szóval ezért próbálok tájékozódni.

    De hogy az én lelkem is megnyugodjon, abban adjatok tanácsot, hogy egy teljesen hivatalos hálózat felújításnál mire figyeljek oda, mikor árajánlatot kérek egy szakembertől?
    1.) PL érintésvédelmi bizonyítvány, vagy mi a fene kell?
    2.) Mennyi garanciát szokás ilyenkor adni, kérni?

    Tehát olyan tanácsok/kérdések kellenének nekem, amivel már felkészülten mehetek a szakemberhez. Bocsánat, ha eddig nem voltam egyértelmű, és önjelölt családgyilkosnak tűntem. De túl vagyok már ablakcserén, garázsajtó cserén, s igen jól jöttek az előre begyűjtött tanácsok, kérdések a későbbi igen komoly szívások elkerülése érdekében.

    Köszönöm a segítségeteket!

  • Rederik

    tag

    És még annyi, hogy tényleg nem szabályos az áramkörök esetén a konnektorok sorba kötése? Mármint pl az, hogy a szobában szépen sorban konnektorról konnektorra halad a vezeték a padlószegélyben? S lényegében a konnektorok a kötődobozok.

    Vagy erre van valami előírás? Mert ha ez így nem megoldható, csak kötődobozokkal, meg védőcsöves vezetékeléssel, akkor már most letörtem, mint a bilifüle.

  • Rederik

    tag

    Mivel nem hagy nyugodni, s amíg várok a villanyszerelők javaslataira, ajánlataira szeretnék még egy dolgot kérdezni.

    Megnéztem ezt a Wago 222-es 3-as összekötőt (talán ez a legkisebb 3 vezeték fogadására alkalmas kötőelem). Csinált már valaki olyat, hogy ilyenből 3-at tesz a konnektor mögé, s ugye ezekkel csinálja a konnektorok bekötését?
    Vezeték padlótól fel a konnektor mögé rejtett wago-ba, onnan pedig egy vezeték a konnektorba, egy pedig vissza a padlóra, s tovább a következő konnektorhoz.

    Jól értem, hogy így lényegében a kötődobozt egybeépíthetem a konnektor szerelvénydobozával? Vagy a kötődoboznak mindenképp a plafontól x cm-re kell lennie?

    Kérdés csak az, hogy elfér-e a konnektor mögött 3 ilyen wago, meg a két 3X2,5-ös vezeték...
    Kiemelő keretbe rejtett dugalj-al szerintem nem lehet baj, max a süllyesztett konnektorok mögötti helyszűke okozhat gondot, de azt legfeljebb mélyíteném kicsit. (panel lakás)

    Így ugye azért szabályosabb konnektor felfűzést lehet csinálni egy szobában, mintha egyszerűen konnektorból, konnektorba haladna a vezeték?

    [ Szerkesztve ]

  • Rederik

    tag

    válasz biker #14621 üzenetére

    Sziasztok,

    Tudom, hogy már valószínűleg az agyatokra megyek a kérdéseimmel, s ha így van elnézést kérek, de mivel ma az egyik szerelő simán lerázott, mikor említettem neki, hogy panelban kellene villanyt szerelni, így kicsit elkenődtem, s visszatértem újra a papírjaimhoz (Még az sem érdekelte, hogy nem kell vésni).
    Abban reménykedek, ha egy olyan elképzeléssel állok elő a villanyszerelőnek, hogy itt van ez a kábelcsatorna az előszobában, s ezen keresztül eljuthatnak a vezetékek (egy-egy gerinc) a szobákba, s nem kell vésni, akkor talán könnyebben mondanak áment a panel villanyszerelésre. S nem utolsó sorban, a pénztárcámat is jobban kímélő megoldáshoz juthatok.

    Kérdésem csak az lenne, hogy az mennyire szabályos, ha minden szobába 1 vezetéket húznánk a kismegszakító szekrénytől (természetesen külön áramkörök) s a szoba valamelyik sarkában a plafon alatt, (ahol bejön a vezeték) tennék egy elágazódobozt falon kívülre. Ebből pedig a 3-4 konnektorhoz menne a 3-4 vezeték a padlószegélyben (a szegélyig egy esztétikus kábelcsatornában juttatnám le őket a doboztól, sok esetben szekrény mögött elrejtve a csatornát). Tehát lényegében nem lenne minden konnektornak saját kötődoboza, de a konnektorokba saját vezeték menne a "szoba doboztól", nem lennének sorba kötve/ felfűzve, s a kötődoboz is a plafonhoz közel lenne.

    Ez így alkalmazható 5-ös Wago-val pl. a dobozban?

    A süllyesztett konnektorokat kötődoboznak használni ötletem sincs elvetve, mert nálunk úgy oldották meg a süllyesztett konnektorokat, hogy a 15cm-es falakban vannak, s a túloldalon is van egy konnektor, tehát lényegében egy kb 65-ös lyuk van a falban, csak középen ki van töltve gipsszel. Ez a megoldás azonban több melóval járna mint a szobánkénti egy elágazódoboz.

    A bónusz kérdés pedig az lenne, hogy az egy fázisra köthető villanytűzhelyekhez tényleg célszerű 1P+N-es kismegszakítót használni?

    [ Szerkesztve ]

  • Rederik

    tag

    válasz biker #14664 üzenetére

    A fúrás, faragás nem gond, azt én előre megcsinálnám, nem vagyok ugyanis hajlandó több 10.000-et fizetni másnak érte. Ráadásul akkor ott lesz átfúrva a fal, ahol én szeretném. Nem véletlenül vettem pár éve 3,2J-os Bosch ipari fúrókalapácsot, meg olyan fúrószálakat, amik vasalt betonra vannak. A szomszédokkal meg megbeszélhető, hogy munkaidőben hétköznap csinálom a hangoskodást.

    Kábelcsatorna már most is fent van az előszobában, konyhában legrand DLP mini 40X20, úgyhogy lényegében sok csatornát nem kell vennem, s ezek még szépek is a plafon alatt. A padlószegély-re meg Salag padlószegélycsatornát használnék, ezt színben a hajópadlóhoz igazítanám. Ezt egyébként villanyszereléstől függetlenül szerettük volna már megcsinálni, de így most akkor olyat veszek, amiben van direkt villanynak fenntartott sáv.

    A legkomolyabb meló a padlószegélytől a konnektorokig futó 30-40cm-es szakaszok "vésése" lesz. De erre is kitaláltam, hogy 2cm-enként megfúrom, azt lesz egy valamilyen vájatom. Ebbe egyébként érdemes 13-as védőcsövet falazni, s abba tenni a kábelt, vagy falazzam be az MBCU-t majd a falba?

    Szerelvényezhető kábelcsatorna nem kell, mert a konnektorok már adottak, max 3-4 újat kellene vennem. Nem dobom ki ugyanis a prodaxokat 20-asával...

    Ezek után a villanyszerelő már csak arra kell majd, hogy bekösse a konnektorokat, meg a kismegszakító táblát.

    Szekálnak a kollégák, hogy minek tennék 2,5-ös kábeleket az egész lakásba gerincnek és minden konnektorhoz, de ebben is az a véleményem, hogy ki tudja melyikbe fogjuk majd bedugni a 2KW-os olajradiátort, stb. annyi plusz költsége nincs a 1,5-os kábelhez képest, hogy ne legyen meg a nyugalmam. A tűzhelyhez természetesen 3X4-es kábel menne.

    Két kérdésem viszont lenne még:
    1.) 1P+N-es kismegszakító kell tényleg a kerámialapos tűzhelyhez?
    2.) Miként oldjam meg azt, hogy a nappaliban 5 konnektorom legyen egy áramkörön? Mert ugye a Wago-ban is max 5-öst találok. 1 bemenő mellett csak 4 kimenő kábelt tudok rákötni.

  • Rederik

    tag

    válasz biker #14666 üzenetére

    Lámpák, kapcsolók maradnak. Az alumínium vezetékekekt ott ugyanis egyelőre meghagyom. Nem akarom ugyanis az előszobát szétbontani, nomeg a szobák is frissen lettek festve.
    Jelenleg is két körön van a villany, úgyhogy az adott esetben nekem megfelel. Azért kapnak két szép új 10A-es kismegszakítót azt kész. Amikor meg majd sorban az évek során felújítgatunk a szobákban, szakaszonként MM fal-ra cserélem a világítás kábeleit (persze rezet alumíniummal közvetlen nem csatlakoztatok)

    Kint az óránál most is 25A van, ennek bővítése fel sem merült bennem, mert eddig 8 év alatt talán egyszer sem oldott le. A bejövő kábelt sajnos nem látom, így nem tudom ilyen vastag, de mivel a tűzhelyhez falon kívül most is igen brutális (akár 10mm2-es) alu vezetékek mennek, nem hiszem, hogy sokkal vékonyabb lenne a bejövő. 25A már a ház átadásakor lett kialakítva, nem utólag bővítés. 1986-os a panel, úgyhogy az utolsó szériások közé tartozik.

    7 süllyesztett konnektor, és 6 falon kívüli konnektor lesz, ebből a süllyesztettek már most adottak. Ebbe természetesen a konyhapult rész nincs benne, ott 3-as elosztók vannak beépítve a szekrénybe, azokat csak be kell kötni. Kapcsolókhoz, lámpákhoz, mint említettem nem nyúlnék.

  • Rederik

    tag

    válasz veze #14670 üzenetére

    Az az igazság, hogy eredeti tervek szerint villamosmérnök kollégáim segítségével csináltuk volna a villanyszerelést, aztán elbizonytalanítottatok miután kérdeztem pár dolgot.

    Nem szeretem a kontárkodást én sem, s talán ez az ami a villanyszerelő felé hajtja a gondolataimat, de lehet, hogy naív vagyok, ha azt hiszem, hogyha előkészítem a terepet a szerelőnek, akkor könnyebben elvállalja (s talán kevesebb területen kezd egyszerűsíteni a munkán a mester), mert az eddigi beszélgetések alapján ezt vettem le. (óckodás a fúrástól, véséstől, jólesz az úgyis megoldások stb.)

    Egyébként kezdem azt érezni, hogy nem sok pluszt kapnék akkor, ha hivatalos szerelővel csináltatnám.
    Minden szerelő kell, hogy adjon egy "bizonyítványt" a munkájáról? Persze számlával dolgoztatnék.
    Mit lehet egyébként még elvárni egy hivatalos munka végén? Végig ellenőrzik nekem az összes konnektort, mindenhol leellenőrzik a földeléseket stb?
    Mert eddig még olyan mesteremberrel nem beszéltem, ahol ezek szóba kerültek...

    A legjobban egyébként az dühít, mikor valaki azzal jön, hogy az a megoldás magának drága lesz... Hát honnan tudja mi az én fájdalomküszöböm?

  • Rederik

    tag

    válasz biker #14671 üzenetére

    Tudom, hogy egyszerre sokkal könnyebb, de nyáron, mikor kifestettük az előszobát, ahol a vezetékek 80%-a megy, még fel sem merült a villanyszerelés gondolata, (ugyanis akkor még nem lehetett tudni, hogy mennyire beszívjuk a panelprogram révén nyert költségosztásos fűtést, s kell alternatív fűtési módokat keresni, így most már aggasztanak a régi vezetékek, mikor a család vándorolgat a lakásban mindenfelé a kis hősugárzókkal...)
    Most pedig nem szívesen gányolnám szét a falakat, amikért ráadásul nem is keveset fizettük :) Ezért csak a konnektorokat csinálnám első körben, a lámpák meg maradnának.

    Bárcsak nekem is menne az, hogy egyszerűbben gondolkodok, s nem próbálok mindent alaposan körbejárni, mielőtt vásárolok, csináltatok dolgokat...

  • Rederik

    tag

    Abban segítsetek még, hogy milyen márkájú, típusú kismegszakítókat érdemes nézegetni? Legrand, Schneider? Ezek a megbízhatóbb kategória?

  • Rederik

    tag

    válasz Integra #14681 üzenetére

    Falon kívüli elosztódobozt ajánljatok még olyat, ami jól néz ki, s lehetőleg inkább magas, mint széles téglalap alakú. Már fél órája keresgélek a google-ban, de képet nem sokat dob be.

    2X8-as vagy 2X12 modulos kellene.

    Ez a villámvédelem dolog mit takar? Kismegszakító dobozban van egy villmvédős modul, vagy ez különálló, mint pl egy Belkin elosztó?

    [ Szerkesztve ]

  • Rederik

    tag

    válasz DeFranco #14685 üzenetére

    Nem szerelek, de ezt már leírtam, hanem érdeklődök mit kérjek, kérdezzek a szerelőtől.

    A szerelő ugyanis arra fog ajánlatot adni, amit kérek tőle, de ha itt nem mondjátok, hogy létezik ilyen és olyan megoldás, akkor eszembe nem jutna ilyenben is gondolkodni, utólag meg bánnám. Valamint azért is kérdezősködök, hogy minél kevesebb témában tudjon megvezetni a mester, mert ponthogy fontos lenne nekem a család biztonsága.

    Szeretnék ugyanis utánajárni az áraknak is, hogy mire készüljek a mester(ek) ajánlatával kapcsolatban.

    Eddig már két dolgot is kaptam tőletek hasznos infóként:
    1.) Az esztétikus legrand csatornák
    2.) Villámvédős modul a kismegszakító szekrénybe

    Beszéltem már olyan szerelővel is egyébként aki még a Fi reléről is próbált lebeszélni, merthogy túl drága lenne, meg, hogy attól még megráz az áram, ha az is van... Aztán mikor mondtam neki, hogy ez manapság már eleve előírás, akkor említette, hogy hát végülis igen, akkor legyen ilyen is.

    Ráadásul olyat is kaptam már a fejemhez, hogy a FI relénél lehet eleve szívás lesz a bekötés, mert a valószínüleg hozzám csak a 0 jön be, s sok esetben panellakásnál nem is lehet bekötni úgy, hogy ne verje le állandóan...

    Szóval a sok bizonytalanság az, ami miatt próbálok informálódni, de már kicsit bánom, hogy elkezdtem ezt az egész utánajárást, mert csak sok fejfájást generáltam magamnak, meg másoknak is :(

  • Rederik

    tag

    válasz biker #14690 üzenetére

    Sziasztok,

    Végre sikerült találnom olyan villanyszerelő szakembert, aki segítene a rendszerem bekötésében úgy, hogy amit tudok, azt én csinálom meg (fúrás, csatornázás, kábel fűzés stb.)

    Volt viszont egy ötlete, amiben kikérném a véleményeteket.

    Ne vigyünk 3 áramkört a konyhába már a kismegszakító dobozból, hanem vigyek egy gerincet (3X6-os biztos, ami biztos) s a konyhába tegyünk egy kisebb kismegszakító dobozt, s onnan induljon a tűzhely, meg a két-három konyhai áramkör saját kismegszakítókkal, saját vezetékekkel.

    Találkoztatok már ilyen megoldással?

    1.) Jól értem, hogy itt lényegében a fő elosztószekrényből ez a gerinc kismegszakító nélkül (FI relé és túlfesz védelem után) "direktben" jutna a konyhába, s azt nyerhetem, hogy egy vastag vezetékgerincet viszek 3 vagy négy vékony helyett, valamint ha később bővítem a konyhát, akkor nem kell új vezeték, csak le kell csatlakozni második kismegszakító doboztól?

    2.) Ha vezetékcsatornában vinném, akkor használhatok tömör MBCU helyett könnyebben hajló 3X6-os sokerű kábelt? Vagy maradjak a tömör vezetéknél?

    3.) Mekkora a legnagyobb keresztmetszetű vezeték, ami egy normál prodax classic dugaljba beköthető? Azt tervezem ugyanis, hogy a hifihez 3X4-es vezetéket vinnék (hifisták ajánlására) Természetesen nem a nagy teljesítmény miatt...

    Válaszaitokat, tanácsaitokat ismételten köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • Rederik

    tag

    Sziasztok,

    Ismét kérdésem lenne, igaz most nem villanyszerelős.

    Egy barátoméknál kellene valahogy megoldani, a vízteres kályha esetén azt, hogy a gyakori áramszünetek esetén miként lehet a keringető szivattyút üzemben tartani, hogy ne forrjon fel a víz a rendszerben, mert ugye a fatüzelésű kazán nem áll meg áramszünetben, ellentétben a gázkazánnal.

    Adjatok legyetek kedves olyan tippeket, hogy ki, miként hidalná át ezt a problémát.

    Elvileg 2 óra alatt leég a kazán, de nem találkoztam még olyan szünetmentessel, ami ennyit bírna egy 60 wattos szivattyúnál.

    nem akarom elhinni, hogy PC-s szünetmentesben kellene gondolkodni, s nem jutott még eszébe senkinek erre megoldás. Persze nem gány megoldásra gondolnék.

    Köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • Rederik

    tag

    Sziasztok,

    Megint van egy villanyszerelős kérdésem :)

    Van arra valami előírás, hogy mekkora falon kívüli vezetékcsatornába mennyi vezeték mehet maximum? Jó lenne tudnom, hogy a 6 db 2,5-ös MBCu a 40X20-as csatornában (belemértem, elfér) szabálytalan-e, vagy esetleg nem javasolt kategória. Mert akkor cserélném 40X40-esre a csatornát, igaz nem terveztem.

    Itt gondolom a melegedés miatt lehetnek eléírások, igaz?

    Köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • Rederik

    tag

    válasz csemberlen #14850 üzenetére

    S arra van előírás, hogy kábelcsatornába MT/MBCU vezetékek mellé szálankénti MCU vezetéket tehetek-e?

    Mert számolgatom, hogy a szobák MBCU-ja mellett nem egy 3X4-es MBCU-ban vinném a tűzhelyig (végig kábelcsatornában falon kívül) a kapcsolatot, hanem 3 különálló 4-es MCU vezetékben. Az mehet a többi mellett, vagy csak külön szokták vinni?

    Itt gondolom a szigetelés nem lehet probléma. Bár azt még nem tudom, hogy kevesebb helyet foglal-e a 3 darab MCU, mint egy 3X4-es MBCU vagy MT...

  • Rederik

    tag

    válasz csemberlen #14861 üzenetére

    16C-s kismegszakítókat tervezek a konnektorok áramköreihez. 2,5-ös kábel megy mindenhova. Egy áramkör max 4 konnektor.

    A kérdés csak az, hogy MCU vezetéket szabad-e MT vagy MBCU vezetékekkel egy csatornában vezetni. Mert a tűzhelyhez 3X4mm vezetéket tervezek. Ehhez lesz egy 20C-s fázisnulla kismegszakító. Bár jelenleg 16A-en is vígan muzsikál a kerámialapos tűzhely, még sosem verte le a kismegszakítót.

    Természetesen lesz FI relé is.

    Ehhez kacsollódóan a kérdésem az lenne még, hogy jelenleg igaz 25A a fő megszakítóm az óránál, de ha esetleg később 32-re bővíttetek, akkor érdemes lehet már most nem 25A-es, hanem 40A-es FI relét venni, hogy akkor ne kelljen ezt is bővíteni?

  • Rederik

    tag

    Sziasztok,

    Villanyszereléses kérdés ismét:-)

    Utánajártam a teljesítménybővítésnek 25-ről 32A-re a panellakásunknál, s úgy néz ki nem lehet, hacsak nem cseréltetjük ki a teljes lépcsőház rendszerét több millió forintért, vagy én nem éppíttetem ki a saját órámig a gerincet a lépcsőházi főelosztótól.

    1.) Jól sejtem, hogy egy ilyen kb 20 méteres szakasz kicseréltetését nem úsznám meg 50.000Ft-ból? Mert azt nem tudom, hogy ezt az EON, vagy regisztrált szerelő is végezheti. Itt ugye az órám és a lépcsőház főelosztója közti szakaszról van szó.

    2.) Egyébként sikerült meglesnem, hogy az óránknál lévő 25A-es kismegszakítót követően 3+1 vezeték érkezik a lakásomba, ezt viszont nem értem, hiszen 1 kismegszakítóból nem jöhet 3 fázis. Kismegszakító után lenne szétosztva a korábbi villanytűzhely miatt? Az alumínium vezetékek átmérője szigeteléssel együtt olyan 6mm, tehát a keresztmetszetük legalább 10mm2-es.

    Ez az egész csak azért merült fel bennem, ha már regisztrált szerelő fogja nálam bekötni a kismegszakító szekrényt, meg végignézni a lakás hálzatát, akkor gondoltam egy kalappal bővíttetést is kérek, s bíztam benne, hogy max a lakástól az óráig kell cseréltetnem réz vezetékre azt a 2 méteres szakaszt, de így necces lesz.

    Lakásszövetkezetesek vagyunk, s ők nem engedélyezik nekem a bővítést, arra hivatkozva, hogy akkor a többi lakónak is engedélyezniük kéne...

    Mi a véleményetek ezekről?

    Köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • Rederik

    tag

    válasz csemberlen #15009 üzenetére

    Köszönöm a választ, már le is mondtam a 25A-ről 32A-re bővítésről.

    Harry:A közös képviselővel az a bajom, hogy elvileg képviselnie kéne minket, nem cseszekedni. Megértem az érceit, de el nem tudom fogadni. Abban én is biztos vagyok, hogy rajtam kívül max még 2 lakóról tudom elképzelni, hogy bővíttetne a jövőben...

    Dehát ez sem nagyon érdekelte a közös képviselőt, mindegy, legfeljebb majd inverteres klímát nézek, ha bővíteni akarok a lakásban, mert a 25A eddig sem volt kevés, s nem hiszem, hogy később az lenne, csak úgy voltam vele, hogyha már egyszer villanyt szerelünk, akkor végezzünk teljes munkát.

  • Rederik

    tag

    Sziasztok,

    Vettem a villanytűzhelyhez egy állítólag fázisnulla kismegszakítót, de kétségeim vannak, hogy ez tényleg az általam tervezett célnak megfelelő lett. Ugyanis az egy pólusú P+N-es kismegszakító helyett (ami rohadt drága volt) 2 pólusú kismegszakítót kaptam. De ezen sehol nem látom feltüntetve, hogy P+N-es lenne.Schneider 12496 a típusa.

    Ez tényleg alkalmas fázis nulla megszakításra? Ha igen, akkor mindegy melyik oldalra megy a fázis vagy a nulla? Vagy nem megfelelő kismegszakítót kaptam?

    Ilyen, csak 20A-es:

    Köszönöm válaszotokat.

  • Rederik

    tag

    válasz csemberlen #15151 üzenetére

    Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

    Mindjárt jobb kedvem lett, remélem megmarad egész napra. Szép napot mindenkinek! :)

  • Rederik

    tag

    Sziasztok,

    Korábban tanácsokat kértem villanyszereléssel kapcsolatban, s most lett kész a lakás végre.

    S gondoltam egy pártapasztalatot megosztok másokkal is, ami könnyű, vagy nehézkes volt számomra.

    Pozitív dolgok

    1.) Salag padlószegély csatorna. Én az 56 mm-est vettem, a parketta mellett elférő vezetékek felett még egy vezeték elfér ennek a csatornának az alsó "rekeszében". Fal és a parketta közt max 2cm lehet, így lényegében 3 darab MBCU-t el lehet rejteni a padló szélébe. Könnyen igazodik a fal síkjához, jól szerelhető.

    2.) Konnektoroknak felállás vésése/vágása padlószegélytől 30-40cm-t függőlegesen. Én a "vésést" választottam.mégpedig egy 14-es dupla élű fúrószálat vettem, s 2cm-enként megfúrtam a falat.Célszerű egyből porszívózni, mert így is porol, nomeg dobálja a panelkavicsokat, mint állat. Egy horony olyan 10-15 perc. Ja és másfél centiig nem volt még vas. 1 kábelnek elég ennyi.

    3.) A panelban lévő gyári horony nem csak 5mm-es, nekem elfért benne a 3*2,5-ös MBCU gipszelve is, ha kicsit vastagabb a vakolat.Nézd meg nálad mi a helyzet, mielőtt bevásárolsz MMfal-ból:-)

    4.) A talajon nálunk még lagalább 3 cm aljzat kiegyenlítő beton volt,így pl az ajtófélfák alatt sikerült legalább ennyit csavarhúzóval és kalapáccsal lesüllyedni 3 vezeték ajtóalatti átfűzéséhez.

    5.) A tömör vezeték és a vékony Wago előnye, hogy kis szerelődobozokban (falonkívüli) lehet megcsinálni a kötéseket. Egy doboz/szoba elrejtve szekrény mögé, s onnan mennek a vezetékek a szegélyre.

    Amivel szívtam:
    1.) A parketta szélének vágása a fal mellett nem egyszerű (eredetileg nekem csak 5-10mm rés volt, ezt kellett növelnem a kábelekhez) A legjobban egy 300ft-os gazdaságos duplaélű kézi szúrófűrésszel haladtam. 1 perc 10 max 15cm. Mielőtt valaki nekiáll, próbálja le, mert nekem sok időm elment vele.

    2.) Parketta mellett fal "kapargatása". Ahol hézagolva volt kalapács és vastag csavarhúzó, de ahol betonos, kavicsos, ott sokkal gyorsabb a fúrókalapács, de csakis kis fúrószárral.

    3.) Knopp falon kívüli dupla dugalj. Ez egy f.s. 2 csavar nem elég neki, mert lötyög. De hiába csavarom fel 4 csavarral a falra, a fedelet akkor is csak 1 csavar fogja, s igen lötyögős még így is. Ez idegesített fel a legjobban. Állítólag az egyik legnormálisabb falon kívüli konnektor... Süllyeszteni eszembe sem jutott volna az új konnektorokat vagy a padlón állókat.

    4.) Lámpa a teraszon. Csak két vezeték megy ki, s úgy néz ki nálam a már elrejtett/befalazott szerelődobozban valami el van kötve, mert a FI relét nem szerette. Úgyhogy terasz lámpa ki lett iktatva:-( Világításnál ugyanis meghagytam a régi vezetékeket a falban.

    Csak gondoltam másokkal is megosztom a tapasztalatokat, panel villany szerelésben.

  • Rederik

    tag

    válasz Rederik #15363 üzenetére

    Lenne viszont pár kérdésem:

    1.) A teraszra kivittem egy vezetéket a későbbi klímának. De nálunk 10cm szigetelés van a falon. Mü III-as csövet ha teszek a lyukba s úgy megy át a szigetelésen a vezeték az okés, vagy ne foglalkozzak vele. AZt tanácsolták nekem ugyanis, hogy szigetelésben tűzálló csőben kell vezetnem a vezetéket.

    2.) Hungarocellre kintre milyen szerelődobozt érdemes kitenni, a klíma bekötéséhez?

    3.) Van valami olyan világítási megoldás, hogy a lámpához nem kell direkt áram, de a már meglévő beltéri kapcsolóról tudjam vezérelni? Kimegy ugyanis két vezeték a mostani lámpához, amit kiiktattunk, s gondoltam vésés és minden új kábelezés nélkül egy akksis, vagy napelemes, vagy akármilyen direkt áram nélküli lámpát kapcsolgathatnék róla. Van ilyen?

Új hozzászólás Aktív témák