Új hozzászólás Aktív témák

  • vfo7

    senior tag

    válasz azbest #9923 üzenetére

    Az antennatechnikában az adott vételi helyen mérhető jel/zaj arány dönti el, milyen minőségben fogható a jelforrás. Digitális modulációnál értelemszerűen rosszabb jel/zaj viszony engedhető meg, de a fizika törvényei ott is érvényesek: az UHF sávban (ahol a DVB-T-t sugározzák) kvázi egyenes vonalban terjednek a rádióhullámok és a hullámhosszal összemérhető fémtárgyak, legyen az drótkerítés, madárkalitka, vagy vasbeton fal, ha az adó és a vevő közé kerülnek, komoly jelszintcsökkenést produkálnak.
    Digitális vevőknél a gyártók a megengedhető rosszabb jel-zaj viszony miatt kevesebb, vagy semennyi gondot nem fordítanak a bemeneti RF-szűrők gondos és pontos méretezésére.

    Emiatt a különböző, többnyire nem többhangoltkörös bemenetű tunerek (stick, beépített, vagy TV-ben lévő) mindenféle rádiófrekvenciás szemetet összeszednek, melyek a hasznos jellel keveredve jutnak a tulajdonképpeni vevő bemenetére. Ez azt eredményezi, hogy viszonylag magas hasznos jelszint mellett is pocsék lehet a vétel, mert a kvázi nem létező bemeneti kör rengeteg felharmonikust és intermodulációs torzítást produkál.

    Csak érdekességképpen: amikor kb. 1993-94-ben megjelentek az első 900MHz-es mobiltelefonok, mindegyiknek kihajtható/kihúzható/ráépített antennája volt. (Pl. Ericsson 197/198, Nokia 6110). A 900 MHz-es frekvenciasáv közvetlenül a DVB-T (470-860 MHz) mellett helyezkedett el. A nagy antennák tették lehetővé, hogy viszonylag szerény átjátszósűrűség mellett is nagyjából lefedett legyen az ország. Később, ahogy nőtt az átjátszók sűrűsége, úgy váltak egyre kisebbé az antennák, majd tűntek el teljesen a telefonok külsejéről, mert az egységnyi területre eső nagyfrekis térerő egyre nagyobb lett. Kezdettől fogva érezhető volt, hogy ha "rossz a térerő", odébb kellett menni pár lépést, hogy a helyzet javuljon.

    A DVB-T-nél hasonló a helyzet: van egy elméletben kiszámított jelszint, amit az adók besugárzási körzete biztosít, ám a jel útjában lévő fémtárgyak/felharmonikusokat termelő jelforrások (ld. fent) jelentősen rontják a vételi minőséget, amire csak rátesz a pocsék minőségű rádiófrekvenciás fokozat a vevőben (stick, tunerkártya, stb.). Ilyenkor kell a jelforrást közvetlenül látó külső antenna gyakran még olyan esetben is, amikor az adó nincs is túl messze.

    [ Szerkesztve ]

    Aki csak a lábával siet, hibázik.

Új hozzászólás Aktív témák

  • garga01

    senior tag

    Sziasztok!
    Megosztom a driver pakk -hoz a linket ismét, nagyon sokszor kapok még mindig mailt, hogy a régi driveos linken hozzáférést kér valaki. Fent van nyilvánosan, de sajnos valamiért a régi hsz-t találják meg sokan (gondolom Google oda visz).
    Tehát mindenféle Leadtek Winfast Tv kártya drivere, PVR2 telepítő, stb. letöltése ITT
    Van egy BTFLASH.ZIP, azt csak az használja, aki tudja mire való, valamilyen chip ID-t lehet helyreállítani vele, korábban volt szó itt a topikban róla.
    Segíteni sem privátban, sem mailben sem tudok a kártyákkal/driverekkel kapcsolatban, már régen eladtam őket.

    Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt..... csak más a fogása!