Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz Apollyon #22576 üzenetére

    Igen, meg lehet rajta sértődni, de nagy igazság. Ezt egyébként írtam ubyegonnak már minimalizmus cím alatt. Hogy a bloat megoldással nem csak az a baj, hogy memóriát foglal, hanem több függőség, több service, több API, több driver van bedrótozva hozzá, és valami minél komplexebb, minél több komponensből áll, annál nagyobb az esélye, hogy valami frissítéskor eltörik, vagy előjön valami bug. De minimalizmus nem csak magukon a progikon mérhetők, hanem pont ilyen felhasználási szokásokon, ki mikor frissít, indít-e újra, használ-e valami extra, kényelmi megoldást, stb..

    Ezért is írtam, hogy a minimalizmus nem tárgyi tudás, hanem sokkal inkább szemlélet kérdése, és ez az a szemléletbeli változás, amihez idő is kell, nem lehet siettetni, meg erőszakolni. Még évek múlva is változik az embernek a szemlélete. Sőt, pont ez a szemlélet az, ami úgy általában megakadályozza a Windowsról Linuxra átállók sikerességét is. Próbálják Windowsként használni, tűzfal, vírusirtó, különböző weboldalakról szedett offline installeres szutykok erőltetése (a szabályos csomagkezelős-tárolós megoldás helyett, dependecy hellt okozva), windowos programok el nem engedése (helyette minden Wine-ben futtatva), stb.. Persze egyből keserűséggel jár, mert azonnal látszik, hogy nem Windows, és nem tud olyan jól windowsul működni, mint egy natív Win, de hát pont itt van az ördögi kör csapdája, hogy pont az lenne az egésznek a lényege, hogy nem Windows, hanem egészen máshogy működik, nem csak egy-két dolog át van benne keresztelve meg átbőrözve, hanem az egész logikája más, másmilyenek a fájlrendszerek, mappaszerkezet, driverek, más a frissítési mechanizmus, szoftvertelepítési metodika, mások a kiterjesztések, fájlformátumok, egyes feladatok csak teljesen már workflow-ban oldhatók meg (pl. előfordulhat, hogy amit Windows alatt meg lehetett oldani 1 programmal, az Linux alatt 2 másikkal váltható csak ki). Mert az egész szemlélet, alapfilozófia más, és pont az a lényeg, hogy nem a Windows működése van benne utánozva, klónozva.

    Eleve a Windows még DOS-os meg CP/M-es örökségeket őriz a 3 karakter kiterjesztésekkel, A-B-C stb. meghajtókkal, aztán erre jött ár a 32 bites korszakban, hogy grafikusan bootoló, OOP grafikus objektumokra fejlesztett kernel, mögöttes registry adatbázis, külső szoftverforrások használata, user alapból admin jogú, stb..

    Persze, közeledtek az OS-ek, mert pl. a Windows NT-k vettek át POSIX megoldásokat (már a DOS is a CLI kapcsolókat, pipe, stb.), ACL, journaling file system, Users/Roaming mappa (/home és ~/ koppintása), Program Files & Program Files (x86) (ami a lib, lib32, lib64, bin koppintása egy kicsit), akkor most legutóbb virtuális asztalok, redshiftes megolás, stb.. A Linux is vett át a Windowsból, pl. OOP grafikus API-k, Gtk, Qt. Vett át a MacOS-ből is, aminek megint más a logikája, dokk+felső panel dizájn, ablakkezelő gombok a másik szélen, Store-ból teleepítés, ezeket utánozza a Gnome, Unity, meg a Pulseaudio, systemd, CUPS, stb. is a MacOS aktuális részéből lett lekoppintva. De ettől még a szakadék meg a jelentős szemléletbeli különbség megmarad ezen OS-ek között.

Új hozzászólás Aktív témák