Új hozzászólás Aktív témák

  • Mozakitom

    újonc

    válasz SsPL711 #215 üzenetére

    Az igazán mély hangokhoz valóban nagy membrán felület kell, de minél nagyobb az átmérő, annál nagyobb a torzítás. A hangfalak érzékenysége sem mellékes, azaz hogy egy watt teljesítmény növekedés mellett mennyit "hangosodik" a hangfal (az enyém 91 dB). Minél "érzéketleneb" egy hangfal, annál mélyebbre képes lemenni, ez viszont eszi a teljesítményt, azaz egy kis teljesítményű erősítő nem tudja kihajtani az igazán mély hangokat.
    A másik gond a műanyag hangfalakkal pont a saját rezgés, azaz bizonyos hangerőnél, frekvenciánál elkezdhet zörögni a műanyag (a fa már nem annyira), mint ahogy az ablaküveg, vagy a tányér a szekrényben. Ez eléggé zavaró tud lenni.
    Egyébként egyszer vásároltam a korábbi B and W hangfalaim mellé (szintén 60 Hz-20 kHz) egy Wharfedale mélynyomót (talán 25 cm-es membrán volt benne, erre nem emlékszem), ami állítólag 30 Hz-től indult. Sokat kínlódtam a fázis eltolódás beállításával, de végül sikerült. A mélyfrekvenciákhoz a mélynyomó semmit nem tudott hozzátenni, csak a mennyiségéhez (ahhoz viszont brutálisan), abból meg már így is volt elég sok. Végül eladtam.
    Létezik egy koordináta rendszer a vízszintes tengelyen frekvencia érték, a függőleges tengelyen hangnyomás (dB-ben). Ezen lehet azt vizsgálni, hogy a rendszer milyen frekvencián, mekkora hangerővel szól. Akkor jó a rendszer, ha hallható frekvencia tartományon belül közel vízszintes a "görbe" (utána már jelentősen lefelé törik. Ennek a lényege az, hogy a görbét milyen kritériumok között határoljuk le. A hifi-sták általában +- 3 dB, a számítógépeknél és egyéb "igénytelenebb" rendszereknél +- 6 dB. Ha egy picit otthon vagy a hangtanban, akkor tudod, hogy a hangnyomás és a hangerő között logaritmikus összefüggés van, ami azt jelenti, hogy -3 dB, az fél hangerőt jelent, míg a -6 dB, már negyed hangerő (ezt már ki sem lehet hallani a rendszerből). Azaz jelen vannak az alsó frekvenciák, még a 10 Hz is, de hallani már alig, vagy egyáltalán nem lehet őket. Egyébként a 10 Hz már kívül esik az emberi hallás tartományon, tehát hallani nem lehet, érzékelni a gyomorban viszont igen (azonban ilyet csak koncerteken lehet tapasztalni, a logitechnél, de a bose-nál sem lehet soha).
    Bocs a hosszú fejtegetést. :R

Új hozzászólás Aktív témák