Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mozakitom

    újonc

    válasz SsPL711 #179 üzenetére

    Sziasztok!

    Sokáig nézegettem a Logitech Z623 2.1 rendszerét, mivel a régi rendszerem egy olcsó 2.1-es rendszer és munka közben zenét szoktam hallgatni rajta, illetve játszani is szoktam. A Logitechet sajnos meghallgatni nem volt módom, de kellően elfogult vagyok a céggel szemben, mivel tökéletesen működik egy G700S egér, G510S billentyűzet és végre nyugdíjba helyezhettem az összes távirányítót egy logitech harmony touch szerkezettel.
    Egy hirtelen jött ötlettel azonban dobtam a logitech Z623-as rendszert, és beszereztem egy Bose Companion 20-as típusú hangfalat. Döbbenetesen szól, igaz, hogy semmilyen adatot nem adtak meg (sem teljesítményt, sem frekvenciatartományt, semmit). Az igaz, hogy drága, de cserébe olyan technikát kap az ember, hogy leesik az álla (megrendeléseket felveszek :C ). A potméter teljesen recsegésmentes high-tech darab.
    Az előző teszthez kapcsolódóan: az a mélynyomó nem tud 30-35 Hz-re lemenni, az biztos. A 20-25 Hz-es értéket még a hifi audiofil-highend termékei sem tudják, a 40-55 Hz már nagyon jónak számít (- 3 dB-es méréshatárral).
    Ezek a számítógépes rendszerek jó, ha a 100-150 Hz-et tudják (még a Bose is). A mélykiemelés általában nem a legmélyebb frekvenciát emeli ki, hanem a felső basszust és elveszik a legalsó frekvencia.

  • Mozakitom

    újonc

    válasz SsPL711 #213 üzenetére

    Sajnos nem hallottam a logitechet, de abban biztos vagyok, hogy nem tudja a 35-40 Hz-t, de még az 50-et sem. Hifiz(t)em, van egy JM LAB Focal Chorus-om, aminél 2 db 17-18 cm-es hosszúlöketű membrán gondoskodik a mély tartományról. Ez azt jelenti, hogy a membrán felületek így duplának tekinthetők (csak kizárják nagy membrán felületekből adódó jelentős torzítást). Ennek az álló hangfalaknak a frekvencia tartománya 55 Hz-20 kHz. Abban úgy gondolom megegyezhetünk, hogy basszusban meg sem közelíti a logitech, vagy a bose a JM Lab-FOCAL-t. A berendezési tárgyak rezgésbe hozása pedig saját frekvencia és hangerő kérdése, a basszus frekvenciájához nem sok köze van. Nálam nem rezegtet meg semmit a Bose, mert nem nagyon van mit rezegtetnie (nincs üvegpohár a vitrinben)
    Javaslom meghallgatásra a kis Bose hangfalat. Ezt akár még úgy is meg lehet tenni, hogy a youtubon lévő különféle zenéket lejátszó, különféle hangrendszereken végzett A-B teszteket hallgatja meg az ember. Számítógépes hang általában tömörített (MP3), különféle tömörítési rátával (126 kB/s, 192, 256 stb.), ami egyébként is sávhatárolttá teszik a zenét, azaz a frekvencia alsó és a felső szélét levágják és ami marad az kb. 150 Hz - 16 kHz (persze tömörítéstől függő). Tehát ezeknél a számítógépes hangrendszereknél nem lehet beszélni 80-100 Hz alatti mélytartományról.

    [ Szerkesztve ]

  • Mozakitom

    újonc

    válasz SsPL711 #215 üzenetére

    Az igazán mély hangokhoz valóban nagy membrán felület kell, de minél nagyobb az átmérő, annál nagyobb a torzítás. A hangfalak érzékenysége sem mellékes, azaz hogy egy watt teljesítmény növekedés mellett mennyit "hangosodik" a hangfal (az enyém 91 dB). Minél "érzéketleneb" egy hangfal, annál mélyebbre képes lemenni, ez viszont eszi a teljesítményt, azaz egy kis teljesítményű erősítő nem tudja kihajtani az igazán mély hangokat.
    A másik gond a műanyag hangfalakkal pont a saját rezgés, azaz bizonyos hangerőnél, frekvenciánál elkezdhet zörögni a műanyag (a fa már nem annyira), mint ahogy az ablaküveg, vagy a tányér a szekrényben. Ez eléggé zavaró tud lenni.
    Egyébként egyszer vásároltam a korábbi B and W hangfalaim mellé (szintén 60 Hz-20 kHz) egy Wharfedale mélynyomót (talán 25 cm-es membrán volt benne, erre nem emlékszem), ami állítólag 30 Hz-től indult. Sokat kínlódtam a fázis eltolódás beállításával, de végül sikerült. A mélyfrekvenciákhoz a mélynyomó semmit nem tudott hozzátenni, csak a mennyiségéhez (ahhoz viszont brutálisan), abból meg már így is volt elég sok. Végül eladtam.
    Létezik egy koordináta rendszer a vízszintes tengelyen frekvencia érték, a függőleges tengelyen hangnyomás (dB-ben). Ezen lehet azt vizsgálni, hogy a rendszer milyen frekvencián, mekkora hangerővel szól. Akkor jó a rendszer, ha hallható frekvencia tartományon belül közel vízszintes a "görbe" (utána már jelentősen lefelé törik. Ennek a lényege az, hogy a görbét milyen kritériumok között határoljuk le. A hifi-sták általában +- 3 dB, a számítógépeknél és egyéb "igénytelenebb" rendszereknél +- 6 dB. Ha egy picit otthon vagy a hangtanban, akkor tudod, hogy a hangnyomás és a hangerő között logaritmikus összefüggés van, ami azt jelenti, hogy -3 dB, az fél hangerőt jelent, míg a -6 dB, már negyed hangerő (ezt már ki sem lehet hallani a rendszerből). Azaz jelen vannak az alsó frekvenciák, még a 10 Hz is, de hallani már alig, vagy egyáltalán nem lehet őket. Egyébként a 10 Hz már kívül esik az emberi hallás tartományon, tehát hallani nem lehet, érzékelni a gyomorban viszont igen (azonban ilyet csak koncerteken lehet tapasztalni, a logitechnél, de a bose-nál sem lehet soha).
    Bocs a hosszú fejtegetést. :R

Új hozzászólás Aktív témák