Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #48699 üzenetére

    Lakáshitelből tőzsdézni? 10 éves tőzsdei bikapiac tetején? 7 évnyi történelmileg páratlan ingatlanpiaci rally végén?

    Azt hiszem megtaláltad a garantált siker receptjét. Uzsgyi könyvet írni róla, mielőtt még valaki lenyúlja!

  • julius666

    addikt

    Sziasztok!

    Sajnálatos családi tragédia miatt örökösödési kérdésekkel kell foglalkoznom mostanság. Fizikai kp öröklés az hogy megy, nem tudja valaki? Összességében indokolatlanul nagy összegről lenne szó, ami örökösre leosztva pont határeset (2-3m). Ahhoz már sok, hogy hétköznapi költésekkel szép lassan elropogtassa az ember, a NAV ingerküszöbét egy vagyonosodásihoz viszont még nem biztos, hogy megüti.

    Neten utánajárva csak annyit találtam, hogy (ha bevallják), az össz ingóság 300e feletti része illetékköteles. Ismerősi körben körbekérdezve, ahol volt az elmúlt években hasonló tragédia ott azt mondta mindenki, hogy a KP-t, ingóságokat be se kell vallani amennyiben nem kiemelten indokolt tárgyról van szó (pl. értékes festmény), az örökösök eloszthatják egymás közt szabadon. Az örökösödési nyilatkozatos papír alapján is így tűnik nekem, de logikusan gondolkodva elég hülyeségnek hangzik, hogy ha kap valamelyik örökös valamiért egy vagyonosodásit a nyakába, és rákérdeznek, hogy honnan az adott összeg, akkor random be lehetne mondani, hogy kp-t örökölt amit elosztottak egymás közt az örökösök. Így bármilyen pénzt tisztára lehetne mosni...

    De ha bevonnánk valahogy az összeget az örökösödési eljárás alá sem tiszta nekem, hogy nem-e kérdeznének rá, hogyan gyűjtötte össze a kedves elhunyt az alig átlag feletti fizetéséből egy jobb új autó árát kp-ban otthon a párnacihában, mindezt ráadásul az egyéb, szinten nem elhanyagolható összegű megtakarításai mellett. Csak mert ha nem, akkor az megint nyilván olyan, hogy akkor ilyenkor bármilyen összeget tisztára lehetne mosni...

    Őszintén szólva ha eljárás indulna, elég nehézkes lenne bármit bizonyítanom ezzel kapcsolatban, mivel max elképzeléseink vannak erről nekünk is. Hosszú, akár több éves hatósági hercehurcához ilyen összegre meg baromira nincs kedvem (amíg ráadásul gondolom valami hatósági széfben parkol az egész, a bukott hozam mellett még extra költségen).

  • julius666

    addikt

    válasz JoinR #49999 üzenetére

    de azért 2-3M Ft-ot nem olyan sok idő elkölteni, ha csak abból élsz. 1 év alatt csak elfogy, nem?


    Minden kiadásomat nem tudom/akarom kp-ból fedezni, mert pl. rezsit továbbra is biztosan online fogom fizetni, nem fogok postára járni emiatt. De több ilyen tétel is van.
    Szóval szerintem 2 évig simán kitarthat, főleg a korona miatti csökkentett kiadások mellett. (Most, hogy egyébként gyűlölök kp-zni az mellékes)

    Addig meg elfér otthon.

    Hozzánk törtek már be és vitték már el az összes fizikai pénzt itthonról (ráadásul pár éve, nem még a viharos 90-es években). Annyira nem volt vicces kisebb összegnél sem, mivel a biztosító egy büdös vasat sem térít az ellopott kp-ből.

  • julius666

    addikt

    válasz Oppenheimer #50001 üzenetére

    Szóval nyugodtan beslattyoghat minden örökös vele bankba/MNB-hez és pénztári befizetéssel lekötheti nyugodtan?

    Nálam egyébként ez alapból kevésbé kritikus, mert (magyar viszonylatban) jól keresek, nálam tényleg nem kirívó összeg. Inkább tesóm szempontjából kérdéses ez, neki ez az összeg több, mint az éves jövedelme (egyetemista, mellette félmunkaidős gyakornok). Az se tűnik fel a navnak, ha nála jelenik meg hirtelen ennyi pénz?

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz attiati #50047 üzenetére

    1. ábra szétnyílása:
    Nem a görbék szétnyílása a gond (ez is persze, de nem ez az ábra lényege). Azért van a FED eszközökkel korrigált görbe is berakva, hogy valahogy megjelenjen a sokat emlegetett "új korszak" hatása is az ábrán. A fő probléma, hogy még a pénznyomda mértékével korrigált görbe szerint is kb. annyival el van nyílva a tőzsde értékeltsége a gazdaságtól, mint 2000-ben.

    2. ábra:
    Shiller/PE-nek is van hibája. Alulértékeli a vállalati profitokat.

    A vállalati profitok értékelése nem könnyű, főleg manapság. Én nem vagyok meggyőződve arról, hogy a Bianco féle P/E biztosan annyival jobb lenne. Mindenesetre egy up-to-date ábrára én is kíváncsi lennék, az mit mond.

    #50043 Oppenheimer (meg neked is):
    A 0 kamatok valóban indokolhatják mind a valós gazdaságtól elválást, mind a magas P/E értékeket. A nagy kérdés, hogy van-e tér még a további kamatcsökkenésre, le a negatív tartományba, vagy hogy a FED mekkora részét akarja még felvásárolni az eszközöknek. Érzik ott is azért, hogy abnormális szinteken vagyunk már, komoly indok nélkül szerintem nem lesznek további lépések, amik tovább lökhetnék az árakat.

    Azt se felejtsük el azért, hogy amcsiban (vélhetően) elnökváltás lesz, meglátjuk Biden mennyire követi elődjének a "csak a tőzsdének legyen jó" szemléletét...
    Se azt, hogy ez a korona szar még bőven nem lefutott kérdés, a jövő év nagyrészt még biztosan erről fog szólni, hiába árazza azt a tőzsde, hogy a vakcina elkészültével vége az egésznek...

    Ráadásul jövőre sokat fognak nőni a vállalati profitok, szóval a jövő évvel vett PE nem is vészes.
    Jövő heti lottó nyerőszámok nincsenek meg véletlenül? Jövő éviek is jók, ha csak a jövő évről tud tutit mondani a varázsgömböd.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Zoty4 #50182 üzenetére

    Egyik villamosmérnök kollégával beszéltem (60+) az energiatémáról. Ő mondta nekem még évekkel ezelőtt, hogy tök szép ez a"clean energy", DE egy hazugság
    Napelemek, szélturbinák gyártása nagyon környezetszennyező, csakúgy mint az elektromos autók akksija. A másik hogy szerinte egyedül az atomenergia jelenleg, ami igazán olcsón tudja előállítani az áramot.

    Tök függetlenül attól, hogy az öreg épp mit mondott, meg mit nem: ha célterületen akarsz aktív kereskedni hosszútávú trendeket keresve és ehhez szeretnél kapaszkodókat, akkor az idős magyar mérnökök véleményét, legfőképp az akadémiai világból érkezőkét ne vedd túl komolyan.

    Nem buta emberek ezek, sőt, gyakran még csak nem is arról van szó, hogy több évtizede kimaradtak a szakmájuk fejlődéséből, sokuk a mai napig követi az eseményeket. Viszont egyrészt nagyon durván működik náluk a buborék effektus, másrészt nagyon "egóból" alkotnak véleményt. Nagyon szeretik vinni a mártír szerepet, miszerint ők a nagy régi motorosok akik tudják még, miről szól a szakma, rajtuk kívül meg mindenki idióta. Jellemzően olyan extrán markáns véleményt alkotnak emiatt ha kérdezed őket valamiről, amilyet egyébként ők maguk komolyabb pénzzel valószínűleg nem játszanának meg, szóval te se tedd.

    Ez (is) egyébként erősen magyar sajátosság, akikkel volt szerencsém idősebb nyugati szakemberekkel beszélni, azoknál ez a pökhendiség valahogy kevésbé volt meg.

    Disclaimer: BME VIK-en végeztem, illetve van ilyen mérnök a családban, ismerősi körben is.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz bandus #50250 üzenetére

    Miért nem újítasz fel belőle? Vagy mondjuk veszed belőle te meg valami ismerős felújításához az anyagot, valamilyen módon megosztozva a "nyereségen". Az ltp támogatáshoz igazából csak számlákat kell bemutatnod tudtommal.

    Az ltp-nek megfelelő "garantált" hozamokat senki nem fog tudni neked ilyen időtávon mondani. Persze ha nem olyan fontos neked ez a pénz, kaszinózni vele lehet tőzsdén, vagy akár crypto piacon, aztán vagy bejön, vagy nem.

    Edit: bocs, nem frissítettem a topicot, látom egy részét már megválaszolták.

    #50257
    A 30% támogatás persze éves hozamra vetítve nem annyi, de a mostani funda vackok nem azok, mint az ltp volt.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Zoty4 #50383 üzenetére

    Rossz a kérdés. A kérdés helyesen úgy hangzik:
    milyen új infó fog kijönni, hogy beesett ma 7%-ot?
    :DDD

  • julius666

    addikt

    válasz Oppenheimer #51325 üzenetére

    Van igazság abban, amit írnak, de sok újdonság azért nincs ebben. :) Illetve az ezüstnek némileg más a market capje, napi forgalma, mint valami útszéli szutyvadék részvénynek, picit máshogy működnek a dolgok...

    Ettől függetlenül sok sikert kívánok nekik, szívesen a nyakába önteném (az eddig egyébként sem különösebben rosszul hozó) ezüst bagjeimet pár reddites anarchistának. :)

  • julius666

    addikt

    válasz net91 #51610 üzenetére

    Úgy, hogy olvasd el az eredeti írást:
    [link]

    Egész más a hangvétele, mint a HVG-s cikkben az érzékeltetve van...
    Annyi konkrétum van csak az írásban, mint ami ügyesen ki lett emelve a cikkbe is, hogy állami beruházásoknál, döntéseknél nem sok szerepe van a visszacsatolásnak (nahát, milyen meglepő), meg hogy pár régióbeli ország jobban teljesített nálunk bizonyos mutatók alapján (kb. fél perc alatt kiguglizható információ).

    Az egész írás ezeken kívül a szerzőtől szokásos félezoterikus badarság. Az, hogy ilyen hibbant elképzelései vannak a jegybankelnökünknek, megint csak nem újdonság (a piacot már nem is nagyon izgatja, mert a jegybank működésében nem jelenik meg látványosan szerencsére).

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz fbaloo #54547 üzenetére

    Egy nem befektetői, mégis fontos szempont:
    Gondolom nem célod egyedül maradni hosszútávon, pár éven belül várható, hogy összejössz valakivel. A legénylakás teljesen jó egyedül, esetleg ketten, de hidd el, amint komolyabbra fordul a kapcsolat, már igencsak nyűg lesz és folyamatosan a továbblépésen fogsz/fogtok (megint) agyalni. Ha pedig még jó sok milliónyi hitel lesz a fasza helyen lévő, fasza állapotú garzonodon, amit nem tudsz előtörleszteni, nem lesz annyira vicces. Adásvételen sokat bonyolít, lassít.

    Szóval szerintem is megérheti jelenleg hitelt felvenni, akkor is, ha amúgy meg tudnád venni az új pecót "zsebből", mivel állampapírban tartva a pénzt több a kamat, mint a hitelé. Viszont a helyedben nem vennék fel legénylakásra annyi hitelt, amennyit nem tudnék 5 éven belül végtörleszteni, ha éppen arra lenne szükség.

    Ha a célul kitűzött szintű lakáshoz nem elegendőek ilyen feltételek mellett az anyagi lehetőségeid, akkor vagy lejjebb adsz az igényeidből, vagy mint írtad, olcsóbbat veszel kiadni, te meg bérelsz másikat. A saját bérleti költségedet levonhatod a kiadott lakás bevételéből, valószínűleg adóznod se kéne úgy a kiadás után, szóval ilyen szempontból nem bukós a történet. A lakáskiadás kockázatát futnád úgy, illetve az ingatlanpiaci kockázatokat (ezeket te tudod, mennyire okoznának a számodra terhet), cserébe viszont bent maradsz a piacon és nem tudsz (annyira) kiárazódni.

    Ja meg még egy előny a kiadsz + bérelsz mellett: ki tudja, hogy ha képbe kerül a jövendőbelid, ő milyen extra lehetőségeket/igényeket hoz be a történetbe.

  • julius666

    addikt

    Sziasztok!

    RC-ről ha ma kezdeményeztem Forint kiutalást, akkor az kb. mikorra érkezhet meg? :F

    A webes felületen ami infó kint van az tragédia (az utalások alatt nem látom a tranzakciót, de a "Portfólió pénz" alatt látom, hogy el van különítve).

    Az EUR -> HUF váltásnak alapból volt 2 munkanap, mire a rendszer "Fizikai készlet"-ként elkönyvelte és végre kiutalható lett (érdemi információt erről előre persze akkor sem kaptam, a devizaváltás UX-éről nem is beszélve...) Azért nem kicsit van "olcsó húsnak..." érzésem, hogy picit többre is használnám a rendszert, hogy mint csak bepakolok valamibe longra pénzt TBSZ-re... :(((

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz SzGee #54937 üzenetére

    Köszi, valóban megjött! (Kicsit több idő volt, de az már nem lényeg, lement napon belül)

    Alapvetően nem az a bajom, hogy x napig tart valami, hanem hogy nagyjából zéró visszajelzés van róla. A RC webes felülete már nem is fapados, hanem szúrágta fatuskós.

  • julius666

    addikt

    válasz Mercutio_ #55557 üzenetére

    Rossz a kérdés, a kérdés az, hogy miért erősödött előtte annyit.
    Erre pedig sajnos a válasz nem az, hogy az MNB éppen mit hazudott, hanem az, hogy nekem akkor kellett épp sürgősen nagy összeget euróból forintra váltanom, Murphy törvénye pedig úgy tűnik, még a devizapiacokat is képes megmozgatni. :(((

  • julius666

    addikt

    válasz Stanlee #55574 üzenetére

    You’ll need to upload proof of your purchase of Wise shares during the Eligibility Period, and again after 12 months.

    There are lots of ways to buy shares of companies that are listed in the UK. Depending on where you live, local securities laws and your preference, you'll need to find a brokerage and purchase your shares from there. We'll provide information on stock brokerages that offer Wise shares before any purchasing periods open.

    Ezek alapján én úgy értem, hogy tőzsdén megveszed. Egyébként valamit kavarnak is a TW-sek úgy olvastam, nem hagyományos IPO lesz célárral meg a szokásos bohóckodással, hanem kiszórják azonnal tőzsdére és szevasz. Szóval nem csak ez nem jogosít "IPO áras" vételre, másnak sem lesz ilyen előjoga. :P

  • julius666

    addikt

    válasz KMT #55614 üzenetére

    A részvények olyan időtávban kockázatosak nagyon, amely alatt itthon egy átlag, vagy akár átlag felett kereső kezdő munkavállaló nem tud saját pénzből lakást venni. Mivel ez az idő elég hosszú sajnos, ezért szerintem nem rossz ötlet már az elején részvényt is venni.
    Kivéve ha felmerül olyan, hogy nem egyedül veszed (mert pl. összeházasodsz valakivel aki szintén pénzt keres) és felvesztek mellé sok hitelt, lévén majdhogynem ingyen hajítják már nálunk is az ember után a bankból...

    Persze ha egyedül tervezel venni valami kisebb lakást kizárólag magadnak (közel) full kp-re kis fizuból és nagyon nem sürgős, elvagy vidáman még 20 évig is bérleményben, akkor mehet akár all in részvénybe. Csak szerintem a hazai fiatalok többségének nem ez a perspektíva. Saját garzon vételét lehet tologatni, családvállalás előtt viszont már nem tréfás a dolog.

    5-10 éves távon beszívsz egy olyan medvepiacot, amikor az ingatlanok és a részvények árazása elválik - mert pl. amcsiban valaki végre komolyan gondolja a nagy cégek, gazdagok megadóztatását és nagyban romlanak a profitkilátások, meg kevésbé lesz poén a szupergazdagoknak ebben parkoltatni a pénzük legnagyobb részét - aztán lehet teljesen kiárazódsz az ingatlanpiacról a nagy kockázatvállalásoddal.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz KMT #55617 üzenetére

    de annyiban azért bele lehet kötni, hogy az általad írd helyzetben (sok saját tőke, bőven a minimális önerő felett), ha bukóba is kerülsz a részvényekkel épp a vásárlás körül (nem azt írtam, hogy nagy arányban, hanem hogy egyáltalán legyen-e részvény!), akkor annyival több hitelt veszel fel és kiülöd a medvét, és a részvényből csak majd pluszban szállsz ki.

    Én csak a te ötletedet próbáltam továbbgondolni, hogy a részvénypiac extra hozamának segítségével akarsz hamarabb lakáshoz jutni.

    A (közel) full kp részt ki is hagyhattam volna igazából, lényegtelen. Jelen kamatkörnyezetben nem érdemes várni, a lehetőségeidhez mérten érdemes kimaxolni a lakáshitelt (lehetőségeid = amit úgy érzel, tudnál törleszteni gebasz esetén is).

    Ha meg jelentősen emelkedik a kamatkörnyezet, akkor duplán szopsz, mert akkor egyrészt a befektetéseid is lejtmenetbe fordulnak, másrészt hitelből is pont, hogy kevesebbet tudsz felvenni egységnyi törlesztőre.

    No meg az se árt, ha nem évtizedes medve van.

    Ami simán megtörténhet több, mint egy évtizedes, történelmileg kiemelkedő menetelés után, történelmileg extrém alacsony hozamkörnyezetben, amikor a globalizáció további folytatódása megkérdőjeleződik...

    Más különben hogy nézne ki? Mondjuk 23 éves kortól meló, csak betét és állampapír mondjuk 30-35 éves korig, amikor van esély saját lakásra? Majd lakásvétel és kb 0 befektetéssel újrakezdés?

    Kb. igen. Ha fontos a saját lakás, akkor ez a menete idehaza. Persze lehet bohóckodni, hogy próbálod a kockázatot kezelni és csak 10-15% részvény részt vállalsz be, akár úgy, hogy a legelső 1-2 évben csak abba teszel pénzt. Csak ha bejön a matek sem fogsz azzal azért sokkal előbbre jutni ilyen részvény arány mellett. 10 év alatt ebből nem lesz akkora extra hozamod (főleg ETF-be pakolva), ami érezhetően előbbre tudná hozni a lakásvásárlást. Ha meg nagyobb kockázatot vállalsz, akkor meg simán ki is tolhatja, akár a végtelenségig.

    Egészen más a 40 év múlva esedékes nyugdíjadra részvényben gyűjteni a pénzt, mint a 10 év múlva esedékes ingatlanvásárláshoz. Előbbinél könnyű lexarni, hogy éppen hova mozog az árfolyam, ki lehet ülni még 30 éven át, amíg visszamászik. Utóbbinál azért ott lesz a gyomorgörcs minden egyes korrekciónál, tőzsdei negatív hírnél. Persze ha mind te, mind a jövendőbeli párod(!) full lexarjátok, lesz-e valaha saját lakás, akkor lehet yolo-ban tolni. De ha nem ez a helyzet, akkor így lehet kellemes depressziót, rosszabb esetben öngyilkossági kísérleteket összeszedni...

    PredatorZoli #55618:
    én azt mondanám neki hogy egyetem alatt koli, rice and beans

    Na hát ezt én pont nem ajánlanám. :D
    Takarékoskodni nyilván érdemes, de azért egyszer fiatal az ember. Nem mellesleg sokan ekkor szedik össze mind a jövendőbeli párjukat, mind a későbbi lehetőségeiket megalapozó kapcsolataikat (network). Amit azon megtakarítasz, hogy moslékon élsz, esetleg alig jársz szórakozni, összesen mennyivel hozod előbbre a lakásvásárlást? Nagyon max fél évvel. Cserébe kidobod a fiatal felnőttkorodat a kukába, meg csomó jövőbeli potenciális lehetőségedet.

    Többet kell keresni, nem nyomor szintig visszavenni a költéseket. Jól kell szakmát választani, kapcsolatokat, lehetőségeket keresni. Ezzel simán megtöbbszörözheted a későbbi fizetésedet, sokkal többet számít, mint hogy alsópolcos szutykon élsz-e egyetem alatt.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Tapsi #55647 üzenetére

    Nem csak a kamatos kamatot kell megtanítani, hanem az alapvető pénzügyi tudatosságot fejleszteni.
    Az a baj, hogy ez egy ilyen megfoghatatlan dolog. Mit jelent, te meg tudod fogalmazni?

    Aki ezzel dobálózik, az jellemzően a saját ideáit érti alatta. Azt kéne oktatni magyarán, amit ő csinál, hiszen az a helyes. :DDD

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #55676 üzenetére

    Amiket írtál, azok inkább "pénzügyi alapok" kategória, mintsem "pénzügyi tudatosság". Ha már választani kell, én persze benne vagyok, hogy ált/középsuliban inkább ilyet oktassanak, mint József Attila szerelmi bánatait (vagy éppen trigonometriát, elektronpályákat, stb). De őszintén szólva ha a matematikai alapok megvannak, akkor ezeket értelmezhető IQ + kellő érdeklődés mellett meglepően hamar fel lehet szívni netről. Megkockáztatom használhatóbb, naprakészebb formában ráadásul, mintha valami középszerű tanár jó szárazon ledarálná táblánál, a valóság helyett inkább a későbbi számonkérésben visszakérdezettekre felkészítve a diákokat. Aki meg buta/akit nem érdekel az ilyesmi, annak pont annyi hasznot hozna az egész, mint József Attila életrajzát magolni. Csak dolgozatra be kell seggelni megint valami szart, aztán a későbbiekben ugyanúgy berángatnák bankban mindenféle baromság megtakarításba az értékesítők, mert a tanultakból semmi nem maradt meg (vagy eleve nem is volt jó semmire).

    Pénzügyi viselkedést ráadásul oktatni nem lehet, azt a családi mintákból, környezetedből veszed át, aztán eredményektől függően már felnőtt fejjel apránként változtathatsz rajta, ha másra van igényed. A kiszámoló blogot sem azok olvassák, akiknek kellene, hanem jellemzően akinek családi mintából hozva van már a takarékosság, vagy megvan rá az igény, mert egyszer már megégette magát az illető.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Nerd #55882 üzenetére

    Ha sajátot akarsz egyszer majd venni és amiatt szállnál be "kicsiben" az ingatlanpiacra, akkor amit a befektetős lakás vételénél fizetsz ki illetéket az majd a jövőben eladás + vételnél visszajön, mert az eladott ingatlan ára lejön a vételárból az illeték alapjának számításánál (feltéve hogy nem változik a szabályozás vagy nem feleződnek az ingatlanárak, de egyik sem túl valószínű).

    A lakáseladás után fizetendő SZJA pedig évről évre csökken, 5. év után konkrétan már nem is kell adót fizetni rá. Olyan, mint egy TBSZ++

    Lakáskiadás utáni adózás ha jól rémlik hasonló nagyságrendű mint a részvényeknél. Ezt megkerülni nem tudod (hacsak nem feketén adsz ki, de szerintem nem éri meg). De azért lehet trükközni, leköltségelni dolgokat (minden évben megcsináltatni valamit a lakáson ami utána az értékét is növeli).

    Az ügyvédi díj, földhivatali vacakolás, ha hitelt veszel fel annak a díja az ingatlan árához képest pedig aprópénz. Lehet %-osan kevesebb, mint a RC jutalékai...

    Ja igen, ha már hitel: veheted úgy, mint egy tőkeáttétes longot. A jelenlegi lakáshiteles kamatok mellett nem sok hasonlóra van lehetőséged tőzsdézésnél.

    Összegezve: a magyar adóviszonyok mellett én abszolút nem csodálom, hogy az ingatlan "A" befektetés a többségnek idehaza.

  • julius666

    addikt

    válasz Lex Icon #55876 üzenetére

    Aztán a következő években lemegy az infla és a PMÁP alig fog hozni valamit.

    Alapvetően igazat adok neked, PMÁP-ot jobban megérte volna megvenni a kedvezőbb kamatbónusszal. Viszont a PMÁP egy iszonyatosan kifacsart konstrukció, mivel az inflakövetés igencsak jelentős késleltetéssel zajlik. Ha 3 éve vetted jobb kamatbónusszal az akkori 5 éves PMÁP-ot, akkor a mostani magas inflán már nem nyersz sokat, mert az elmúlt 1-2 év inflájával kiketyeg...

    Ezért is szoktam mosolyogni amikor a kamatbónusz csökkentésénél jönnek a "a kormány magas inflációra számít" hápogások. Nem az inflációt látják előre, hanem a beépített inflációkövetési offset miatt a kötvények kamatbázisának változását a jelenlegi inflációs trendekből. :)

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #55886 üzenetére

    Az, hogy az infla rövidesen megint lemegy nulla közelébe, egy spekuláció
    Ezt biztosan nekem szántad? :F

    melyik reit az ajánlott
    Külföldi REIT-tel jelentős árfolyamkockázatot is vállalna ismerősöd azon túl, hogy a magyar ingatlanpiac - mint az elmúlt évek példája is mutatja - jelentősen el tud válni más országokétól. Pár éves távon én nem valószínű, hogy magyar ingatlanra szánt pénzt USA/Ny-Eu REIT-ben parkoltatnék.

    Magyar vonalon nem tudom milyen REIT-ek vannak, a változatos magyar "ingatlanalap" eszközöket viszont mindenképpen kerülném:
    https://lustaport.wordpress.com/2018/07/17/nyilt-vegu-ingatlanalapok/

    Családban van egyébként valami OTP ingatlanalap, múltkor nézegettem az elmúlt 5 év hozamát, nem volt képes annyit kitermelni mint egy nyomorék PMÁP. Az ingatlanárak közben háromszorozódtak.

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #55895 üzenetére

    Nem kell már most a sajátot megvenni. Ha most vesz egy befektetős kis lakást, akkor 5 év múlva pont adómentesen el tudja adni, hogy aztán sajátot vegyen.

    Persze ennek azért bőven van kockázata, ez nem diverzifikált befektetés forma, illetve a kiadás sem kockázatmentes (sőt). Cserébe az ingatlanpiac az kevésbé optimális mint a tőzsde, sokkal könnyebb "megverni a piacot". Az extra belefektetett munka jobban meg tud térülni. A tőzsdénél hiába ásod bele magad nyakig a részvény elemzésbe, 5 éves távon garantáltan full kaszinó marad még.

    A devizakockázatot te jelentősnek érzed?
    Nézz vissza historikus adatokat EURHUF, USDHUF keresztekre. Na pont annyira kockázatos, mint amit ott látsz.

    Az nem inkább plusz biztonság, hogy nem kis országunk saját, általában gyorsabban inflálódó és labilisabb árfolyamú devizájában lenne a pénz?
    Azért nem, mert ha jól értem az ismerősöd idehaza akar venni, forintért. Szép és jó, hogy pártunk és kormányunk jópár éve (sikeresen) játszik a forintgyengülésre, de ez azért nincs kőbe vésve. Pláne, hogy soktényezős a devizapiac is azért, nem csak a magyar kormány aktuális hülyeségei vezérlik a forint árfolyamot. Amcsiban monetáris politikában bekattan valami 4 év múlva és lenyomják masszívan negatívba a hozamkörnyezetet, a haverod meg csak leshet, ahogy elolvad az USA REIT hozama pont lakásvásárlás előtt.

  • julius666

    addikt

    válasz section9 #56084 üzenetére

    Ha tényleg ki akarsz menni (feltételezem nyugatra), nem csak mondogatod, akkor baromira ne vegyél lakást mert csak a nyűg lesz vele, mint előttem is írták. Arról nem is beszélve, hogy nyugaton azért nagyobb összegű biztonsági tartalékra lesz szükséged, mint idehaza. Ha valami baj van, baromira nem lesz vicces, hogy az a pár millácskád amid volt valami problémás budapesti lukban dekkol, amire ráadásul még csomó hiteled is van. Közben te kint vakargatod a fejed xy országban mi legyen, ahol csak az albi több száz rugó havonta.

    Egyébként ha 4 (vagy akár 6) éven belül tervezel külföldre költözni akkor a TBSZ-t is inkább felejtsd el. A TBSZ csak magyar adórezidenseknek értelmezett, amint kiköltözöl, szívhatsz azzal, hogy hogyan adózzad le a kinti adórendszerben a magyar brókernél TBSZ-en ücsörgő pár milliócskád hozamát.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Ijk #56091 üzenetére

    Itt Kecskeméten azért akadnak jó minőségű új lakások
    Na és ezt te honnan tudod? ;]

    Az a rossz minőségű lakás ami (kb. a garancia lejárta után) elkezd penészedni a hőhidaknál, 5-10 év után jönnek a csőtörések, rosszabb esetben akár szerkezeti problémák.

    Ha már csak a befejezett épületet/lakást látja, akkor egy szakember sem biztos, hogy előre meg tudja neked mondani a hibákat, nem hogy te laikusként.

    Ha esetleg ismered személyesen a műszaki ellenőrt és megbízhatónak (+ jó szakembernek) tartod, akkor talán.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Ijk #56096 üzenetére

    A kockázatokat nyilván lehet csökkenteni, de azért szerintem mindig nagyobb lutri, mint egy több évtizede álló használt lakás, ahol meg tudod kérdezni a szomszédokat. Sőt, ha helyben élsz régóta még akár ismerősöd is lakhat az épületben... Főleg az árazást figyelembe véve nagy a kockázat, mert amúgy közel dupla áron kapni az új építésűt (Kecskeméten nem tudom, de BP-n nagyjából ennyi a ft/nm különbség).

    Pár hónapja még piaci alapon lehetett közel 3% kamatra lakáshitelt felvenni. Most komolyan a 2,5% akkora nagy buli, hogy ezért rohanni kell dupla (vagy vélhetően a pénzcsapok megnyílásáig még magasabb) áron új lakást venni, miközben a 3% - akár egy nagyobb, jobb helyen lévő használtra - meg nem kellett? :F

  • julius666

    addikt

    válasz Stanlee #56342 üzenetére

    Jól értem, hogy a hitelfolyamat végén dobták őket? Miért nem kértek előzetes hitelminősítést? Az megvan kb. 2 hét alatt és akkor nincs feleslegesen szopatva a hiteligénylő, az eladó.

    Én is idén vettem fel lakáshitelt, (teljes) foglalót nem is mertem addig adni az eladónak, amíg nem volt a kezemben a bank papírja, hogy igen, megfelelő ingatlanra hajlandó lenne nekem kölcsön adni a szükséges összeget. Nem lett volna őszinte a mosolyom, ha a bank miatt bukom a több millás foglalót...

    BTW Uninál vettem fel én is és velem nem szarakodtak semmit, pedig én ráadásul EV vagyok. Volt ismerős aki riogatott, hogy EV-ket igencsak szeretik csuklóztatni a bankok hiteligénylésnél, de szerencsére én nem ezt tapasztaltam. Igaz én messze a határaim alatt maradtam a törlesztővel, gondolom ettől is erősen függ.

  • julius666

    addikt

    válasz Ijk #56602 üzenetére

    De ha elherdálja az is egy élettapasztalat és inkább 18 évesen essen át rajta mint 28 évesen.
    Aki fiatal felnőttként képes több millát elherdálni, az később is képes lesz rá. Ez beállítottság+lehetőségek kérdése. Nagyon ritka, hogy valakiből aki nagy pénzszóró volt, abból takarékos lesz (vagy akár fordítva). Ha lesz pénze, égetni fogja a zsebét úgyis.

    Gyerekkorban, amikor még könnyen lehet formálni a személyiséget kell jóra nevelni, pontosabban még inkább jó példát mutatni neki. A beidegződések azok, amik a leghatékonyabba vezérlik a döntéseket a későbbiekben.

    Azt a havi 5-10 ezret amit érdemes belerakni azt inkább ebbe tegyétek mint elherdálni kacatokra.
    Ilyet olyan ír leginkább, aki nem "nélkülözött" gyerekkorában. :P

    Olcsó kacatokból nálunk sem volt hiány, nem azokat hiányolom. De mi csórók voltunk (szüleim ezen felül spúrok is), rengeteg pénzt megérne nekem utólag, ha visszamenőlegesen jobbá lehetne tenni a gyerekkorom körülményeit. A ruházkodás, saját szoba, játékok, hova mentek nyaralni, stb. egyben komoly szociális kapcsolódási pontokat is jelentenek a kortársak körében (a 90-es években már biztosan így volt legalábbis), aminek a hiánya azért tud hatással lenni a későbbiekre is.

    Az a havi 5 rugó amiket félrerakosgatsz a gyereknek lehet végül alig lesz több egy tál rizsre valónál. Esetleg megveszi majd belőle élete első használt kocsiját, elviszi párszor szervizbe és el is ment az egész. Ha ezt a pénzt a gyerektől kell amúgy "elvenned", ennyivel kevesebb lesz a gyerekkora, simán lehet sokkal rosszabbul járt. Persze ha amúgy is simán belefér és úgy érzed, a babaváróval jó hozamot tudsz elérni, akkor hajrá.

    Legszívesebben rokonoknak megadnám a gyerek babakötvény számát hogy ha ajándékot akarnak akkor az árát utalják oda.
    Nem tudom nálatok hogy volt, de a mi családunkban csokin kívül soha nem vett senki semmit a rokonoknak. Ha az unokának akart adni valamit nagymama, akkor odanyomott a szülőnek egy tízest (mai árfolyamon), hogy vegyen belőle valamit a gyereknek, amit aztán majd a "nagymamától kap".

  • julius666

    addikt

    válasz Ijk #56611 üzenetére

    Ez nyilván a másik véglet, ami megint csak baromira nem egészséges (így lehet elkényeztetett pénzszóró gyereket nevelni többek közt). Attól tartok viszont hogy egy megtakarítós topik buborékjában a zsugoriság gyakoribb személyiségi hiba, mint a pénzszórás, több a relevanciája az ilyen példáknak.

  • julius666

    addikt

    válasz UberMutant #56991 üzenetére

    arra van esély hogy az IB rendes magyar brókérleánnyal jelenjen meg TBSZ-szel? most lenne pár ügyfelük hirtelen, hogy megjelent ez a piaci rés.
    Szerintem meg pontosan ugyanannyi potenciális ügyfelük lett volna eddig is. Ha hasonló (akár picit drágább) árazással megjelent volna itthon TBSZ képesen, akkor a kutya nem ment volna utána már a RC-hoz.

    Nem kérdés egyébként, hogy drágulni fog a RC az összeolvadás után, max az, hogy mikor és hogy hogyan. Pl. hogy beolvad-e az Erste bróker rendszerébe teljesen pár év múlva, vagy egyszerűen csak kivéreztetik, az erstés díjak mellett lehet majd szenvedni a 90-es évekből itt maradt redva felülettel. :(((

  • julius666

    addikt

    válasz concret_hp #57057 üzenetére

    a sima folyószámla hitelkeret nem számít személyi kölcsönnek ugye?
    Szerintem de, meg a hitelkártya is. Inkább az utóbbi lesz ami sokat húz a sztorin, szerintem azért van egy nagyjából 100e magyar aki elsődlegesen hitelkártyát használ a napi költéseire a visszatérítések miatt (vagy mert egyszerűen csak hülye). Innen nézve viszont már jóformán kevés is ez az összeg. :P

    Engem viszont inkább az érdekelne a portfólós cikkel kapcsolatban, hogy a historikus ábrák inflációval korrigáltak-e. Mert ha nem, akkor egész elképesztő, hogy csak most (2019-2021) értük el a 2008-as szintet hitelezésben... Ha reálértéken volt ennyi a hitelezés kb. mint most, akkor azért megalapozottan lehet az embernek egy piaci plafon gyanúja, ha nem, hanem nominál értéken, akkor meg akár még lehet is tér további növekedésre.

  • julius666

    addikt

    válasz Shade45 #57068 üzenetére

    https://lustaport.wordpress.com/2021/09/02/broker-ugyek/

    Magyarországon pedig egészen kivételezett helyzetben leszünk, ha az IB elindítja az őszre ígért kriptokereskedést és a ki tudja mikorra ígért TBSZ számlát. Egy igazi gorillát üdvözölhetünk a hazai piacon. Talán ez többet elárul az Erste-Random deal motivációiról, mint ami a sajtóközleményekben szerepel.

    Nyilván csak pletykák ezek, csak azért András György több pletykát hallhat, többet mozog befektetői körökben. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Ixion77 #57161 üzenetére

    Végül az is érdekelne hogy kik tesznek még mindig bef.alapokba pénzt, melyikekbe, és miért. Vagy lehet, hogy az ETF-eket is bef.alapoknak számolják? Úgy már korrektebbek lennének az arányok...
    Az ETF inkább részvény kategória lesz. Szerintem minden olyat, amit tőzsdén veszel, azt oda számítják.

    A csel a bődületes, idehaza mindent vivő államkötvényekkel összemérhető összegű befalapok mögött szerintem az lesz, hogy a NER-es magántőkealapok is ide számítanak.... :U

  • julius666

    addikt

    válasz D1Rect #57683 üzenetére

    Most nincsen ilyen megoldás.

    Dehogy nincs. Kapd euróban a fizudat és akkor össze tud jönni. ;]

  • julius666

    addikt

    válasz racskobalazs #57931 üzenetére

    Más kérdés, hogy lett volna pénz fűtéskorszerűsítésre (egyéni mérős radiátorok felszerelésére stb), de a házvezetés inkább úgy döntött, hogy burkolatot cserél a lépcsőházban...

    Szerintem nem anyagi okból, egyszerűen a lakók leszavazták. Csak a legfelsőbb szinte(ke)n élőknek nagy buli lecserélni mérősre a történetet, mivel fenti lakóként te utána szépen elzárod a csapokat és a töredékét fizetheted, csak a fűtéscsövek kifűtik a lakást jóformán. Aki lentebb lakik, viszont nem jár jobban, vagy akár még szarabbul is járhat (földszint közelben).

    Ahol most lakom pl. pár éve átálltak a központi fűtéssel mérős megoldásra, de aztán konkrétan 1-2 évre rá a közgyűlés inkább megszavazta a visszaállást, úgyhogy én tulajdonképpen az elzárt csapjaimmal fizethetem megint más fűtését m3 alapján... :U

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz vnorbi #59311 üzenetére

    Na várjál. A PMÁP visszaváltás díja kibocsájtáskor rögzítésre kerül és onnantól nem változik?
    Semmi ilyesmiről nincs szó az ajánlattétel doksiban. Egyedül ami előre fixálva van az az, hogy a MÁP+ kamatfordulókor pár napig bünti nélkül visszaváltható.

    Szerintem a visszavételi díjat a forgalmazó határozza meg, ami jelen esetben az államkincstár, az pedig nem hiszem, hogy szériánként más díjjal dolgozna. De lehet rosszul gondolom és aki most az új szériás PMÁP-ból vesz, az kap egy egész jó garanciát arra, hogy akkor ezt 1% büntivel innentől lejáratig bármikor visszaválthatja, akkor is, ha a jövőben megint felsrófolja a büntit a MÁK. Igazából azt szeretném, ha valaki az utóbbiról meggyőzne :)) .

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz vnorbi #59429 üzenetére

    Áh, értem, akkor kb. jól gondoltam. A biztonsági tartalékot akkor annyira nem buli ebbe dugni MÁP+ helyett továbbra sem (esetleg kis részét csak).

    Ezt viszont nem tudtam, hogy pár éve széria alapján differenciál a MÁK. Honnan lehet tudni, mire mennyi a bünti? Össze van ez valahol szedve egy folyamatosan frissülő listába?

  • julius666

    addikt

    válasz vnorbi #59444 üzenetére

    :R :R :R

    Látom tényleg levitték a PEMÁP büntijét is 1%-ra. Nevetséges, hogy ugyan annyi rá a kamatbónusz, mint a szarint alapú tesójára, miközben bődületesen megszaladt az alapját képező EU infla is. Aki Euró alapú biztos lábat akar a portfóliójába, annak kb. verhetetlen (legalább 2 éven keresztül jó eséllyel 5%+ lesz a hozama). Ez így túl jó ajánlat, nem lennék meglepve, ha egy alaposat rontanának rajta a közeljövőben.

  • julius666

    addikt

    válasz Stanlee #59462 üzenetére

    Azért a németekre rájár a rúd. Eleve az a hosszútávú trend, hogy egyre kevésbé áll az iparuknak a zászló, úgy igazán a 21. századba nem tudnak felkapaszkodni. Erre nyalták be most a nyersanyag/chiphiányt (amik olcsóságára belső termelés hiányában az iparuk azért erősen támaszkodott), illetve az eddigi betonbiztos centralista politika végét.

    Nagyon félteni nem kell őket, de a német aranykor valszeg ténylegesen véget ért, innentől lassú(?) lejtő lesz a trend. Miután extrém módon függünk a németektől, ennek értelemszerűen a régióra, de főleg a magyar gazdaságra vonatkozóan is súlyos következményei lesznek (ami ráadásul a német gazdaságra is komoly visszacsatolást jelent, lévén a német termékeknek fontos felvevőpiaca is a régió).

    Szűkülő német termelés esetén, amikor már nem a munkaerőhiány a legnagyobb probléma, a költségvetésünkben a COVID meg a választási költekezés miatt hatalmas lyuk tátong (az adócsökkentést megnehezítendő), akkor a magyar vezetésnek nem sok más eszköze marad a forintgyengítésen kívül az export kapacitások megtartására...

    Ebbe a képletbe max az rondíthatna (ideiglenesen) bele, ha az MNB szándékosan szopatni akarná a következő magyar kormányt a hazai gazdaság rontásával a választások után. Én ezt nem hiszem, hogy komoly cél lehetne, lévén egy ellenzéki győzelem utáni erősödő forint igenis pozitív üzenet lenne a választók felé, ráadásul a romló exporttal leginkább a saját hátországát ütné a NER...

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Genesist #61042 üzenetére

    Elsőre nekem is meglepő volt, mint ahogy a pofátlanul alacsonyra hazudott inflációs mutató is (kb. az összes nem KSH-s inflációs kosár 10%+ éves inflációt mért...)

    Kicsit jobban utánagondolva, meg a tágabb képet nézve azért lehet a döntés mellett racionális érveket is találni. A kamatbázist adó kamu inflációs mutatónk alig magasabb, mint a (kormány által nem befolyásolható) EU-s statisztika, ami ugye a PEMÁP alapja. Nyitni kellett hát valahogy a PEMÁP és a PMÁP hozama közti ollón, hogy kevesebb embernek jusson eszébe inkább átlapátolni a pénzét forintból euróba. Ehhez az elmélethez szépen passzol is, hogy tavaly decemberben lerontották a PEMÁP kamatbónuszát pont annyival, amennyivel most a forintos papírét emelték.

    Nézheted úgy is, hogy inkább kifosztották a régi megtakarítókat az alacsonyabbra hazudott inflációs mutatóval, az új megtakarításoknál meg visszaadták bónuszként a különbség egy részét. :)
    (Ezzel csak az nem vág össze, hogy miért csökkentették a papírok visszaváltási költségét 1%-ra 2%-ról, de lehet van statisztikájuk arról, hogy igazából tök mindegy, mert alig váltogatnak vissza az emberek lejárat előtt).

    Van annak bármi reális esélye, hogy olyan gond van a háttérben, hogy az állam rátegye a kezét az állampapírokban tartott megtakarításokra?
    Most is ráteszi egy részére, mert bőven (a valós) infláció alatt hoznak. :DDD

    Ha arra gondolsz, mint amit a többiek írtak, hogy behúzza a kormány a kis megtakarításod mint a MANYUP pénzeket, attól én nem tartanék, az konkrétan államcsődöt jelentene. Olyan simán lehet, hogy az ÁK-nál tartott papírokra megszűnik a visszavételi opció (ideiglenesen egy válság esetében - tudod, pont amikor visszaváltanád, hogy részvényt vegyél belőle ;) ), vagy ami még esélyesebb, hogy megemelik a visszaváltás költségét.

    főleg, hogy itt többen sokkal jobban értenek a befektetésekhez, mint én.
    Erre azért ne vegyél mérget. A technikai dolgokat véve lehet igaz az állításod, de az itteni jóslatok (pl. a Törökország jövendölések) nem sokkal érnek többet, mint amit a sarki kocsmában kaphatnál valamelyik helyi bútortól. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Moleman #61097 üzenetére

    Így van.

    A MÁP+ igazi előnye ott van, hogy van garanciád arra, hogy kamatfordulók után 5 napon belül ktg nélkül visszaválthatod, egyébként meg (várhatóan) 0.25% büntivel. Pár havi likvid tartalékra ezért nagyon jó.

    Jelen inflációs környezetben viszont már éven belül is jobban járhatsz a PMÁP-al (feltéve ha a visszavételi bünti nem nő + nem szüneteltetik a visszavételt). Ha hosszútávon pedig legalább egy 4-5% inflával számolsz (ami azért egyáltalán nem garantált), akkor pedig az első pár hónap után bármikor jobban jársz vele.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #61107 üzenetére

    Miért nem az hogy stagfláció
    Stagflációhoz a magas infláció mellé recesszió kéne meg magas munkanélküliség. Ennek egyelőre nem sok nyomát látni...

    Csak mert véleményem szerint ennek is jelentős valószínűsége van.
    Jelenleg szinte bármi lehet, a jelenlegi felállásra nem sok történelmi példánk van:
    https://lustaport.wordpress.com/2022/01/15/2022-es-puzzle/

    Engem őszintén szólva még arról sem sikerült teljesen meggyőzni, hogy ténylegesen struktúrális a jelenlegi mértékű infláció, nem pedig a COVID egyedi hatásai (+ geopolitikai játszmák) okozták az elmúlt időszak áremelkedéseit elsősorban. Ha az energiahordozók ára elkezd visszakúszni (amit miért ne tennének ha újraindulnak a palaolaj/palagáz termelők), ha a gyártási-logisztikai problémák kifutnak, még azt is elképzelhetőnek tartom, deflációtól kell majd megint rettegni.

  • julius666

    addikt

    válasz mgoogyi #61229 üzenetére

    Dehogy mindegy. Egyrészt a PMÁP-nál nem tőkésedik a kamat, hanem kifizetésre kerül, (magyarán nem kamatos kamat), más a matek. Az összesített jelenértéke nagyobb a kamatként kifizetett összegeknek, ha előbb kapod a nagyobb tételeket.

    De kamatos kamatnál se teljesen mindegy azért. Elméletben végigülve az 5 évet persze ugyan azt az eredményt kapod matematikailag, gyakorlatban viszont ha ki tudsz ugrani a sztoriból időközben, akkor sokkal jobban jársz a futamidő elején magasabb kamattal. Ha szükséged van a pénzre/jön egy jó lehetőség lejárat előtt, akkor triviális, hogy jobban jártál, ha az elején hozott többet a papír. Márpedig ennek nem 0% az esélye, ezzel súlyozva a teljes sztorit várható értékben jobban jársz, ha az elején hoz többet.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Kobe #61420 üzenetére

    aztan tobbsegeben hatsobivalyb....nadi gyarakba jar ceges oktatast tartani, vagy OVB-s ugynokkent ilyen olyan kavezokban lumpol fogyasztas nelkul ofc

    Nem bántásból, tényleg kíváncsi vagyok: ezt honnan tudod? Ilyesmiről sosem írt a blogján.

    A komplexusokkal kapcsolatban ettől még persze igazad lehet, a lakásvásárlós bejegyzésén csak pislogtam, mint hal a szatyorban. Bocsánatkérés + köszönetnyilvánítás helyett (csávókám minimum 2013 óta az ingatlanpiac túlárazottságáról beszél, miközben azért legalább részben a megvezetett olvasóinak köszönheti, hogy meg tudta venni a házat...) álszenteskedő felvágás meg ócska magyarázkodás az egész, miért is volt bölcs döntés esélyesen tényleg a piaci tetőn venni Érd külsőn 120 milláért... Kommentrészleg meg nyilvánvalóan alaposan takarítva, mert senki nem küldi el a búsba. Ami idehaza erősen szokatlan, de más cikkei alatt sem így szokott kinézni a helyzet.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Kobe #61539 üzenetére

    A videót végignézve max az elején (1-2 lakással) ügyeskedett, én úgy értettem utána már tisztán tolta, direkt ehhez keresett meg (pl. külföldi) tulajokat az épületben/közelben, ahol üzemelt, mint lakáskiadó. Illetve sokszor 19-re húzott lapot, brutál hitelmennyiséggel (pl. 10% önrész, annak is egy része hitelkártyáról) vett saját ingatlanokat, ami nyilván csak bika piacon tudott ilyen jól működni.

    Végül meglepően érdekes volt a videó, az ürge kevésbé volt full kamu mint elsőre tűnt (ezért is néztem végig). Egyáltalán nem az AirBNB-s trükközésekről szólt, sok ingatlanpiaci kulisszák mögötti (számomra meredek) sztorit mondott el, számokkal. Igazából így abszolút nem csodálkozom az új építésű ingatlanok árazásán (ami nyilván részben a használt piacot is húzza), meg hogy hogyan kapkodják már el szinte mindet előértékesítéskor.

    Ellenben ha ez tényleg így megy, ahogy mondja - cégek, befektetők amint lehet befoglalóznak mindent rendes mögöttes tőke nélkül, tulajdonképpen sokszoros tőkeáttéttel - akkor elég sok kártyavár fog bedőlni kisebb ingatlanpiaci bukkanónál is már.

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #61664 üzenetére

    Ingatlanárakat, inflációt, építőipari költségeket (kiadott lakásnál amortizáció becsléséhez azért nem mindegy, mennyiért találnál melóst és mennyit kéne rá várni!), emelkedő kamatkörnyezetet elnézve én biztos vagyok benne, hogy következő 1-2 évben komolyabb bérleti díj emelkedés várható, ami (részben) meg is fogja támasztani a jelenlegi árazást.

    A COVIDnak + alacsony kamatkörnyezetnek köszönhetően iszonyatosan kegyes 2 évet kaptak az albérlők, de semmi sem tart örökké.

    Szerintem amúgy ez bőven ontopic.

  • julius666

    addikt

    válasz donat_sz #62670 üzenetére

    egy kisebb összeget elutaltam tesztként. a nagyobbat ennek függvényében délután, ha a kicsi rendben átér wiseról.

    Ez marha rossz taktika, mivel ma várhatóan már nem fog megérkezni lekönyvelődni az utalásod, már csak hétfőn.

    Viszont amit ma (péntek) délután utalsz, az már 2 munkanapig fog ücsörögni a queue-ban ha jól értem.

    [link]

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Lex Icon #62680 üzenetére

    Baromi jó, hogy a fő kategóriákból felsorolt termékcsoportok mind többel drágultak (de lazán ilyen másfélszeres-dupla eltéréssel), mint a kategóriaátlag. Mi az isten húzta le ennyivel akkor az átlagot? Mert saját költségvetés alapján olcsóbb nem igazán lett semmi tavaly január óta...

    Hogy a szolgáltatások árának növekedése hogyan jött ki 5%-ra, az egy kiemelt rejtély.

Új hozzászólás Aktív témák