Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ActionMan

    tag

    válasz amargo #269 üzenetére

    A különböző befektetések a szívem csücskei. Már amelyik!

    Mindenekelőtt ki kell jelentenem, hogy nem vagyok befektetési szakértő, sem biztosítási szakértő, szóval a véleményemet ennek fényében olvassátok.

    Vetettem egy röpke pillantást erre a cslife.hu-ra
    Személy szerint nekem az a bizonyos 3 szó elég volt ahhoz, hogy a főoldalnál ne is menjek sokkal mélyebbre.

    Biztosító, nyugdíjpénztár, egészségpénztár.

    Szvsz mindhárom remek lehetőség, hogy pénzt nyomassunk bele, akár még befektetésnek is nevezhetnénk őket, ha a befektetés szó számunkra inkább azt jelenti, hogy jövedelmünk egy részét rendszeresen elkülönítsük, félretegyük, megtakarítsuk.
    Én mégsem nevezném egyiket sem igazán befektetésnek a saját fogalmaim szerint, jó befektetésnek meg semmiképp sem.

    Lehet, hogy csak én nem fordítottam elég energiát rá (vagy hülye vagyok hozzá), hogy beleássam magam ezeknek a pontos mechanizmusába, de akkor is az a véleményem róluk, hogy 100-ból 99 ember számára átláthatatlanok.
    Ez alatt azt értem, hogy elvesznek a sok befizetendő részlet és a hosszú évek távlatában - tipikusan egy biztosítás esetén -, és valójában egyáltalán nincsenek tisztában azzal, hogy erre most miért is van szükségük, hogy ez megéri e nekik egyáltalán és hogy az x mennyiségű y éven át befizetett pénz, amikor visszakapják, valójában mennyivel is több és mennyi plusszt hozott a teljes befizetett összeghez képest és egyáltalán nem utolsó sorban az alternatív befektetésekhez képest.

    Elvileg bárki gond nélkül megtehetné egy biztosításba való ''befektetés'' elkezdésekor, hogy tételesen nyílvántartja az összes befizetett fillért és ezt a végén összeveti azzal, amit vissza is kapott, de ez a gyakorlatban szerintem nem ilyen egyszerű, mert a sok különböző nagyságú összeg és a sok év bonyolulttá teszi a számítást. Ha ennek ellenére mégis megkapná, hogy évesítve átlagosan mennyit fialt a betett pénz, szerintem sokszor nem ütné a banki kamatot sem.

    Az aranyútból még nem igazán sikerül kikupálódnom, mert az oldalon nem igazán találtam így elsőre részleteket, főleg áltlánoságban beszélnek, hogy így befektetési alap, meg úgy befektetési alap.

    A befektetési alapokról az a véleményem, hogy az átlagember számára az egyik legjobb befektetési formát jelenthetik. Egyszerű a ''használatuk'', hosszú távon is átlátható a teljesítményük és sokkal könnyebben számolható a ténylegesen elért hozam, mint mondjuk egy biztosítás esetén. Azonkívül rengeteg féle alap létezik, szinte minden típusú befektetői kedv kielégítésére van alkalmas alap.
    A kockázatviselés szempontjából is és abból is, hogy mibe kerülnek az odaadott forintok.
    Viszont én úgy vagyok velük, hogyha ilyenekbe rakom a pénzem, akkor (ha értek annyira hozzá) magam választom ki a tetsző alapot, magam megyek el számlát nyitni és befizetni és nem valami ködös programon keresztül fizetek x éven át nemtom milyen részletekben. Ha pedig nem értek hozzájuk, akkor tájékozodóm róluk, esetleg meghallgatok egy-két szakértőt vagy tanácsadót, akikben megbízok és nem rögtön azzal jönnek, hogy az ő cégük alapja most a legjobb stb., hanem jó kérdéseket tesznek fel, ebből próbálják megállapítani, hogy melyik típusú befektetés lenne számunkra a legjobb.

    Egyébként személy szerint a részvényeket illetve a tőzsdéket tartom a legjobb befektetésnek, bár tény, hogy ezek nem a legnépszerűbbek és nem is a legegyszerűbb befektetési formák az átlagember számára.

    ''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

  • ActionMan

    tag

    válasz Sipi #279 üzenetére

    ''Részvény, tőzsde: magánembernek túl kockázatos, és sok pénz kell hozzá. Ha befektetni akarsz, nem jó. Nem arra való.''

    Most jön a kedvenc részem. A tévhitek eloszlatásának kísérlete.

    Először is a tőzsde kockázata alapvetően nem attól függ, hogy magánember vagy intézményi befektető műveli e, hanem a művelés ''hogyanjáttól''.
    A kockázat rendkívül relatív fogalom.
    Tény, hogy a banki lekötésnél és az állampapíroknál a tőzsde jóval kockázatosabb, de ez a kockázat abszolút kezelhető. Ehhez persze valamicskét már érteni kell, de ha valaki beleássa magát, könnyen beláthatja, hogy a részvényekkel és egyáltalán a tőzsdén a helyzet közel sem olyan szörnyű kockázat terén, mint azt az embertömegek elképzelik.

    Tévhit, hogy sok pénz kell hozzá. A tőzsdézést 100 ezer forinttal el lehet kezdeni M.O.-n (külföldi tőzsdén tipikusan valamivel többel, USA-ban pl. kb. 500 ezerrel), ami tökéletesen megfelel a tanuláshoz. Az tény, hogy a 100 ezret nem tudod úgy forgatni, hogy abból normális jövedelem termelődjön, de el lehet vele kezdeni tanulni.
    Természetesen ha nagyobbat akarsz szakítani, akkor nagyobb összegre is van szükség, de ez mindennel így van.

    Befektetésnek a tőzsde nagyon is jó dolog. Ha értesz hozzá és jól csinálod, sokat fialhat a pénzed és számomra emiatt lesz befektetés és nem amiatt, hogy sok-sok évig pumpálom bele a pénzt és közben megalszik a tej a számban.
    Ezenkívül a tőzsde illetve a részvények remek kiegészítői is lehetnek egy befektetési portfoliónak. Pl. ha már az egzisztenciád megengedi, hogy akkora összeget (több milliós) fektess be, amit már érdemes diverzifikálni (az összeget megosztani több féle bef. között), akkor annak egy részét érdemes részvényekben tartani (persze ha épp nem a legnagyobb recesszió közepén van az ország).

    ''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

  • ActionMan

    tag

    válasz Sihto_ #308 üzenetére

    Üdv!

    Említed, hogy régebben tőzsdéztél, de azóta sok minden megváltozott, pl. az egész napos nyitvatartás.
    Hát jó lenne, ha kicsit kifejtenéd, milyen volt amikor még nyomattad, mert nekem úgy tűníik, hogy az még kb. a ''hagyományos'' és nem a mai elektronikus időben lehetett.

    Ma ha pontosan tudom, ez a következő képpen zajlik (egyébként megnézheted a BÉT honalpján is, Bővebben: link )

    8.30 - 9.00 - Nyitó ajánlatgyűjtési részszakasz
    9.00 - 9.05 - Nyitó ügyletkötési részszakasz (ebben alakul ki az egyes részvényekre vonatkozó aznapi nyitó ár)
    9.05 - 16.30 - Szabad szakasz (ebben folyik a folyamatos ajánaltpárosítás, lényegében ilyenkor kereskedhetsz)

    Röviden a dolog úgy zajlik, hogy bemész egy brókercéghez (vagy bankhoz is akár), nyitsz egy értékpapír-számlát, felteszel rá pénzt és utasítod a céget, hogy mit csináljon (pl. vegyen x részvényt y áron, vagy adjon el, stb.).
    Az utasítás illetve ajánlattevés történhet telefonon, levélben, személyesen vagy elektronikusan (ha minden igaz akkor sms-ben és wap keresztül is).
    Ha nem kereskedsz folyamatosan, akkor elég a telefonos is, de azok számára, akik aktívan kereskednek, vagy maguk szeretnék intézni, az elektronikus rendszer a legjobb, legolcsóbb, leggyorsabb, legkényelmesebb.
    Az elektronikus kereskedés történhet webes felületről (egy honlapon töltesz ki űrlapot) vagy egy e célból fejlesztett programmal, amit felraksz a gépedre.

    ''tudnátok Debrecenben egy helyet ahol lehet tőzsdézni az sem lenne rossz''

    Hát konkrétan nem tudom, hogy melyik brókercégnek van ott irodája (ha van egyáltalán), de BP-n lényegében mindnek van.
    Viszont mint kiderült, a tőzsdézés nem helyhez kötött dolog. Elég csak személyesen a számlanyitásnál részt venned (sőt ha jól tudom, van olyan, hogy postán keresztül nyitsz számlát), a pénzt már bárhonnan utalhatod és az ajánlatokat is bárhonnan megteheted (ahol van net vagy telefon :) ).

    ''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

  • ActionMan

    tag

    válasz BosX #314 üzenetére

    ''És amibe én nem mennék bele: biztosítások megtakarítási elemekkel megspécizve. Lehet hogy jó dolgok, de engem még nem győzőtt meg egy ajánlat sem, hogy miért is jó ez nekem. (főleg ha vlaki minimálbéres, és az adókedvezménnyel se tud mitkezdeni) Leggtöbször ezerrel megy a ködösítés, ilyen éleútprogram olyan aranyág, nekem ez életidegen.''

    A szívemből szóltál, ezzel én is pontosan így vagyok. :)

    ''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

  • ActionMan

    tag

    válasz Sihto_ #320 üzenetére

    Félreértettél, én azt írtam le, hogy ma hogyan megy a dolog és nem pedig arra próbáltam visszaemlékezni, amikor még Te tőzsdéztél, mert akkor én még nem foglalkoztam ilyesmivel.

    ''ha jól értem, akkor bármelyik bankhoz becaplatok és nyitok egy értékpapír-számlát aztán a többi már netesen mehet?''

    Na akkor kicsit részletesebben erről a brókercég dologról, mert fentebb nem akartam kisregényt írni a részletekkel.

    Igen, elvileg a bankok is foglalkoznak értékpapír, és persze részvény kereskedelemmel, viszont a brókercégekhez képest, amik sztine csak erre specializálódtak, horribilis jutalékokkal dolgoznak.
    Egy bankot csak akkor ajánlanék ilyen szempontból, ha nagyon fontos számodra a biztonság és csak ritkán kereskedsz, jóval nagyobb összeggel, mint a fentebb említett 100e Ft. Azonkívül, a bankoknak tipikusan nincs olyan speciális kereskedési rendszerük, mint egy brókercégnek, tehát webes felület vagy külön progi (persze van kivétel, az IE bank eBroker szolgáltatása Bővebben: link), szóval leginkább maradna a telefonos vagy személyes módszer.

    A brókercég választásnak sok szempontja lehet, ahogy a befektetési ill. kereskedési szokások is igencsak eltérőek lehetnek.
    A jutalékok viszont általában alacsonyabbak, gyors teljesítés, szakértelem és jó esetben kényelmes és használható rendszer vár, ha sikerül kiválasztanod a megfelelő céget.

    Most ezekről nem írok további részleteket, de ha kíváncsi vagy tapasztalatokra, konkrét jutalék nagyságokra, akár képekre a különféle kereskedési rendszerekről, akkor majd szívesen megosztom ezeket.

    ''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

  • ActionMan

    tag

    válasz virkir #327 üzenetére

    Amennyiben DT alatt a daytrade-t érted, én semmiképp nem próbálkoznék Shito_ helyében azzal.

    ''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

  • ActionMan

    tag

    válasz Sihto_ #328 üzenetére

    Szerintem is jobb, ha átmegyünk ebbe a topicba:

    Bővebben: link - Részvények, tőzsde

    ''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

Új hozzászólás Aktív témák