Új hozzászólás Aktív témák

  • BosX

    aktív tag

    válasz Kalandor #1 üzenetére

    kicsit általánosságban is leírnám szubjektív véleményemet a témáról:
    nem olyan bonyolult dolog ez a megtakarítósdi, egy internetkapcsolattal és némi rászánt idővel hamar kiművelődhet az ember, én alapvetően 3 módját favorizálom a dolgoknak.
    1. Bank, pénzpiac. Klasszikus eset, az emebrfia/lánya bemegy a bankba, nyit egy lakossági folyószámlát, pénze látraszólóan kamatozik, bár ezen senki nem arányos hozamot elérni, a kamatok 0,5-1%-on mozognak.
    Ha pénzét leköti (egy időre lemond róla), akkor magasabb kamatot éhet el, de a betéti kamatok mindig szinte azonnal követik (főleg negatív irányban) a Magyar Nemzeti Bank alapkamatát, mégpedig úgy, hogy mindig alatta helyezkednek el.
    Ez jelenleg 6%, tehát a bankoknál kb 3-5% az elérhető kamat.
    Nem sok, de atombiztos, lévén garantált és az OBA (Országos Betétbiztosítási Alap) által is biztosított bizonyos mértékig.
    A lekötésnél általánosságban elmondható, hogy 3hónapra adják a legmagasabb kamatot, és minél nagyobb a betét, annál nagyobb a hozam. Sok pénzél akár egyedi ajánlatot is ki lehet harcolni. Általában van minimális betétösszeg, ez olyan 50k körül mozog, ha előbb kell a pénz, akkor a betétet fel kell törni, és a legtöbb banknál a sima látraszóló kamatot írják csak jóvá.
    Ha nagy összegről van szó, lehet jobban megéri a feltörés helyett egy lombardhitelt fölvenni, ennél a hitel fedezete a bankbetét lesz.
    A bankbetétet ált. már meglévő nagyobb megtakarításokra alkalmasabb
    (egy autó vagy ingatlan eladásából felszabaduló pénz, örökség stb.), de a rendszeresen (havonta) pénzt félrerakóknak se kell búsúlni, nekik találták ki a takarék/betét számlákat. Ezek elkülönített speciális számlák (ált. a betétszámla azoknak az ügyfeleknek van, akik nem az adott banknál vezetik a folyószámlájukat, de ez nem szentírás..)
    Kamatok sávosan a lekötött betétekhez hasonlóak, ált limitált kamatveszteségnélküli pénzkivéttel. ( de van ahol még ez sincs, lsd IEB)
    A számlavezetésért ált. nem kérnek pénzt, tehát ha havonta 10-15k félrerak vlaki, biztonsággal kamatoztathatja itt a pénzét. OBA garancia kiterjed erre is.

    2. Befektetési alapok
    Ha vlaki nem elégedett a betéti kamatokkal, egy szinttel feljebb léphet, és pénzét a gazdaság különböző szektoraiban fialtathatja nagyobb szaktudás nélkül, ebben vannak segytségére a befektetési alapok. Az alapba befektetési jegy vásárlásával lehet befetetni, a bef jegy. egy értékpapírnak tekinthető, hasonló a részvényhez, túlképpen azt mutatja meg, hogy vlaki az adott alapnak tulajdonosa.
    A névértékük ált 1forint, a tényleges értékük, ezáltal az alap vagyona naponta változik. Ezt (tehát az alap teljes vagyonát, azaz az eszközértéket, vlamint az egy jegyre eső eszközértéket) naponta közzé kell tenniük az alapkezelőknek.
    A befektetés nem kamatozik, hanem hozama van, ami nem garantált. Tehát hiába hozott szép hozamot egy bef alap, nincs garancia arra, hogy ez a jövőben így lesz.
    OBA biztosítás se terjed ki rájuk. A hozamot úgy lehet elérni, hogy a bef jegy vásárlásával fizetett pénzeket az alapkezelő az alap bef politikájának megfelelően befekteti, az elért nyereségeket pedig hozzáírja az alap vagyonához, ezzel növelve a jegyek tényleges értékét. Tehát a befektetettt pénzhez úgy lehet hozzájutni, hogy az adott jegyeket eladjuk/visszaváltjuk.
    kockázatválalló kedvünknek megfelelően sok alpból lehet választani, vannak pénzpiaci, kötvény, részvény, ingatlan, vegyes, belföldi, nemzetközi stb. alapok, a választásban nagy segítséget nyújt a BAMOSZ Bővebben: link oldala. Költségek: ált. értékpapírszámlát kell nyitni a jegyek tárolásához, ez nem feltételnükl olcsó mulatság, az alapkezelők pedig jutalékot számítanak fel a vásárlás/beváltás során. Egyszeri nagyobb cash elhelyezésére és rendszeres félrerakásra is használható (pl luciferc A Budapest BAnktól írt olyan ajánlatot, amit direkt az utóbbira jó), a hozamok nagyok jók is lehetnek, pl egy részvényalap hozama akár rövidtávon is 40% is lehet akár.
    A betétkamatok elolvadásával ennek a befktetési formának lesz szvsz a legnagyobb népszerűsége, nem árt figyelni rájuk.

    3. Tőzsde, egyéb.

    Ha vlaki nagyobb pénzzel játszik, és van tudása, ideje foglakozni vele, értékpapírszámlájával és mondjuk egy netes brókerfelülettel egyéni portfóliót is építhet részvényekből, kötvényekből (elsősorban banki kötvények mennek), állampapírokból. Ezekről nem írok részletesen, aki ilyenben gondolkodik, az szvsz vlahol ért már hozzá:)

    Egyéb lehetőségek, pl lakástakarékpénztár. Erről volt külön topic is itt a PHn, aléyneg benne van, vagy a két lakáskassza oldalán (fundamenta és otp) oldalán is fenn vann minden info. Lényeg, hogy a fix állami kiegészítés miatt éri meg a dolog, főleg lakásfelújításra.

    És amibe én nem mennék bele: biztosítások megtakarítási elemekkel megspécizve. Lehet hogy jó dolgok, de engem még nem győzőtt meg egy ajánlat sem, hogy miért is jó ez nekem. (főleg ha vlaki minimálbéres, és az adókedvezménnyel se tud mitkezdeni) Leggtöbször ezerrel megy a ködösítés, ilyen éleútprogram olyan aranyág, nekem ez életidegen.

    remélem tudtam segíteni, és bocs a néhol szájbarágos dolgokért:)
    ajánlami tudom a PSZÁF, az OBA, a bankok (bank.lap.hu), és a BAMOSZ weboldalát, ha vlaki többre kíváncsi.

    mentality, tradition, history. these things never change.

Új hozzászólás Aktív témák