Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gyulaipal

    tag

    válasz péjé #45148 üzenetére

    Hej,

    minden projektor meghal egyszer, de nem mindegy, hogy:
    - hány vetített óra után
    - hogyan változik az élettartama alatt a képminősége.

    Az LCD panelnek két poblémája van:
    1. Egyik oldalról sem lehet hűtőbordával hűteni, mivel átmegy rajta a fény. Ezért levegővel hűtik, ami port jelent egy idő után a felületen, azaz pöttyös képet. Ha meg nagyon jó a porszűrő, akkor kevés levegő megy át rajta, tehát gyenge lesz a hűtés.
    2. Az LCD panel önmaga elnyeli a fényenergiát akkor, ha a kép fekete. Mint az elmúlt hónapokban láttuk, a mozifilmek képe (átlagban) sötétebb, mint gondoltuk, így tehát szinte folyamatosan a lámpa által termelt fény által szállított hő a panelek anyagában nyelődik el.

    A D-ILA (meg a Sony SXRD) visszaveri a fényt, így az hátulról hűthető, így a fénnyel érintkező oldal lehet légmentesen zárt, tehát a kép NEM lesz szükségszerűen pöttyös a por miatt (egy idő után). De ez is az anyagában nyeli el az energiát és ennek a folyadékkristály anyagát is rombolják az UV fotonok. Emiatt minden LCD alapú vetítő paneljében a folyadékkristály hosszúláncú molekulái egy idő után feltöredeznek és romlik a kép. Különösen a kék panel kapja az UV-t, ezért az hal meg először. Ez azonban lehet sokezer óra, tehát NEM jelenti azt, hogy egy LCD ne működhetne sokáig. A panel többet bír ha kevésbé fényes a vetítő, ha jobban hűtött, ha kevesebb UV-t termel (a fiatal) láma (lézeres gépek esetén akár végtelen is lehet az élettartam, de ez csak saját tipp) illetve a nagyobb panel hidegebben működne ... de azt mindig kispórolják a házimozis gépekből (a nagymozis gépek panelei nagyobbak).

    A DLP hátulról jól hűthető ezért ugyanazok a 0,95" (-nél a 2048 pixeles felbontás miatt picit nagyobb) chip-ek vannak a nagymozis gépekben, ami az otthoniakban is (egyeseknél legalábbis :-). Ezek a nagymozis 20000 lumen-es gépekben sokáig mennek, de ott a gépeket karbantartják, a chip folyamatosan jó termikus kapcsolatban van a hűtéssel, mert rendszeresen cserélik a hővezető pasztát. Ráadásul a DLP chip csak annyi energiát nyel el, ami a tükrök között bemegy, illetve egy picit elnyel a visszavert fényből is, de ez összesen is csak töredéke az LCD panelek által elnyelt energiának. Ezért lehet 20000 lument vetíten 3db nyamvadt 0,9" körüli DMD-vel soktízezer órán át.

    A DLP chip (tudtommal) nem érzékeny az UV fényre, viszont melegen könnyen tönkremegy. Vannak olyan chip-ek amelyek fenekén az elektronika hal meg rendszeresen, ezek kerülendők, de a több chip soktízezer órán át vetít azonos képminőséget. Azután egyszer meghal az is ... de legalább hirtelen és hatékonyan, előtte végig perfekt volt a kép.

    A DLP gépekben viszont a színkerék szegmenseit a helyükön tartó ragasztó lebomlik az UV fénytől egy idő után, ezt akkor cserélni kell ... de láttam már komolyabb gépet ami 40000 órát vetített hiba nélkül, úgyhogy azért ez sem öt perc alatt hal meg.

    A 3 chip-es DLP-ben interferencia-szűrők vannak, ezek élettartama örök élet plusz egy nap. Polárszűrők ezekben nincsenek. Mivel ezekben a DLP chip-ek azonosak a (korabeli) 1 chip-es gépekben levőkkel, ha az egyik chip elromlik, olcsón lehet újat szerezni. De a 3 chip-es házimozis gépekben annyira kicsi hőterhelést kapnak a chip-ek (hiszen az a pici hő is 3 chip között oszlik meg) hogy ez szerintem nem jellemző. De azért jó tudni, hogy pártízezerért lehet donor gépet venni ha egyszer esetleg valami történik...

    A ventillátorok minden gépben elromolhatnak, de azokat is nevetséges pénzből lehet cserélni, lényegtelen dolog.

    Az 1 chip-es DLP gépekben a TIR prizmán és a lencsén kívül nincs optikai alkatrész, ami a képminőség romlását okozná, a gép öregedésével. Ha a chip előtti szakaszon van gond, akkor a fényerő csökken, esetleg a színek elmászhatnak. Komolyabb gépekben a tüköralagút bejáratától (közel) légmentesen zárt az optikai rendszer így azokat nem igazán kell takarítani sem, csak mondjuk 10x-20x annyi vetített óra után, mint az egyszerűbb gépeket. De hát ha a gépet szétszedi az ember, hogy kicserélje a hővezető pasztát a chip fenekén, akkor már azt a pici port is érdemes leszedni az optikai elemekről...

    Nekem a DLP a (gyakorlatilag) konstans képminőség miatt tetszik, de ez NEM jelenti azt, hogy egy LCD-vel ne lehetne örömmel mozizni akár sokezer órán át...

Új hozzászólás Aktív témák