Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • c4

    őstag

    válasz Hyena #47726 üzenetére

    Jó az, amire kitalálták. Videofil szempontokat nem terveztek beléjük. Az optikai rendszer a leggyengébb láncszem, a kis méretű DLP chip mellett. Szóval: TV kiváltásra jó lehet, a mozi meg megy a Sim2-esen.

  • Viszlát

    addikt

    válasz Hyena #47726 üzenetére

    Egy Sony VPL-VZ1000ES-t nézz meg valahol ha van rá lehetőséged, tekintve, hogy mit akarsz cserélni, kis ráfizetéssel megúsznád. Igaz, nem vagyok szakértő sem sznob és csak bemutatóteremben láttam, de szerintem nem az egy tollvonással leírható kategória, főleg ha bizonyos okok miatt kényszerpályán mozog az ember.

    "How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

  • gyulaipal

    tag

    válasz Hyena #47726 üzenetére

    > De amugy maga a technologia limitalja a minoseget, nincs olyan UST ami jo?

    Nincs. Eleve nem is létezik olyan, hogy "UST Projektor". Ez egy átverés. :-)

    OK, akkor most lezárom ezt a dolgot, szerintem véglegesen. Mindenki felkészült?

    Két dolgot kell megérteni:

    1. Az említésre méltó minőségű projektorok modulárisak, azaz a projektor maga egy termék, a benne levő lencse pedig egy másik termék, ami választható. Alapesetben a gyártó teszi a gépbe a vevő által választott lencsét, de a komolyabb gépek esetén külön is lehet venni lencséket (és azok egy mozdulattal cserélhetőek). A legkomolyabb gépekhez van olyan lencse a választékban, amivel a gép "UST JELLEGGEL" vetít (azaz egy tükör van a lencsében elöl, ami hátra és felfelé "pattintja" a fényt, azaz ezzel pont úgy vetít a gép, ahogy az UST gépek). A definíció szerint tehát a LENCSE az "UST", nem maga a projektor. Természetesen egy komoly projektor durván jó képet vetít ilyen lencsével is ... persze ha elég sík a felület, amire vetítünk vele. "Komoly" UST projektor tehát nem létezik, de létezik olyan komoly minőségű projektor, ami tud "UST jelleggel" vetíteni ... jó minőségű képet.

    2. Minden komoly projektor (gyakorlatilag) tökegyforma képet vetít (mivel ezek a lehető legpontosabban azt vetítik a vászonra, ami a hátul kábelen bement a gépbe). Szerintem mondhatjuk, hogy kevesen teszteltek nálam több és jobb minőségű projektort. Egyértelműen látszik, hogy az elmélet tökéletesen működik a gyakorlatban: minél komolyabb gépekről beszélünk, annál hasonlóbb a képük egymáshoz. Persze vannak (szerintem lényegtelen) kis különbségek (pl. on/off kontrasztban, fényerőben) de a lényeg, azaz a kép minősége (pontossága, természetessége) mindig nagyon hasonló a komoly gépek esetén. Ennek nyilván az az oka, hogy minden komoly gépben tökugyanaz a (0,95"-es) DMD van, ugyanazzal a (két) vezérlő áramkörrel (a 0,95'-es chip-et két vezérlő "hajtja") és mindegyikben komoly, korrekt az optika (meg a képfeldolgozás) is. Tökmindegy tehát, hogy Digital Projection, Christie, Panasonic (persze most kizárólag a Panasonic profi, ipari, azaz DLP gépeiről beszélek) vagy ProjectionDesign/Barco vagy épp Sim2 (saját gyármány, azaz nem átcímkézett Benq) gépről beszélünk, a vásznon mindig kb. ugyanaz van.

    A gépeket tehát nem a gyártó neve, hanem a gép minősége alapján kell(ene) "minőségi osztályokba" sorolni. Meg persze a DLP chip-ek száma alapján. De a chip-ek száma sem a kép minőségét határozza meg, "csak" a fényerőt, meg a szivárványozás mértékét (a 3 chip-esek fényesebbek és nem szivárványoznak).

    Tökmindegy tehát, hogy egy Sim2-t akar-e valaki lecserélni (vagy egy Barco-t vagy egy DPI-t) a lényeg, hogy ez egy KOMOLY projektor. A kínai gép meg egy fos kategóriás gép. Ez a csere tehát hatalmas csalódás lesz ... kivéve, ha a tulajdonos szeme nem érzékeny az olcsó gépek hibáira. Akkor viszont hatalmas pénzkidobás volt a Sim2-t megvenni.

    Jelenleg nincs a piacon valós 4K felbontású DLP projektor (LCD-t meg tuti nem vennék egy Sim2 3 chip-es DLP után). A felbontás növelésére az egyetlen lehetőség a 2560 pixeles (DLP9000 katalógusszámú) 0,9"-es chip használata Ez viszont kevés gépben van benne és azok drágák. Gyakorlatilag csak két lehetőség van, ha valaki nem akar sokmilliót elkölteni: a ProjectionDesign F35 (későbbi nevén Barco F35 illetve Barco Optix) illetve a Barco F50 WQXGA felbontású változata (ezt Barco Orion néven is árulták, de ez elég drága még és nem is akarja kb. senki eladni, akinek ilyen van). Ugyanezzel a chip-pel ma is építenek gépet a Barco-nál, de azok (tudtommal) 15 milliós ártól indulnak, viszont azokban lézer a fényforrás (ami nagyon meg is éri, nem több mint 5000-7000 év alatt már meg is lehet spórolni a lézer plusz árát az UHP lámpákra NEM elköltött pénz által :-).

    Én egyelőre megtartanám azt a Sim2-t és mondjuk újragondolnám ezt a kérdést 1-2 év múlva. Addigra akár változhat is a helyzet... bár ebben nem nagyon reménykedem. Sajnos.

Új hozzászólás Aktív témák