Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dkess

    őstag

    válasz Daywalkerke #89689 üzenetére

    Hát ránéztem árukereső oldalon a C5v4 értékeléseit. Az aránylag sok értékelésből volt egy aki az 5 GHz -es hatótávon akadt meg (ami Téged nem érdekel) meg még egy aki mindkettő sávon. Mondjuk ezeket olvasgatva nem voltam biztos benne, hogy nem egy hozzád hasonló projektben voltak benne - azaz például egy egész lakótelepet WiFi -vel akartak ellátni.

    A harmadikat a "legviccesebbet" a végére hagytam. Egy jó ember külön nagy betűkkel reklamálja, hogy Neki 300 méter hatótávot ígértek és hát ezt nem hozza a router. Namost nem tudom ki ígérte neki, de nem a gyártó az biztos. A TP-Link -es gyártói oldalon a típusra rákeresve volt egy nagy kép aminek a közepén ez volt:

    "Erős, nagy hatótávolságú Wi-Fi"

    Aztán alatta levő szövegben az egyik mondat: "A 2,4 GHz-en 300 Mbps és a kristálytiszta 5 GHz-en 867 Mbps sebességgel az Archer C5 tökéletes választás az ..." .

    Most amennyiben a "kristálytiszta 5 GHz" -es bullshit -től ( :D ) eltekintünk, akkor szerintem a kivastagított részt érthette 300 méternek ... :)

    Szerintem legyen C5v4 és tegyetek próbát a gyári legfrissebb fw -vel (frissítés után gyári visszaállítás mindjárt). Aztán, ha kellene még egy kis kakaó, akkor OpenWRT. Ez utóbbiban elméletileg lehet még húzni kicsit az adási teljesítményen.

    Természetesen tartom a korábban leírtakat - ebben a projektben ilyen távolságokra, 3 emeletre, ennyi kliensre és ilyen költségkerettel semmilyen garancia nincs. Nem is lehet ... Amennyiben valamilyen szinten működik, akkor jó ...

  • dkess

    őstag

    válasz Daywalkerke #89694 üzenetére

    Az AC57U v3 férne bele még a keretbe, de pl. amennyiben nem lenne mesh (kábeles backhaul -al pláne), akkor olyan sokkal többet nem nyújt WiFi terén ...

  • dkess

    őstag

    válasz adnoctum18 #89703 üzenetére

    Szia,

    Két gyors "hülye" kérdés:

    - nem megy oda semmilyen kábel? Se UTP - se koax?
    - Mondjuk ilyen STB igénylése a T -től: [link] ? Ebben van WiFi is és pont erre találták ki. Asszem egy db -ig ingyenes (ha pl. több van és a többi helyen jó a jelenlegi, akkor azokat nem kell cserélni). Mondjuk mintha írnák a Telekom topikban, hogy nem 100 -as az eszköz még, de biztos fog alakulni még ...

  • dkess

    őstag

    válasz OgreImre #89708 üzenetére

    A C7 -re gondolsz - ugye? Nincsen rajta PoE. Viszont a TP-Link szokott és konkrétan ennél a típusnál is ad PoE Injektor -t (mármint az EAP225-Outdoor -hoz) ...

    Arra is fel vagy készülve, hogy méretügyileg ez nem is olyan kicsi kategória, ugye? Valószínűleg nem gond, de ...

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz GreenGoblin #89711 üzenetére

    Szia,

    Az LTE kapcsolat vagy a WiFI szakadozik? utóbbi esetben be lehet lőni, hogy mely klien(ek) az érintettek vagy általános a probléma? Volt firmware frissítés és utána egy gyári visszaállítás.

    Most csak előzetes vélemény - a konkrét ajánlás függhet az előzőekben említett dolgoktól illetve válaszoktól:

    1. TP-Link AC1200 4G MR600 V2

    Csak akkor éri meg, ha az LTE sebesség jócskán 100 Mbps fölé tudna menni. Amennyiben akörül maradnánk, akkor márkán belül bármelyik kisebb típus is megfelelhetne.
    2. ASUS 4G AC68U AC1900

    Elég drága. Ugyanakkor, ha esetleg AiMesh -ben gondolkodnál (kellene mellé másik router is, hogy kellő lefedettség legyen vagy a kliensek száma miatt a terhelés több egységre oszoljon el), akkor első blikkre maradhat a talonban egyelőre.
    3. ASUS RT AX68U 5700

    Tudásához képest drága. Másfelől ehhez kellene 4G stick is (ami lehet, hogy van Neked avagy a szolgáltató adna pl.). Az ugyanilyen SOC -al rendelkező úgy egyébként Tri-Band AX92U ugyanennyi pénzért jobb vételnek tűnik. Ez utóbbi könnyedén falra is szerelhető - ez mondjuk nem tudom mennyire lenne szempont. Főleg, ha az a AiMesh ami esetleg szóba kerülhet WiFi backhaul -al lenne, akkor inkább ezt javasolnám.

  • dkess

    őstag

    válasz GreenGoblin #89716 üzenetére

    Akkor egy kicsit direktebben teszem fel a kérdéseket. Ezt amiatt is, ert érdekelne, hogy miért pont a megadott típusokat nézted ki?

    - Hajlandó lennél az alhangon dupla felárat is megfizetni, hogy a csúcsidőn kívül majdnem dupla akkora legyen a letöltésed? (ugye a 100 Mbps porttal és gyengébb WiFi -vel rendelkező LTE eszközök jócskán olcsóbbak)
    - Egy router WiFi terén biztosan le tudja fedni az igényeidet?
    - Az AX68U/AX92U erősebb SOC -ja jelentene Neked bármilyen előnyt? Pl. torrent vagy USB3 -ra csatolt háttértár amit LAN -on osztanál, mint csatolt meghajtó lehetősége?

    Nekem úgy nagyjából körvonalazódik, hogy Nálad (LTE torony közel), hogy Nálad pl. az AX82U lenne ideális a kereted és a preferenciáid alapján (e tekintetben főleg az utolsó kérdés számíthat). Az AX82U -nak valamivel gyengébb a SOC -ja, mint pl. az AX68U -nak - viszont a WiFi -je jobb és ráadásul olcsóbb is. Értelemszerűen LTE stick kellene hozzá, amit javasolt módon akár egy USB hosszabbító kábel (ne túl hosszú) végére is lehet tenni és akkor lehetőség nyílik némi játékra az elhelyezés tekintetében ...

  • dkess

    őstag

    válasz GreenGoblin #89718 üzenetére

    Az a baj a ASUS 4G AC68U -vel, hogy drága valóban. Például alább írok egy érdekes alternatívát alig 10K HUF -al drágábbért, mely sokkal jobb élményt nyújthatna:

    - ASUS 4G AC68U AC1900 (95-100K HUF; 5 GHz -en AC 3x3)
    - TP-Link AC1200 4G MR600 V2 (55K HUF; kikapcsolt WiFi -vel) + ASUS RT-AX82U AX5400 (AP módban, 58K HUF; 5 GHz -en AX 4x4, HT160)

    Igen, tudom ez még drágább. Azonban miért is írtam ezt? Azért, mert amennyiben jól feltételezem leginkább csúcsidőben használnád ezt az installációt illetve még pontosabban a mérési eredményeid még a 100 Mbps közelében sincsenek.

    Azaz az MR600 helyett választhatnánk sokkal olcsóbb alternatívát is az AX82U elé - pl. (az olcsóbbik MR100 -as opció is bőven elég lenne):

    - TP-Link TL-MR100 (20K HUF; kikapcsolt WiFi -vel) + ASUS RT-AX82U AX5400 (AP módban, 58K HUF; 5 GHz -en AX 4x4, HT160)
    - TP-Link MR200 (35K HUF; kikapcsolt WiFi -vel) + ASUS RT-AX82U AX5400 (AP módban, 58K HUF; 5 GHz -en AX 4x4, HT160)

    Ugye ezen opciókkal az LTE sebességünket 100 Mbps -ben korlátoznánk, de egyfelől az e feletti LTE sebességek nem állnak rendelkezésre - másfelől jóval olcsóbban megúsznánk. A két router egymás mellett lehet és UTP kábellel összekötve. Ugye 78K HUF -ból lehetne:

    - LTE internet 100 Mbps -ig,
    - Komoly AX -es WiFi -nk + Asus -os extrák,
    - az Asus -ra gigabit -es vezetékes helyi hálózatos klienseket is dughatunk. Amennyiben valami "közel" lenne, akkor érdemes is lenne rádugni.

    Persze AP -nak is választhatunk kicsit kedvezőbb áru routert az AX82U -nál - pl.

    - ASUS RT-AX58U (45K HUF, AP módban; javasolt módon Merlin -el),
    - TP-Link AX73 (39K HUF, AP módban; hardveresen az AX82U -val egyezik meg - Asus -os "extrák" nélkül),

    Azaz 59 vagy 65K HUF -ból ki tudnánk ezt hozni sokkal ütősebb AX -es WiFi -vel is. Ez nem csábítóbb, mint a ASUS 4G AC68U ára illetve AC 3x3 -as Wifi -je vagy éppen a TP-Link MR600 AC 2x2 -es WiFi -je?

  • dkess

    őstag

    válasz GreenGoblin #89720 üzenetére

    A kettő azért is jobb, mint az egy, mert az elhelyezéssel tágabb határok között lehet játszani. Ugye nem biztos, hogy ugyanaz a hely ideális LTE szempontból vagy éppen WiFi és a vezetékes kliensnek. Ugye egy kétszintes házban pont egy routeres felállás esetén jelenthet igazi előnyt. A WiFi -vel érdemesebb minél központibb (ház szempontjából) hely felé orientálódni illetve a vezetékes kliensek közelébe (ha van) - a LTE -vel meg ahol a legjobb/leggyorsabb a vétel.

    OK, írtad nincs házon belül kábelezés sehol. Ugyanakkor helyiségen belül (legyen az pl. nappali) lehet tili-tolizni. Jelentsen ez akár fél métert vagy kettőt vagy ötöt. Csak a kettőt összekötő UTP kábel szab határt.

    Namost, ha ezek egyike sem jelentene előnyt, akkor is ott maradna még az árelőny része meg a jobb WiFi amik azért önmagukban is egész jelentősek ...

  • dkess

    őstag

    válasz mAtech #89722 üzenetére

    Szia,

    Mesh oldalról az Asus AiMesh -e jobb szoftveresen. Ugyanakkor az AX55 -ön nincs USB port - így a szokásos Asus -os extrák garmadája élből ki is esik. Mondjuk az is igaz, hogy az AX20 egy db USB 2.0 portjával nincs sokkal beljebb.

    Amennyiben egy fokkal konkrétabb dolgokat is mondasz, akkor pontosabb választ tudunk majd adni ...

  • dkess

    őstag

    válasz mAtech #89727 üzenetére

    Szia,

    Igazából AP módban is lehet USB -re (ha van) dugni dolgokat és jónéhány ehhez köthető extra funkció elérhető a gyártó portfóliójának megfelelően. A "jövőbe mutatás" is lehet igen sokféle.

    Az AX55 és AX20 közül AP -nak igazából kb. majdnem mindegy melyiket veszed, ha pl. az AiMesh támogatás nem érdekes. Sőt akkor igazából talán a AX20 -at érdemesebb inkább - az AX55 lefedettségére panaszkodtak páran itt a topikban. Persze nem katasztrófa, de e téren lehet a TP-Link jobb valamivel ...

  • dkess

    őstag

    válasz CoolBoy323 #89738 üzenetére

    Szia,

    Erőset így hirtelen a Pistából tudnék ajánlani.

    Továbbá egy klasszikust idézve:

    "Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
    Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
    Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
    Mennyi lenne a beszerzésre?
    Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?"

  • dkess

    őstag

    válasz CoolBoy323 #89741 üzenetére

    Hát a max. 30/3 -nek kb. bármi elég - még akár az N -es routerek is (persze újként ilyet már nem érdemes venni) - hacsak nincs NAS vagy komoly helyi hálózati másolgatás (bár ez utóbbit érdemes kábelen megejteni).

    Van jelenleg routered? Amennyiben igen, akkor mi és miért nem vagy vele elégedett?

    Ne érts félre - egyszerűen arról van szó, hogy nem szeretnénk "költeni" a pénzedet, ha nem feltétlenül muszály ...

  • dkess

    őstag

    válasz NyMRooD #89743 üzenetére

    Meg hogy hány szintes a ház ilyesmi. Van kábelezés mondjuk a nappaliba meg mondjuk a másik oldalon legalább valamelyik szobába amelyik az udvarra néz?

  • dkess

    őstag

    válasz CoolBoy323 #89745 üzenetére

    Egyszintes 80nm -es ház és 2.4 GHz -en már nem ér el a WiFi a hátsó szobába?

    Akkor azt mondanám 2 db AC57U v3 AiMesh -be konfigurálva ethernet backhaul -al. Egyik a nappaliba - a másik a hátsó szoba tájékára. Ugye ez azt jelentené, hogy kábeles összeköttetés lenne a két router között.

  • dkess

    őstag

    válasz Rhino666 #89752 üzenetére

    Szia,

    Mindenekelőtt szerintem Te is majdnem eljutottál arra a következtetésre (csak nem írtad le), hogy bizony a "combosság" nem a SOC mag szám függvénye minden esetben. Bizony az AX50 erősebb az AX20 -nál és kb. mindkettőt földbe döngöli az AX73. E legutóbbi hardveresen az AX82U -val egyezik meg - nézz rá esetleg és döntsd el, hogy 38-39K HUF -ért megéri-e? Most csak egy hülye példa - e legutóbbiak USB másolási sebessége olyan 75/55 (olvasás/írás) MB/s. Az AX50 nagyságrendileg ennek a fele. Az AX20 meg ... nos hát az még ennek is a töredéke ... Azt nem tudom mondtam-e, de nem ugyanaz a proci van bennük - nagyon nem ...

    Amit Nálad esetleg érdemes akár hosszabb távon figyelembe venni:

    - érdekes lehet-e számodra a mesh WiFi. Amennyiben igen, akkor javasolnám, hogy maradj Asus vonalon és mondjuk ethernet backhaul -al tudnál AiMesh -t konfigurálni. Avagy egy router teljesen biztosan lefedné az igényeidet?

    - ez lehet nem annyira router kérdés. 4 szerver meg NAS mellett (+ PC -k + laptopok) lehet elgondolkodnék multigigabit/10 Gbe LAN -on. Különösen, ha esetleg a közeljövőben kinézhetne esetleg multigigabit -es internet (pl. a T 2/1 Gbe internete stb.). Azaz jövőállóság kérdése. A LAN oldal az tiszta, hogy elsősorban switch (-ek) dolga lenne - sőt a 4 szerver + NAS + PC -k és laptopok mellett a "kamerák, termosztátok, telefonok, tabletek, nyomtatók, porszívók stb." -t is nézve lehet érdemes lenne menedzselt vonalon gondolkodva VLAN -okkal , egyebekkel.

    Utolsó kérdésedre válaszolva - az AX50 jobb az AX20 -ra ugyanakkor nincs CFW rá. Egyébként ez mennyire hangsúlyos kérdés Nálad?

  • dkess

    őstag

    válasz MrBabineni #89754 üzenetére

    Szia,

    Milyen keret lenne? Kábelezéssel hogy állsz - pl. a két szint között illetve bárhol máshol? Hol lenne a router(ek) helye a házon belül?

  • dkess

    őstag

    válasz NyMRooD #89757 üzenetére

    Szia,

    Akkor nagyon röviden összefoglalva Digi 1000 -es internet mellé:

    - kétszintes 168 nm ház,
    - 500 nm -es telek,
    - javarészt mobiltelefonok és két laptop WiFi -n,
    - videóhívás messenger (VoIP) szempont.

    Erre azt mondanám, hogy 3 eszközös Asus AiMesh ethernet backhaul -al (azaz kábeles összeköttetés legyen az egységek között).

    Miért a 3 egység? Egyfelől a két szintre egy-egy. A harmadikat igazából két ok miatt javaslom:

    - a felhasználók és az eszközeik tekintetében leginkább releváns helyiség a nappali lesz valószínűleg. Ez általában egy ház egyik oldala felé szokott orientálódni (míg fent talán könnyebb lesz a központi elhelyezkedés) - így a földszint esetén is már jelentős javulás lenne, ha a ház másik felében is lenne egy egység,
    - amennyiben a földszinten a ház másik oldalán levő egységet egy ottani udvarra néző szoba ablakába (környékére) tudnánk tenni, akkor az jelentős segítség lenne a másik földszinti egységnek az udvar lefedése tekintetében is.

    Maga a mesh WiFi (ethernet backhaul -t semmiképp ne felejtsük el konfigurálni) nemcsak a lefedettség növelésében segítség továbbá a WiFi terhelés több eszközre történő eloszlásában, hanem pl. a VoIP (illetve VoWiFi) közbeni barangolás folyamán a felhasználói élmény fokozásában (nem fog szakadozni) is jelentős szerepet tud vállalni.

    AX -es alapokon - figyelembevéve a mobiltelók hangsúlyosságát is - az alábbiakat ajánlanám első körben AX vonalon:

    1.

    Asus XD4 3-as pakk ( [link] )

    2.

    Avagy mondjuk 1 db AX56U ( [link] ) + Asus XD4 2-es pakk ( [link] )

    Persze lehet akár 3 db AX56U is, ha kinézet terén belefér.

    Amennyiben olcsóbb megoldást szeretnénk ettől és AX nem szempont, akkor a fentebbi logika AC57U v3 -al ( [link] ) illetve CD6 -os kettes/hármas pakk -al ( [link] / [link] ) ...

  • dkess

    őstag

    válasz Sanyi.mTs #89759 üzenetére

    Szerintem a C5v4, C6 és AC57u v3 tandemből nézz körül melyik felelne meg leginkább Neked.

  • dkess

    őstag

    válasz lezso6 #89761 üzenetére

    Igen, van ilyen router. Példának okáért amennyiben az Asus hivatalos oldalán az adott router típus specifikációjánál azt látod, hogy: "3G/4G LTE dongle : Yes", akkor működik a dolog. Így kell beállítani: [link] . Ilyen például az AX56U ami bele is férne a keretedbe.

    Egy olyan kérdésem lenne, hogy mekkora sebességet tudsz elérni a Powerline -al?

    Nem, nem lehet. Ugye amennyiben egyszerűen ugyanazt az SSID/jelszót adjuk meg attól nem lesz ugyanaz a hálózat. A váltás a kettő között sem lenne az az élmény amire gondolsz.
    A TP-Link -nek vannak OneMesh képes Powerline eszköze - ugyanakkor nincs sokféle (a Tiéd pont nem az): [link] . Persze mint "buta" AP -ként tudod használni ezzel költséghatékony megoldást elérve.

    Ugyanakkor azt mondanám, hogy amennyiben kellene több WiFi -s egység, akkor inkább mesh felé menjünk el ethernet backhaul -al. Ez lehet a poweline is (ez esetben ugye ethernet -nek látszódna mind a két oldalnak) amennyiben kielégítő a sebessége - ebbe beleértve azt is, hogy mennyire lenne a link terhelve párhuzamosan vezetékes kliensek által. Mondanom sem kell talán, hogy az UTP kapcsolat lenne az ideális. A legközelebbi felújítás során feltétlenül vedd fel a teendők listájára ...

    Akkor mesh: 2*AC57U v3 vagy éppen CD6 Duo pakk (ez utóbbi kicsit kilóg a 40K HUF -ból). Persze a Powerline WiFi -jét ki kellene kapcsolni, hogy ne zavarjon.

    Ez se nem AX és 5 GHz -en is 2x2 AC, de ebbe a keretbe ez fér bele ...

  • dkess

    őstag

    válasz lezso6 #89763 üzenetére

    Amennyiben nem kell mesh, akkor TP-Link AX73 AX5400. Nagyon jó kis cucc, ha elég egy router (powerline ugye buta AP módban) - az Asus AX82U -val megegyező hardver egyébként.

  • dkess

    őstag

    válasz lezso6 #89765 üzenetére

    Pl. WiFi 6 adott esetben, 5 GHz -en az AX 4x4 HT160 -at, erősebb SOC - pl. 75/55 MB/s USB3 olvasás/írás, a nagyon olcsóbbaknál kevesebb RAM is stb.

  • dkess

    őstag

    válasz MrBabineni #89772 üzenetére

    Akkor mondjuk egy AX82U (58K HUF) + az emeletre AX56U (38K HUF) például beleférne? AiMesh ethernet backhaul -al konfigurálva. A földszinti routert mondjuk a nappali a ház közepe felé eső oldalára - ne túl messze az udvarra néző ablaktól ...

    Az AX82U -ra lehetne dugni akkor USB -s meghajtót. Olyan 75/55 MB/s -es olvasás/írást tud. Ez médiára, csatolt hálózati meghajtóra ilyesmire sokszor elég szokott lenni. Amennyiben ezen a téren kicsit vérmesebb igények lennének, akkor helyette esetleg AX92U (ez kicsit drágább - 63K HUF) - ez majd 110 MB/s -et tud. Persze érdemes figyelembe venni, hogy ezek a sebességek szekvenciális műveleteknél és leginkább a kicsit nagyobb file méret tartományban érvényesek. Azért nem egy szerverprocesszor van ezekben ... :)

  • dkess

    őstag

    válasz Alex91 #89775 üzenetére

    Igazából az AX92U -t azért hoztam szóba, mert a kérdezőnél szempont volt az USB -s meghajtót használata router -el. Ez egy olyan opció, hogy pár ezer forinttal drágábban kapunk egy szabad szemmel is látható különbséget ebből a szempontból. Aztán majd eldönti, hogy ez mennyire fontos szempont Neki.

    A kábeles kapcsolat tiszta volt nekem és AX92U esetén sem gondoltam máshogy. Illetve nem 2*AX92U -ban gondolkodtam, hanem adott esetben AX92U+AX56U AiMesh ethernet backhaul.

    @micimacko, #89777

    Használható mesh hálózatot tudsz összerakni ethernet backhaul -al konfigurálva. Azt hogy érted, hogy "természetesen ezek közül max 3 kapcsolódik egyszerre"? Lehet az összes egyszerre - akár úgy hogy a főrouter után kötött switch -re kötöd az összes eszközt illetve akár a mesh node -hoz menő UTP -t is.

  • dkess

    őstag

    válasz Ducky92 #89780 üzenetére

    Szia,

    Mekkora internet mellé lenne a történet és ebből mennyit szeretnének élvezni a kisházban? Illetve lenne igény komolyabb LAN forgalomra a két ház között (pl. másolgatás/szinkronizáció/backup - akár pl. NAS -ra stb.)? Avagy mondjuk elég lenne, ha stabil 100 Mbps meglenne?

    Az a baj az AX -es koncepcióval, hogy egy AX -es SOHO router házon belül akár erőteljes idegen WiFi zavarás mellett is (AX -es kliensekkel) kb. kettéh@gyoz bármit ami nem AX. Ennek részleteibe nem mennék bele (oldalakat írva) - megvan az oka. Ugyanakkor ahogy szabadba ér kb. ugyanazt tudja mint a korábbi variációk - legfeljebb gyorsabban.

    Azaz jelenleg a nagy házon belülről indulnánk. Aztán lenne 20 méter - ami azért eleve nem kevés. Aztán jön a másik ház főfala - majd a belső falak és a házon belüli távolságok. Érdemben nem lenne jobb ...

    Amennyiben pl. elegendő lenne a stabil 100 Mbps, akkor azt mondanám, hogy TP-Link CPE210 ( [link] ): 13K HUF ( [link] ). Ez egyébként a 2.4 GHz -es variáns.

    Első körben egy darabbal próbálkoznék - AP módba, ha megoldható, akkor házon kívülre vezetve illetve rakva kábelvégen, ha nem akkor a kisház felé néző ablakba egy konzolra. Még az is lehet, hogy az ottani router nem is fog kelleni - bár, ha repeater funkciót támogat (ezt úgy konfiguráljuk, hogy 2.4 GHz -en fogad és 5 GHz -en sugározza tovább külön SSID -vel), akkor be lehet fogni.

    Amennyiben a kisházban levő router nem támogatna repeater funkciót és/vagy többre vágynánk, akkor a kisházhoz is mehetne egy ugyanilyen CPE210 (persze itt is lehetőleg kintre, ha megoldható) és az ottani routert AP módba konfigurálni ... Ekkor a két CPE210 között lenne kapcsolat amit továbbadna a kisházbeni AP módban működő routernek.

    Dupla-jóság, hogy akár egy db CPE210 -el a kültéri (legalábbis a két ház között biztosan) lefedettség kérdésköre mellé is tehetnénk egy pipát ...

    Amennyiben több-száz Mbps kapcsolat kellene gigabit -es LAN interface -ekkel, akkor nem úsznánk meg CPE710 -es(ek) alatt ...

  • dkess

    őstag

    válasz micimacko #89783 üzenetére

    Biztos, hogy nem fog menni. OneMesh -t támogató router mellé nem rakhatsz másik routert - maximum ezt támogató repeatert vagy Powerline adaptert (mindkettő drágább, mint a neki nagyjából megfeleltethető router).

    Nem mellesleg ethernet backhaul sem támogatott sehogysem ...

  • dkess

    őstag

    válasz Ducky92 #89786 üzenetére

    "Nincs valami bazi erős router, ami kiszolgálná ezt?" - Ilyen nem létezik. Nagyon komoly szabályozások vannak erre. Beltéren még működnek a beamforming meg hasonló "hókuszpókok", de amint közbe jönnek emelet, belső falak, házfőfal, 20 méter két épület között majd megint házfőfal majd belső falak ezek mindegyike "tárgytalanná" válik. Akkor maradnak az irányított sugárzású cumók - erre kaptál ajánlást.

    A CPE210 szerepét félreérted. Nem a kétemeletes nagy ház (2 lakással) kliensei számára szórná a Wifit ... Hanem a kisház irányában. A nagy házra marad a C5 (változatlan beállításokkal) - a különbség annyi, hogy a "kis házasok" eztán nem ennek az SSID -jére csatlakoznak ...

    Ugye akkor lenne a CPE210 kültérre/kisház felé néző ablakba rakva. Ez lenne AP módban és a kisházas kliensek ennek az SSID -jére csatlakozzanak. Mivel az egységnyi maximum sugárzási energiáját a tér kis részletére (kis ház) sugározza - így látszólag sokkal erősebb lesz ott. Ráadásul 2.4 GHz ...

    Persze amennyiben a kisházas emberek szeretnének saját routert (ami támogat repeater módot), akkor vehetnek - a keretbe bőven beleférne az is. Ekkor ahogy írtam a repeater módot úgy állítsák, hogy 2.4 GHz -en kapott (CPE210 -től) WiFi -t 5 GHz -en szórják tovább a helyi klienseknek ...

    Nagyon sok kliens esetén és/vagy amennyiben szeretnénk kábeles LAN -t is a WiFi mellé a kisházba, akkor még egy CPE210 (a kettő egymás felé nézzen) és annak LAN portjára mehet mondjuk egy második C5v4/C6 AP módban. Ezekre szépen rá is lehet dugdozni a vezetékes klienseket is akár.

    Vegyük észre, hogy a legutolsó forgatókönyvvel is (2*CPE210 + új C5v4/C6) is bőségesen benne lennénk a megfogalmazott keretben ... Amennyiben a nagy házas tulaj új routert akar venni ettől függetlenül, akkor persze megteheti egyéni szájíze szerint és akkor a C5 -öt oda is adhatja a kis házasoknak. Azonban ez nem része a projektnek - opcionális. Ne erre hivatkozva cserélje le a routerét ... :)

  • dkess

    őstag

    válasz Ducky92 #89790 üzenetére

    "A fő routernek összeköttetésbe kell lenni kábelesen a CPE210-el? " - Természetesen, annál is inkább, mert máshogy nem is képzelhető el AP mód ...

    Egyszerűsítsünk gondolatban. Ugyanaz a szituáció, mintha a C5-ös mellé tennének egy másik C5-öst. Az első a router - a második az AP. Itt is kell laptop hogy beállítsd a C5 -öt - nem? A helyzet ua. csak ugye CPE210 lesz a C5 mögött.

    A helyzet annyival bonyolódik (illetve másik oldalról egyszerűsödik), hogy a C5 és a CPE210 közötti UTP kapcsolatba kell majd passzintani a CPE210 -el egy csomagban kapott PoE injektort. Azaz áramot nem kell kivinni - a tápot is az UTP -n keresztül kap a CPE210 ...

  • dkess

    őstag

    válasz Ducky92 #89793 üzenetére

    Ez lett volna a "nem kábelezős" megoldás ...

    A kis ház még egy dolog, mert legfeljebb az ablakba raknak valamit, ha kellene. A kritikusabb a két lakásos ház lenne. Azért valahogy próbáljunk meg utat találni legalább egy a kis házra néző ablakig. Itt lehet használni a fantáziát - pl. tetőtéren keresztül stb.

    "konnektorba dughatós erősítők" - Ez alatt mit értesz pontosan? Powerline -t? Nem lesz olcsóbb. Olyan AV1000 vagy AV1300 körül lenne érdemes nézelődni. Van közös fázison mind a két házban (a nagyban ott ahová a C5 -től UTP -vel oda lehet állni) konnektor?

    Koax kábel nincs a két ház között?

  • dkess

    őstag

    válasz ali75 #89796 üzenetére

    Routere válogatja, hogy milyen üzemmódban, de a legtöbbször nem probléma. Ugyanakkor miért szeretnél ilyet? Odarakod a routert a HGW mellé (persze akár máshova) és UTP kábellel összekötöd.

    Amennyiben ezt támogató hálózati eszközöket veszel, akkor persze bevethető a mesh technológia. Az UTP kábelezéssel hogy állunk? Amúgy egyébként is jöhetnének némi részletek, mert értelemszerűen teljesen vakon nem biztos, hogy az optimális megoldást fogjuk ajánlani.

  • dkess

    őstag

    válasz Gubek-Einste #89803 üzenetére

    A TP-Link -nek még van a harmadik féle Omada megoldása is - igaz ezeknek "ára is van".

    @Ducky92, #89807

    Volt két kérdésem abban a hsz -emben amire utoljára válaszoltál, de a kérdések maguk megválaszolatlanok maradtak. Ebben tudnál segíteni?

    "Van közös fázison mind a két házban (a nagyban ott ahová a C5 -től UTP -vel oda lehet állni) konnektor?

    Koax kábel nincs a két ház között?"

    A Powerline -ból páros pakk kell(ene) igen. Azonban jelentősen megdrágítaná a projektet. A koax -os kérdés is fontos.

    Lehet ugyanakkor úgy is gondolkozni, hogy powerline vagy akár koax a kétlakásos házban levő C5 és a kisház felé néző ablak között lenne (azaz C5 és CPE210 összeköttetéshez). Gyakorlatilag magát az UTP kábelt helyettesítené.

    Persze azért lenne jobb megoldás, ha a kisházzal is lenne Powerline/koax/UTP/optika összeköttetés a C5 -ből, mert akkor magát a CPE210 -et is meg lehetne spórolni és csak egy olcsó router kellene AP módba a kisházba.

    Ahogy említettem amennyiben a nagyház egyik tulaja mindenáron routert akarna cserélni (más ok miatt), akkor megtehetné és a meglevő C5 -ösét például elboltolhatná a kisházasokkal.

    @Ali75, #89805

    Továbbra is a javaslatom az, hogy a router a HGW mellett legyen direkt UTP összeköttetésben. Aztán a távoli helyre veszel még egyet ami mondjuk a főrouterrel mesh WiFi hálózatban lenne. Persze mivel semmit nem tudunk a környezetről - így még találgatni sem tudunk mennyire lenne működőképes illetve megfelelő.

    A kábelezést azért legrosszabb esetben is a következő festés/felújítás esetére tervezd be. Sajnos a jó WiFi alapja: a megfelelő módon megtervezett és kivitelezett kábeles hálózat ... Nincs új a nap alatt és egyre inkább ebbe a világba megyünk bele ...

  • dkess

    őstag

    válasz cynric #89819 üzenetére

    "Egy átlagos "gamer" usernek melyik wifis router lehet jobb a valóságban, egy gaming router vagy egy mesh rendszer?"

    Ennyi információ alapján én azt mondanám, hogy egy: "gaming routeres mesh rendszer" lenne az ideális Neked ... Viccen kívül.

  • dkess

    őstag

    válasz Fido01 #89828 üzenetére

    Szia,

    Én a kérdést különválasztanám és mind a kettőt megoldanám. Azaz a kábelezés (akár a messze levő garázsba is) illetve mondjuk a mesh WiFi rendszer.

    Elöljáróban. Nem tudom a T -nél hogyan van pontosan, de amennyiben annak a bérleti rendszernek az lenne a koncepciója, hogy pl. 1 vagy 2 évente mindig a legmodernebb WiFi szabványnak megfelelő 3 eszközös rendszert kapnád, akkor lenne(/lehetne) ráció a dologban. Persze akkor, ha ilyen aspektusa is érdekelne a dolognak és mondjuk nem maximum 10K HUF -ot szánsz az egész projektre ...

    A kábelezés akkor mindenképpen legyen meg. Lehetőleg minden szobába, garázsba stb. Aztán emeletenként legalább egy mesh WiFi egységgel - a földszinti (ahol a nappali is van illetve az udvarra is juthat WiFI) legyen a legjobb egység illetve akár két egység is lehetne a ház elrendezésétől függően. Egy ugyanolyan vagy olcsóbb egység az emeltre. A garázsba pedig valószínűleg elég a legolcsóbb egység is, hacsak nem valami speciális komoly WiFi -t igénylő dolgokat üzemeltetnél itt ...

  • dkess

    őstag

    válasz Fido01 #89830 üzenetére

    Nagyon szívesen.

    Nem ismerem pontosan a T ajánlatát, de az XY havi bérleti díj 2 évre elméletben jelentheti azt is, hogy az időszak végén az eszköz nem lesz a tiéd bármennyi garancia is lenne a készülékre. Ugyanakkor még, ha vissza is kellene adni akkor is elképzelhető, hogy megéri. Pl. újabb 2 év (ha elégedett vagy a szolgáltatással is) és kapsz egy új eszközt ami akkor a legmodernebbnek számít - pl. WiFi 6E - kaphatsz és akkor még eladással/új vétellel sem kell bajlódnod. Amennyiben meg Nálad maradhatna a készülék, akkor meg kivárhatod az olyan új készülék ajánlatot amire érdemes 2 év újabb hűséget vállalni adott esetben (pl. ha csak 2,5 év múlva lenne az ajánlat része egy WiFi 6E készülék) ... Azaz ezekkel a részletekkel azért lenne érdemes tisztában lenni, hogy mérlegre téve megalapozott korrekt döntést tudj hozni és ne pl. feltételezéseken alapuló dolgok mentén szülessen meg az.

    Elméleti szinten érdemes lehetne akár optikában is gondolkodni a két épület között. Nem tudom mennyi lenne a bruttó távolság, de akár készreszerelt kábelekkel is lehetne operálni. Hátrány, hogy két oldalra egy-egy optikai-RJ45 médiakonverter kellene (költség oldal), de cserében megoldott lenne a galvanikus elválasztás illetve a kábelcsatornában futó optika ellenállóbb is az időjárás viszontagságaival szemben. Ugyanakkor persze a legfontosabb követelmény, hogy pl. a kutya el ne érje illetve meg ne rágja ... :)

    WiFi -vel kapcsolatban némi "bemelegítés": [link] . Címszavakban érdemes lenne úgy gondolkodnod, ahogy az előző hozzászólásomban írtam is. Lassan elérkezünk ahhoz a ponthoz, hogy jöhetnének némi további részletek - így pl. a ház elrendezése (pl. nappali mennyire van sarokban vagy közel az udvarhoz, mennyire fontos az udvari WiFi lefedettség, költségkeret, ha saját eszközben gondolkoznál stb.).

  • dkess

    őstag

    válasz John Rose #89833 üzenetére

    A terasszal melyik szint van egy szintben - a középső vagy a legalsó?

    Tekintve, hogy két szintet kellene lefedni vagy majd kétszer akkora alapterülettel + némi külterületi dolog is kellene én azt javasolnám hosszabb távra, hogy legyen egy két eszközös mesh rendszer. A földszintre (középső szint) ahol pl. lesz majd a nappali illetve a teraszhoz is közelebb lenne (+ nagyobb alapterületű) oda mehetne egy több spatial stream -el rendelkező eszköz - a legfelső szintre elég lehetne egy 5 GHz -en 2x2 -es is. Ez azt is jelentené, hogy azt a C5 v1.2 -et nem erőltetnénk a továbbiakban ...

    @chakany, #89834

    Mekkora illetve milyen környezet? Miért pont AC58U?

    Látatlanban azt mondanám, hogy amennyiben a spórolósabb út kellene, akkor az AiMesh kompatibilis AC57U v3 vagy kicsit többért (a kiszemeltedhez viszonyítva) AC65P. Utóbbi viszont nem tud AiMesh -t ...

  • dkess

    őstag

    válasz chakany #89836 üzenetére

    AiMesh akkor lett volna érdekes, ha lefedettség és/vagy a WiFi -s terhelés eloszlása miatt előnyösebb lett volna több eszközös megoldásban gondolkodni.

    Ennyi információ alapján azt mondanám, hogy AC65P. Amennyiben mondjuk 38K HUF még beleférne, akkor lehetne TP-Link AX73 AX5400 is. Ez utóbbi mellett szólna, hogy WiFi 6 (AX), 5 GHz -en 4x4 HT160 -al, USB -n (ami nálad szempont) elég decens sebességet tud - olyan 75/55 MB/s szekvenciális olvasás/írást. Mondjuk torrent kliens nincs rá ...

  • dkess

    őstag

    válasz chakany #89839 üzenetére

    ac57u / ac57u v2 = felejtsd el.

    @zedok, #89840

    Két szint (75 nm alapterülettel) + kert igénye esetén két eszközös megoldást javasolnék. Az se baj, ha a földszinten (5 GHz -en) sok spatial stream -el megtámogatott routerről lenne szó.

    Amennyiben jól értelmezem, akkor szemezgetsz az AX -es WiFi lehetőségével is. Amennyiben így van, akkor azt mondanám földszintre mehetne egy AX82U - az emeletre meg a jelenlegi AC66U B1 kábellel összekötve és AiMesh ethernet backhaul -l konfigurálva. A PS4 -et, TV -t is próbáljuk meg kábelvégre kapni legyen bármelyik szinten is ...

  • dkess

    őstag

    válasz Tikakukac #89853 üzenetére

    Szia,

    Miért pont 3? Értem ez alatt, hogy redundancia miatt csak vagy helyileg eltérő helyen lennének? Esetleg némi részletek? Kábelezés OK?

  • dkess

    őstag

    válasz Tikakukac #89858 üzenetére

    Ez az egész egy céghez tartozik? Internet előfizetésből egy lenne a három helyen? 4G előfizetés (SIM kártya) is elég lenne, ha egy lenne mindhárom helyre?

  • dkess

    őstag

    válasz Tikakukac #89861 üzenetére

    Amennyiben a kábeles előfizetés 100 Mbps -nél nem lenne (sokkal) több akkor a SIM -es router legyen MR100 vagy MR200. Amennyiben LAN -on valamiért kellene több sebesség, akkor mögé veszel egy gigabit -es switch -et és minden vezetékes dolgot a switch -re kötsz. Amennyiben WiFi lefedettség miatt kellene még WiFi -s egység akkor még egy C6 AP módban a switch -re (vagy a routerre, ha nincs switch) kötve.

    Amennyiben a kábeles internet 300-500-1000 Mbps lenne és/vagy a mobil előfizetéssel tudnál 2-300 Mbps letöltést (és ezekre a sebességekre szükséged is lenne), akkor a szituáció ugyanez csak a MR100/MR200 helyett legyen MR600 ...

  • dkess

    őstag

    válasz zedok #89864 üzenetére

    Szia,

    Mi a gond az AX -el? Ár-érték arányban sokkal jobb opció az ajánlott router, mint mondjuk még egy AC66U B1 és nem AX -es kliensekkel is már kijönne az előnyök java része. Pl.:

    - Erősebb SOC és kétszer annyi RAM - ez több minden más mellett az USB -s teljesítményre is kihatással van,
    - újabb típus/SOC = hosszabb terméktámogatás,
    - több spatial stream, MU-MIMO támogatás. Ezek AX -et megelőző kliensek esetén is előny,
    - az AX -ről ódákat lehet zengeni. Amennyiben jelenleg nincs is AX -es kliensed - ez nem biztos, hogy mindig is így marad. Besorolás tekintetében az AC1750 vs. AX5400 -ról beszélünk,
    - lefedettség tekintetében is nagyon jó az ajánlott típus.

    Az ajánlott fejlesztési koncepció az lenne, hogy amikor veszel egy új routert, akkor az lehetőleg menjen a földszint/nappaliba - a régi az emeletre illetve a még régebbi majd ki a garázsba. Így fokozatosan "megújulhatna" az eszközpark ezzel még újabb szintre emelve a felhasználói élményt illetve a jövőállóságot.

    Azt nem írtad, hogy miért szempont a "nem AX szabványosok", de amennyiben pl. költségoldal lenne kérdéses, akkor a helyedben esetleg vetnék még egy pillantást az AX58U mondjuk Merlin -el opcióra is.

  • dkess

    őstag

    válasz mmarci91 #89866 üzenetére

    Szia,

    Mi az a Telekom -os router és mekkora internet? Kábelezés van a lakás középpontja és/vagy leginkább frekventáltabb helyisége felé? Kliensek mennyi illetve milyen jellegűek?

    @sirarcheer, #89867

    Szia,

    Az a AC66U B1 AiMesh képes - így érdemes lenne ennek megfelelően párt választani mellé. Ilyenformán nem AP mód lenne, hanem AiMesh ethernet backhaul -al konfigurálva.

    Most egy hülye ötlet (annál is inkább, mert nem nagyon írtál semmit - így anyagi keretet sem) mi lenne, ha a AC66U B1 -ból csinálnánk "második egységet" és az új eszköz lenne a fő router. Értem ez alatt, hogy esetleg egy modernebb/erősebb/több spatial stream -el rendelkező/AX -es egység is lehetne pl. a főegység és a AC66U B1 lehetne az emeleti node ...

  • dkess

    őstag

    válasz zedok #89873 üzenetére

    Szia,

    Viszont így tudna működni a fokozatosság elve a fejlesztések folyamán. Pl. a mostani AX -es eszköz menne a felső szintre mondjuk 4 év múlva. Ez csak egy hülye példa.

    Egyébként a WiFi 6E -n fognak majd "csámcsogni" a gyártók majd az elkövetkezendő években ami gyakorlatilag WiFi 6, csak 6 GHz -en. Erre jelenleg alig vannak routerek - kliensekből meg pláne nagyon kevés (és a legdrágább opciók) vannak csak. Érdekes módon pl. egy AX210 (mint WiFi 6E) kártya pl. laptop -ba vagy PC -be nem túl drága (itt most magára a körömnyi vezérlőkártyára gondolok) ...

    Az ilyen "58U" jellegű dolgoknál kérlek az elejét is írd oda, mert van AC58U és AX58U is - utóbbira is van Merlin ...

    @Imi1981, #89874

    Ezek a 117 meg a 95 MiB/s -ek is teljesen jó értékek gigabit -es internetre. Sőt az előbbivel már a gigabit határait is feszegeted (azaz felette vagy). Itt valószínűleg sokkal inkább arról van szó, hogy az internet szolgáltató éppen ennyit vagy annyit tud adni. Pl. amennyiben a környékeden sokan csapnak a lovak közé "virágboltozás" tekintetében, akkor éppen lehet a kisebb érték lesz a mérvadó - de ez is nagyon jó érték. Avagy éppen a seederek ennyivel tudnak éppen adni az adott időpillanatban ...

  • dkess

    őstag

    válasz zedok #89876 üzenetére

    Inkább 12K HUF az a 15K HUF különbség - 45 vs. 57K HUF. Azonban értem a gondolatmenetet - ez igencsak "szabad szemmel is észrevehető" különbség. Nemcsak a lefedettség, hanem az AX82U már a gyári szoftverrel (nem is támogat Merlin -t) is 5 GHz -en AX 4x4 ...

    Kicsit más. Ha már árakat néztem, akkor most látom, hogy az AX92U is szép lassan lekúszott az 57-58K HUF magasságába. Igaz, 2,4 GHz -en nem AX, de cserében Tri-Band illetve erősebb SOC -al is rendelkezik - USB szekvenciális másolásban a gigabit sebességet ki is hajtja ...

    Igaz, az AX92U sem támogat Merlin -t és ez éppen ugyanúgy érthetetlen kvázi annak fényében, hogy az új(abb) AX68U meg igen (ugyanaz a SOC) - mint ahogyan az is, hogy az AX82U nem és az AX58U/RT-AX3000 meg igen ...

  • dkess

    őstag

    válasz chakany #89899 üzenetére

    Szia,

    Igen, pontosan ez lenne a jó megoldás. Azaz mind a kettő másik házba menjen egy-egy UTP külön (azaz ne sorba kösse) és a kábelvégekre mehet egy-egy olcsó gigabit -es portokkal rendelkező legalább AC1200 -as router.

    Perszebmindenhol külön SSID/jelszó párossal. Amennyiben jól értem mindenhol külön brigád lenne - így nem kell pl. mesh WiFi ...

  • dkess

    őstag

    válasz chakany #89902 üzenetére

    Ugye most van már egy router a háromból. Azaz lehet variálni a többivel meg hogy majd melyik hova kerüljön. Amennyiben pl. tetszik a mutatvány a jelenlegi routerrel akkor akár még kettő abból. Avagy akár C5v4, C6, AC57U v3 ...

    Akkor amennyiben jól értem, akkor az UTP kábel megvan mind a két másik házba?

  • dkess

    őstag

    válasz Narxis #89922 üzenetére

    Szerintem akkor gondolkozz igazából cserén, ha lenne egyéb oka is ennek. Pl. szeretnél AX -es WiFi -t, megszaporodtak a WiFi kliensek, esetleg USB -hez köthető extrákra vágysz vagy egyéb olyan funkcióra melyet a jelenlegi routered nem tud.

    Ilyen funkció lehetne pl. ami a lefedettségen is javítana (ha legalább két ilyen eszközöd lenne), akkor pl. mesh WiFi rendszer kialakítása ethernet backhaul -al ...

  • dkess

    őstag

    válasz John Rose #89933 üzenetére

    A hivatkozott hozzászólásomban felvetett dolgokra (kérdésre) érdemben nem reagáltál. Tulajdonképpen még egy kb. költségkeretet sem határoztál meg.

    Ez alapján mondjuk 2 db AX89X AiMesh ethernet backhaul -al? ... ( ;) )

  • dkess

    őstag

    válasz jeni #89946 üzenetére

    Erre a 65K HUF körüli árra gondolsz vagy van ahol még "nagyon akciós" -abb?

    Erős SOC (BCM4908), 1 GB RAM, 1 WAN + 8 LAN csatlakozó, Tri-Band WiFi sok spatial stream -el, de "csak" AC -s ... OneMesh -t nem tud ...

    Amennyiben AX -es lenne meg mondjuk lenne rajta 1 db 2.5 Gbe WAN/LAN csatlakozó (SOC támogatja), akkor ütős ajánlat lenne. Így viszont leginkább speciális esetben lehet megfelelő.

    Téged mi fogott meg benne? Pl. a SOC vagy a Tri-Band - esetleg más?

    Csak azért, mert amennyiben:

    - maga a Tri-Band nem annyira lényeges, akkor inkább ugyanezzel a SOC -al AX86U (95K HUF környéke). Ez ugye már AX -es. A 9 db RJ-45 helyett csak 6 db van, de ebből az egyik 2.5 Gbps -es ... Itt ugye vannak "Asus -os extrák" is, mint pl. AiMesh, 4G stick -ek támogatása stb. ...

    - a Tri-Band hiánya mellett beérnénk gyengébb SOC -al, kevesebb RAM -al, de szeretnénk márkán belül maradni, akkor a OneMesh -t is támogató AX -es router: AX73 - 38K HUF -ért ...

    - kellene a Tri-Band, akkor az egyik 5 GHz -es sávon AX 4x4 HT160 -at tudó AX92U (57K HUF). Ebben csak eggyel gyengébb SOC van (de azért igen decens - AX73/AX82U -nál erősebb), fele RAM és kevesebb LAN port (e legutóbbit filléres switch -el lehet kiváltani szükség esetén). Itt is vannak az "Asus -os extrák" ...

    65K HUF felett egész egyszerűen nehezen vinne már rá a lélek, hogy AC -s routert vegyek. Egész egyszerűen például a három fentebb vastaggal kiemelt routerek bármelyikét előbb választanám a kérdésed alanyával szemben ...

    @Lomas, #89947

    Típusazonosítón belül is sok alverzió létezik. A C5 a negyedik verziónál jár amennyire jól tudom - a C6 meg kettőnél. Itt nem a SOC "újdonsága" a típusazonosító alapja.

    Nagyjából egykutya mindkettő. Amennyiben kell OpenWrt, akkor legyen C5v4, ha nem kell CFW, akkor teljesen jó választás a C6 is ...

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz Tikakukac #89952 üzenetére

    Bármelyiket veheted. Mondjuk AX10 helyett inkább AX20 -at néznék, de az már inkább 20K HUF most (sokszor lemegy az ára az AX10 alá) ...

    Értelemszerűen a 4K -t akkor érheti meg igazán, ha lesz vagy lehetnek AX -es kliensek belátható időn belül ...

  • dkess

    őstag

    válasz Oldman2 #89955 üzenetére

    Lehet daisy chain -be is sorba kötni a mesh WiFi egységeket - főleg, ha mindenhol kábeles kapcsolat van (azaz pont, hogy a vezetékes kapcsolat a nem felejtős). Ugyanakkor persze sokkal inkább ajánlott lenne, ha a konyhából mind a kettő szobába tudna menni egy-egy UTP kábel ...

Új hozzászólás Aktív témák