Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #60180 üzenetére

    PNY-t és a P200-at te szoktak ajánlani csak, azt tegyük hozzá. Cáfolni nem tudlak benne, de ezért az ajánlásért neked kell vállalni a felelősséget, ha emberek befürdenének vele. A Patriot Burstot azért elő szoktam hozni meg még néhány ember, de esküdni azért nem mernék rá bárki sírjára, inkább csak akkor említem, ha a legolcsóbb megoldást keresik. Amiket soroltál, azok mind low budget, belépő szintű SSD-k, egyedül az MX500 középkategóriás, a 860 EVO meg közép-felső kategória között. Egyedül még a WD Blue 3D-t említeném még középkategóriásként, meg a WD Blue nem 3D (planár TLC-s korai széria)-t alsó kategóriásként.

    A megfizethető ár meg mindenkinek relatív, erősen tárhelymérettől is függ. Észerűbb tárhelyméretnél sok középkategóriás NVMe sem drágább már a SATA-snál. Épp ezért kell a kérdőívet kitölteni az összefoglalóból, hogy konkrét esetben a legjobb konkrét SSD-t tudjuk ajánlani.

  • Frawly

    veterán

    válasz kapicsabi #60191 üzenetére

    Mindenképp azokból az M.2 NVMe-kből vegyél, amit soroltál, és vegyed meg hozzá az Amazonról azt az M.2 NGFF adaptert, amit néztél. Az a legolcsóbb. Ezek a Jetdrive-ok heroinárat nem érnek meg.

    Az az infó honnan van, hogy a 970 EVO Plust nem támogatja az NGFF adapter?

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz kapicsabi #60200 üzenetére

    Értem, ezt nem láttam. Mindenesetre minimum furcsa. Talán ezek újabb NVMe alverzióit támogatják a protokollnak, azért nem megy velük, másra nem tudok tippelni. De még erre is nehezen, mert elvileg az NVMe alverziók visszafelé kompatibilisek. És itt NVMe verziókról beszélek, nem keverendő a PCIe verziókkal, az egy megint más, csak annyiban hasonlítanak, hogy a PCIe verziói is egymással visszafelé kompatibilisek.

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #60209 üzenetére

    Nem az, hogy nincs értelme, meg visszabutul a sebessége, hanem lehetetlen. Az NVMe SSD elektronikailag teljesen más, máshogy is kommunikál vele a PCIe vezérlő. Ezt hiába is drótoznád át SATA-s csatira, a SATA vezérlő semmit nem tudna vele kezdeni, nem látná egyáltalán, nem tudna vele kommunikálni. M.2 SATA SSD-hez van ilyen átalakító, ami SATA-sra vagy mSATA-sra drótozza át, mert ezek eleve tudnak a SATA vezérlővel kommunikálni.

    Az USB más, NVMe to USB adapter van. Az NVMe SSD sebességétől és az USB port sebességétől függően lehet eldönteni, hogy van-e értelme vagy nincs.

    Egyébként nagyon elméleti esetben lehetne csinálni NVMe to SATA konvertert. Ez azzal járna, hogy lényegében a NAND-on kívül szinte az egészet újra kellene implementálni, és az NVMe vezérlő, meg DDR cache semmit nem érne az NVMe SSD-t, mert az adapteren lévő NVMe to SSD konverterchip lépne elő vezérlővé. Tehát csak annyit érnél el vele, hogy egy SATA fél-SSD-hez hozzáadnál NAND-ot egy NVMe SSD-ről, ezzel kapnál egy SATA SSD-t, amit már most is tudsz venni. Értelme nem lenne, valóban, mert épp úgy max SATA3 sebességet tudnak, hiába van NVMe mögötte, elveszne az NVMe minden előnye, nem csak a szekvenciális sávszél, de az NVMe tud egy csomó más dolgot is, több lemezműveletet tud párhuzamosítani, sorba állítani, meg egy csomó egyéb funkciót, amit a SATA/AHCI nem tud.

    Ugyanez van az NVMe to USB konverterrel. Sebességre annak is kevés értelme van, az inkább a kényelem, hogy külsőleg is lehet használni, nem kell hozzá szétszedni a gépet. De nem ajánlott azért drága NVMe-t venni, hogy aztán USB-s pendrive-ként használd, egyszerűen csak nem éri meg, pénzpocsékolás. Ha SSD kell USB-s pendrive-nak, akkor vegyél külső SSD-t, vagy sima SATA-s SSD-t SATA to USB adapterrel.

    Az U.2 az fizikailag valóban hasonlít a SATA csatira, de megint csak más. A SATA vezérlő épp úgy nem tud mit kezdeni az U.2 SSD-vel is. U.2 to PCIe M.2-höz viszont van átalakító. De U.2 SSD-t megint nem éri meg megvenni, mert azok szerverekbe vannak, és olyan extra felárat kérnek el érte, ami nem éri meg, meg hiába is átalakítózod át, asztali gépen, átlag felhasználáskor nem lesz gyorsabb.

    Kár ezeket így bonyolítani, hogy átalakító. Ha USB-re kell, vegyél külső SSD-t vagy SATA SSD-t USB adatperrel. Belső SSD-nek meg olyat vegyél, amilyen port a gépeden van, és kezeli a géped. Ez alól egy kivétel van, ha pl. az alaplapon nincs M.2 csati vagy van, de mind be van már telítve, akkor PCIe to M.2 adapterrel lehet próbálkozni, ha egyébként a lap az NVMe protokollt támogatja.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Frawly #60214 üzenetére

    Kimaradt, nem engedi már szerkeszteni: szóval az U.2 SSD lényegében épp úgy PCIe NVMe, csak a fizikai csatolófelülete más, nem M.2-es. Épp ezért a két formátum oda-vissza alakítható egy passzív átalakítóval, amin nem kell aktív chipnek lennie.

    Sőt, van simán PCIe NVMe SSD is, ez úgy néz ki, mintha egy PCIe videókártya lenne, PCIe foglalatba megy. Persze ehhez is az kell, hogy alaplap kezelje az NVMe-t, akármilyen PCIe alaplapba hiába teszed bele, ha nem kezeli az NVMe-t, akkor nem fog benne menni.

    Mivel mindegyik NVMe protokollt használ PCIe fizikai interface-en, ezért ezek az U.2, M.2, PCIe-kártya formátumok egymással kompatibilisek, átalakíthatók, meg egymáshoz képest nem is gyorsabbak.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Kecsotam #60257 üzenetére

    Igen, jól érted a dolgokat, jól foglaltad össze. Ha nem muszáj, ne erőltesd az NVMe-t. Csak akkor, ha nagy fájlokkal dolgozol az SSD-n, azaz nem átlagos a felhasználásod, és az alaplapod is tökéletesen kezeli a NVMe SSD-ket.

  • Frawly

    veterán

    válasz attiati #60275 üzenetére

    Amennyiben az átalakítót PCIe 3.0 x4-es slotba dugod, úgy semennyire nem lassít. Ugyanis csak egy passzív átdrótozás, nincs rajta feldolgozóchip, ami lassítana. Amit idéztél, az a B450 limitációja, nem az adapteré. Már ha tényleg van ez a limitáció, amit beidéztél. Nekem is B450-es lapom van, de ilyen 2 NVMe SSD felállásban nem gondolkodtam még, főleg nem bővítőkártyával.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Kezdő vagyok #60297 üzenetére

    Vigyázat, a RAID adatvesztés ellen nem véd! Az ellen védhet, ha bizonyos számú meghajtó esik ki a RAID tömbből, ezt redundaciával pótolja.

    De nem véd véletlen törléstől, felülírástól, szoftveres hiba miatti adatvesztéstől, ransomware által okozott adatvesztéstől. Ezek ellen csak a backup véd, a redundancia nem.

    Persze, semmi baj a RAID használatával, csak a tisztánlátás miatt szoktam megemlíteni. Sokan úgy tekintenek a RAID-re, hogy ha van, akkor már nincs is szükség backupra. De, van.

  • Frawly

    veterán

    válasz Fire/SOUL/CD #60377 üzenetére

    Pedig ezzel a WD Blue-val nincs probléma, van rá support is, meg gyári szoftver WD SSD Toolbox vagy Dashboard vagy mi a neve. Valóban nem Amazonon kéne venni, de aki külföldön él, annak sokszor más opciója nincs, hiába nem jár hozzá rendes garipapír, külföldön máshogy működnek a dolgok, mint magyarban, nem annyira jótállásorintáltak, mint mi magyarok.

    Jó, jó, jó a Samsung, de drága, és van, amikor kisebb keretbe kell beleférni.

    Azzal viszont egyetértek, hogy aki M.o.-n él, az ne vegyen külföldi online oldalon, vegye egy rendes magyar boltban, vagy rendelje magyar webshopból, mindegy, csak olyan helyről, ahol megadják ár a 3-5 év garit. Inkább legyen pár ezressel drágább, de ha baj van vele, akkor lehessen cseréltetni. Ha meg gariidőn kívül megy tönkre, akkor meg nem érdekes, addigra kiszolgálja az árát.

  • Frawly

    veterán

    válasz Kezdő vagyok #60426 üzenetére

    Próbád meg átrakni egy másik M.2 csatiba. Elvileg a lap támogatja az M.2 SATA SSD-ket, ahogy az összes B450-es chipsetű lap is általában.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Fire/SOUL/CD #60530 üzenetére

    A kérdező az 5.60-as HD Sentinellel nézi, és a HDS az 5.50-es verziótól kezdve ismeri az Adata SU650-et. Az SU650 tényleg hibás széria, sok hullik belőle, nem hihetetlen, hogy most az egyszer a HDS nem téved.

  • Frawly

    veterán

    válasz etejedu #60533 üzenetére

    Az Adata SX8200-at mondanám (vagy ugyanez a Gammix S11, de hűtőbordával). De sok jó olcsóbb NVMe van, Plextor M9-esek, WD Black, akár még egy Patriot Viper is. Végül is mindegy mit veszel, mert NVMe-ben nincs nagyon bóvli, csak az QLC-seket kell kerülni, meg arra figyelni, hogy jó áron legyen x4-sávos PCIe 3.0-ás a vezérlő, meg legyen rá min. 3 év gari és ezen szint felett mindegy mit veszel, ami adott tárhelyből a pénzkeretbe belefér.

    Persze a Sámsong 970-es a legjobb, de árban is eléggé sok, emiatt ár-érték-arányban nem bestbuy. Persze ettől még teljesítményben kick-ass SSD, ha a géped és az általad használt speciális alkalmazások ki tudják hajtani.

    De ahogy írják, rendszermeghajtónak viszont nem indokolt feltétlenül NVMe-t venni, meg játékra sem érdemes, ezekre még jobb egy azonos áron esetleg dupla tárterületű SATA vagy M.2 SATA SSD.

  • Frawly

    veterán

    válasz Kezdő vagyok #60585 üzenetére

    Ebbe a keretbe minden belefér a 970 Pro-n kívül. Azaz szóba jön a 970 EVO Plus, 970 EVO, vagy a még olcsóbbak, Adata SX8200/GammixS11, WD Black, Plextor M9Pe, Corsair MP510, Gigabyte NVMe, Kingston KC2000, Kingston A2000, HP EX900, EX950, de lemehetsz egész a legolcsóbbakig, Patriot Viper VPN100, de egyik kolléga a Silicon Power P32A80-at is szokta ajánlgatni, már ha nem zavar, hogy az utolsó kettő legolcsóbb nem valami nagy márka. Esetleg lassabb NVMe-k, Adata SX6000 vagy WD Blue SN500.

    Itt most ajánlásnál feltételeztem, hogy M.2 NVMe-t keresel, mivel emlékszek rád a másik topikból, hogy M.2 SATA SSD-d az már van, és másik nem megy bele ebbe a B450-es lapba, mivel az csak a 2_M.2 foglalatba megy bele, így már csak az 1_M.2 foglalatod szabad, ami ilyenkor csak M.2 NVMe-t fogad emlékeim szerint, M.2 SATA-t nem.

    Ennek ellenére átlagos felhasználásra megfontolhatsz egy 1 TB-os SATA SSD-t is, 860 EVO, Crucial MX500, WD Blue, ha van szabad SATA portod. Az átlagos nem azt jelenti, hogy számodra tűnik-e átlagosnak. Átlagoson azt értjük, hogy OS, böngészés, játék, irodai programok, multimédia (zenehallgatás, filmnézés, ilyesmik), ezek nem profitálnak az NVMe többletsebességéből, mivel főleg nem nagy fájlokkal dolgoznak szekvenciálisan, vagy apró fájloknál nem párhuzamosítanak túl sok műveletet. Professzionális felhasználás: videóvágás, nagy fájlok másolása SSD-n belül nagy tételben, sok virtuális gép futtatása, nagy SQL adatbázisok birizgálása, sok apró fájlból álló projektek fordítása forráskódból, stb., azaz bármi, ami nagy fájlokkal dolgozik vagy aprókkal, de nagyon sok műveletet párhuzamosít, ez nem jellemző az átlag felhasználói programokra, játékokra.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz mm89 #60584 üzenetére

    Ebbe a gépbe vagy 2,5 colos SATA vagy M.2 SATA megy bele SSD-ből. Ezek közül Samsung 860 EVO, Crucial MX500, WD Blue jó ideje a legajánlottabb, ezek kaphatók SATA és M.2 SATA kivitelben is. M.2-re akkor érdemes rámenni, ha a HDD-t meg akarod tartani a gépben.

  • Frawly

    veterán

    válasz mm89 #60589 üzenetére

    Úgy is jó, ha külső HDD-nek használod. Nem azt írtam, hogy meg KELL tartani, hanem HA megtartod. Van előnye-hátránya mindkét megoldásnak. Ha külső meghajtóként tartod a HDD-t, akkor nincs a gépben mozgó alkatrészt, halkabb lesz, kitolod vele az akkuidőt, nem lesz kényes a laptop rázkódásra, ütődésre, mágneses dologkra. Viszont ha használni akarod, állandóan csatlakoztatni kell, meg kábelekkel bűvészkedni, ami kényelmetlen. Ha belső meghajtóként tartod meg, akkor meg ennek a fordítottja.

    A sima 2,5 colos SATA és az M.2 SATA SSD-k között nagyon minimális az árkülönbség, alig pár százalékkal drágábbak csak az M.2 SATA-sok. Szóval ez nem lesz gond a döntésben.

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #60591 üzenetére

    A PNY-ról nem sokat tudunk, neked van, bejött, de ez csak egyéni tapasztalat, én a neten a külföldi vásárlói review-kben nem valami jó dolgokat olvasok róla. BX500 belépős modell, nagy fájlmásolásokkor belassulhat. A Patriot Bursttal megint nincs tapasztalat, bár arról meg legalább rosszat nem olvastam, kevés ember próbálta ki, de azok nem írtak vissza, hogy gond lenne vele, vagy aki visszaírt, pozitívan számolt be róla. WD Blue, Crucial MX500-zal viszont tömeges tapasztalat van, emiatt ajánljuk bátrabban, és nincs semmilyen gyengeségük, vagyis az MX500 M.2-es változatban melegedésre hajlamos, de ez csakis az M.2-es változatot érinti, a sima SATA-sat nem.

    Persze HDD-hez képest minden SSD előrelépés. Sebességben mindegyik hoz egy olyan szintet általában átlag felhasználáskor, amivel az I/O lemezműveletre várakozásokat ki lehet küszöbölni, és nem lép fel bottleneck hatás. A kérdés inkább az, hogy az adott modell mennyire megbízható, meg milyen felhasználásra való.

  • Frawly

    veterán

    válasz coolpet #60594 üzenetére

    Akkor rosszul művelődtél. Van jövője az M.2 SATA-nak és a SATA-nak is.

    Ajánlott videók: első, második, harmadik. Nem találom, de itt a PH-n is volt egy régebbi nagy SSD körkép teszt, ahol a SATA SSD-k 29 mp. alatt bootoltak be egy belakott Windows 8 (vagy talán 10, már nem emlékszem) telepítést, az NVMe-k 28 mp. alatt. Ez a 3,5% gyorsulás neked mennyit ér felárban? Sokszor még ennyi különbség sincs. Pedig elméletben 6× olyan gyorsan kéne töltsön, mivel a SATA csak 500 MB/sec-et tud, a gyors NVMe-k meg 3-5 GB/sec-et.

    Persze lehet NVMe-t venni, mindenki arra égeti el a pénzét, amire akarja. Akár 1 milliós Intel 900p Optane-t is lehet venni. Mesés 3+ GB/sec-et ígérnek a csúcs NVMe-k. És nem is bullshit, mert valóban tudnak ennyit. Csak nálad nem fogja az OS-t, játékot, böngészőt, stb. ennyivel tölteni, lásd az első videón a Feladatkezelőben, ami a háttérben fut, ilyen 100-300 MB/sec-kel fog tölteni, mivel bottleneck hatás lép fel, máshová helyeződik át a szűk keresztmetszet. Csak a legtöbb embert megszédítette ez a 3 GB meg 5 GB/sec-es mesés átviteli érték, amit a gyártók marketinggépezete tol ezerrel. Ami fontos is, ha vidókat vágsz napi szinten, meg óriási fájlokkal dolgozol (pl. virtuális lemezképeket állítasz vissza előző állapotba) vagy egyszerre több virtuális gép fut, vagy nagy forgalmú SQL szerver, vagy ilyesmi, mert akkor tényleg lesz sebességelőnye, mérhetően. Meg benchmarkokon is megy 3-5 GB/sec-et, arra jó, hogy büszke lehetsz rá, kinyomtathatod, és képkeretben kiakaszthatod a falra.

    Persze senkit nem vitt el a mentő, ha drágább NVMe-t vett. Tényleg jók. De erősen megfontolandó, hogy az NVMe-ért fizetett extra felárat nem érdemes-e inkább egy kétszeres tárterülető SATA-sba ölni, vagy egy erősebb GPU-ba, ha pl. gamer vagy.

    Sőt, néha mi szoktuk javasolni az NVMe-t, ha pl. alig van pár ezres különbség árban egy jobb SATA-shoz képest (pl. Adata SX8200 vs. Samsung 860 EVO). Akkor miért ne. De ilyen Samsung 970-ért, Intel 900p-ért, Gigabyte Aorus Gen4-ért vaskos felárakat fizetni nem éri meg.

    Egyébként meg nem kell nekünk hinni, hogy semmi nem fog gyorsabban tölteni NVMe-vel. Ha van egy SATA SSD-d, de még nincs NVMe-d, akkor magad is kipróbálhatod, amennyiben van elég RAM-od. Felteszel egy RAM drive szoftvert, abba telepítesz pár progit, és letesztelheted, hogy semmi nem fog gyorsabban indulni, betöltődni egy SATA-shoz képest. Pedig a RAM drive az NVMe SSD-knél is sokkal gyorsabb.

  • Frawly

    veterán

    válasz gerner1 #60602 üzenetére

    A játékokkal nem az a baj, hogy mekkora fájlokból állnak. Mert vannak bennük általában sok gigás fájlok is. Hanem bottleneck lép fel, az SSD tolná izomból az adatot, de a CPU, GPU még az előzőleg kapott adatok feldolgozásán rágódik, tömörít ki, textúrákat tol a RAM-ba, VRAM-ba, izzik a gépezet, addig meg az NVMe SSD várni és unatkozni kényszerül, míg nem küldheti a következő adagot. Így meg 3+ GB/sec helyett tölt 100-200-300 MB/sec-kel, mert ezzel tartja a többi hardver feldolgozási tempóját. Ezt a 100-300 MB/sec-et meg egy gyengébb SATA SSD is tudja tartani. Ezért van az, hogy az NVMe-n a játék 20 mp. alatt töltődik be, SATA-son 21 mp. alatt. Ezt ekkora nagyságrendnél nem is érezni, csak ha elkezded stopperral méregetni.

    Persze elhiszem, hogy van, aki úgy játszik, hogy ki van neki akasztva a gépre, monitorra egy stopper és azzal méregeti a betöltési időket. De a legtöbb ember csak játszik, és annyi neki a lényeg, hogy a játék kb. ~20 mp. nagyságrend körül betöltődik, és nem 60-120 mp-ig rotyogtatja a HDD-t, és lefő egy kávé, mire betölt.

    Nagyon ritkán játéka is válogatja, a Shadow of the Tombraider pl. szereti az NVMe-ket, mert akár 30-40%-ot nyer betöltési időben, míg pl. egy GTA5 semmivel gyorsabban nem tölt be. A legtöbb játéknál nem számít az NVMe.

    Sőt, ezért van, hogy általában nem csak a SATA3 vs. NVMe sebessége nem tér el betöltési időkben, de a SATA3 és SATA2 között sem mérhető, csak jelentéktelen különbség, pl. betöltési időben 29 vs. 30 mp. Mivel ezt a 100-300 MB/sec-es töltési sebességet kb.-re már egy SATA2-n üzemelő SSD is tudja hozni, és eléri vele a bottleneck hatást.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Raymond #60613 üzenetére

    Ezt azért én is megnézném. De most valószínű, hogy a HDS nem téved, és az Adata SSD Toolbox csak szépíteni próbálja a helyzetet. Amíg nem láttuk a SMART adatokat, addig csak találgatni lehet.

  • Frawly

    veterán

    válasz jokeph #60630 üzenetére

    Mondjuk 14-15k-t simán megér, az tuti. Ha csak 3 évig húzza, akkor már vastagon visszahozza az árát.

    (#60632) coolpet: nem a legmegbízhatóbb, de nem is annyira megbízhatatlan, szériahibás, hogy kerülendő legyen. Szinte ingyért használd, amíg megy. Nagy gond nincs vele, de nagy fájlmásolásokkor szeret pendrive szintjére lassulni. De amúgy a betöltési idők nem rosszabbak rajta, mint egy átlag SATA SSD-n. Ha nem adsz érte túl sok pénzt, akkor rendben van.

    Egy időben ajánlgattuk is a topikban, mint low budget alternatívát, de azóta vannak nála olcsóbbak, meg jobb ár/értékarányúak is, így azok szerepelnek inkább az ajánlása, elég rég említettük az UV500-at a topikban. Ettől függetlenül nem vállalhatatlan.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Graphics #60621 üzenetére

    Elhiszem, hogy nincs vele gondod. Még az is lehet, hogy másnak se, és csak néhány korai szériából voltak a külföldi oldalalk által említett hibás darabok. Nem tudom, de addig nem tudom nyugodt szívvel ajánlani senkinek, amíg nincs vele tömegesebb tapasztalat. Patriot Burst-ban inkább jobban bíznék, az már több embernek van, meg jobbakat olvastam róla. Árban meg egyformák a PNY-nal, így inkább a Burstot ajánlanám helyette annak, aki ultralow budget megoldást akar venni.

  • Frawly

    veterán

    válasz szombi #60703 üzenetére

    Ha csak a felsoroltak játszanak, akkor az Adata SU800-at venném. Ha az mégsincs a készleten, és másikat kéne választani a listáról, akkor még az Apacer AS350-ben bíznék leginkább. Harmadsorban valamelyik Silicon Power, nem vágom mi a különbség az A55 és S55 között, de az A55 így a tárhely miatt szimpatikusabb.

  • Frawly

    veterán

    válasz -ZeeZee- #60711 üzenetére

    Hát, az N-es Celeroncsok nem valami tápos gépek, maximum szimpla böngészésre, filmnézésre, szövegszerkesztésre jók, és kifújt, táblagép szintű felhasználásra valók. SSD-t viszont határozottan érdemes tenni bele. Főleg ha Win10 fut rajta, sokat fog dobni sebességben, alig fogtok hinni a szemeteknek, hogy mekkora különbséget jelent, hogy nem kell a HDD rotyogására várni.

    Csak annyi, hogy mivel a gép sem egy nagy ász, drága SSD-t nem érdemes bele venni, valami olcsóbbat elég.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #60751 üzenetére

    Ezekkel a bevágásokkal kár is foglalkozni, mert csak belezavarodik az ember. Attól, hogy a bevágás szerint mehet bele NVMe és SATA is, az nem azt jelenti, hogy a szóban forgó M.2 csati mögé ezek közül mindkettő oda van drótozva az alaplapon. A gyártó oldalán vagy a termék kézikönyvében kéne ezeket megnézni, de még ezeken sem mindig derül ki.

    Ezek a bevágások maximum azt határozzák meg, hogy az SSD-n, aminek a csatlakozóján vannak, arról már a csati alapján meg lehessen mondani, hogy maximálisan miket támogatHAT, de azt nem lehet, hogy ténylegesen azok közül mit támogat.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #60777 üzenetére

    Én azt nem mondanám, hogy az A400 kifejezetten kerülendő, de én sem ajánlom. Minőségileg nem egy combos modell, és kicsivel többért vannak jobbak, megbízhatóbbak. Az A400 addig volt csak ajánlott, amíg nagyon fent voltak a konkurencia árai, de már rég lementek az A400 árszintjére, azóta valahogy kiesett az ajánlásból, meg a tapasztalatok sem olyan egetverően jók vele.

    (#60800) zorzy: az elsőt nem tudom beazonosítani. Vagy valami OEM Kingston modell, vagy valami régi, még a V100 előtti korai modell. Én simán ezt választanám az A400-zal szemben. Ámbátor ilyen olcsó, 120-128 gigás SSD-knél nem nagyon lehet mondani, hogy az egyik annyival jobb lenne a másiknál, ezek mind kicsik, lassúak, olcsósítva gyártottak, ha van is cache rajtuk, baromi kevés, a vezérlő nem tud sok chip között lemezműveletet párhuzamosítani, stb.. Max. csak a megbízhatóságban lehet különbség, meg gariidőben. Én ilyen 120-128 gigás SSD-t vagy csak nagyon régi, már retró gépbe vennék, vagy pendrive-nak használni.

  • Frawly

    veterán

    válasz mitibi #60843 üzenetére

    A topikösszefoglalóban ajánlott modellek többsége már nem vagy alig kapható. Az alaplap támogatási oldalán is általában régebbi, már nem kapható modellek vannak.

    Amik ajánlottak, azok amit írtak: 860 EVO, MX500, WD Blue. De ne listákat nézegess, az összefoglalóban lévő kérdőívet töltsd ki.

    A 850 EVO-val nincs baj, de nem lehet már nagyon kapni, és ha lehet is, akkor sem valami jó az ára.

  • Frawly

    veterán

    válasz Bodz #60898 üzenetére

    Nincs itt ellentmondás. Ez a hardwareunboxed videó bújtatott fizetett hirdetés, a 960 EVO reklámozására. Olyan játékokat meg teszteket válogattak be, ahol jobban kijön a különbség. 7-zipben pláne, mert ott már tényleg kijönnek a szintetikus benchmarkokban látható különbségek, még jobban a tényleges háttértársebességet méri.

    A legtöbb játékban nem jön ki, amit a kolléga is linkelt előtted, ilyen 15-24 mp-es betöltési időknél 1 mp. diffi, 1 perc feletti betöltési időnél 5 mp. diffi. Nyilván vannak erre kényesebb játékok is, ez már ritkább.

    Adobe Premier Pro, 7-zip meg már nem átlag felhasználás, úgyhogy megint nem cáfol minket. Ezekre a topikban eleve NVMe volt ajánlva mindig is.

    Aki kételkedne: különbség van. Csak átlag felhasználásnál, meg a játékok zöménél ez nem jön ki. Ennyi. Ahhoz speciális felhasználás, meg speciálisan megírt szoftver kell, hogy a meglévő sebességkülönbséget ki lehessen hajtani.

    Kb. olyan ez, mint mikor egy szálas programmal próbálják mérni a sokmagos procik sebességét, persze, hogy nem lesz kihajtva vele a sok mag, mikor több szálas szoftverrel meg simán kihajtható a különbség, csak azok már nem átlag felhasználói programok javarészt. Nincs itt csoda, nem átverés.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #60900 üzenetére

    Nem emiatt volt különbség. Hanem mert speciálisabb játékokkat, progikkal teszteltek. Pont ez az, ha átlagosabb progikat, meg elterjedett játékokat használnak, akkor nem jött volna ki ennyire. Még a 960 EVO és az MX300 között sem. A helyzetet még lehet jobban súlyosítani, ha pl. Linux alatt nézed, ahol még a Windows alatt nehezen kistopperolható különbség sem jön ki, mivel nem cincálja állandóan a lemezt, meg normálisabb a szoftveres cache-elés.

    Pont ez a meglepő mindenkinek, hogy 3200 vs. 530 MB/sec és 3-4× annyi random IOPS, és mégse tölt semmi érdemben gyorsabban. A józan ésszel ellentétesnek tűnik. De többször leírtam az okát, a bottleneck hatást, meg hogy feladatkezelővel is lehet nézni, hogy pl. Win10 alatt a játék betöltése közben ilyen 200-300 MB/sec-es lemezhasználatot mutat csak a Feladatkezelő, hiába tud a háttértár 3200 MB/sec-kel is olvasni. Ezt a kritikus 200-300 MB/sec-et meg nem hogy egy SATA3, de sokszor még egy SATA2 SSD is betelíti, elérve a bottleneck hatást.

    Még egyszer hangsúlyozom: betöltési időkről van szó, OS, átlagos felhasználói programok (pl. böngésző, irodai programok, médialejtászó programok, legtöbb játék). Ha elkezdesz elindítani fájlmásolást, meg szintetikus benchmarkot, azok alatt szépen kijön a SATA2, SATA3, NVMe különböző sávszélei között a különbség nagyon szépen, csak azok a programok, amiknél ez meg is mutatkozik, azok nem átlagos felhasználói programok. Meg átlag felhasználó jellemzően nem ejt meg túl sűrűn túl nagy fájlmásolásokat.

    Sőt, még a nem átlagos szoftverekkel mérhető különbségnél is lehet trükközni, ha jobb fajta SATA SSD-ken bekapcsolsz szoftveres RAM cache-t, bár nem mindegyik verhető így át, 7-zipnél tompította volna jelentősen a különbségeket.

  • Frawly

    veterán

    válasz Bodz #60907 üzenetére

    Már pedig átlag felhasználó nem sokat futtat 7-zip-et, és amikor igen, általában akkor se olyan nagy fájlokat, meg nem olyan nagy mennyiségeket. Jó, néha egy sok gigás warez játék becsúszik tömörítve, de hányszor is egy évben? Azon vesztünk néhány másodpercet, nem tragédia, minden más meg nem fog lényegében érezhetően lassabban tölteni. Aki viszont egész évben tömörítget jobbra-balra, az speciális felhasználás.

    Én se akarok senkit lebeszélni az NVMe-ről, mert ha nem nagy árkülönbség, akkor miért ne. Csak azért írjuk ezt le ennyire, mert nem közismert tény, az emberek 99,99%-a azt hiszi, hogy az full sebességű NVMe 6× gyorsabb mindenben, mint a SATA3. Közben meg nem, hogy nem 6× meg 2× nem gyorsabb, hanem betöltési időknél legtöbbször 1-2% különbség van, ami nem olyan sok másodperces nyagyságrendnél tized vagy 1 másodpercben mérhető csupán, vakon használva a gépen érzékelhetetlen.

  • Frawly

    veterán

    válasz Calogero #60919 üzenetére

    Ezek közül bármelyiket veheted. Az első, amit soroltál, az egy Samsung T5-ös, az elég drága, viszont jó és alapból külső házzal együtt érkezik, amivel a TRIM és az UASP mód is alapból megy. A többi felsorolt is jó, de azok belső SSD-k, és kell venned hozzá vagy külső házat, vagy USB-SATA adaptert, és ebben az a lutri, hogy nem mindegy milyen chip van a külső házon vagy adapteren, nem mindegyiken megy az UASP mód, TRIM, nem mindegyiken keresztül támogatott a SMART, stb.. Így a legbiztonságosabb vétel a Samsung T5, viszont elég drága is.

  • Frawly

    veterán

    válasz Tothgera30 #60928 üzenetére

    Az a baj, hogy ezek működnek ugyan, de nem tudod meddig. Illetve random írás/olvasásban gyenguszok általában DRAM cache, meg újrahasznosított NAND miatt. Persze így is bepróbálhatók, de amiatt nem ajánljuk, mert minimálisan több pénzért lehet ismertebb márkának is az SSD-jét venni, amire rendesen van gari is, meg van vele tömeges tapasztalat. Ezzel nem azt mondom, hogy biztosan tönkre fog menni nálad, de ezek a kínai SSD-k nagyon szórnak minőségügyileg. HDD-hez képest viszont minden SSD hatalmas előrelépés. Egész más dimenzió a gép használata, ha a rendszer alatt SSD van, és nem HDD. Főleg Win10 alatt elengedhetetlen, mert állandóan cincálja a háttértárat.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Graphics #60934 üzenetére

    Olyan NAND chipek, amit nagy gyártóktól selejteztek ki (pl. Micron, Toshiba, SanDisk), mert nem felelt meg az ottani szigorúbb követelményeknek, de ilyen kisebb kínai gyártók felvásárolják, és elsütik olcsón. Pl. átprogramozzát a selejt TLC NAND-ot MLC-nek, mert csak 4 jelszinet kell kiolvasni belőle, ami könnyebb, kevésbé problémás, mint 8 jelszintet tárolni-kiolvasni TLC módban.

    Cserében elég megbízhatatlan, lutri, hogy meddig bírja.

    (#60935) Tothgera30: oké, én nem is lehúzni akarom a Goldenfirt. Egyenesen örülök, hogy van, aki kockáztat, és bepróbál ilyesmit is.

    A sebességnél nem is a gyári értékeket értettem, hanem pl. ha egy 860 EVO-val hasonlítod össze. A rendes gari hiánya meg pont azt jelenti, amit írsz, hogy hiába van rá gari, nem magyar bolti jótállás, hanem küldözgetheted vissza drága pénzért vissza Kínába, ami többe kerül, mint az SSD ára volt.

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #60945 üzenetére

    De, reális. Ugyanis tisztában kell lenni a helyiértékével. Mondom, nem lehúzni akarom, csak rámutatni az összképre.

    Az meg igaz, hogy drágák az SSD-k, és egyre inkább drágulni fognak a koronás lezárások és leállások miatt, de ez a kínai SSD-k árát is épp úgy érinteni fogja, tehát nem old meg semmit. Épp úgy kicsi lesz az árkülönbség, és nem kapsz rendes garit mellé, legalábbis olyat, amit ki tudsz használni gazdaságosan.

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #60947 üzenetére

    Igen, reális. Hidd el nem kötözködni, meg vitatkozni akarok. Nem is azt mondtam, hogy a 860 EVO sebességét kellene hoznia, hanem hogy a teljes mezőny sebességével is össze kell hasonlítani, hogy be tudd lőni, hogy hol áll helyiértékben. Nem azt mondom, hogy valakinek nem lehet elég, de nem árt tisztában lenni, hogy mihez képest milyen gyengesége van, mert ez mutatja meg, hogy milyen felhasználásra való, kinek lehet jó. Tesztekben is ezért szoktak mindenféle SSD-t összeereszteni, még az NVMe-seket is a SATA-sokkal összeeresztik, alsó, felső, középkategóriát, hogy lássad miként skálázódnak a dolgok, az egész témára legyen rálátás.

  • Frawly

    veterán

    válasz yksz #60989 üzenetére

    Csak játékhoz nem sok értelme van az NVMe-nek, persze vehető, főleg ha nincs nagy árkülönbség a SATA-shoz képest, pl. Adata SY8200, S11, HP EX9xx sorzat. Egyébként meg igen, ha fogytán a PCIe-sáv, akkor a GPU átvált x16 helyett x8 módba, bár ez alaplaptól, chipsettől is függ konkrétan, hogy milyen kombinációkban, hány sáv használatától történik ez meg. A GPU teljesítményén viszont nem venni észre az x16 vs. x8 különbséget, alig pár százalék a diffi, valós felhasználásnál nem nagyon szokott számítani.

  • Frawly

    veterán

    válasz kacsuszka #60995 üzenetére

    Kicsit szedd össze magad, nem érteni miket írogatsz, air-ba adatot adatott. Semmi értelme nincs. A leírásodból arra következtetek, hogy már most van egy MZ-NLN512A kódú SSD-d a Macbook Air-ben, ami a valóságban egy Samsung PM 871a M.2 SATA 2280-as SSD. Ha ilyesmiből kell nagyobb, akkor az M.2 SATA SSD-k között nézelődj, a 2280-as az szabvány méret. Samsung 860 EVO, WD Blue-ból is van ilyen, meg a Crucial MX500-ból is, de utóbbit azért nem ajánlom, mert M.2-es kivitelben szeret eléggé melegedni, és pont laptop az, ahol szellőzést sem fog rendesen kapni.

    De fontos lenne kitöltened a topikösszefoglalóban lévő kérdőívet, különösen az a kérdés fontos benne, hogy mennyit szánnál rá.

  • Frawly

    veterán

    válasz kacsuszka #60997 üzenetére

    Annak a 120 gigás gyári SSD-nek mi a kódja? Mert azt értem, hogy átalakító kell M.2-Apple formátumra, de az még mindig nem világos, hogy ez a gép M.2-n belül miket támogat, M.2 NVMe vagy M.2 SATA. Az ne tévesszen meg, hogy M.2, meg hogy 2280-as méret, abból is van többféle vezérlőprotokoll.

    Amit a kolléga linkelt eBay-ről, az neked semmiképp nem jó, már ha a leírás igaz hozzá, akkor M.2 NVMe SSD-khez van, a tiéd meg M.2 SATA. Vagyis legalább a fotókon is az van, hogy ez az adatper M.2 M-key SSD-ket támogat (egy bevágás), a te mostani 512 gigás Samsungod meg B+M-key-s (két bevágásos).

    Még az is könnyen meglehet, hogy azért nem találsz két bevágásos adaptert, mert az Apple gépek nem támogatják a M.2 SATA (B+M-key) megoldásokat. Ehhez valaki Apple-szakit kéne megkérdezni, ilyen mélységében nem értek a Macekhez, azok egész más világ, mint a szabvány asztali gépek és laptopok.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Koszen #61002 üzenetére

    Szabad, a rendőrség nem gumibotoz le érte, de szerintem nem érdemes. 6,5k HUF plusz postaköltség, meg egy csomó idő, mire ideér. 9-10k között magyar bolti garival tudsz venni 120 gigás Patriot Burst, Crucial BX500, Gigabyte SATA, SanDisk Plus, WD Green SSD-ket. Plusz 2-3k-t megér, hogy azonnal a tiéd, és normálisan érvényesíthető gari van rá, meg nagyobb márkától van. Egyébként a felsoroltak is 6-8k között voltak, de most a koronagyökérség és lezárások miatt felment mindennek az ára, és még fog ettől feljebb is menni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #61003 üzenetére

    Még csak nem kell a románoktól sem venni ilyen kétes hírű magon, Alza-n 8500 a Crucial BX500, Compker-ben 8800-ért WD Green. Mindkettő 3 év garival. De lefogadom nagyobb várásokban kapni épp úgy 9k alatt is az általam 2 hozzászólással feljebb sorolt SSD-ket, ahol még maradt régi készleten, és még elfelejtették felárazni. Ekkora árkülönbségnél nem kockáztatnék Kínából rendeléssel.

  • Frawly

    veterán

    válasz dabadab #61019 üzenetére

    Nem, nem tudna használni adapterrel sem M.2 NVMe-t, a BIOS nem támogatja általában a 2-3. genes inteles lapokon. Lehet valami BIOS mod, mókolással életre lehet kelteni, de ebben én nem bíznék. Vegyen csak szépen SATA3-as SSD-t. Nem írt speciális felhasználást, így arról sem fog semmi lassabban betöltődni, futni. Max. csak nagy fájlmásolásoknál lehet érezni különbséget.

  • Frawly

    veterán

    válasz Piftuka #61023 üzenetére

    2,5 colos kivitelben egyik sem melegszik annyira. Kb. 30-50 fok között ingadozhatnak, idle és teljes terhelés is e tartományban alakul. Talán a MX500 lenne még a legmelegebb, aztán a 860 EVO, és a WD Blue szerintem a leghűvösebb. De mondom, ez nem szempont, mert csak pár fok különbség lenne közöttük, max. ilyen 5 ℃. De még M.2 SATA változatban sem lenne sokkal nagyobb különbség, talán az MX500 ami jobban melegedne, mint 2,5 colos kivitelben. Ez is max. laptopnál lehet fontos, vagy nagyon rosszul szellőző vékonykliensnél, miniszervernél. Az M.2 SATA-sok azért melegednek jobban, mert kisebb a hőleadó felülük, az M.2 NVMe meg azért is melegszik jobban, mert azoknak meg a teljesítményük is nagyobb.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz smisa #61041 üzenetére

    Igen, arra gondol. A SATA3 is SATA protokollos. Itt a SATA-t nem SATA1 értelemben használjuk, hanem általánosságban. Nyilván SATA1, SATA2 SSD-t már senki nem gyárt, csak használtan szerezhetők be. Minden SATA protokollos SSD min. SATA3-as, még az mSATA, M.2 SATA is.

  • Frawly

    veterán

    válasz Tsebacsi #61036 üzenetére

    Igen, az MX500 gyorsabb. De valószínű játékok, OS, szokásos felhasználói programok alatt nézve nem fogsz a valóságban sebességkülönbséget tapasztalni, csak ha elindítasz egy nagyobb fájlmásolást vagy ilyesmi. Meg azt is vedd figyelembe, hogy a WD Blue 3D olcsóbb is, meg kevésbé melegszik, így pl. laptopba ideálisabb lehet. Az is igaz, hogy az árkülönbség nem jelentős a kettő között, így ha biztos vagy benne, hogy a sebesség annyira fontos, mert játékokon kívül lesz rajta valami spéci alkalmazás is, vagy rendszeresek lesznek a nagy fájlmásolások, akkor mindenképpen MX500 legyen, azon a gyári szoftverben extra RAM cache is bekapcsolható, ilyet a WD tudtommal nem támogat.

  • Frawly

    veterán

    válasz scott_free #61045 üzenetére

    Samsung 860 EVO. Vitán felül áll a tartóssága. Egyébként a huzamosabb használatot, egész napos munka, játék, ezeket mindegyiknek bírnia kell. Amelyik nem bírja, az selejtes, de az a nem huzamosabb akármiktől is kifekszik úgyis, hiába kíméli valaki, elkerülhetetlen, hogy bedögöljön.

  • Frawly

    veterán

    válasz meri #61053 üzenetére

    Ne cserélj SSD-t. Jó ez, ami benne van, ettől gyorsabból átlag felhasználás mellett nem profitálsz. Csak akkor cseréld le, ha már kinőtted, akkor se a sebesség miatt.

    Meg most SSD vásárláson nem érdemes gondolkozni, minden be van zárva, rendeléseket mindenből dobják vissza mindenhol, nem csak SSD-ből meg klotyópapírból, meg jelentősen meg is vannak drágulva. Érdemes megvárni, míg ennek a koronamizériának vége, és helyreáll a rend. Igaz akkor még egy darabig magasan maradnak az árak, mert mindenki egyszerre akar majd venni, de majd normalizálódik egy idő után a kereslet-kínálat.

  • Frawly

    veterán

    válasz Ricsx #61058 üzenetére

    De, természetesen a Samsung 860 EVO is ajánlott. Csak azt kevesebbet említjük, mivel drágább, meg arról amúgy is tudja mindenki, hogy ajánlott, és az emberek az annál olcsóbbakat szokták keresni. A Crucial nem új márka, az egyik legősibb és legnagyobb memória/SSD gyártó. A Micron almárkája. Minőségileg felér a WD-hez. Az, hogy a Samsunghoz is, ezen el lehet vitatkozni, de megbízható márka.

  • Frawly

    veterán

    válasz Crystalheart #61060 üzenetére

    80 gigás SSD-ből nem volt sok, egyedül az Intel X25-M-ről tudok, ami egy 12 éves SATA2-es modell. Sok szerencsét, hogy használtan megtaláld, pláne értelmes áron. Ráadásul az első szériás modellek még a TRIM-et sem támogatták, ennek ellenére nem rossz SSD, klasszik nagy csíkszélességen készült planár MLC NAND, örökkévalóságig tart, átlag felhasználásnál a SATA2 sem limitál túlzottan, sebességérzet nem rosszabb, mint a SATA3-asoknál, csak hát mit kezd ma már a legtöbb ember 80 gigával. És akkor lesz egy drive-od, ami már 12 éves, elöregve rajta a fizikai komponensek, ki tudja mennyi van hátra a vezérlő élettartamából.

    120-asból van egy csomó használt, csak ebben meg az a buktató, hogy alig olcsóbbak, mint a boltban a vadi új garisak. Valóban nehéz döntés, hogy melyiket vegye az ember, a zsír új boltit, 3 év garival, 0 km-esen, 0 írással, vagy valakitől, ismeretlen állapotban, franc tudja mennyire agyonhasználva, milyen tápról hajtottan, 0 garival, és akkor spóroltunk alig pár száz forintot, vagy még annyit sem, ha drága a postázás, és orosz rulett az egész. Persze mindenki azt vesz, amit akar, csak ennek a topiknak az lenne a témája, hogy adott keretből, adott felhasználásra/gépbe mit érdemes venni, miből mekkora kockázatot mennyiért érdemes bevállalni.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Crystalheart #61063 üzenetére

    A 14k-ért 250 gigással megint az a baj, hogy boltból, zsír újonnan is kapsz annyiért, vagy minimálisan drágábban. A szabad hellyel mindig lehet valamit kezdeni, extra OS dualbootban, egy kis torrent, néhány retró játék, max. rátolsz egy biztonsági mentésből egy n+1. példányt. Olyan még nem volt a világtörténelemben, hogy valakit ki nem használt szabad tárhely miatt elvitt volna a mentő. Ja, értem, ekkorára most nincs szükséged, de ha egyszer ezt diktálja a piac, akkor ezt tudod venni, vagy rendelsz újonnan 120 gigásat nem sokkal drágábban. Vagy ez, vagy az, hogy nem veszel semmit. Lehet mérlegelni.

  • Frawly

    veterán

    válasz biega #61067 üzenetére

    Igen, jók az infóid. A BX500 melegszik, a WD Green, meg SanDisk Plus meg ugyanaz az SSD tudtommal, csak más néven.

    (#61065) Crystalheart: nem tudom honnan szedted most ezt a 20k-t. Az iponon én most látok vehető szintű (főleg régi notiba vehető) 240-250 gigás SSD-ket 14-17k között.

  • Frawly

    veterán

    válasz Crystalheart #61071 üzenetére

    Ja, hát az csak most dobtad be, hogy mSATA-s kell. Ja, az drága, kevesen gyártják, megdobja az árát. Ha használtban jelentősen olcsóbban megkapod, akkor oké. Bár azt továbbra sem értem, hogy választék sincs, de te tovább szűkítenéd, hogy kicsi is legyen. mSATA-sból örülj, ha kapsz egyáltalán valamit, egyre ritkulnak a meglévők is, még néhány év, és kapni sem lehet majd.

    Az mSATA SSD nem pénzkidobás, mert másik gépbe is át tudod tenni, legfeljebb átalakítózni kell. Így ne azt nézd, hogy régi gépre költöd, hanem SSD-re.

    A microSATA-t el is felejtheted, az az mSATA-snál is ritkább és drágább. Amit meg lehetne próbálni, hogy veszel egy olcsó M.2 SATA-sat, és azt átalakítózod rá microSATA-ra. Ezek az átalakítók semmit nem lassítanak, mivel csak passzív elektronika, nincs rajta vezérlés, csak a csatlakozót alakítják át.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák