Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz nessh #3630 üzenetére

    Köszi a státuszinfót, mindig örülünk a visszajelzéseknek! :R
    Ha van sok ajánlat, akkor könnyebben tudsz szűrő-feltételeket állítani magadnak, akár műszaki tartalomra, akár a cégeket megvizsgálva, szóval tessék szépen örülni! :D

    Félcellásnál valahogy mindig igyekeznek a gyártók feltüntetni, hogy ez épp az. Vagy - ahogy Te is írod - a cellaszámmal (a klasszikus kb. 1680x992mm-es normál napelem 60 cellás, az kb. 1950-1980x992mm-es 72 cellás - mindkettő esetében 6 oszlopban vannak a cellák, egyiknél 10, másiknál 12 sornyi magasságban), tehát 60 helyett 120, és 72 helyett 144; vagy odaírják egyértelműen, hogy Half Cell; esetleg HC rövidítés; de kezdenek elterjedni a fantázianevek is, mint az általad is írt "Twin", azaz iker kifejezés. Mivel nem mindig egyértelmű, érdemes minden esetben googlet ragadni, és a pontos típusra rákeresni - már ha a kedves ajánlatadó pontos típust adott persze!

    Jelenleg csak egy 572/499-es erőművet üzemeltetek PhonoSolar napelemmel, de igazából ez alapján is azt tudom mondani, mint mindig: pontosan azt tudja, mint a többi, se többet, se kevesebbet (ezért sem ragaszkodom soha márkákhoz).

    (#3636) nessh
    A mértékegységek megértésében ez a videóm tud segíteni (nagyon alap szinten):
    Alapok - Mértékegységek (kWp, kWh, kW, kVA)
    Itt a méretezésről még nincs szó, az majd egy másik videóban jön.

    A lényeg, hogy a napelemek mindig jóval kevesebbet fognak termelni, mint amennyi az Ő névleges teljesítményük, ezért szokás túlméretezni egy rendszert. Viszont nagyon nem mindegy, hogy milyen a Te rendszered tájolása, ez dönti el, hogy mennyire szabad, vagy mennyire érdemes túlméretezni. Déli tájolás és 30-40° közötti dőlésszög már ideális, itt a +20%-nál többet soha nem javasolnék, ekkor ugyanis már el fog következni évente pár alkalommal, hogy az inverter "levágja" a termelés egy részét. Jó méretezésnél ez olyan kevés, hogy nincs valós kiesés az éves termeléshez képest, nagy túlméretezésnél viszont már több a "feleslegesen termelő" napelem.
    Az inverter azért tud mégis papíron (és valóságban is) ekkora túlméretezést, mert ha az ideálistól eltérsz, akkor a napelemek még kevésbé fogják tudni az adatlapjukon szereplő számokat hozni. Egy K-Ny tájolású, normál dőlésszögű tetőnél pl. soha nem lesz az, hogy egyszerre a két oldalt úgy süsse a nap, hogy mindkettő oldal napelemei jól teljesítsenek. Ergo (a Te példádnál maradva) egy 3000VA (3kVA) inverterre simán rá lehet akasztani a 4650Wp napelemet a két tájolásra elosztva (pl. fele-fele arányban), hiszen nem lesz olyan időpont, amikor egyszerre termelnek nagyon. Erre jó példa az Összefoglaló 6. pontjában a grafikon, csak az épp egy 15°-os tető, ahol azért délben jelentősen jobban közelítenek egymáshoz, mint egy 30°-os tetőn lenne. Utóbbinál az áramerősség 2 "púpja" távolabb lenne egymástól.

    Nahát!-nak pedig külön köszi a válaszokat, amiket Neked írt, és természetesen a többieknek is, akik egymásnak írtak! Tök jó látni hogy ez a topik így belendült, és még jobb látni, hogy a kommentek, kérdések, válaszok színvonala bőven meghaladja a legtöbb hasonló témájú facebook csoport színvonalát! Büszke vagyok rátok srácok! :R

    Bevallom, kicsit féltem nemrég lazábbra engedni a felügyeletet, nehogy itt is híguljon a minőség, ill. megjelenjenek az önreklámozók (ezért is kértem a házigazdáktól kicsivel több figyelmet - nekik is köszi!), de szerencsére épp az ellenkezője valósult meg! Ismét bebizonyosodott, hogy azzal, ha olvasunk, végiggondoljuk, és reagálunk, válaszolunk egymás kérdéseire, nem csak a kérdező lesz okosabb, de a válaszadó is, hiszen sokszor új szemszögből kell megvizsgálnia egy-egy kérdést!
    Csak így tovább! :K :R :C

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz axioma #3663 üzenetére

    Igen, ez egy ismert dolog, többen kísérleteznek vele. Egyelőre nem véletlenül nem terjedt el. Ahány napelem, annyi plusz ahány sztring, annyi vízálló kötést kell kialakítani. A normál napelemek csatija IP68, ami ettől nagyon messze van. Ha sós a víz, akkor pedig asszem még nehezebb a dolog (nem vagyok benne biztos).
    Én egyelőre találok elég kihívást szilárd talajon is :D

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Parci #3666 üzenetére

    Az is létezik már egy jó ideje! :D

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz joghurt #3686 üzenetére

    Suntech napelemből közel 30 parkot üzemeltetek. Pont olyan jó, mint a többi. Most. Hogy később mi lesz, azt majd meglátjuk. Egymás mellett több hibás volt (valószínűleg egy hibás széria lehetett, mert egymáshoz nagyon közeli számúak voltak), 2 e-mail után visszafizették az árukat, tehát a cég is korrekten járt el. Ilyen amúgy minden gyártónál előfordulhat.
    JA paneleket lakossági projektekhez használtam sokszor, azokkal sincs gond.

    SAJ inverterekkel szemben én a Froniust favorizálom, de ez betudható a tudatlanságomnak, hiszen nincs valós gyakorlati tapasztalatom ezzel az inverterrel. A háttér miatt létesítem előnyben a Froniust inkább.
    Jó helyezkedésű rendszerhez az SE felesleges felár szerintem, de persze lehet érveket állítani mellette is.

    A "busbar panel" alatt mit értesz? Mert a busbar azok a napelemeken futó gyűjtősínek.

    A kalkulátorban beállítottad, hogy a rendszer nem csak 1kWp-os? :B

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz joghurt #3688 üzenetére

    Félreértettél. Amúgy a "német" napelem is kínai kristályból van, csak a wafereket németországban rakják az üvegre és az alu keretbe, és ráírják, hogy Made in Germany. Az AEG-esek konkrétan kijelentették, hogy csak a márkanévvel akarják eladni a termékük.

    A busbar helyett akkor Te másra gondolsz. Hogy hány cella van, az általában 60, vagy 72, félcella esetén pedig 120 vagy 144. Méretük kb. 1650x992mm vagy 2000x992mm (a teljes és félcella között nincs méretben különbség, max pár mm. magasságban).
    A cellasor-optimalizáló a Maxim technológia. Ha végignyálazod a gyártói marketing maszlagot, akkor azt is láthatod, hogy az értelme kúszó árnyék esetén van. A hazai importőr szerint jó eltérő tájolásra is (ami ugye a SolarEdge erőssége), de erre utaló információ morzsa sincs a gyártó honlapján!

    Normál, egybefüggő felületű, árnyékmentes tető esetén a legjobb ár/teljesítmény megoldás egy jó napelem (most nagy favorit nálam a PERC+félcellás), és egy jó sztringinverter (pl. Fronius).

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz FamulusSolar #3709 üzenetére

    SolarEdge nem mentesít a tűzvédelmi leválasztó kapcsoló használatától, ahogy azt (#3711) biker megírta. Nem is 0V lesz benne, hanem napelemenként optimalizálóként 1V mérhető a sztringen.

    Viszont, tavaly, amikor csináltam a szervizpartnerit, akkor direkt rákérdeztem! Senki nem tárgyalt se katasztrófavédelemmel, se tűzoltóval, se senkivel, hanem (kapaszkodj meg!) arra várnak, hogy majd maguktól rájönnek, és elfogadják, mert szerintük jó. Direkt rákérdeztem! Direkt rákérdeztem, hogy ugyan már miért nem? De szerintük ez nem az ő feladatuk, és nem értik miért kellene nekik lépéseket tenniük... :W

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Zlcsi #3723 üzenetére

    Nem is egy kereskedő feladata, és általában nem is csak simán a hatóságot kell vele megkeresni, hanem a szabályokat hozó embert. A szövetségben van egy "illetékes személy" (akinek az álláspontjaival sokszor nem értek egyet), Ő részt vett a jelenlegi TvMI kidolgozásában. A gyártó emberének volna a feladata pl. Őt megkeresni. Szerintem én is hiába fordulnék hozzá (nem mintha akarnék)...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz biker #3729 üzenetére

    Neki vándor-árnyéka van. Az, amikor fix árnyékos helyre napelemet tesznek, az nem az SE hibája, hanem a kivitelezőé.
    Az, hogy elromlik-e, vagy sem egy szerintem túlhájpolt dolog.
    1. Ha elromlik van rá garancia, nem is kevés!
    2. Ha elromlik, a megrendelőt tökre nem érdekli, hogy a sor közepén, vagy a szélén romlott-e el. Jöjjön a telepítő, és cserélje ki!
    Az SE-nek lehet felsorolni hibákat, de az általad említettek inkább konkurens értékesítők "érvei" szoktak lenni...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Zlcsi #3732 üzenetére

    Telepítő szempontjából nagyon adom amiket írsz! :D
    Az ügyfelek túlaggódása tipikus! Pl. "ez a napelem miért tud kevesebbet mint a többi?" Nem az tud kevesebbet, hanem a többi tud többet! :D" Amikor megállapodás előtt csinálsz egy kalkulációt neki, és éves 1100kWh/kWp termelésnek már nagyon örülnek, és kijön, hogy egy évben termelt 1250kWh-t, és még így is megy a reklamáció, hogy "de az a 3 napelem 5%-kal kevesebbet csinált, mint a többi", akkor az azért mindig meghozza az ember emberszeretetét! :D
    Garoztatást még nem kellett csinálnom, de panaszkodtak sokan a SE fizetési hajlandóságára is, hogy agyrém (pláne eleinte). De nekem már a szervizhálózat felépítésével (illetve annak hiányával), és a "ki nyúlhat hozzá" résszel is kifogásaim vannak. :W
    Vigasz az ügyfélnek, hogy neki ebből semmit nem kell látnia, és a termék amúgy jó, és még jó sok garancia is van hozzá.

    Tehát nem csodálom, ha egy telepítő nem szereti, vagy kifejezetten kerüli, de ügyfél szempontból az áron kívül nincs nagyon baj vele! ;)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz stickermajom #3744 üzenetére

    Nagyon sokan vannak, akik kizárólag polikristályos napelemet forgalmaznak. Én is hiába járatom a cégnél a pofámat, a cégvezető nem fog ezen változtatni. Persze megértem, és üzleti szempontból be is vállt, de ha rajtam múlna, rugalmasabb lennék. Igaz, hogy a raktárkészlet extra befektetést igényelni, és a vásárlási mennyiségi alkualap is változna, és/vagy a monora nem volna akkora kedvezmény a kis mennyiség miatt, de pár raklap (nem egy komplett 500-as erőműnyi) el kellene férjen. Persze nem feszegetem a témát, egyszer elmondtam a véleményem róla, de nem rázom a pofonfát! :DDD
    Az előző munkahelyemen, ahol lakossági rendszerekkel foglalkoztam, ott szerencsém volt, megtehettem hogy akár minden rendszerre más napelem típust, fajtát válasszak, és ezzel sokkal jobban személyre szabhassam az ajánlatokat.

    Az MNNSZ ajánlatkérésre pedig egyáltalán nem csodálkozom, hogy a tagok nem foglalkoznak a személyre szabott ajánlat-adással, hiszen csak tegnap 37 ajánlatkérést osztott ki a rendszer! (Igen, láttam a Tied is benne! ;) ) Ha valaki 37 rendszert alaposan végignézne, akkor arra nem egy napja menne el. Csak a Google Maps ellenőrzés (beütöd a címet, streetview-n ellenőrzöd, hogy az-e a házszám, nincs a házon házszám, keresel egy házszámot az utcában, visszaszámolod a házakat (mert csak a 20. szomszédnál látszik), visszamész műhold nézetbe, megnézed a tetőt, forgatod a képet az árnyékok miatt, stb-stb) 5-10 perc/cím. Ezért is érdemes ezeket az ajánlatokat indikatív ajánlatként kezelni! Ki kell választani pár szimpatikusat, és velük felvenni a kapcsolatot pontosítás végett.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz stickermajom #3751 üzenetére

    Mindenkinek megvan a bevett szokása. Az MNNSZ ajánlatok nagy részét nem nyerik meg az emberek, hiszen 10 ajánlatkérésből 7-8 valósul meg, és azt is csak egy ember nyerheti meg. Ha 10 cég ad ajánlatot, akkor az 100 ajánlat, amiből 7-8 valósul csak meg, ergo 92-93 ajánlat feleslegesen született. Ha túl sok időt feccölsz bele, akkor az öngól. Az árak amúgy is kb. jól kalkulálhatóak, alig vannak változók, ha tisztázott az igény. A készlet is jellemzően szűk, abból kell választani. Ha a megrendelőnek tetszik az (általában ez szokott a legfontosabb tényező lenni), akkor ráér tovább gondolni a dolgot. Ilyen ez a popszakma :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz axioma #3755 üzenetére

    Az a baj, hogy abból indulsz ki, hogy az ajánlatkérő képben van, pedig nincs. Akik innen mennek oda, azok még istenesek! De a legtöbb ajánlatkérésben jó, ha szerepel egy irányítószám, a fogyasztásukról pedig az esetek 30%-ban hallgatnak teljesen! A fele se tudja, hogy mennyi a villanyszámlája, de Te azért adjál rá neki személyre szabott ajánlatot cím, fogyasztás, tetőparaméter nélkül. Sokan azt várják, hogy akkor majd Őt felkeresi A szakember, és megmondja neki a tutit anélkül, hogy neki bármit is kellene mondania, és lehetőleg valahol az olcsó és az ingyen között. Ja, és neki kínai fost ne is ajánljanak! De mi az, hogy a német, osztrák stb. inverter drágább? Mi az, hogy a SAJ-nak idehaza egyetlen cég a szervizese? Miért akarják az LG napelemet drágánbban adni, amikor TV-ből is az a legolcsóbb? Hejj, annyi hülye kevésbé okos van... :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz #32577792 #3760 üzenetére

    Ezért indítottam a youtube csatornát, de sajna jelenleg egyszerűen nincs időm oda se videót csinálni. :(

    ...és most mindenki morzsoljon el egy könnycseppet a bal szeme sarkában szegény polgártársatok sanyarú sorsáért! :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Zlcsi #3768 üzenetére

    Az utánfutót nem értem miért baj, de tényleg! :F HMKE rendszerekhez volt anno egy ács alvállalkozóm, aki olyan gyorsan és precízen rakott fel napelemet a tetőre, mint senki más! Ő pl. utánfutót kötött a dobozos kocsi mögé, és azon vitte a napelemeket - és kizárólag azokat, mindig hibátlanul rögzítve! Imádtam vele dolgoztatni! Gyors, hatékony, precíz, és olcsó volt! :K
    Hmm... most, hogy megemlítettük, szerintem fel is hívom valamikor, hogy mi van vele, köszi! :D

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz jbnd-007 #3774 üzenetére

    Grafikon-bolondként határozottan állítom: IMÁDOM! :C Gratula hozzá!
    (Még egy kis színezés a különböző területeknél (és azok metszeteinél), és megszületik a tökéletes grafikon! :D )

    (#3778) Koma2525
    Infrafűtésnél fontos, hogy panel, vagy fólia? (Lásd az összefoglaló végén!)

    (#3779) axioma
    Ha nagyon alacsony a feszültség, az inverter le fog állni. Ilyenkor
    1. meg kell mérni a feszültséget a csatlakozási ponton, ha ott jó, akkor az között, és az inverter között van a kábellel gond.
    2. lehet a fesz.tartományát bővíteni,
    3. lehet a cosfi értékével csalni, és egy minimális meddő termeléssel feszültséget emelni.
    Hivatalosan utóbbi kettő nem szabályos, a harmadikat pedig még kevesebben tudják megcsinálni.

    (#3780) stickermajom
    Az SE egyik lényege, hogy "bolondbiztos", tehát nem kell fesz.szinteket nézni, csak a megfelelő optimalizálót kell a napelemhez választani, és az inverterhez illeszteni.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz FamulusSolar #3812 üzenetére

    Soha nem értettem, hogy miért nem tetszik valakinek, hogy a kivitelező kér előleget. Azért itt az ember milliókról beszél, és a megrendelő lecsekkolja a kivitelezőt, meg ilyen-olyan biztosítékot kér, meg számon-kéri, hogy mit csinált tavaly, meg mi mással foglalkozik még, de a kivitelező egy személyi igazolványt se merjen elkérni, mert az ütközik a GDPR-al, meg mi az, hogy előleget mer kérni, tán nem bízik meg benne, vagy nem elég a szava? Kicsit el van billenve a mérleg, az az én magánvéleményem - mondom ezt úgy, hogy poroslábú alkalmazott vagyok, akit nem érint a dolog. Van, aki nem akar fizetni, van aki fizet, csak épp fél-másfél év múlva. Persze a vállalkozónak az ÁFÁ-t rég be kellett fizetnie már. Egy kis cégnél ez akár likviditási gondot is jelenthet. Egy nagyobb cég nyilván tud várni, vagy épp behajtatni, de érted...
    Az én szememben, aki nem akar előre fizetni legalább 27%-ot (ÁFA), az nyugodtan sétáljon tovább, sőt, én a felét előre kérném, a másik felét meg utána. De ez én vagyok, ez az én véleményem, nálunk is másképp gondolkodnak a cégvezetők. A parkokat pl. felépítettük először, és csak utána adtuk el, így már nem volt min gondolkodni...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz #32577792 #3824 üzenetére

    Pedig a fórum szabályzata reklám téren nagyon szigorú! Ebben a topikban is volt már, hogy hirdetés miatt kellett törölnöm kommentet, pedig igazából nem is annak szánta a posztoló... Még a saját kommentjeimre is kell figyelnem, nehogy bárki reklámnak vegye amit írok!
    (Szerintem időnként túl szigorú a szabályzat, tettem is már javaslatot többször is, de nem fogadták el egyiket sem, mert azt a teljes fórumra kell alkalmazni, nem lehet topikokra bontani. Értsd: a motoros topikban pl. a tagok szívesebben vásárolnának egymástól cuccokat, vagy épp motort, mert ismerik itt már egymást évek óta, de ha ott meg lenne engedve, akkor más topikokban is kellene, és 100%, hogy elszabadulna a pokol, szóval jogos...)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Parci #3828 üzenetére

    Azt nem szabad, ha valakinek anyagi érdeke fűződik egy kommenthez. Motoros topikban az eladónak egyértelműen fűződik. Itt is sok esetben kijelenthető ez, de mivel most is dolgozom, nincs arra időm, hogy minden kommentért külön szóljak, vagy jelezzem, hogy töröltem, és írja meg önreklám nélkül. De pl. nekem a szabályzatban az sem tetszett soha (és ennek anno adtam is hangot), hogy az is hirdetés, ha valaki "egy sörért elviheti" adja oda az általa nem használt (és a sörnél jóval értékesebb) dolgát. De ez nem a megfelelő hely és idő ennek a megtárgyalására, és a szabályzat elég egyértelmű ezen a téren, TG topikot pedig nem figyelem amikor ilyen húzós időszakom van, így csak úszom az árral... :)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Zlcsi #3833 üzenetére

    Szó sincs gyufa-kihúzásról, nem is volt :N

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz stickermajom #3836 üzenetére

    Egész nyugodtan. Télen nem lesz túl nagy a veszteséged.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Istv@n #3847 üzenetére

    Túltermelés elszámolása az EON-nál:
    A háztartási méretű kiserőműből a közcélú villamos hálózatba történő betermelés önálló termékértékesítésnek minősül. Emiatt, ha igényt tart a hálózatra betermelt többletenergia ellenértékére, köteles az ÁFA törvénynek megfelelő számlát vagy számviteli bizonylatot (Nyilatkozat és kifizetési kérelem - mellékelve) kiállítani.A hálózatra betermelt többletenergia kifizetésére vonatkozó számlát vagy számviteli bizonylatot az általunk elkészített elszámoló számla kiállítását követően három évig fogadjuk el, ezután az Ön igénye elévül. Ha nem állít ki számlát vagy számviteli bizonylatot a betermelt többletről, akkor nem kap pénzbeli ellenértéket érte.
    Lakossági ügyfelek
    1. Alkalomszerű (nem jövedelemszerzési célú) többlet termelés:Ha a háztartási méretű kiserőmű úgy lett kialakítva, hogy az Ön saját fogyasztásának kielégítését szolgálja, akkor az alkalomszerűen el nem fogyasztott és a hálózatunkba betermelt többletenergia kifizetéséhez nem szükséges adószámot kiváltania és számlát kiállítania.Kérjük, az elszámoláshoz küldje el az E.ON Gazdasági Szolgáltató Kft. 9224 Rajka, Pf. 20. címre az alábbiakat:
    - kitöltött „Nyilatkozat és kifizetési kérelem” és
    - kitöltött „Adóelőleg nyilatkozat költségekről” nyomtatványokat és
    - a tőlünk kapott elszámoló számla másolatát (amely alapján a kifizetést kéri).
    2. Jövedelem szerzés céljából történő többlet termelés
    Ha a háztartási méretű kiserőmű (HMKE) úgy lett kialakítva, hogy az Ön célja a saját felhasználáson túl, a rendszeres villamos energia többlet termelése és értékesítése, akkor ez a tevékenység az ÁFA törvény hatálya alá tartozó gazdasági tevékenység. Ekkor a hálózatunkba betermelt többletenergia kifizetéséhez adószámot kell kiváltania és számlát kell kiállítania. Az adószám igényléséhez szükséges ÖVTJ kód napelemes rendszer esetén: 351101; szélerőmű esetén: 351102.Kérjük, az elszámoláshoz küldje el az E.ON Gazdasági Szolgáltató Kft. 9224 Rajka, Pf. 20. címre az alábbiakat:
    - az Ön által kiállított számlát,
    - a kitöltött „Adóelőleg nyilatkozat költségekről” nyomtatványt és,
    - a tőlünk kapott elszámoló számla másolatát (amely alapján a kifizetést kéri).
    Gazdasági társaságok és egyéni vállalkozók
    A Háztartási méretű kiserőmű (HMKE) által hálózatunkba betermelt többletenergia kifizetéséhez számlát kell kiállítani.Kérjük, az elszámoláshoz küldjék el az E.ON Gazdasági Szolgáltató Kft. 9224 Rajka, Pf. 20. címre az alábbiakat:
    - az Önök által kiállított számlát és
    - a tőlünk kapott elszámoló számla másolatát (amely alapján a kifizetést kéri).

    Tehát 3 év áll rendelkezésre, és számlát nem kell kiállítani, csak ki kell tölteni a nyilatkozatot és az adóelőleges papírt.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz #32577792 #3846 üzenetére

    A "mivel vizsgáljátok" kérdésre egyszerű a válasz: attól függ mi a baja! :DDD
    Legegyszerűbb a multiméter. Simán lehet tudni, hogy mennyi az üresjárati feszültsége egy sztringnek. Ha nem tudod, leválasztasz egy panelt, és megméred, majd felszorzod annyival, amennyi a sztringben van. Ha nem stimmel, akkor valahol baj van. Volt pl. egy olyan szállítmány, ahol több tíz napelemnek elszálltak a diódái, és minden harmadik napelemnél csak az 1/3 vagy a 2/3-a működött. Természetesen ingyen kaptunk új paneleket.
    Ha szigetelési gond van, akkor is elsőnek multiméter: +/- és föld között lehet feszt. mérni. Ha a feszültség nem megy 20V alá, akkor valami baj van. Ha a napelem testzárlatos (eddig egy ilyet láttam csak), akkor a feszültség megmutatja, hogy hányadik napelem a hibás.
    Vannak komolyabb (PV) műszerek is, amik szigetelés-ellenállást, besugárzást, hőmérsékletet, meg talán még a csillagok állását is figyelembe veszik, de azok azért elég drágák, viszont a nehezebben megtalálható hibákat is meg lehet velük találni. Itt a használat már több rutint követel. Mivel nekem nem feladatom, én eddig csak egyszer játszottam ilyennel, de lehet épp a jövő héten megint fogok tudni - kíváncsian várom.
    Van még hőkameránk is, azzal hot-spotokat lehet megtalálni, illetve akár hibás napelemeket is, de nagyon fontos a kötéspontok ellenőrzése is! Ahol melegszik, ott nincs rendesen meghúzva, kisebb a keresztmetszet, és ez miatt melegszik. Használata viszont 800W/m2 besugárzás alatt értelmetlen.
    Olyan is van, hogy látszik a pillanatnyi termelésben, hogy egy sztring nem termel. Szétszeded, megvan mindben a feszültség. Összerakod, nem termel. Ilyenkor egy lakatfogóval rámérsz, hogy melyikben nem folyik áram, és máris megvan, hogy hol kell keresni tovább a hibát. Ez pont nemrég fordult elő, és nem a sztring volt a hibás, hanem az inverter belsejében ment el egy "láb".

    Most hirtelen ezek jutnak eszembe, biztos van még sok más is, de mindig az adott esetnél kell végiggondolni, hogy hogy is legyen meg a hiba...
    Ilyesmire gondoltál?

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz #32577792 #3855 üzenetére

    Az összes invertergyártónál le tudod olvasni az eddigi össztermelést, az éves termelést, és az aznapit is. Neked nyilván az éves lesz akkor a kérdéses.
    Azt viszont érdemes tudni, hogy minden év más, mint az előző! 2012 óta monitorozok nagy rendszert, és nem volt még 2 ugyan olyan év. Hol az egyik hónap erősebb, hol a másik gyengébb. Láttunk már márciusi hószakadást is, és ha visszagondolsz, most télen nem is volt hó igazán, szóval ez tökre változó. Nézni tudod, de pár százalék kilengés mindig van. Jelentős eltérést tudsz ezzel igazán kimutatni, és akkor kell is hibát keresni.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    én jelenleg 1 280 925,386 kWh-nál járok csak februárban :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz mannnusz #3896 üzenetére

    Szia,
    mellékletet ide nem tudsz rakni, így a "mellékelt adatokat" nem látjuk :N
    Én azzal kezdeném, hogy a napelemek üresjárati feszültségét egyesével megmérném. Ha valamely napelemek feszültsége 1/3 vagy 2/3-al kisebb, mint a többi, akkor ott dióda-probléma van. Aztán mérnék feszültséget a napelem, és a keret között is. Itt valószínűleg nem fogsz hibát találni, mert különben szigetelés-hibával, vagy szivárgó áram hibával megállt volna az inverter, de ha már nekiállsz, ezt nem tart semeddig megcsinálni. Ha ez is megvan, akkor lehet mérni a napelemek áramerősségét egyesével, és összehasonlítani. Ezeket multiméterrel mind meg tudod csinálni, semmi komolyabb műszer nem kell hozzá, szóval kiindulásnak jó szerintem. Ha tudsz szerezni hőkamerát, az is hasznos.
    Jah, és az sem baj, ha süt a nap, mikor méregetsz :B

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz #32577792 #3901 üzenetére

    a YT csatornán kb. 2 hónap elmaradásban vagyok a terveimhez képest :DDD
    Amíg az alapok nincsenek ott kész, addig kár beleugrani a mérésekbe, de igen, idővel lesznek mérések is, sőt, már dolgozom azon, hogy a kifejezetten napelemes rendszerekhez készített műszereket is bemutassam, de ezek tényleg sokára lesznek csak, jó eséllyel nyáron.

    (#3899) merqree
    Értem, hogy Neked is, és a többieknek is mi a problémájuk, én magam is töröltem több kommentet már ez miatt. Szerencsére ez a fórum könnyen moderálható, így a szabályokat könnyű betartatni, tehát amíg a szabályok be vannak tartva, addig el kell fogadni azoknak a jelenlétét is, aki számunkra kevésbé szimpatikus.
    (Engem pl. rendszeresen jelentenek, hogy a motoros topikban megosztom a motoros videóim, de mivel a szabályokat betartva teszem azt, hiába zavarja valakinek a lelkivilágát. Ráadásul a 2 havonta egy videó még csak spammelésnek sem elég sűrű :DDD )
    Továbbá azt se felejtsük el, hogy MFB hitellel kapcsolatban sok hasznos infót kaptunk már tőle, amiért én speciel hálás vagyok, mert sosem foglalkoztam vele (csak a szükséges minimumot).

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    SolarEdge optimalizáló hírek
    A gyártó úgy döntött, hogy termékportfóliójából fokozatosan kivezeti a P300, valamint a P600 típusú optimalizálókat. A kiszállítások, illetve telepítések problémamentes lebonyolítása érdekében a gyártó ezeket az optimalizálókat az alábbi teljesítményű napelemekig engedélyezi :
    P300 – 320W-ig, ha Voc=< 48V (@min.°C), és Isc=11A max.
    P600 – 650W-ig, ha Voc=< 48V (@min.°C), és Isc=11A max.
    A változás azonnali, és a korábban gyártott optimalizálókra is érvényes.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Néhány kommentet töröltem, kérek mindenkit, hogy lépjünk túl a témán! Köszönöm!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    ABB és FIMER inverter hírek
    Az ABB eladta a teljes solar üzletágát. Az ABB solar inverteres üzletágának 2020 első negyedévében történő megszerzését és integrálását követően, valamint a megújult FIMER márkanév alatt az újonnan megvásárolt solar inverter portfólió továbbra is az ABB márkanevet viseli a védjegy-licencszerződés alapján. ABB Magyarország továbbiakban nem látja el a solar üzletág értékesítését, és jelen információk szerint nem tervez magyarországi leányvállalatot alapítani a Fimer vezetősége. Garancia tekintetében nincs változás, minden él a vásárlás feltételei szerint.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz canniball #4010 üzenetére

    Ezzel most azt mondod, hogy én nem adok a minőségre? :Y :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kukif #4024 üzenetére

    Igen, akkor is indul, ha csak 1 napelem kap napot, ugyanis már a hajnali pislákoló fény gerjeszt elég üresjárati feszültséget. Amelyik napelemed kap elég napot, ott megindul a termelés, azaz lesz áramerősség, a többinél meg majd akkor, ha oda is odaér a nap.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz .St. #4047 üzenetére

    a wifin csatlakozol inverterre, célszerű kilőni a mobilnetet, mert előfordul, hogy a weben akar a böngésző boldogulni a WAN helyett

    Szerk.:
    jah, és nem minden gyártó működik rendesen minden böngészővel, tehát ha elakadás van, érdemes pl. Chrome helyett Firefoxot próbálni, stb-stb

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kukif #4049 üzenetére

    Igen, az adatlap elég egyértelműen tartalmazza, hogy P370-ből minimum 16db kell a 3f SE inverterekhez. Én vagy 1f invertert választanék, vagy feltennék még minimum 2 napelemet - már ha a hely engedi. Ha a fogyasztásod ezt nem igényli, akkor bizony érdemes lehet kisebb teljesítményű napelemeket nézni (14x350=4900Wp, 16x300=4800Wp, 17x285=4845Wp). Így ugyan több optimalizáló kell, ami drágít, azonban az alacsonyabb egységteljesítményű napelemek jellemzően olcsóbban beszerezhetőek, tehát adott esetben ki lehet hozni ugyan annyiból, igaz, több tartószerkezet is kell... Szóval itt sok dolognak kell stimmelnie...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz joghurt #4052 üzenetére

    Évi 2000 kWh fogyasztásra semmiképp nem csinálnék rendszert. Ha lesz a jövőben fogyasztásnövekedés (ahogy írod is), akkor majd akkor. Addig a napelemek fejlődnek, Froniusnál elérhető lesz már az új inverter-család, és az árak is jó eséllyel csökkennek. (Ezt most ez a fránya vírus épp felülírja, mert most rettenetes készlethiány van!)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz joghurt #4054 üzenetére

    "A 8 panel pedig ~2,9 MWh-t termel, ha 10-zel kezdünk, akkor az ~3,6 MWh"
    Ezek szerint már csináltál termelés-kalkulációt, és 1100kWh/kWp jött ki, szuper, ennyivel is könnyebb dolgunk lesz. :R

    A 10 db * 330 Wp * 1100 kWh/kWp = ~3,6 MWh kiindulásnak tök jó! Induljunk ki ebből, és vizsgáljunk meg lehetőségeket!

    1.) Ez egy sima 3kVA inverternek ideális teljesítmény, csak fesz.értékeket kell nézni a kiválasztott napelemek alapján. Gyanítom, az üresjárati feszültség -5°C-nál sem fogja elérni az 500V-ot, ergo az 1000V-os invertert vagy hanyagolnám, vagy olyat keresnék, amiben van booster. Utóbbit én nem igazán szeretem, mert a booster eszi az élettartammot. Ilyen pl. a Fronius Primo 3.0-1. Viszont az új Fronius invertereknél végre rájött a gyártó is erre, épp ezért alacsonyabb feszültségre optimalizálnak! Éljen-éljen! A baj az, hogy annyit tudok a szolgáltatói elfogadásukról, hogy már folyamatban van az engedélyezés, de pontosabbat nem. Viszont most rákérdezek megint, és ha van inkfó, akkor megírom! Én tuti megvárnám, de ha nagyon viszketsz, akkor én a helyedben 3kVA esetén más gyártót keresnék.

    2.) 5kVA inverternél az a baj, hogy amit most veszel napelemet, azt tuti nem fogod később már megkapni, ergo nem kötheted őket egy sorba (legalábbis nem célszerű)! Tehát, marad az, hogy a mostani napelemeket 1 munkapontra kötöd, a későbbi bővítést pedig a 2. munkapontra. Itt viszont ugyan az a helyzet, mint a 3kVA inverter esetén: a megfelelő feszültségérték megint csak kérdéses!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz joghurt #4060 üzenetére

    STC-vel szoktam kalkulálni. Ha pl. Voc=40V, akkor Vmpp kb. 33V lehet. A hőfoktényező kb. -0,3-0,4% lehet. Ergo 10 napelem esetén:
    Voc=400V és ~448V @ -5°C (Δ-30°C)
    Ez azt jelenti (nagyon durván számolva), hogy az üresjárati feszültség, ami nem haladhatja meg az inverter max.DC bemeneti feszültségét, az kb. max.450V lesz, amit kb. minden inverter tud.
    Vmpp=330V és 290V @ 55°C (Δ30°C)
    Ez azt jelenti (nagyon durván számolva), hogy a munkaponti feszültség, ahol majd az inverter optimális DC bemeneti feszültségének kellene lennie, az kb. 300V lesz. Ez egy 1000V inverternek booster nélkül édeskevés, 5-600V invertereknek kb. jó (azok jellemzően DC 360V körül vannak).

    Nem muszáj gyártót váltani, jön az új Fronius, ami kívül-bellül csilli-villi lesz, és ehhez tök jó! Growatt invertereket én nem az inverter, hanem az importőr miatt kerülném. SE jó, de drága, és 10 napelemhez nem mindegy milyen optimalizálót választotok (lásd pár kommenttel feljebb), én a felárat inkább extra panelekre költeném. Van még más gyártó is, többeknek innen a topikból bevált a SAJ inverter - nekem sajna nincs tapasztalatom vele, pláne nem ismerem a belsejét. Ott vannak pl. még a Huawei inverterek is, stb-stb...

    DE! Értem én, hogy szeretnél már túlesni a dolgon, viszont 25-35 évig működő rendszert szeretnél épp választani magadnak! Remélem kapok lassan választ az új Fronius inverterek engedélyeztetésére, simán lehet, hogy 1-2 hónapon belül már tudnád azt választani! Érdemes lehet picit várni, ha már ilyen hosszú időre tervezel...

    (#4061) agyarka
    Feszültséget kicsikarni nem nagy kunszt, így gyakorlatilag minimális fény elegendő! Áramerősség nem lesz hozzá, de attól még a többi napelem fog tudni termelni. ;)

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Az új Fronius széria tervek szerint júniusra lesz engedélyezve!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz LittleBoss67 #4065 üzenetére

    1.) 5,015 kWp = 331 007 Ft/kWp
    2.) 5,04 kWp = 378 968 Ft/kWp
    3.) 4,9 kWp = 400 000 Ft/kWp
    SAJ inverterek szervizháttere számomra visszás, belseje ismeretlen, de ettől még simán lehet szuper! Az árkülönbség azonban jelentős, ha a teljes élettartam alatt egyel többször kell cserélni, akkor is megérheti! Ha pedig a garidő után cserélned kell, még mindig áttérhetsz más gyártóra...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kukif #4077 üzenetére

    Ugyan az marad a lakossági, azaz Primo az 1f, és Symo a 3f, csak megkapják a Gen24 jelzőt!
    Lesz még hibrid is, ill. iparinak jön a Tauro.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz canniball #4085 üzenetére

    Nem. Áramszünet esetén a hálózati 50Hz frekvencia megszűnik, és az első Hz (0,02s) -nál azonnal le kell kapcsolnia! Ennek életvédelmi oka van. Áramszünetet a szolgáltató azért csinál, mert dolgozba a hálózaton, és ha süt a nap, akkor a rendszer több energiát állít elő, mint amit elhasználsz, a többi pedig megy ki az oszlopra. Jön a szolgáltató embere, felmászik a oszlopra, és áramütéssel leesik, ami nyilván nem megengedhető.
    Másik eset, hogy valaki àramütést szenved, és az ÁVK lekapcsol, de a napelemes rsz. táplál továbbra is, abból grillezett tulaj lenne. Senkinek nem jó...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz canniball #4087 üzenetére

    Remélem érzhető amit írtsm, mert a 3. Üveg whiskeyt isszuk épp 🤣🤣

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz canniball #4089 üzenetére

    Holnsp vosszszétünk rá,! 🤣

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Capricornhun #4092 üzenetére

    Jelenleg mesterségesen lent van tartva. Emelkedés várható, ebben minden szolgáltató egyet ért, hogy kell, azonban legutóbb nem tudtak megegyezni, hogy mennyit, ezért idén elmaradt az emelés! :D

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Zlcsi #4094 üzenetére

    Ha vége lesz ennek a hercehurcának, akkor jövőre 2 lehetőséget is látok. 1, hogy a kormány azzal is próbál segíteni, hogy nem emeli a villany árát, bár már nagyon kellene, 2, hogy az idén extrán elszenvedett veszteségekre való tekintettel enged emelni. Meglátjuk...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Zlcsi #4098 üzenetére

    Az előző választások előtt is mindenki azt jósolta, hogy utána jön a csimbumm, de nem jött. Majd meglátjuk mi lesz, egyelőre a vállalkozói díjak drágák csak...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Iridium_ #4100 üzenetére

    45°-os tetőn, ha olcsóbb a poli, mint a mono, akkor egyértelműen jobb befektetés. Az viszont fura, ha egy árban vannak. Melyik milyen gyártmány, milyen típus, és teljesítményű? Mennyi az egységár? (Ft/kWp)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz rsf #4105 üzenetére

    Ha nem pont ugyan ott vannak, nem pont ugyan olyan tájolással, akkor az összehasonlítás teljesen felesleges napokban, sőt, hetekben is. Még full ugyan olyan rendszerek (napelem, teljesítmény, tájolás) is tök más értékeket mutatnak egy-egy nap, akár pár km eltéréssel is! Valódi képet 1 év után lehet kapni legfeljebb.
    Nekem napi feladatom összehasonlítani a rendszereink termelését kWh/kWp értékre vetítve (csak így van értelme!), és a napi, heti statisztikák már Keszü és Kökény között is jelentősen eltérnek! De látványos különbségek vannak akár csak a pára/szmog miatt is! Az egyik kb. 30-50m-el magasabban van (tengerszinthez viszonyítva), és meglepően látványos köd/szmog esetén a különbség!

    ...és akkor még nem is merült fel a kérdés, hogy melyikőtök rendszere hogy van sztringelve? Feszültségértékek? (DC és AC is számít!) Áramerősségek? Milyen inverteren? Milyen vezeték-keresztmetszeteken? Milyen vezetékhosszokon? Ezek mind-mind számítanak, ha korrekt módon szeretnéd összehasonlítani, és valós tanulságokat levonni! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz b. #4107 üzenetére

    Nincs sajnos. :( Régen eleve nem tartottam fontosnak a webes felületet (mióta átjöttem napelemparkokkal foglalkozni, azóta meg nem igazán látok rá lakossági rendszerekre amúgy sem...), mert anno mindenki másképp gondolkodott még. Eleinte mindenki naponta nézegette, később már csak hetente, aztán még ritkábban, és fél év után, már mindenki csak az éves leolvasáskor nézte, hogy hogy áll, kell-e extrán fogyasztania, vagy épp spórolnia. Anno mindenki megértette azt is, hogy nem számít a napi termelés, nem lehet belőle messzemenő következtetéseket levonni, és az éves mennyiség számít, abból pedig mindig több volt, mint amit ígértem.
    Ma már az emberek a WC-papír elszíneződését is appokon keresztül szeretnék nézni, és ha lehet, minél pontosabb statisztikákat kapni róla, hogy egy másnapos végtermékből megállapíthassák, hogy mennyire rossz is nekik, mert nem kapnak minőséget...

    Persze, én sem vennék már netes hozzáférés nélküli rendszert, de én régen is másképp működtem, nekem mindig fontosak voltak az adatok, hogy tudjak elemezni...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz b. #4109 üzenetére

    A mono jobb. Ez kétségtelen. Amúgy nem újabb, hanem pont az van régebb óta! ;)
    Cserébe drágább, és mivel a poli is fejlődött sokat, így az árkülönbséget egy meredek tetőn pl. simán vissza tudja hozni! Ezért kell mindig, minden esetben egyedileg dönteni. Sajnos, a mostani munkahelyemen nem tartunk monot, hiába kampányoltam mellette, győztek a gazdasági érvek (hosszú, bonyolult, de igazolható, és jogos).

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Zizi123 #4111 üzenetére

    Túl nagy AC feszültséget okozhat a vezeték is, igen. Ezt egyszerű megállapítani: le kell kapcsolni az invertert, és a mérőóránál meg kell mérni a feszültségszintet. Ha ott normál, de amikor bekapcsolod az invertert, és annál meg magas lesz, akkor vezetékbajod van.
    Ha felállítják az AC határokat az inverteren, az tök jó, mert kisebb lesz a kábelveszteséged is. Nekünk legalábbis ezt javasolta a Fronius, és gőzerővel neki is álltak a fiaim csinálni, míg tudomást nem szereztem róla. Aztán jól leb@sztam őket, mert a kamerarendszer meg nem erre van kitalálva, és átállítottunk (megcsapoltuk) inkább a trafót...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák