Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz And #115 üzenetére

    Szomorú. :( De számomra még szomorúbb, hogy az emberek mennyire nem látják ezt, mert a szenzációhajhász média miatt csak azt hallják a napelemes technológiáról, hogy milyen fantasztikus és csodálatos és rengeteget lehet vele spórolni és ez a jövő. Halvány fogalmuk sincs a valóságról, meg arról, hogy ez egy jóval összetettebb probléma. :((

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz And #115 üzenetére

    Jó mítoszvadászok (Myth busters) úgy vannak a mítoszokkal, hogy ha bebizonyosodik róluk, hogy nem érnek fabatkát sem, akkor elkezdik azt kutatni, hogyan lehetne mégis némi valóságalapjuk. Próbáljuk meg, ha már van ilyen topic, legyen is valami értelme!

    A következőre gondoltam:

    Ha belegondolunk, már fényforrások ingyenes üzemeltetésével is lehetne spórolni, azokhoz pedig nem kell stabilizálni a feszültséget és különböző hókuszpókuszokat elvégezni. Elég talán egy akku, egy töltés kontrollerrel (persze a napelemeken kívül)?

    12V-os izzók viszonylag olcsók ugyan, de nagyon kevés fényt adnak, így ezeket nem tanácsos használni, gondolom.

    12V-os 5630-as SMD led szalag a legkomolyabb fényerejű LED-es cucc, ami jelenleg üzletekben kapható. Van kékes "nappali", sárgás fényű és egyéb változata is, de alapvetően ez a kettő ami mondjuk lakásmegvilágításra alkalmas lehet. És itt már nem csak dekorról beszélünk ám, mivel ezeknek a ledeknek a fényereje már alkalmassá teszi őket fővilágításként történő használatra is.

    Nagyjából kerekítve 3000K, 4000K 6000K színhőmérsékletek között kapható jellemzően, kültéri és beltéri kivitelben is. A kültéri ugyan az, mint a beltéri csak be van vonva ilyen hajlékony műanyag akármivel, ill. egyesek a beltérit egy átlátszó slagba belehúzva árulják kültériként (átverés), dupla áron.

    1m szalag 18W-os és hozzávetőleg 2070 lumenre képes.

    Egy olcsó kapcsolóval (amit elhelyezünk a falon a normál villanykapcsoló mellé) és némi vezetékeléssel megoldható, hogy a normál világítás mellett egy-két ledcsík is helyet kapjon a szobában.

    Három szoba esetén, ha megelégszünk 1-1db led szalaggal, akkor 54W-ból kijövünk. Ugye a mellékhelyiségekben felesleges így világítani, mert azokban nagyon ritkán használunk fényt és azt is csak rövid ideig. Jellemzően a szobákban, ill. még talán a konyhában megy a világítás órákig. Ha még a konyhát is hozzáadjuk, akkor 72W-nál járunk. Hozzáteszem hogy ez a cucc dimmelhető! Ez ugye nagyon fontos, mert ha kevesebb a feszültség, vagy az áramerősség, akkor egyszerűen az történik, hogy gyengébben világít és nem az, hogy egyáltalán nem.

    Na most így kb. ott vagyunk, amit az imént kiszámoltál 70W-ra, csak itt nincs szükség ara, hogy az áramot stabilizáljuk, stb., esetleg talán a napelem és az akku közé érdemes tenni egy kontrollert, de ezt te mondd meg!

    Sok helyen nyáron szinte biztos, hogy önmagában a fény miatti fogyasztás rendkívül kevés lenne, hiszen borzasztóan sok a napsütéses órák száma (legalább is nálunk). Ilyenkor lehetséges, hogy több helyiség is megvilágítható lenne, vagyis újabb fogyasztókat lehetne ráterhelni a rendszerre. Ha pedig borús, téli időszakban elfogy az energia, akkor még mindig ott van a másik villanykapcsoló az eredeti világítással.

    A kérdés már csak az, hogy mennyit spórolhatunk meg így éves szinten? Jelenleg mindenhol energiatakarékos kompaktot használok, három szoba van. 22W+18W+13W, mellékhelyiségekben 11W körüliek jellemzően (33W összesen), konyhában 20W. Borzasztóan nehéz lenne meghatározni, hogy egy-egy nap ezekkel mennyit világít az ember, de mivel napos oldal vagyunk és aki panelben 4. emelet felett lakik, az tudja, hogy ez nem azt jelenti, hogy nem kell égetni a villanyt, hanem épp az ellenkezőjét! Tehát be kell sötétíteni és égetni kell a villanyt, nyáron, napközben is, különben a Nap kiégeti a szemed, ill. semmit nem látsz a tévéből, monitorból, stb...

    Figyelembe véve azonban a mellékhelyiségekben a minimális világítási időt, átlagolva szerintem lehet számolni egy napi 4-5 órát összesítve, legyen most 5. Ez napi szinten 530Wh, 30 napos hónappal számolva, kerekítve 16kWh. Ez éves szinten 8.796 Ft spór lenne. Ez ugye nagyjából megegyezik azzal, amit te kiszámítottál, hiszen a fogyasztási paraméterek is egyeznek. Node... Mi kell ehhez? Magyarán mennyi a bekerülési költség?

    A helyzet az, hogy nekem LED szalagot már nem kell vennem, mert van... Azért beleszámolom.

    Ha okosba veszed a LED szalagot és csakis úgy szabad, ha már spórolás ugye..., akkor 1.100 Ft/m. A fenti példában annyi sántít igencsak, hogy a mellékhelyiségekbe teljesen felesleges lenne 1m LED szalag, mivel kb. kiégetné a retinát, miközben mondjuk az ember a WC-n próbálja végezni a dolgát. :D Lehet darabolni, de nálam hozzáértőbbek tudják miért (én nem), fél méternél kisebb db-ot nem tanácsos használni. Tehát összesen a WC-re, fürdőre és kamrára (spaiz, gardrób) lehet számolni másfél métert, a konyhába és a szobákba 1-1 métert. Ez összesen 5 és fél méter, mivel fél métert nem lehet venni, 6-al kell számolni (marad tartaléknak). Ez legyen kerekítve mondjuk 7.000 Ft.

    Akku terén az a helyzet, hogy használtat azért sem érdemes venni, mert nem lehet kiszámolni az élettartamát (megtérülés) és azért sem, mert az ára ugyan annyi lenne, mint a boltban az újnak, amit nem is nagyon értek... furák az eladók no. A lényeg, hogy 18.000 Ft-ot minimum lehet számolni az akkura, ha sikerül ugye 84Ah körülit megcsípni.

    Írtad, hogy 160W-os napelemtáblára volna szükség kb. a 70W-hoz 6 órában, úgyhogy itt is lehet annyival számolni, úgy gondolom. Ebay-en ezt találtam legolcsóbban, ez forintosítva, kerekítve 54.000 Ft.

    Ergo alaphangon az egész belekerülne 79.000 Ft-ba (kontrollerrel már nem is számoltam!). Ez tehát 10 éves megtérülési időszakot jelentene, hogyha közben nem kellene akkut és LED szalagot cserélni... de biza kell, akkut min. egyszer, szalagot többször is!

    Úgyhogy ez a napelemes-energiatakarékoságos mítosz totálisan halott sztem. :D Hol tévedek?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák