Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz sellerbuyer #117 üzenetére

    "Elég talán egy akku, egy töltés kontrollerrel (persze a napelemeken kívül)?"
    Igen. Itt nem kell túl nagy dologra gondolni, lényegében az akku feszültségét kell megfogni a maximális töltöttséghez tartozó pontban, és a töltőáram értékét is maximálni kell. A maximális akkufeszültség ugyan sok tényezőtől függ, de mondjuk ciklikus használatnál VRLA- (zárt savas ólom-) akkuknál 13,8..14,4 V körül alakul, az induló töltőáram pedig kapacitásfüggő, ezt jó esetben rá is írják az akkumulátorra, mert katalógusadat. Az általad belinkelt napelemtáblának az üzemi csúcs- illetve még a rövidzárási árama is kisebb 10 A-nél, az pedig bizonyos kapacitás felett már önmagában sem túlzás. Példa: [link] (még több: [link]).
    "12V-os izzók viszonylag olcsók ugyan, de nagyon kevés fényt adnak, így ezeket nem tanácsos használni, gondolom."
    Ezzel egyetértek, akkor már valóban inkább led / ledszalag. A darabolhatóság és a méterenkénti teljesítmény is elég nagy szórást mutat, mivel egy rakat típus kapható. Viszont sajnos ezek is stabilizált feszültséget (vagy más kivitel esetén, soros áramkorlátozó ellenállások hiányában konstans áramú meghajtást) igényelnek, annak hiányában a szalag áramfelvétele nagyban változhat a tápfeszültséggel, hiszen mégis csak meredek U/I-karakterisztikájú ledekről van szó. A névlegesnél magasabb táp például az előtétek túlmelegedését, a ledek túláramát és az egész szalag élettartamának csökkenését eredményezi, akár egész rövid időtávon. Ha a tápfeszültséged stabil, nem lépi át a maximumot, akkor sokszor tízezer órás élettartamú lehet a ledes fényforrás.
    "Lehet darabolni, de nálam hozzáértőbbek tudják miért (én nem), fél méternél kisebb db-ot nem tanácsos használni. "
    Mint említettem, a darabolási hossz erősen típusfüggő, lényegében a ledek méterenkénti darabszámától és attól függ, hogy hány darab van egy csoportban (másképp: milyen távolságon belül található 1-1 áramkorlátozó ellenállás, feszültséggenerátoros táphoz tervezett szalagnál). Minimális kereséssel találtam 5 és 10 cm-enként darabolható típusokat is, persze lehet, hogy olyan nem lesz okosba' :U.
    "Írtad, hogy 160W-os napelemtáblára volna szükség kb. a 70W-hoz 6 órában, úgyhogy itt is lehet annyival számolni, úgy gondolom."
    Ez az érték továbbra is csak az éves átlagra igaz! 70W * 6h= 420 Wh, egy 160 W(peak)-os napelem pedig átlagosan 0,13*160 W= 20,8 W hasznos teljesítmény tud, ami naponta átlagosan 500 Wh energiát jelent. Ennek folyománya, hogy egy borult téli napon a panel az átlagosnak csak a töredékét tudja szolgáltatni az akkuk felé, ami a működési időben is meglátszik. Oké, egy dupla ennyi energia eltárolására képes (>84 Ah / 12 V) akku legfeljebb egyetlen ilyen napot képes lesz kiszolgálni egy szép napsütéses nap után, de ennyi. Ha kifogsz egy többnapos borult időszakot, elfogy a tartalék, és töredék működési időd marad az átlagra kiszámolthoz képest.
    "Ez tehát 10 éves megtérülési időszakot jelentene, hogyha közben nem kellene akkut és LED szalagot cserélni... de biza kell, akkut min. egyszer, szalagot többször is!"
    Az akkucserével egyetértek, az maximum 5..10 év, ráadásul ólomakkunál a megélt töltés-kisütés ciklusszámon túl a kisütési mélység is erősen befolyásolja az élettartamot (ha minden nap teljesen lemeríted az akkut, jóval rövidebb életű lesz, mintha mondjuk csak félig merítetted volna). A ledszalagok cseréjével viszont nem: például 30 ezer óra közel 3,5 év folyamatos üzemet jelent, az napi 6 órával számolva ~ 14 év, és léteznek ennél hosszabb élettartamú szalagok is. Természetesen ez csak a paraméterek betartásával (maximális tápfesz!) érhető el, és a ledek amúgy sem volfrámszálas izzók módjára, hirtelen mennek tönkre, hanem szép lassan degradálódnak, csökken a fényerejük.
    "Úgyhogy ez a napelemes-energiatakarékoságos mítosz totálisan halott sztem. :D Hol tévedek?"
    Mondjuk úgy, hogy a jelenlegi körülmények között nem igazán kifizetődő, ez sajnos igaz. Ettől függetlenül azért több haszna is van: szemléletváltást hozhat, és a jövőben (drágább villamosenergia, esetleg olcsóbb napelemek és inverterek) ez sokat számíthat. Meg egy ilyen otthoni akkumulátoros rendszer még ha korlátozottan is, de mégis szünetmentes ellátást adhat, legalább minimális világításod lehet egy áramszünetnél. Ez persze manapság nem tűnik érdekes szempontnak, de ez sem biztos, hogy örökké így marad.

Új hozzászólás Aktív témák