Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Borisz76 #135 üzenetére

    Nem is tudom, hogy hirtelen hol kezdjem.
    A Schott Solar legjobb tudomásom szerint amorf napelemeket forgalmazott, aminek az élettartama extrém rövid (<10év), és leginkább bizonyos speciális (ipari) felhasználás mellett van létjogosultsága.
    A Sunny-Solar is amorf technológiákat alkalmazott, de amennyire én tudom (nem követem minden kínai cég sorsát sajnos) mára már csak olyan napelemes termékeket forgalmaznak, mint pl. a kerti lámpák.
    Maradjunk annyiban, hogy 5 év alatt nagyot változott a világ...

    Nézzük a lehetőségeket:
    A kb. 3500kWh fogyasztáshoz a 3,8kWp rendszer hatalmas túllövés, mert egy ekkora méretű rendszer ma már 4100-4400kWh energiát állít elő. Sajnos többet termelni, mint amennyit fogyasztasz nagyon nem éri meg. (Amíg Te pl. 45Ft-ért veszel 1kWh energiát, addig a szolgáltató kb. 15Ft-ot fizet érte, és azt is számla ellenében, ergo számlaképesnek kell lenned!) Ehhez a fogyasztáshoz én 12db 255Wp teljesítményű monokristályos napelemet szoktam ajánlani, de ez változhat a földrajzi elhelyezkedés függvényében (tájolás és dőlésszög itt ugye nem játszik, mert azt az állvány állítja be). Árakról nehéz így bármit is mondani, de egy 3kWp teljesítményű rendszer cserepes tetőre elhelyezve ma kb. 1,4MFt+ÁFA. A kiemelőkeretes megoldás ezt kb. 200eFt-al drágítja meg. Fontos, hogy mindezt most vakon mondom, mert minden tető más, mindenhol mások a buktatók, és egy-egy hasonló ház között is jelentős különbség lehet!
    A teljes rendszer tömegétől amúgy nem kell tartani, mert annyira nem vészes, és ráadásul nagy felületen oszlik szét! Az új kísérleti alany, amit tesztelek ráadásul szélárnyékolásnak használja a súlyt, ezért még tudunk nyerni valamennyit...

    A 2000-2500kWh fogyasztásra már egy jelentősen kisebb rendszer ajánlott, ilyenkor 10-11db 200Wp teljesítményű monokristályos napelemet szoktam ajánlani, mert a 2kVA-es invertert ez hajtja ki optimálisan.
    Technikai intermezzo:
    255Wp: 1640 x 992 x 40 mm, I = 8,25 A, Umpp = 30,9 V
    200Wp: 1580 x 808 x 35 mm, I = 5,41 A, Umpp = 37 V
    Az inverterek maximális hatásfokának kihasználásához a munkaponti feszültség kalkulálása elengedhetetlen!

    Fontos azonban tudni, hogy egy 1,1MFt+ÁFA költségű 2kVA-es rendszer fajlagosan (Ft/kWp) drágább, mert ugyan az a túlfeszültség elleni védelem, ugyan olyan tervezői költségek, stb. kellenek hozzá!

    Nem szabad továbbá megfeledkezni a villám- és tűzvédelmi előírásokról sem, amit a fenti árak nem tartalmaznak! Ezek szabványai idén jelentősen változtak, természetesen olyan irányba, hogy extrém drága cuccokat kelljen belerakni, de a szakma már kérvényezett módosításokat, mert elfogadhatatlan, hogy egy 1MFt-os rendszerhez 500eFt-os tűzvédelmi kapcsolót kelljen alkalmazni. Ezt a meccset meg kell várni türelmesen, mert van esély az éppeszű megoldások alkalmazására...

    [Troll ON:]
    Természetesen mindig van egy olyan opció, hogy nem szakemberek, nem szakszerűen, de legalább feketén alkalmazott emberekkel telepítsenek rendszert, és akkor a szabványi előírásokkal nem kell törődni, igaz, egy 500eFt-os törzstőkéjű céget nem tart semeddig bedönteni, ha valakinek garanciális problémája lenne...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák