Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bortella

    újonc

    válasz HoryThePooh #35810 üzenetére

    Sziasztok!
    Én is így jártam - magam adnám be a HMKE igénybejelentést.
    Három a rovatnak a kitöltésében segítsetek légyszi:

    Vételezésre rendelkezésre álló csatlakozási adatok (Amper) – ha eltér a helyszínen található
    A jelenlegi főbiztosíték értéke (63A) vagy a minden napszaki + vezérelt kismegszakítók áramértékének összege (16A + 16A) vagy mi?

    Igényelt összesített betáplálási védelmi érték (Amper)
    A minden napszaki + vezérelt áramigények összege vagy a (késes) főbiztosíték igényelt értéke vagy mi?

    Vételezés megkezdésének időpontja: év hó nap
    Érvényes Villamos energia vásárlási szerződés nélkül az igény nem indítható!

    Amikor létesítették a mérőhelyet anno 1990, vagy amikor megvettük a házat anno 2008 és átírattuk a nevemre vagy a HMKE majdani tervezett üzembe helyezésének időpontja lenne?

    Így állok a kitöltéssel - légyszi szóljatok, ha bármi hibát láttok benne!


    Köszi!

  • bortella

    újonc

    válasz asdf_ #35890 üzenetére

    Nagyon köszönöm az értékes segítséget: még átgondolom az áramigényeket.
    Én magam is csodálkozom, hogyan tudtunk családi házban 14 éven keresztül 16A nappali árammal meglenni. Egyszer sem fordult elő túlterhelés miatti leoldás!

  • bortella

    újonc

    válasz MrZed001 #28234 üzenetére

    Sziasztok!
    Tudnátok nekem olyan budapesti szolár telepítő céget ajánlani, akinek nem nyűg, hanem rutinból megoldandó kihívás lenne egy akkumulátoros hibrid visszatáplálós + áramszünet esetén szigetüzemre váltó rendszer tervezése és kivitelezése?
    Még augusztusban kértem ajánlatokat több helyről. Mindenkitől automatikusan megkaptam a felmérés nélküli, semmire se jó grid-tie ajánlatot. Egyetlen cég hívott fel és nagyon határozottan lebeszélt róla, mégpedig az alábbi érvekkel:
    - az akkumulátor nagyon drága (több millió forintot mondott)
    - az hibrid inverter is drágább és még inkább hiánycikk, mint az egyszerű inverter
    - a engedélyeztetés is jóval bonyolultabb és kétséges, hogy elfogadják a csatlakozási igényt
    Kb. úgy jártam, mint 7Heads Drago #28232 [link] .
    Az elképzelésem egyébként nagyjából egyezik azzal, amit richlock #1718 [link] írt: minimális akku kapacitás, rövid, néhány órányi áramszünet áthidalására.

    Ehhez kapcsolódó másik kérdés: létezik Magyarországon "szereld magad" szolár telepítést támogató cég, amely segít a tervezésben, kivitelezésben, beszerzésben és engedélyeztetésben, DE magát a szerelést nem csinálja meg?
    Nem magam találtam ki ezt a furcsaságot, hanem ebben a videóban láttam, hogy Svájcban például van ilyen: https://www.youtube.com/watch?v=VGDGO0U7l8s&t=855s
    Sejtem a választ, de azért gondoltam, hogy megkérdezem tőletek...

  • bortella

    újonc

    válasz MrZed001 #37825 üzenetére

    Nagyon köszönöm a választ!
    Még októberben, önállóan beadtam a csatlakozási igényt és arra az esetre készülök, hogy elfogadják és engedélyezik a visszatáplálást is. Két változatot is beadtam - remélve, hogy ezzel növelem az esélyemet és a mozgásteremet:
    - 1 fázis 2.5kW, GROWATT MIN 2500TL-XH
    - 3 fázis, 10kW, VOLTRONIC INFINISOLAR PLUS 10kW

    Az első eset erős megalkuvást jelentene teljesítményben és funkcionalitásban is, de a semminél jobb, ha csak azt hagyják jóvá.
    A második változatra keresek akkumulátoros hibrid rendszer telepítésében járatos céget, aki nem azzal indít, hogy nem kell nekem hibrid rendszer és nem akarja eladni nekem a drága, inverterhez gyárilag integrált akkumulátort. Emiatt írtam tegnap nektek.
    Az inverter típusán sajnos nem volt sok időm törpölni: az első esetre véletlenszerűen választottam egyet a 2.5kW-os, egyfázisú inverterek közül, a második esetre pedig éppen a te korábbi hozzászólásaid alapján választottam egy valódi hibridet. Ezeknek a beszerezhetőségéről fogalmam sincs, de titkon azt remélem, hogy ha (már/még/éppen) nem kaphatóak, akkor fázisszámban egyező és teljesítményben nem nagyobb típust is elfogadnak majd a csatlakozási dokumentációban.

    Végül leírom a tényeket és az elképzelést is:
    Családi ház, DNY tájolású, kb. 35 fokos egybefüggő, árnyékmentes tetősík, melyre 10db 1*2m méretű panel fér fel szépen sorba. Ha jól tájékozódtam a napelemekről, akkor ebből kb. 10*450W=4.5kWp hozható ki reálisan.
    Jelenleg egyfázisú bekötés van és csak kényszerből bővítenék 3 fázisra 2.5kW felett. (Eddig 500-800eFt tartományban kaptam ajánlatokat fázisbővítésre és mérőhely szabványosításra.)
    Visszatáplálós, (minimál kapacitású) akkumulátoros, "valódi" hibrid rendszert szeretnék, mely áramszünet esetén kvázi azonnal, "szünetmentesen" szigetüzemre vált. Ráadásul a költségek, a helyfoglalás és a komplexitás minimalizálása céljából lehetőleg egyetlen inverterrel megvalósítva.
    Tudom, hogy maximalista vagyok, de azt is tudom - éppen erről la fórumról - hogy műszakilag megvalósítható a cél, inkább csak a szolgáltatói engedélyezés a kérdéses.

    Ehhez képest ajánljatok légyszi invertert és telepítő céget!

    Kérdezzetek, ha esetleg kihagytam valami fontos részletet!

  • bortella

    újonc

    válasz senki68 #37852 üzenetére

    Köszönöm a választ!
    Akkor tudnál konkrét (tervezéssel és) engedélyeztetéssel foglalkozó céget ajánlani? Vagy szerinted egyszerűen kopogtassak bármelyik szolár telepítő cégnél, hogy van itt a tetőn egy szolár rendszer, le kéne papírozni? (Csatlakozási dokumentáció elkészítése és beadása.)

  • bortella

    újonc

    válasz 7Heads Drago #37858 üzenetére

    Köszönöm a választ!
    Tudtommal az igény bejelentésekor még nem kell, hogy meglegyen az igényelt csatlakozási teljesítmény és fázisszám. Ahogy írtam, már augusztusban tárgyaltam villanyszerelőkkel és folyamatban van a 3 fázisra átalakítás+mérőhely szabványosítás, csak egyrészt manapság lasszóval kell fogni a regisztrált villanyszerelőt, aki hajlandó helyszíni szemle alapján megalapozott árajánlatot adni, másrészt az eddig begyűjtött árajánlatok riasztóan magasak.

    Arról pedig nem én tehetek, hogy a kormány egy tollvonással a feje tetejére állította a napelemes helyzetet és ezzel kapkodásra és sebtében meghozott döntésekre kényszerített sokakat, például engem is és brutális igénycunamit indított el.
    Mennyi igény ment be a szolgáltatóknak október folyamán? Kb. 100ezer, vagy még annál is több? Szerinted mit lassít az én +1 igényem a folyamaton? 1 százezreléket sem!

  • bortella

    újonc

    válasz MrZed001 #37857 üzenetére

    Köszönöm a választ!
    Akkor megolvasom a Deye és a Voltronic adatlapjait.
    Jelenleg azt gondolom, hogy telepítőre nincs szükségem, viszont tervező mérnök jól jönne.
    Az 1 fázis 2.5kW alternatíva csak kényszermegoldás lenne számomra, ha a másik igényemet elkaszálják, backup boxot nem akarok.
    Köszönöm az az 550Wp panelekre vonatkozó tippet. 11,4 m a tető teljes szélessége - akár még fel is férhet ebből is 10 darab.

  • bortella

    újonc

    válasz senki68 #37915 üzenetére

    Én is hasonlót kaptam, de nem hiszem, hogy az én +1 igényem okozta a jelentős növekményt:
    Tárgy: Feldolgozás folyamatban
    Tisztelt ...!
    Köszönjük, hogy a ... napon érkezett, ... iratazonosító számú
    kérésével ügyfélszolgálatunkhoz fordult.
    Az elmúlt időszakban megnövekedett számú háztartási méretű kiserőműves igények
    feldolgozására kiemelt figyelmet fordítunk, azonban az igények vizsgálatához és az
    esetleg szükséges fejlesztések meghatározásához bonyolult elemzések és számítások
    szükségesek. Az említett növekedéshez mi is igyekszünk minél inkább igazodni
    kollégáinkkal, de kérjük az Ön megértését is a fentiekből eredő ügyintézési idő
    meghosszabbodás miatt.
    Kérjük, újabb levelünk kézhezvételéig legyen türelemmel. Megértését és
    együttműködését köszönjük.
    A háztartási méretű kiserőművekkel kapcsolatban további információkat (számlázás,
    szaldó elszámolás stb.) a https://www.eon.hu/hu/hmke.html oldalon talál.
    Az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt. nevében az E.ON Ügyfélszolgálati Kft. jár el.
    Üdvözlettel:
    Hang József
    Elosztói háttériroda csoportvezető
    Gyurák Éva
    Ügyfélkapcsolati tanácsadó munkatárs

  • bortella

    újonc

    válasz Tiédetis #37860 üzenetére

    A két szék között a pad alá esés bizony tényleg benne van a pakliban, de ez már legyen az én kockázatom.
    Egyébként mérnök vagyok és szeretek alternatívákat mérlegelni. Lehet, hogy a 10kW sok és elutasítják, de a 2,5kW még belefér és elfogadják. Ki tudhatja? Csak az, aki próbálta!

  • bortella

    újonc

    válasz senki68 #37923 üzenetére

    Ha már belebonyolódtunk abba, hogyan jött össze októberben a 100 ezer+ csatlakozási igény, akkor az erős tippem az, hogy a szolár telepítő cégek zsákoltak be maguknak annyi ügyfelet/megrendelést, amennyit csak tudtak, hogy ne kelljen jövőre lehúzniuk a rolót. Láttam én is a "last minute szaldós szolár" csalogatókat a neten. Hiába kell a telepítésre már most is fél évet várni az ügyfeleknek, telhetetlen kisgömböc módjára viselkedtek és megalapozatlan, sebtében összetákolt, helyszíni felmérés nélküli igénybejelentéseket gyártottak és adtak be. Ilyen tempóban ugyanis lehetetlen a korrekt felmérés és részletes egyeztetés az ügyféllel.
    (Persze rögtön hozzátenném, hogy a helyükben túlélésként én is ezt tettem volna...)
    Mondjátok, ha nincs igazam!

  • bortella

    újonc

    válasz MrZed001 #37857 üzenetére

    Sziasztok!
    Létezik olyan, ferde tetőre való panel rögzítési technológia, amelynél a paneleket KÖZVETLENÜL egymás mellé lehet helyezni? Tehát például az 5.5 m hosszú tartósínre fel lehet rakni 5 db 1.1 m széles panelt.
    Nem a tartósínnel akarok takarékoskodni, hanem a tetőfelület szűkös. A leszorító idomok által elfoglalt néhány cm is számít.
    MrZed javaslatára éppen azt számolgatom, hogy elférhet-e 10 db 1.1m széles panel 11.4 m széles tetőre, 5+5 osztásban, úgy, hogy középen még el lehet járni a panelek mellett. Erre a kimaradó 40 cm még éppen elég lehet, de kevesebb már nem.

  • bortella

    újonc

    válasz asdf_ #37211 üzenetére

    Sziasztok!
    Tudnátok nekem egy linket adni erre a maximum 2,5kW visszatáplálás egy fázisú inverter esetén szabályra, hogy lássam EGÉSZEN PONTOSAN hogyan szól?
    Végtelen naivitással azt várnám, hogy a szövegezésből EGYÉRTELMŰEN ki kellene derülnie annak, hogy az export limit-tel korlátozott, 2,5kW-nél nagyobb teljesítményű egyfázisú inverter megengedett vagy sem. És nem egyedi elbírálás/meggyőzés vagy netán protekció/kenőpénz alapján kellene elfogadni/elutasítani.
    Másképp fogalmazva ugyanezt a kérdést: miért fáj a szolgáltatónak, ha a visszatáplált 2,5kW-on felül megtermelem magamnak még a háztartás pillanatnyi fogyasztását is és emiatt nagyobb teljesítményű invertert választok?
    Esetleg azért nem engedik az export limit-es korlátozást, mert rosszhiszeműen azt gondolják, hogy az üzembe helyezést követően feljebb állítom az export limitet?
    Egyébként a 2,5kW teljesítményűként engedélyezett inverterek valójában nem gyárilag szoftveresen lekorlátozott 3kW-osak véletlenül?

Új hozzászólás Aktív témák