Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ket_kerek

    csendes tag

    Sziasztok!

    Bő 4 éve készült el a házunk, ami Alacsony energiás ház hőszivattyús fűtéssel.
    A napelem akkor nem fért bele a költségkeretbe, de kezdetektől szerettem volna, és most jött el az ideje. Ennek az is oka volt, hogy a hőszivattyú Geo tarifáról megy, amit nem olyan gazdaságos kiváltani, a nappali áramon első évben pedig csak 2000kW fogyott. A szaldó pánik elmúltával, még az ingyenes pályázati roham előtt szeretném otthon felújítási támogatással most feltenni a napelemet, mert itt már gazdaságos lehet a geo tarifát (~2500kWh/év) is beszántani, és időközben 3000kWh ra nőtt az éves fogyasztás a nappali áramból is. + lenne 1500kWh tartalék a jövőbeni elektromos autónak is. ez így együtt 7000kWh, amihez egy 6,44 kW-os rendszert célzok meg. (kb 7 panel fér el délre és 16 keletre)
    A két szintes háznak beépítetlen tetőtere van (25 fokos tető), eredetileg ide terveztem az invertert, de ez a rész nem volt kellőképpen átgondolva. Sajnos azóta realizáltam, hogy az inverter nagy ellensége a meleg, és a tetőtérben elhelyezve valószínűleg jelentősen rövidülne az élettartama.
    A földszinti gépészeti helyiségből megy egy gépészeti csatorna fel a tetőhöz, amiben az eredeti terv szerint csak az AC ágat hoztam volna le, hogy csatlakozzon lent az elektromos kapcsoló szekrényhez.
    Alternatíva lehet a gépészeti helyiség, a garázs vagy a garázs alatt egy nem burkolt padlójú kis pince
    Amiben segítséget kérnék:
    1. azt jól gondolom, hogy a tetőtér nem ideális hely inverternek? Ha le kell hozni a DC vezetéket, akkor az milyen hely és esetleg egyéb speciális igénnyel rendelkezik? gondolom a két DC vezetéket célszerű külön védőcsőben lehozni? Vagy ez nem ennyire problémás? Van-e a vezetékhosszra (átmérő függvénye?) korlátozás?
    2. Ha a vakolt homlokzaton hozom le kívűl, és leviszem a pincébe, mennyire lehet utólag ezt kultúráltan megoldani, hogy ne látszódjon? Valaki csinált-e már ilyet, van-e esetleg vakolható kábelcsatorna, vagy más nem túl drága de esztétikus megoldás?
    3. ha nem árnyékolt a tető, de lesz pl. 280Wos panelből 7 panel délre és 16 keletre, akkor milyen invertert , (esetleg napelemet) érdemes megcéloznom? Azt gondolom SE optimalizálós megoldás nem feltétlen lenne szükséges.

    köszönöm a válaszokat

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz kardkovacsi #19671 üzenetére

    Sziasztok!

    Köszönöm a válaszokat mindenkinek, még sokat gondolkodtam, ezért nem válaszoltam.
    A kábel homlokzaton lehozatalára a szigetelés felvágását utólag nem tartom jó ötletnek, azt szápen visszadolgozni, hogy ne repedjen meg nem könnyű, és ma szakit találni általában, jó szakit meg végkép nehéz
    AMi ötlet még felmerült, az egy fals ereszcsatorna amiben lejönne a kábel, és a pincébe menne, elég diszkrét, csak a tetőhöz illesztés (csapadék ott nem jöhet le, tehát ereszbe nem köthető, kell kitalálni.
    Illetve majd szét kell szednem a kábeltakarókat, hogy van -e még esetleg szabad védőcsövem a gépészeti helyiségből kifelé a garázsba. Sajnos a gépészeti helyiség túl zsufolt.

    A napelem mennyiségre megkaptam az első ajánlatot, itt erősen SE párti a kivitelező, bár küldött más inverteres ajánlatot is, de a garancia okán szerinte végül jobban járok az SEvel.

    A többlet napelem mennyiségre pedig az a mondás, hogy 50% támogatás mellett már az sem baj, ha vissza kell táplálni valamennyit, mert az is már megtérülő lehet.
    Ha jól értem az A1 normál árszabás szerint fizetik ki a többletet, ami 13,17Ft most, ebből SZJAt vonnak még le.

    Az elektromos autó valóban kérdés mennyit meny, és abból mennyit tankolsz otthon. Azt gondolnám, hogy néha ha elutazunk akkor csak kell "tankolni" vagyis gyorstölteni néha, a többi mehet otthon. EGy nagy akus autónál tényleg csak a nagyobb utazások esetén kell máshol tölteni, de azok még nagyon drágák. Szóval itt sok a kérdés, mennyi is lesz a fogyasztása.

    #19675bekesizl
    Geo tarifa leváltását napelemmel kétszer is meggondolnám.

    A Geo bekötés kialakított, a villanyóra szekrényben egyszerűen átteszi a drótot a villanyszerelő a másik sorkapocsra, amig nem volt meg a Geo óra (az se egyszerű ügyintézés volt) addig is a nappaliról ment. Ha mégis jön a bruttó de marad a geo, újra lehet gondolni, kell-e geo tarifa. Az alapdíja se sok, lehet az órát is megtartom.

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz #39851264 #19953 üzenetére

    Ház és háztartás függő
    Nekünk a nappali áram 5 főre kicsit 3000 fölött alakult
    A hőszivattyú pedig 130nm, hűtés fűtés HMV 2200-2500kWh, nettó 130nm-re
    De nyilván egy infraszauna jakuzzi hamar megdobja a fogyasztást.
    A HMV is attól függ, takarékos zuhany, vagy mega esőztető, esetleg nagyobb kádat töltöget az meber?
    A fűtés hűtés igény nálunk megfelelt az előzetes számításoknak, de ez PHPPben készült, nem WinWattban.
    Árnyékolás nagyon sokat számít a hűtés igénynél.

  • ket_kerek

    csendes tag

    Sziasztok!
    Elég nehezen csordogáltak az ajánlatok de összejött 3 ajánlat.
    Az összehasonlítás persze nem könnyű. A tartószerkezetre itt van mindjárt az "aluminium, időjárásálló" vagy a konkrétabb "ESDEC ClickFit Evo "
    Miről tudhatom, hogy valami "prémium" vagy nem, mire kell figyelni a tartószerkezetnél? Azon túl, hogy rozsdamentes acél szerelékek és alumínium sínek legyenek.

    1A. 21x Longi 375W (7,87kW) + Huawei SUN2000-8KTL-M1 2,9m
    1B. ugyan ez SE- SE8K inverterrel 3,2m
    2. 19xTrinaSolar VertexS 400W (7,6kW) + Huawei SUN2000-8KTL-M1 2,9m
    3A. 16x Canadian Solar HiKu CS3W-450W (7,2kW)+ Fronius Symo 6.0-3M WLAN 3,2m
    3B. 21xJA Solar JAM60S20 390W (8,2kW) + Fronius Symo 6.0-3M WLAN 3,7m

    Az első ajánlattevő az SE-t favorizálja, mert annak a garanciális háttere is jobb, de adott Huaweire is ajánlatot.
    Az utolsó ajánlatban kisebb invertert adnak, elvileg ez is elbírja, de kérdés a túlnapelemezésaz élettartamra nincs-e károshatással?
    (Egy kisebb déli és egy nagyobb keleti oldal kb 1:2 arányban.)
    Érdemes kisebb invertert választani? Talán ha 0-rólmegemelik a teljesítmény díjat akkor jól jöhet... Bővíteni nem nagyon lehet, csak a nyugati tetőn, de akkor az SE-re kéne voksolnom, mert ezek csak 2 stringet tudnak kezelni.

    Napelemek tekintetében:
    A Longi nem is biztos, hogy felfér, nagyon sakkozni kéne, ott a 375Ws panel, majdnem akkor, mint a 400W-s Trina.
    Garancia tekintetében A Longi 10 év, a Canadian Solar és a JA 12 év, míg a TrinaSolar 15 év garanciával jön ha jól látom.
    A25 év teljesítmény garancia kb azonosnak tűnik
    Ezen túl szerintetek a napelemek között van valami rangsorolás?

    köszönöm

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz brusi #20554 üzenetére

    Ez elég jó eredmény. Esetléeg téli havi adatokat is tudnál megosztani? Ennél optimálisabb tájloás a téli termelésre nem nagyon létezik. Kíváncsi lennék télen mennyit hozott egy déli 45 fokos tető a gyakorlatban
    köszönöm

  • ket_kerek

    csendes tag

    Sziasztok!

    Állami támogatás és elektronoikus szerzodes kapcsolatban van valakinek tapasztalata?

    Itt állok extra gondban, megállapodtam a solar-kit-el és kiderült, hog eszerződést (www.eszerzodes.hu) kötnek.
    Nekem ezzel nincs alaqpvetően gondom, viszont nagy kérdés, hogy állami támogatás kapcsán valóban elfogadja-e majd a kincstár?
    Kicsit ingatag is szerzintem a dolog, hiszen az én oldalamról biztosan semmi hitelesítés nem történik meg, valaki aki az emailcímem mögött áll, az bökött rá, hogy ok, erre kerül mindenféle hitelesített meg időbélyegző, de az emailcímem nem hitelesített.
    (elvben ugye közjegyzős vagy más személyes hitelesített e-aláírás lenne hiteles, illetve van az emagyarországon is etanusítás, de azt meg az okmányirodában regisztrálták, így az is valami)
    Szóval kaptam egy jogi állásfoglalást, hogy ez az eszerzodes hitelesnek tekinthető, és ezt kell a kincstárnak majd a többi papírhoz mellékelni, de gyanítom, ez nem feltétlen hatja majd meg őket, ha éppen nem akarják.

    Szóval bárki valamelyiken elektronikus szerződéssel igényelt-e vissza otthonfelújításos (vagy más állami) támogatást? Működik-e? Menniyre elterjedt-e napelemes körben, vagy papiron szerződnek inkább?

    Köszönöm

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz bb71 #20804 üzenetére

    Szuper, köszönöm, éppen megtaláltam a MÁK GYIK-ben is benne van, csak nem eszerzodes.hu , hanem eszerződés.hu -ként szerepel. Tök jó ez az ékezetes domain használat.
    Remélem akkor nem fognak kötekedni, azért utólag ezek elég kínos problémák lehetnek.

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz tothbe #20826 üzenetére

    Köszönöm, megnyugodtam.
    Sajnos az ilyen jogi huzavonákkqla kapcsolatban igen rossz emlékeim vannak kincstár kapcsán, akár két állami jogász is totál sz*rik a másik véleményére, ha úgy támad kedvük, Te meg csak pislogsz, hogy ezt miért nem tudják egymással megbeszélni....
    Szóval amikor megkaptam, hogy csatoljam be a szakvéleményt a támogatási igény mellé, akkor elég rossz emlékek idézőtek fel.

    Leszerződtem, kifizettem az előleget, elindították az áramszolgáltatói igénybejelentést. erre elvileg 30 napjuk van. (szerencsére új földkábel van az utcában szabványos mérődobozunk a kertben, 3 fázissal, szóval elvileg nem kéne problémába ütközni)
    Budapesten mostanában akinek folyamatban van telepítése mik a tapasztalatok, kihasználják a 30 napot a hálózatosok, vagy lehet reménykedni még?
    A csatlakozási dokumentációval együtt 2x30 napjuk van, vagyis az idei év elvileg rá is mehet. Persze reménykedem, hogy még idén felkerül esetleg, bár sokat nem termel télen, de szeretném ha az ingyenes örület előtt meglenne.

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz Kukipapa_rr #20838 üzenetére

    "Én október 12-én adtam be (mivel rájöttünk, hogy túl nagy lutri a pályázatra várni), egy hét alatt megjött az MGT. Bár közben kijött a végleges pályázat, szerintem most többen megrohanják őket, akik addig kivártak.
    Budapest, EON (volt ELMŰ)."

    Köszönöm, ugyanitt október 29.én beadott kérelemre tegnap kaptam meg az MGT-t (november 16. keltezésű), szóval valóban nem használták ki a 30 napot szerencsére.
    Mikulás talán már napelemet hoz a tetőnkre :)

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz bb71 #22102 üzenetére

    Ha kemény akarsz lenni bepanaszolhatod.
    0. lépésként beadnám az MVMhez panaszként is, van egy ürlapjuk, ezt kicsit más úton vizsgálják, hátha...
    https://www.mvmnext.hu/aram/pages/online/panaszbejelentes.jsf

    Ezzel párhuzamosan:
    1. felügyelet Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal
    Telefonos ügyfélszolgálat: +36 1 459 7740
    Zöld szám: +36 80 205 386
    Hétfő-szerda: 8.15-12.00 és 12.30-16.30
    Csütörtök: 8.00-16.30
    Péntek: 8.15-12.00 és 12.30-13.30Faxszám: +36 1 459 7739
    E-mail: fogyasztovedelem@mekh.hu
    Fogyasztóvédelmi e-ügyfélszolgálat

    Itt az adóbevallásnál is ismert ÁNYK nyomtatványkitöltővel is lehet panaszt beadni, amire mindenképpen hivatalos választ kapsz.

    2. ombudsman, de csak akkor ha a felügylet nem tud, vagy nem akarsegíteni
    nem feltétlen ez a profiljuk, elsősorban állami szervekkel kapcsolatban foglalnak állást, de
    "Közszolgáltatást végző szerv" definícóban benne van "...a közüzemi szolgáltató, az egyetemes szolgáltató, az állami vagy európai uniós támogatás nyújtásában vagy közvetítésében közreműködő szervezet, a jogszabályban közszolgáltatásként megjelölt tevékenységet végző szervezet, valamint a jogszabályban előírt, kötelezően igénybeveendő szolgáltatást nyújtó szervezet. A közszolgáltatást végző szerv kizárólag e tevékenységével összefüggésben vizsgálható. "
    Ha foglalkoznak vele sincs érdemi hatáskörük, de ha csesztetik őket annak is lehet hatása, mivel ez inkább elvi döntés
    Ide már csak akkor mehetsz, ha megjártad a felügyeletet.
    "Milyen sérelmekkel érdemes a biztost felkeresni? • Az állampolgár alapvető jogai sérülhetnek indokolatlanul lassú ügyintézéssel, hátrányos megkülönböztetéssel, nem megfelelő vagy téves tájékoztatással, méltánytalan személyes bánásmóddal, a tájékoztatás indokolatlan megtagadásával vagy akár jogszabályt sértő határozattal. A biztos hatásköre szempontjából fontos követelmény, hogy a kérelmezőnek a rendelkezésére álló közigazgatási jogorvoslati lehetőségeket ki kell merítenie, mert a biztos sem az első, sem a másodfokú hatóság eljárási jogkörét nem vonhatja magához."

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz tothbe #22347 üzenetére

    Nekem ugyan levegő->víz hőszivattyúm van, de alapvetően hasonló a működés. A leolvasztást egyik sem ússza meg, sőt.
    A drágább cucc az olcsóbbhoz képest valószínűleg valamivel magasabb hatásfokkal rendelkezik, hűtésre és fűtésre is.
    A fő különbség a fűtésre optimalizálásnál az, hogy nem esik le a teljesítménye hidegben sem, vagyis ha rossz COP-pal is, de kiadja a névleges teljesítményt akár -15Cban is.
    A COP ilyenkor már 2 alatt lesz, de fűteni fog. az olcsóbb meg akár nem is fog fűteni nagy hidegben, vagy csak alig valamennyit.

    Amivel tudsz javítania COPon az, hogy csak 10 és15 óra között megy csak a klíma, ilyenkor általában melegebb van és bár nem mindig, de jellemzően a relatív páratartalom is alacsonyabb, így hatékonyabb lesz a klíma. Értelemszerűen a napi leadott teljesítmény sokkal kevesebb lesz, de akár januárban is lehetnek melegebb nappalok.
    Persze a legjobb, ha egyedileg kapcsolgatod a külső hőmérséklet, vagy még jobb esetben a harmatponti hőmérséklet alapján.

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz bekesizl #22341 üzenetére

    Az okosmérővel az SCFA arányt tudják számolni, ha akarják.

    Ha a villanyórára gondolsz, mint okosmérő, akkor nem tudják. Az inverter ugyan méri, de az meg nem hiteles. Kell egy második hitelesített mérő, akár okos akár nem, de az inverter AC oldala és a ház közé kell tenni. Ezen mért érték lesz az A érték, a villanyórán mért betáplálás pedig a B érték a fenti képletben.
    Ha lesz díj, akkor is csak a nagyobb (a maximális 50kW közeli) rendszereknél lesz érdemes ezzel foglalkozni szerintem.

    Mindenesetre én dirket kértem 8-as helyett 6-os invertert 7,6kWp napelemhez, részben azért is mert a 6osra fele lesz a díj, mint a 8asra, ha lesz.

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz Blackmate #22444 üzenetére

    Szia!
    megírnád, hogy nálad végül mi volt a folyamat?
    ha jól követtem, bp.i telepítés, dec 2.án jelentették készre és dec.15.én már szerződtél?
    Küldtek emailt szerződéssel? ha igen neked vagy a kivitelezőnek?
    Nálunk dec 1.én jeletették készre és még nem jött semmi...
    köszönöm

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz Geresics #23355 üzenetére

    Érdekes kérdés ez, mert én is szabálytalannak gondoltam, de 6 éve amikor terveztük a házat, volt erről vita, és aki megcsinálta aállította, hogy szabályos. És blenézve a szabályzatba a fix bekötést a "dugaszolás" tilalma jelentette ("nem dugaszolható"). Emiatt nem lehet elektromos autó töltőt sem feltenni vezérlet körre, mert ott van egy "dugaszolás", hiába van a töltő maga fixre kötve.
    De relé nem volt tiltva a szabályzatban ez igaz, sehol nincs benne "dugaszolás" :Y

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz Geresics #23419 üzenetére

    Kíváncsian várom, hogy alakul késő tavasszal az áram piac. Ilyenkor már nincs fűtés, de még csak minimális hűtés kell. A nap meg igencsak tud sütni. Ez már előző tavasszal is meglátszott. Most van idehaza talán 9MWh kereskedelmi tároló (aksi) és lesz még majd a közeljövőben talán 150MWh, ha minden jól megy. Napelem kapacitás viszont szépen bővül (jó, hogy szólok Neked :D ), így ez egyre durvább lesz. Főleg ha szél is fúj na persze nem idehaza, hanem Németországban. Most télen durván attól függ a hazai villanyár (is) , hogy németorszégban mennyire fúj a szél...
    Hazai áram ár egy májusi napos hétköznap (2021.05.14):

    Ez pedig egy májusi vasárnap (2021.05.30)

  • ket_kerek

    csendes tag

    Rég volt úgy látom, de végre jöhetek egy üzembehelyezéssel
    Igény 3000 kWh nappali 2500kWh Geo és távlatilag villanyautó. Egy autós család vagyunk 15'000kmnél nem megy többet az autó, ezen túl is enegriatakarékos a ház, nem hiszek a szaldó miatt bármennyit fogyaszthatunk elvben. Egy kis tartalékot azért nem bántam, túl sokat a tető sem bír el racionálisan.
    E tető konytolt nyeregtető, de két szintes házon em túl nagy. A konty déli (18fok), és a keleti (-72 fok a JRC PVGIS modellező szerint) tetőre terveztünk napelemet, a nyugati tető kicsit északias és arra emelkedik is a terep, így nem igazán jól termelne.
    A cél a déli konyt kiaxolása volt.

    3 kivietelezőt kerestem meg, a szomszédnál telepítő kisvállalkozót, egy másik ismerősnél egy nagy IT cég PVs vállalkozását, valamint az internetről választott Solar-kit-et.
    Az elsővel csak telefonon beszéltem, nagy dumás (de rendben dolgozott a szomszédban), SolarEdge-t javasolt, adott rögtön ajánlatot felmérés nélkül egy általam kb elképzelt panel mennyiségre, SolarEdge és Huawei inverterrel is.
    A 2. jelölt fotót kért a tetőről, és cserép alapján már alaposan tervezett, de nagyon drága ajánlatai lettek.
    A 3. kijött az üzletkötő, dronós felmérés profi tervezés lett, árban gyakorlatilag azonosak voltak az elsővel, végül e melett döntöttem.

    Aztán szerződéskötés előtt kiderült, hogy nincs az a panel, amit terveztünk (kemény világ van), de szerencsére pár nap alatt került másik: Jinko Solar 400Wp N-type lett a befutó, 13 keleti és 6 déli, ehhez 6kW-os Huawei inverter. Én kértem 6-ost, mert több panel úgysem fér fel, és ha lesz teljesítménydíj, akkor a 6-osra fele annyit kell fizetni mint a 8asra.

    Óktóber 26.án szerződtünk, november 16. MGT, november 30. kivitelezés, december 1. készre jelentés.
    Sajnos a kivitelezéskor a profi terv és panel elrendezés bukott, de felfértek a panelek másképpen (fekvő helyett álló), kicsit lelóg viszont az alsó cserépre (az esővel szerintem nem lesz gond, ez majd tavasszal kiderül, viszont a hó lezúdul róla sajnos, erre egy alkalom volt decemberben).
    A déli oldalon még volt is némi hely felfelé, így visszaküldtem őket, tolják feljebb legalább 10 cm-rel.
    Volt egy elég kokány kábelcsatorna (derékszög) kialakításuk, amit megkérdeztem, hogy sikerült ez? Mire végigmagyarázta, maga is rájött, hogy ezt akár újra meg is csinálhatja 10 perc alatt, és akkor kultúráltan fog kinézni, rendes srácok voltak, de érdemes azért érdemes figyelni, hogy minden rendben menjen.

    Eddig intézték a papírokat is, itt kifizettük őket, és elvileg az áramszolgáltató jött volna.
    December 8.án ki is küldték a szerződést... valahova. A készre jelentésben megadott email címemre biztos nem. Elvileg a meghatalmazott (ez kivitelező lenne) részére, de email címet az EON nem tudta megmeondani hova küldték.
    Ez csak azért derült ki, mert dec 20.án már elég türelmetlen voltam, és felhívtuk nagy nehezen az EONt. Sajnso az adminisztártor hölgy már szabadságon volt. Más nem találta a levelet.
    megkértük az EON, küldjék el nekünk. megígérték, azóta is küldik....
    Jan 4.én tudtam beszélni az adminisztrátorral, aki állítólag másnak megkapta emailben a szerződést, éselküldte nekünk, mi jan5. este elküldtük EONnak.
    Jan 18. du. óracsere, be se jöttek megnézni az invertert, elindult a termelés, de már csak 3 kWh-ra futotta a késői indulással.
    Szerttem volna megkérni őket, hogy "privát" tegyék át a GEOs kábelt is a nappali órára, de ezt nem vállalták (ennyire jól keresnek?) ezt majd meg kel futni még külön.
    Ma megvolt az első teljes nap, némi fátyolfelhő miatt nem tökéletes, de majdnem meglett a 20kWh, ami szerintem elég szép rajt így januárban.

  • ket_kerek

    csendes tag

    #23465Geresics köszönöm, most néztem, hogy az összefgolalóban vannak jól struktúrált beszámolók, az enyém elég kusza, majd megpróbálom átírni még, hogy ez is emészthetőbb legyen.

    Addig lene két kérdésem Huawei SUN2000-6KTL-M1 inverter és a fusion app kapcsán
    (nálam ma is működik)
    1. Nálam nincs optimalizáló, csak két stringen napelemek közvetlenül
    Az appban nincs bekonfigurálva a két string és a napelemek (üres a layout)
    Jól látom, hogy ezt csak a telepítő tudja beállítani, mezei userként én nem tudok adatokat felvinni? Mennyirfe fontos ez, fog-e több adatot mutatni?

    2. Mindjárt hiányolom a stringenkénti teljesítményt. Ilyen grafikont nem találok, pedig az adatok megvanak A és V stringenként kirajzolható.. Csak össze kéne szorozni, és azt gondolnám, ez sokkal jobban érdeklelné az átlag usert...

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz bullboy #24002 üzenetére

    Ez azért nem teljesen igaz.
    A Huawei hibrid inverternél az MGTbe ez került:
    "A termelő berendezést az ad-vesz mérésre alkalmas fogyasztásmérő felszerelését megelőzően tilos hálózatra kapcsolni! Az igénybejelentésben megjelölt
    inverter(ek) hibrid üzeme a Műszaki gazdasági tájékoztató kibocsátásának napján nem engedélyezett!"
    Tudomásom szerint jelenleg nem engedélyezett hibrid üzem. De ha a pályázatos keretből készülnek ilyenek, akkor valamit csak lépniük kell majd...

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz bobace #24085 üzenetére

    Nekem 6 panel van délin és 13 db a keletin. Huawei 6 kW os inverter 7,6kWp napelem
    Persze panelfüggő is, de az induló feszültség valóban egyszerre és hirtelen jelenik meg,6 panel is szépen termel.
    Így néz ki a feszültség és áramerősség a két stringen egy változóan felhős-napos napon:

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz leslieho2 #24153 üzenetére

    Ez az én felvetésem volt, de semmi konkrét infó nincs a teljesítmény díjról. Annyi van, hogy a 4kW feletti részre fizetendő, jelenleg 0, de bármi jöhet rá.
    Ha nem bonyolítják túl, akkor egyszerűen azt mondják 10'000Ft/kW/év és akkor 20'000Ft a 6os, 40'000Ft a 8-as, és 80'000Ft annak aki 12kW-os invertert tett fel. de ez mind csak fikció.

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz MrZed001 #24152 üzenetére

    Ez a piaci alapon megtérülő napelem nekem még mindig fikció. Sajnos aksi nélkül csak túltelepítéssel lehet megoldani a kérdést, ekkor a termelés egy részét ki kell dobni, illetve a vágyak szerint hidrogént vagy más energiahordozót gyártani vele, de az is iszonyat drága.
    Viszont a jelenlegi áram árképzés a piaci versenyre alapul. Most emiatt a kissé kapacitás hiányos piacon elszálltak az árak, de amint van egy kis túltermelés, mert fúj a szél Németországban, de kevés a fogyasztás, jön a negatív áramár is néha. Szóval ez a árképzés a túltermelést sem kezeli jól.
    Megnézzük május-júniusban hogy alakul majd az áram ára. De nem csak úgy átlagosan, hanem a napelemes erőművek termelésének idején, a termelés szerint súlyozva. Gyanítom,már idén is alig lesz jobb, mint a KÁT, jövőre meg ha a tervek szerint bővül aPV kapacitás, elég nagy pofon lesz. ezt kéne a téli profitnak pótolni, de sajnos akkor keveset termelnek a napelemek.

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz MrZed001 #24162 üzenetére

    "Napelemek pont akkor termelnek, amikor drágább az áram 8-17."
    Na ez az ami egyre kevésbé igaz. És szerintem már idén tavasszal is lesz olyan tavaszi nap, amikor negatív áram ár lesz napközben (főleg ha derült vasárnap fúj a szél Németroszágban). Már előző év tavaszán is érezhető volt ez a hatás, és ahogy növekszik a PV kapacitás (amihez képest a tároló kapacitás elenyésző mértékben növekszik), egyre durvább lesz ez a napközbeni beesés.
    Ez 2021 május 30. napi hazai áram ár, korábban már szerintem posztoltam is ide:

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz #46372352 #24181 üzenetére

    Jinko Tiger N-Type 400W
    feszültség elméletileg
    Vmp=33,59V NOCT szerint ..
    Voc=46.05V STC szerint
    Szerintem szépen látszik a két oldal:
    A szórt fény kb egyszerre indítja és fogy el a két stringen, ez normális, indulás és leállás sem direkt napsütésben történik.
    Annyit észre lehet venni kinagyítva a görbét, hogy bár együtt mozog a két string áramerősség görbéje indulás után és leállás előtt, de reggel a keleti van picit feljebb, délután meg a déli. A szórt fényben is van minimális különbség.

    Télen reggel még kicsit DK kel fel a nap, így mindkét oldalt megsüti nap amikor kisüt, a megugrás egyszerre történik, de keleten nagyobb (nyáron hajnalban majd nem fogja induláskor a déli oldalt megsütni a nap). 10:30 körül kerül egálba a két oldal (mármint panelenként, vagyis az áramerősség az ábrán), később már a déli oldalon magasabbak a tüskék.
    Délután 14:15 kor a napsütés még a keleti paneleket is éppen eléri (25fokos tető miatt), ha minimális mértékben is, de van kiugrás a keletin is. 15 órakor viszont már csak a délin ugrik meg a termelés, a keleti épp csak megrezdül, miközben a déli megugrik, itt láthatóan már nem éri direkt napsütés a keleti oldalt.

    [ Szerkesztve ]

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz MrZed001 #24224 üzenetére

    Az a baj, hogy a PV telepítés gyorsabban halad, mint a tárolók építése. Az aksikért verseny van a villanyautó gyártókkal, ennek már látszik is a következménye az árakban.

    A centralizáltságban nincs egyetértés, Mester az interjúban ezt mondta
    "ezek akkor tudnak jelentős eredményt hozni, ha megfelelő méretűek, így a kisebb megújulós termelők mellé ilyet berakni igazából nincs értelme, kivéve ha valaki a menetrendezési pontatlanságát szeretné csökkenteni, ami hatalmas anyagi előnyt jelenthetne számára. Azonban mivel ma már szinte mindenki menetrend csoportokba tömörül, így ez a lehetőség is egyre valószínűtlenebb. Inkább a központosított akkumulátor-parkok felé látom áthelyeződni a hangsúlyt. "

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz 7Heads Drago #24234 üzenetére

    Ha visszakattingatsz ez a beszélhetés innen indult: #24152
    Abban ez a cikk volt meghivatkozva: https://villanyautosok.hu/2022/02/05/mar-nem-vonzo-az-allami-tamogatas-inkabb-a-piacra-mennek-a-magyar-naperomuvek/
    Így ez diskurzus a piaci alapon működő naperőművekre vonatkozott, nem a HMKE-re.

  • ket_kerek

    csendes tag

    Sziasztok!
    januárbban tették fel az advesz órát, és indult a termelés. van egy GEO óránk, ahhoz nem nyúltak, és átkötni sem voltak hajlandóak a GEO órán lévő vezetéket nappalira. Így ez később történt meg saját villanyszerelővel. Emiatt a HMKE indulás után még volt másfél havi fogyasztás a GEO órán. A GEO órát be akartam diktálni, március elején, de csak úgy engedte az online felület, ha az advesz óra két regiszterét is bediktálom. Ez meg is történt ígym erre kiküldtek egy elszámoló számlát a napelemes termelésről másfél hónapra...
    A hőszivattyú fogyasztás nélkül, köszönhetően a februári napsütésnek, így is pluszban voltunk, de most mehetek postára, hogy visszaigényeljem a többletet, vagy hagyom veszni. Most már kértem, hogy 0-s legyen a GEO résszámla, meglátjuk engedik-e. Természetesen online csak május 1 től lehet kérni, tehát még márciusra és áprilisra ha nem diktálok kiküldenek egy combos átalányt, miközben most már nincs fogyasztó a GEO órán (amíg nincsenek meg a bruttó szabályok, nem akartam leszereltetni a GEO órát). Ha bediktálom, akkor meg mehetek postára havonta?
    Járt valaki így? Hogy lehet GEO órát diktálni, hogy ne csináljanak elszámolást az advesz órára is?
    Telefonon nyilván reménytelen elérni őket, írtam bejelentést, meglátjuk mi lesz.

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz Balázzs #33064 üzenetére

    kíváncsi vagyok ki hol tart. MVM túlfizetés visszaigénylésben.
    #33064Balázzs írta
    "info: A rendszer-használati díj bekérővel érkezett e-számla mellé az MVM csatolta KITÖLTVE és a kifizetési kérelem dokumentumot, figyelembe véve a menet közben változott energia ár átvételi változást.
    MVM Next -> nagy + pont :R"
    Ez így igaz, mi már év elején így kaptuk a számla mellé mellékelték a kitöltött lapot, csak a saját adatokat, adójel számalszám kellett beírni.
    Beküldtük postán.
    Semmi rekació.
    Augusztus elején reklamáció, mi a helyzet.
    Most jött a válasz 08.31. kelt, írja:
    "2022.04.20-án a nyilatkozata beérkezett azonban 2022.04.21 hiánypótlást indítottunk."

    Azt, hogy a hiánypótlást hova küldte, vagy milyen adat is hiányzott azt elfelejtette megemlíteni a névtelen ügyintéző.
    Kéri, új formában (csatolták) küldjük be újra. Ez persze nincs kitöltve, és másképpen szerepelnek rajta ugyan azok a mezők.
    Van egy ismeretlen mező, az eddigi vevő azonosító helyett szerződés számot kérnek. Mármost MVM szerződésszámról nem tudok, számlán, online rendszerben nincs ilyen. (hálózatos szerződésem van persze, de az más).

    Viszont a konto-eszamlafogadas@mvm.hu email címet írták, erre a szkennelt kézzel aláírt, majd ehitelesített PDF-et elküldtük, most a vevő azonosítót megadva a szerződésszámként, de nem tudom jó lesz-e. Elérni őket sajnos extrém kihívás.

    van valakinek infója, milyen szerződésszámot szeretne a MVM a nyilatkozatra?

    MVM fizetett ki mostanában valakinek? más társaságoknál látom flottabbúl megy ez.

  • ket_kerek

    csendes tag

    válasz mlaci01 #35450 üzenetére

    És ez egyre rosszabb lesz ahogy megyünk bele a télbe. Majd nyáron átfordul, akkor a 25 fokos előnyösebb. A 25 és a 35 fok között érezhető különbség van

Új hozzászólás Aktív témák