Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vampire17

    addikt

    válasz amargo #29074 üzenetére

    12V kevés lesz, az 10-15 méter múlva "elhal". Probalkozz inkább valami Poe feladoval(48V), aztán pl ilyennel le tod szedni.

    Esetleg (bar ezt meg nem probaltam, hogyan mukodne...) valami "combosabb" PoE feladoval CAT6-os kabellel kihuzni egy gerincet, amirol aztan ilyen step down okkal leszedni annyit, ahol es amennyi kell. (3.3, 5, 12...) Mondjuk egy ilyen mar elegge eleg sztm par ilyen aprobb ESP-re...

    [ Szerkesztve ]

  • ojb

    tag

    válasz amargo #29074 üzenetére

    "Nem használt számítógép tápegység felhasználása mennyire életszerű?"
    A lehető legjobb tápegység 12V-os LED-ek számára.
    A PC tápoknak van 5V STB kimenete, ami néhány Amperrel terhelhető általában. Ez az 5V független a "fő"tápegységrész 3.3 ; 5 ; 12 ; -12V-jától.
    Tehát ez akkor is megvan, ha a tápegység nincs elindítva. Erről az 5V-ről tökéletesen lehet működtetni az ESP-ket, amik pl csak akkor indítják el a "fő" tápegységet, ha 12V-ra van szükség pl a LED-ekhez.
    Viszont a 12V-os LED szalagoknak pl.5050 LED esetében 1.2A -re van szükségük méterenként!!!
    Egy PC táp kb 10m-es szalagot tud megtáplálni. (A pontos kimenő áram 12V esetében a táp adatlapján megtalálható)
    Ez viszont 12A áramot jelent, amit messzire vezetni már nem annyira egyszerű. Ekkora áramerősséghez , hogy elkerülhető legyen a jelentős feszültség esés (Tehát a LED fényereje ne csökkenjen) már elég vastag drótra van szükség.
    30m és 10A ill 2.5mm2 réz vezeték (ami ugye nem vékony!!!) használata esetén is már jelentős feszültség eséssel kell számolni!!! ( Pl. A tápegységtől elindul 12V, de a LED-ekhez már csak ~8.45V érkezik meg.) Ennyi viszont igen-igen kevés!!!
    Fontos ez csak nagy áramoknál ennyire jelentős!!!
    Egy ESP áramfelvételére max 200mA-nél többet nem nagyon kell számolni általános esetekben. Ebből következik, hogy az előbbi példánál maradva 30m és 200mA ill. 0.5mm2 !!! réz vezeték használata esetén a feszültség esés az átfolyó jelentősen kisebb áram miatt sokkal kisebb.
    ( A tápegységtől elindul 5V az ESP-hez pedig megérkezik belőle ~4.6V!!!) Az ESP-nél alkalmazott 1.000 - 2.200uF-os puffer elektrolit kondenzátor alkalmazása esetében, pedig a boot áramlökéseit is ki lehet védeni.
    A közel a fenti értékeket lehet kb elérni AWG24 !!! (0.5mm)- es UTP kábel használata esetében is, de csak párhuzamosan kapcsolt (2 - 2 szál) erek alkalmazásával!!! Passzív POE is így működik!!!

    Elnézés kérek kicsit hosszú lett az elektrotechnikai magyarázat... :R

Új hozzászólás Aktív témák