Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Studi

    addikt

    válasz plömplöm #5708 üzenetére

    Ennek sajnos többféle oka lehet, és a típus már annyira régi, hogy ha jól tudom a javításával nem is foglalkozik a márkaszervíz. De ha foglalkozna is, az annyira sokba kerülne, hogy nem érné meg. Ha mindkét obival csinálja, akkor vélhetően a zárban van valami probléma. Ez lehet a fényméréssel, de lehet a rekeszvezérléssel is. Esetleg vakuzni szeretne, de nincs vaku felnyitva/feltéve.

    Ha nagyon szeretitek a rendszert, és az objektívet, akkor lehet gondolkozni egy hasonló, vagy egy kicsit modernebb váz vásárlásán hozzá. Ezek állapottól függően~25e Ft körül már beszerezhetőek. Több modell, és generáció is szóba jöhet. Ha érdekel szólj, és kivesézem a lehetőségeket.

    A két obi egyébként nekem nem volt kedvencem, nem túl gyorsak, és rettenetes a minőségérzetük. A képminőségüktől sem voltam hanyattesve. De persze az a fontos, hogy nektek tetszen a képminősége.

    A másik út persze egy új váz mellett egy új rendszer választása, de ez erősen zsebbenyúlós lenne, főleg, ha használtátok mindkét obit felváltva, azaz szükségetek van a teleobira is.

    Az exposzám kiolvasásának menete.

  • Studi

    addikt

    válasz plömplöm #5710 üzenetére

    Igazából nem ez a sok, inkább az évek, amik mögötte vannak. :(

    A probléma a vázcserével az, hogy a legújabb gépek is legalább 7 évesek, így persze bármi előfordulhat velük. De egy jó állapotú váz még akár évekig is kiszolgálhat. Az e-bayes árakat felejtsd el szerintem, itthon olcsóbb.

    A lehetőségeket többféle szempontból lehet vizsgálni. A legrégebbi vázak Kodak CCD szenzort használtak, ilyen a ti E-400-asotok is. Hátrányuk, hogy kisebb a felbontásuk, és picit jobban zajosodnak az érzékenység emelésével. Előnyük, amiről híresek is, az egy nagyon szép, "Olympusos" színvilág. Ezek a vázak az E-300, E-400, E-500, valamint az E-1. Az első háromnak nincs semmi különleges extra tudása, a kialakításban vannak különbségek. Ez általánosságban is igaz: az E-4xx modellek kicsik, markolattal nem rendelkeznek. Könnyűek, ám a fogásuk kevésbé komfortos. Az E-3xx modellek speciális porro keresősek, ezeknek az oldalán van a kereső, nem az objektív vonalában. Igazából semmi különös jelentősége, előnye nincs. Az E-5xx modellek markolatosak, picit nagyobbak, mint az E-4xx-ek, viszont kényelmesebb a fogásuk. Áruk 20-25e Ft körül, állapottól függően. Az E-1 a rendszer legelső modellje, ennek a legalacsonyabb a felbontása, ellenben ez abszolút mértékben profi váz, annak minden előnyével (elpsztíthatatlan, időjárásálló kialakítás, lapát nagy kézzel remek fogás akár nagy objektívek használata esetén is) és hátrányával (nagy, nehéz). Én amúgy ezek közül a Kodak szenzoros vázak közül az E-1-et venném már csak, 25-30e Ft körül már megcsíphető.

    Az újabb, Panasonic CMOS szenzorral szerelt gépekből picit bővebb a választék. Itt is meg vannak a fenti vonalak: az E-410, 420, 450 a kicsi vázak, fogásuk teljesen azonos a tietekével. Pár új funkció van bennük, de egetverő különbség nincs. Amit érdemes megjegyezni, hogy az új szenzorral a "Live view" funkció is belépett, azaz a hátsó LCD-n is lehet nézni a képet exponálás előtt. Ez még elég kezdetleges, és nem túl gyors működésű. Az E-330 porro keresős, egyetlen extrája, hogy a hátsó LCD-t ki is lehet hajtani, így föld közeli makróképeknék, vagy a tömeg feje fölött fotózva is láthatsz nagyjából valamit.
    Az E-510, és E-520 modellek lehetnek viszont számotokra amolyan sweet-pointok. Ezek a picit nagyobb, markolatos vázak. A legfőbb extrájuk az a vázba épített optikai stabilizátor. Az áruk ezeknek is ~25-30e Ft körül szokott mozogni. Múlt héten épp láttam egy eladót, de most nem lelem. :(

    Efölött van még néhány modell (E-600, E-620, E-30, E-3, E-5), de azok drágábbak (50e+-tól), ennyit már csak akkor tennék a rendszerbe, ha komolyabb objektívekkel rendelkeznék.
    Ami a legfőbb gond lehet, hogy ezeket a gépeket anno nagyon jó kitekben, vagy dupla kitekben árulták. És most a legtöbbet így is lehet apróban megtalálni, nagyon ritka a különálló váz. E-1 szokott lenni egyedül, de a többi modell inkább kitobikkal. Ami a jó hír viszont, hogy az áruk annyira azért nem elszált: mostanában az E-510, E-520 dupla! kitek is szoktak felbukkanni 50e Ft körül. Nagyon fontos, hogy ennyiért a duplát érdemes venni, a 14-42/3.5-5.6 és 40-150/4-5.6 obikkal. Ez például ha jó állapotban van, akkor jó vétel. Persze ekkor még meg kell válnotok valamelyik két objektívtől. A Sigma 18-50-etek, és az 50-200 kb 8-10 és 12-15e Ft körül ér használtan, és hasonló áron, mondjuk 10-12 és 15-18 körül a két Olympus kitobi. Szóval egy ilyen dupla kit megvételéhez bele kell egy kis adok-veszekbe menni.

    Ami általános igazság: az exposzám az csak egy szám, nincs valós jelentősége. Ami sokkal fontosabb, az az állapot: legyen szép, tiszta, karc és gombamentes, szemmel láthatóan karbantartott, és nagyon fontos, hogy fókuszáljon pontosan közelre is, távolra is. És persze így is rejt némi kockázatot az ügy, mert öreg gépek, előjöhetnek nyavaják.

    Első lendületből ennyi jutott eszembe, de szoktam erre járni, kérdezz még bátran. :)

Új hozzászólás Aktív témák