Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz martonx #1 üzenetére

    Nem a szoftveren hanem az üzemeltetőkön múlik elsősorban. Ha külső cég az üzemletető, amelyik amcsi törvények hatály alá esik, akkor ki kell szolgáltatnia az adatokat. Teljesen mindegy, hogy linux vagy windows szerverről van szó.

    A szoftverbe került sérülékenység ott számít, ahol az üzemeltető törekszik a hátsó bejáratok megszűntetésére és jogilag is megvan erre a lehetősége. Egy nyílt forrású rendszernél a megfelelő szándékkal jó eséllyel megszűntethetők a felfedezett problémák. Viszont, ha zárt kódú rendszerről van szó, aminek a gyártója ráadásul jogilag kötelezett a hátsókapu elhelyezésére, ott az üzemeltetőtől függetlenül ott lesz a sebezhetőség.

  • azbest

    félisten

    válasz Tamás88 #25 üzenetére

    " Semmi gond, adjuk ingyen az iskoláknak a Windows meg Office-t (már több mint 10 éve így van)"

    Tévedés, eddig kemény milliárdokat fizetett az állam minden évben a licenszekre. Ugyanolyan tarifát számoltak fel, mint amiért a cégek fizetnek a mennyiségi licenszekért. Ha jól értem, akkor ez most nem kerül pénzbe.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Hadrian #64 üzenetére

    A hiba ott van, hogy annak oktatásában is csak a látszatra adnak. Mozdulatsorokat gyakorolnak legtöbbször, nem pedig azt, hogy mit és miért kell csinálni. Betanítják, hogy melyik kulcsszóra melyik menüben melyik gombot kell megnyomni. Hallottam már olyanról, hogy számonkérésben azt kell leírni, hogy a menüben mit kell megnyomni. Ha egy picit is változik a környezet, akkor nem találja meg, mert nem tudja mit csinál.

    Ha tudja, hogy mit csinál, akkor minimális beletanulási idővel ezeket a legtöbb hasonló szoftverben megtalálja. De legalább rá tud keresni az interneten, ha valamit mégsem talál elsőre, ha tudja mi a funkciója.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #70 üzenetére

    "nem tudok beállítani egy w7-et, akármennyi időm is van rá"

    Mivel van olyan limitáció a windows rendszerekben, amit nem lehet teljesen megkerülni, így van olyan szituáció, hogy lehetetlen működésre bírni bizonyos szoftvereket rajta. Mennyit szívtam már emiatt...

    Egy konkrét példa: win alatt a régi fájlrendszer kezelő apiban 260 karakteres az útvonal hossza limit. Ez az aktuális útvonal + hivatkozott relatív útvonal összegéből jön ki leegyszerűsítve. Abszolút útvonalak használatával lehet nyerni valamennyit, de ezt nem minden szituációban lehetséges használni. Van egy újabb api a fájlrendszerhez, azt viszont a beépített ms segédprogik többsége sem használja. Aztán lehet pislogni, miért írja hogy a fájl nem található, amikor ott van ahol keresi.

    Például a cmd a régi api-t használja. Nem növelik meg a limitet benne, mert az kompatibilitási problémát okozhatna a régi programokban, amik az útvonal buffer méretére támaszkodnak. Ellenben az új apit (UNC) sem támogatja rendesen, mert abban nincs mindig meghajtó betűjel (pl "C:") és emiatt a megszakításkezeléssel fájlokat kezelő dosos programok nem futnának.

    A visual studiós fejlesztők is 12 éve könyörögnek, hogy a fejlesztőkörnyezet oldja fel valahogy ezt a limitációt. Sikertelenül. [link], [link]

    A válasz nagyjából ezek egyike szokott lenni:
    - Hibajegy lezárva, mivel ez új képesség igénylése, nem pedig hiba.
    - Túl összetett lenne módosítani a régi api-t. Nem
    - Az új apit kompatibilitási okokból nem támogatja némelyik eszközük.
    - mert csak
    - más nevet és mappa szerkezetet használjanak, ha túl hosszú

    Múltkor a módosításokat tesztelő buildbotnál már 1 betűsre kellett váltanom a mappák nevét, hogy a kötött szerkezet beleférjen a limitbe (C:\q\b\ur\build). :W

    Hetekig szívtam a natív windows-os git-tel is, mire kiderült, hogy a limit miatt nem működik megfelelően. Ott szerencsére a cygwin-es környezeten belül futó git megoldotta a problémámat, mert az unix környezetet hoz létre és teljesen az új api-ra wreppeli az alatta futó alkalmazásokat.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Fritz Teufel #76 üzenetére

    Ha a fizető ügyfelektől pár évenként beszedett licenszdíjak összegénél nem több a bérleti díj hasonló időszakra, akkor nem feltétlen rossz az. Úgy mindig használhatja a legfrissebb verziót. Mondjuk a kellemetlenség az lehet, hogyha kötelező a legfrisebb verziót használni (akár azért, mert csak arra jönnek javítások). Mondjuk, ha egy szoftver az új verzióval nem kompatibilis, akkor megszívja az előfizető.

    (#77) jacint78
    "hogy nincs support!"
    Ne zavarjon, hogy sokan a support tevékenységükért kapják a fizetésüket. Ha valakinek egyedi igénye van, akkor azt lefejlesztetheti szakemberekkel. Hibák keresése és javítása is lehet feladat.

    Az ms is csak akkor veszi figyelembe a speciális igényeidet, ha külön előfizetsz magas szintű supportra. Akkor a téged érintő hibákat jobb eséllyel javítják. De nem mindig javítják a hibákat. Nyílt forrásnál bárkit megbízhatsz, hogy végezzen fejlesztéseket / javításokat. Ezt megtarthatod magadnak vagy a hivatalos verziók felé is propagálhatod.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz jacint78 #81 üzenetére

    Egyébként darabszámra lehet, hogy igazad van a 99% hulladékkal, mivel fel sem lehet becsülni, hogy hány millió program létezik összesen. De a legelterjedtebb 1000 közt valószínűleg nem ilyen rossz az arány.

    Ráadásul vannak olyan szoftverek, amelyek mögött olyan jelentéktelen iparági szereplők állnak, akiknek szinte alig van hatása a fejlődés irányára... mint például az intel, apple, google, samsung, adobe ha az egyik olyan projektet nézzük, ami elég sok számítógépen és telefonon jelen lehet valamilyen formában (webkit böngészőmotor). Meg az a pár fejlesztő srác sem nagyon ért az ilyesmihez ;]

    Hibák mindenütt vannak, ahol bonyolultabb egy szögnél a feladat. Az nem mindegy, hogy nyilt forrású program esetén, ha van elég pénzed, akkor igényeid szerint lehet módosítani a produktumot. Ezzel szemben a zárt kód esetén, például az ms office működésének megváltoztatásához bármekkora pénzzel rendelkezel, akkor sem garantált a befolyásod. Kivéve, ha megveszed a fejlesztő cégét. :)

  • azbest

    félisten

    válasz emvy #97 üzenetére

    Itt inkább arra gondoltam, hogy a már nyílt forrású szoftverbe propagálhatja a saját igényének megfelelő változtatást. Pénzzel vagy saját munkaerővel befolyásolhatja a fejlesztés irányát. Erre úgy tekintek, mint költségmegosztásra a résztvevő cégek között (és persze az önkéntesen munkáját is szívesen látják).

    Persze, ha ellentétesek a törekvések, akkor van lehetőség forkolással saját változatot származtatni belőle. Ha pedig csak belső használatra szánt szoftver, akkor bizonyos licenszek mellett még a forrást sem kell kiadniuk.

    Még akár a pénzkereséssel is lehet összefüggésben. Például manapság már lassan minden nagyobb játékkiadónak is van saját internetes boltja és hozzá kliens programja. A kliens programok is gyakran nyílt forrású komponensekre épülnek.

    Néha szimpolán sprórolásból is megéri beszállniuk nyilt forrású fejlesztésbe. Pont a LibreOffice erre egy jó példa. Annó a Sun megvette a StarDivisiont, akik a multiplatform StarOffice csomagot fejlesztették, mert olcsóbb volt a teljes céget felvásárolni, mint kifizetni 42ezer ms office licenszet. Így a saját igényük szerint tudták továbbfejlszteni. Ebből lett az OpenOffice, ami a LibreOffice őse :)

  • azbest

    félisten

    válasz jacint78 #98 üzenetére

    Mindkettőben előfordulnak hibák. Az egyikbe korlátozott a betekintés. Ha tudnád, hogy némelyik zárt és fizetős szoftver viszonylag megbízható működésében mekkora szerepe van a szerencsének... :DDD

    A felhasználók közül leginkább azok kínlódnak, akik örömüket lelik ebben. Aki néhány megszokott szoftvert használ és nem telepítget állandóan azok általában jól elvannak. (Főleg nem warezol - rengeteg szemetet képesek feltenni a gépükre, csak hogy használhassák a kalóz példányt.) Ezért lehet találkozni windows-t, linuxot vagy mac-et használó boldog emberekkel is.

    A felhasználók tipikusan semmi olyat nem tudnak használni, ami eltér a korábban beléjük nevelt / vert mintától. Nem szeretnek gondolkodni, csak rutinból kattintgatni. Ezért volt sok panasz a ribbonos office-re és a win8-ra is. (Tekintsünk el attól, hogy nekem sem tetszenek ezek a változtatások). Ahogy az ember öregszik, úgy lesz egyre inkább konzervatív a változásokkal szemben.

    Ráadásul sok szoftvert olyasmire használnak, amire nem valók. Pár soros jegyzetekhez túlzás bármelyik office csomag, míg könyv tördelésre meg túl kevés. A photosopot is sok olyan ember használja, akinek egy paint.net is elég lenne.

  • azbest

    félisten

    válasz emvy #101 üzenetére

    Persze vannak ellenpéldák is. A google szorosan tartja a gyeplőt annál a projektnél. Az amazon viszont olcsón jutott így szoftverhez a készülékére és rátehet olyan módosításokat, amire neki szüksége van.
    Mindig annál a gyeplő, aki valamilyen formában a legtöbbet teszi be a projektbe.

    A google birtokolja az android brandet és így ezen a néven csak az mehet ki, amit ő jóváhagy. Hasonló a helyzet a firefoxnál, amiből debian alá iceweasel lett. A webkit projektnél pedig a webkit2 részen az apple kezében a gyeplő. Időnként látni is projekt szétválásokat, esetleg újra egyesüléseket is, ahogyan az érdekek változnak. :)

  • azbest

    félisten

    válasz jacint78 #106 üzenetére

    "Ami a felhasználói szokásokat illeti, maximálisan egyetértek," <ellentmondás> " viszont, ha valóban jobbak lennének az ingyenesek, már elterjedtek volna,.."

    A felhasználói szokások kialakulásában nagy szerepe van az oktatásnak. Ha tipikusan csak egy adott szoftverre nevelik őket, akkor valamennyire ezt ismerik meg. Utána már a többség, aki csak használni szeretné a gépét, nem pedig kihívásokat keresni benne, az megmarad az ismertnél. Akkor is, ha nem érzi számára teljesen megfelelőnek. Úgy is mondhatnám, hogy amiről nem tud, az nem is hiányzik neki.

    Magam részéről nem szerver területű példákat hoztam :)

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #141 üzenetére

    megtaláltam webarchive-ban az oldalt:
    http://www.szszi.hu/kozlemenyek/sajto/2007/08/28/ooxml_gondolatok/

    Leginkább már létező szabványok helyett saját (régi bináris verziós örökségből vett) megoldást használ. Hiányos / nem egyértelmű definíciókat használ. Többféleképpen is definiálja ugyanazt. Áh, egy összecsapott katyvasz a sok oldala ellenére...

    amikor valaki korábban linket, újabb emelzést, ott meg arról volt szó, hogy az ms szoftverek tranzitional módban mentenek mindig, ami pedig zárt bináris részeket tesz bele xml-be csomagolva.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák