Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz Alogonomus #3 üzenetére

    Tény, hogy vannak gondok. Gyártástechnológiában és a szerveres termékek terén.

    A gyártástechnológia mindent megalapoz. Ha rossz a kihozatal, vagy túl sokat fogyasztanak a tranzisztorok, akkor hiába lenne egy remek designod.
    Az Intel 7 sok csúszással de talán mondhatjuk, hogy mára eléggé jól összeállt.Sok fog múlni azon, hogy az Intel 4 jó lesz-e.

    szervertéren pedig úgy tűnik, az Intel hibát követett el akkor, amikor nagyon bátran minden a Tile-ra tett fel. Elég valószínű, hogy a hardveres hibák ott lehetnek, mivel az Alder Lake jól megy. az AMD részéről valószínűleg nagyon jó döntés volt a szubsztráton keresztül Infinity Fabric-kal megoldani a chipletek közötti kapcsolatot. Ha belegondolsz, akkor azért a TSMC-nél is elég lassan áll össze a chipletezés - eltekintve persze az AMD saját IF megoldásától, tehát az ilyen SoIC meg CowoS-R és társai. AZ elmúlt hónapokban jelent meg az Apple, az AMD 2 chiplet szélessávú összekötését megvalósító megoldás és szintén csak pár hónapos a 3D tokozás.
    Az Intel ezzel csúszásban van, de egyébként még nem láttam ilyen megoldásokat a Samsungtól sem.

    Ugyanakkor valami oka kellett, hogy legyen, amiért az Nvidia a Sapphire Rapids mellett döntött a Milan/X helyett.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Alogonomus #10 üzenetére

    Azt persze nem tudom, hogy vajon a Meteor Lake megjelenik-e tényleg jövőre.
    Az Alder Lake november 4-én jelent meg hivatalosan. Ugyanabban az évben - az elején - az Intel megjelentette a Rocket Lake-et is, ami ugyan nem lett végül nagy durranás, de azért mégiscsak történt egy Sunny Cove port 14nm-re, tehát volt vele munka.
    Ha az Raptor Lake ugyanúgy, legkésőbb novemberben jelenik meg, mint az ADL, akkor is 12 hónap telik csak el. DE októbert suttognak most, ami lehet, hogy még mindig a Zen4 után lesz. Ez a 11-12 hónap már érezhetően rövidebb termékciklus-idő, mint az AMD esetén a 15-16 hónap.
    Az, hogy a Meteor Lake meg tud-e jelenni jövőre, az Intel 4 gyártástechnológia állapotán múlik, de remélhetőleg addigra ott is beérik a Tile megközelítés és a node-agnostic tervezés.

    (MLiD mondta, hogy valószínűleg az AMD is tervezett egy N4 és egy N3 változatot Zen5-re)

    Viszont a mostani előadásban az AMD az eddig rebesgetett 2023 vége helyett már 2024-et mondott a Zen5-re.

    Szerintem ha az Intel 4 csúszna, az Intel tanulva a korábbi hibákból, erre felkészülhetett arra, hogy más forrásból helyettesítse. Ez lehet TSMC N3, vagy az előbb említett node-agnostic tervezés. Vagyis az Intel4 csúszása esetén én látnám esélyét annak, hogy az Intel becsúsztasson az közbenső architektúrát, amivel még mindig meg tudja előzni a 2024-re csúszott Zen5-öt.

    Az Alder Lake remek architektúra (eltekintve esetleg a sokak által nem kedvelt hibrid megközelítéstől) Azért fogyaszt sokat, mert az Intel túlhajtja, kisajtolja belőle az utolsó százalékokat is. Ha nem hajtaná az Intel a csíkokat, akkor fogyasztás szempontjából is kellően jó lenne. Érdemes megnézni, hogy általános felhasználás, játék közben az ADL nem fogyaszt kiemelkedően sokat.
    Azért hajtják túl, hogy megfogja az 5950X-et. Szerintem kár az erőfeszítésért, de az azért megmosolyogtató kijelentés, hogy emiatt ne lenne alkalmas (a Golden Cove) szerverprocesszornak.

    A raptor lake sem Threadripper ellen megy. Arra lesz elég, hogy a 16 magos zen4-et megszorongassa. A lapkaméretekre majd kiváncsi legyek. a 16 magos zen4 ugyanis 2x70mm2 N5 + 125mm N6 lapkából fog állni.
    Az ADL 215.25 mm².
    Valószínűleg a Zen4-nek a fejlettebb gyártástechnológiából fakadóan lesz fogyasztási előnye, de azért az is egy feat, ha valaki gyengébb gyártástechnológiával beéri a konkurenciát - legalábbis a GF 14nm vs Intel 14nm esetén még az volt...

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • tasiadam

    veterán

    válasz Alogonomus #10 üzenetére

    En ugy tudomhogy az nvidia azt ajanlja, ami epp van. Eddig az AMD procikat pakoltak a gyorsitok melle, mert sokkal tobb PCIe savot adott, mint egy intel. Aztan nem volt AMD, igy lett intel. De o nekik nonszensz ez a resze, legyen es sok savot tudjon

    Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

  • arn

    félisten

    válasz Alogonomus #19 üzenetére

    Jelenleg kb ez a helyzet… ha mindenki hasonlo wattot celozna, nem kerdes melyik lenne elorebb. Attol tartok a kov generacio szarabb mutatokkal fog rendelkezni.

    notebookfronton meg gyurni kell meg az x86 procikon, mert alacsony terhelesnel es tdpnel meg mindig sokkal elonyosebb az arm. Ha a hatekonysag szamit, valszeg most apple-amd-intel a sorrend, es a felso ligaban egy adott tdpnel is hasonlo lenne a sorrend. Az intel azert tud teljesitmenyben versenykepes lenni, mert tesz a tdpkorlatokra, es ez az osszes tobbi szereplot is hasonlora sarkalja, ami baromira nem jo irany.

    [ Szerkesztve ]

    facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

  • Petykemano

    veterán

    válasz Alogonomus #19 üzenetére

    "Nem csak a csúcskategóriában fogyaszt többet az Alder Lake. Az alsóbb kategóriákban is az az utolsó néhányszáz MHz kell az erősorrend élére jutáshoz, viszont attól nagyon elszalad a fogyasztása is."

    Ez pontosan így van. Ennek az oka pedig a lapkák minőség alapján való válogatása (binning)
    (itt halkan megjegyzem, hogy a "minőség" nem egy egydimenziós mutató ami alapján megkülönböztethető két lapka egymástól úgy, hogy az egyik minden szempontból jobb a másiknál. A minőség dimenzió egyik végén az alacsony szivárgású lapkák vannak, amelyek alacsony fogyasztásúak alacsony és közepes órajelen, de a frekvencia-feszültség görbe meredeksége hamarabb nő, és vannak a magas szivárgású lapkák, amelyek jellemzően többet fogyasztanak, de cserébe magasabb frekvenciát el tudnak érni)

    Vissztérve a megjegyzésedhez: tehát az, hogy az alsóbb kategóriákban is tapasztalható a "túlhajszolás" az pontosan a válogatás miatt van. A csúcskategóriába azok a lapkák mennek, amelyek el tudják érni az 5.3GHz-et (mondjuk 1.45V mellett). Az alsóbb kategóriákba pedig azok, amelyek csak 5.0Ghz-ig jutnak el.
    (Az, hogy mit jelent, hogy csak addig jut el jól példázza a Zen1, amely egyszerűen képtelen vol 4.1Ghz fölé menni)

    Tehát igen, pontosan, a csúcskategóriás szegmensben is az utolsó néhányszáz mhz okozza azt, hogy a processzor képességeit maximálisan kihasználó terhelés alatt nagyon sok a fogyasztás és az alsóbb kategóriákban is.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák