Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #65675776

    törölt tag

    válasz kenand #28 üzenetére

    Miért ne tudná leadni? a tápokra a kimeneti teljesítményüket írják rá, nem a bemenetit. Szóval egy 400 W-os Bronze és egy 400 W-os Titanium ugyanúgy éead 400 W-ot. Csak előbbi ehhez többet vesz fel a hálózatból.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Graphics #83 üzenetére

    A golyóscsapágyas ventilátorok eltünésének egy oka van: azonos körülmények között a sokkal több surlódó felület miatt minden esetben hangosabbak lesznek, mint egy siklócsapágyas vagy folyadékcsapágyas. MA pedig ugye mindenki a zajra van kihegyezve, elvégre sokan már azt is hallják, ahogy a tranzisztorok kapcsolnak a prociban.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Graphics #91 üzenetére

    A perselyhez csak az indulás pillanatáig ér hozzá. Utána egy olajfilmen fut a tengely.

    Gördülőcsapágyban pedig ahány gördülőtest és gyűrű van, annyi surlódó felület van. Ráadásul mindegyiknek megvan az egyedi geometriai hibája (hibáik is akár, mert lehet több is), ami megintcsak zajnövekedést okoz. Arról nem is beszélve, hogy ahány alkatrész, annyi hibalehetőség. Már a kosár elrepedése is teljesen instabillá teszi a csapágyat, amikor meg a gördülőtestekkel történik valami (akár anyagleválás, akár repedés), akkor főleg lőttek a csapágynak.

    Ha az élettartamra betöltött siklócsapágyból (ilyen van a PC-s ventilátorokban) kipárolog a kenőanyag, akkor is csak egy surlódó felületed lesz. A siklócsapágy halála az alacsony fordulatszám egyébként. Ilyenkor ugyanis nem képes a tengely elemelkedni az ágytól kellő mértékben. Ez élettartamcsökkenést okoz, ráadásul növeli a zajt.

    Ez nem olyan, hogy kinek mi.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz access_denied #96 üzenetére

    3. Kisebb helyen kevesebb levegőt kell megmozgatnod. Szóval ha jól tervezed meg a hűtést, akkor bizony semmivel sem lesz hangosabb egy kisebb gép. Csak maga az ATX valamilyen szinten akadályozza pl a lamináris áramlási rendszerek kialakítását. Nézd meg a MacPro-t. Nem mondhatni nagynak, pedig számítási teljesítményben és disszipációban elég durván odaver egy átlag játékos PC-nek (játékok alatt természetesen más a helyzet). Ehhez képest nem éppen egy hangos jószág. Ergo önmagában a méret nem határozza meg a hűthetőséget. A MacPro attól lehet ilyen jól hűthető, hogy specifikus felépítésű. Valamilyen szinten PC-knél is megoldható lenne, mert a csúcs GPU-k hűtűséhez is elég lenne 20 CFM légszállítás, csak nem a mostanság divatos áramlásra merőleges kialakítású bordákat kellene használni, hanem párhuzamosat (lásd Firepro S9000). A VRM hűtését is magasabbra kellene tervezni (meg úgy egyáltalában rakni rá), és akkor a toronyhűtők alatt nem izzanának a VRM FET-jei. Egy ilyen kialakítású rendszerben csak előre és hátra kellene egy-egy nagy légszállítású ventilátor, és minden megfelelően lenne hűtve. Illetve olyan veszett nagy légszállítás sem kellene, mert ~50-60 CFM bőséggel elegendő lenne. Ki lehetne alakítani légcsatornákat, és nem menne minden létező irányba a levegő, hanem csak oda, ahova kell.

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz access_denied #99 üzenetére

    Nem értetted meg akkor az egészet. Pedig leírtam az előző hsz-ban is: kisebb helyen, irányítottabb légmozgással kevesebb levegőt kell megmozgatni. Ergo nem lesz hangosabb semmivel sem. Arról nem is beszélve, hogy egy mATX ház esetén sem vagy korlátozva 80 mm-re. Lásd például a CM N200-at. Szóval ezek az érveid nem valósak.

    A Mac Pro esetén csak a legerősebb proci esetén fordul elő throttling. És nem azért, mert ténylegesen túlmelegedne a proci, hanem mert túl alacsonyra lőtte be az Apple a throttling target temp-et. Simán bírná az a proci a 10-15 °C-kal magasabb hőmérsékletet is, és a ház is el tudná vezetni róla. Csak ugye mindenki az alacsony hőmérséklet bűvöletében él. De ha megnövelnék a ventilátor fordulatszámát 10-15%-kal, akkor sem lenne érdemben hangosabb, és a target temp is tartható maradna throttling nélkül.

    Szervereknél pedig nem foglalkoznak a zajszinttel, mert senkit sem érdekel. Elsődleges a megbízhatóság. A szerverek hűtése erősen túlméretezett és redundáns, hogy egy ventilátor kiesése ne okozza a szerver leállását.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz access_denied #101 üzenetére

    Tessék, itt egy jóval kisebb mATX ház. Lian-Li PC-V354 Ebben sincs egy darab 80-as ventilátor sem. Ha a hagyományos felépítést elvetjük, akkor mATX-ben lehet nagyon is kompakt és jól hűtött házakat építeni. A gyártók nagy trésze viszont valójában csak pár vázat gyárt, sőt, sok esetben csak vesz valakitől. Emiatt van a rengeteg egyforma ház. A méreteket meg az ATX méretű tápok eröltetése növeli meg. A legtöbb mATX rendszer bőséggel ellenne egy SFX táppal is. Ha az ráadásul legalább Gold szintű, akkor pedig csendesen hűthető akár egy 60 mm-es ventilátorral is. SFX tápokben inkább 80-as szokott lenni.

    Önmagában a ventilátor mérete még nem határoz meg semmit.

    Szóval ne foglalkozzunk azzal a résszel, ami miatt jelentősen túl van tervezve minden szerver hűtése? Ha csak annyi hűtéssel rendelkeznének, mint egy azonos kategóriájú PC, akkor jóval halkabbak lennének. Ez is hozzátartozik az elmélethez. De hagyjuk a szervereket is, mert az is szélsőséges példa ha PC-kről van szó.

Új hozzászólás Aktív témák