Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz S_x96x_S #81 üzenetére

    nem szabad lebecsülni az ARM-et.

    Valóban nem szabad, de azért maradjunk a földön. Nem mostanában fog születni általános szerver/adatközpont célokra versenyképes ARM processzor.

    Aztán ha véletlenül lenne is ilyen, megint csak kérdéses mennyire tudna teret hódítani. Az AMD jelenleg rendelkezik versenyképes x86-64 processzorral, mégis csak nagyon nyögvenyelősen terjed, pedig egy x86-> ARM váltáshoz képest egy intel->AMD váltás gyakorlatilag teadélutános elfoglaltság.

    Igen nagyot kéne gurítania valakinek ARM alapon, hogy néhány cloud szolgáltatón kívül valaki komolyan fontolóra vegye a platformot.

    A cikkből amit linkeltél kiemelném a szerintem lényeges elemeket:
    80mag/200W+ TDP, 2020 7nm, ismeretlen órajel

    Nah ezt most mellé rakjuk a jelenleg is elérhető Epyc 2-t akkor hasonló magmennyiséget látunk hasonló fogyasztással és nyilván jóval magasabb magonkénti teljesítménnyel.

    Mégis mit tud kínálni ez az egzotikus ARM platform amit az x86 jelenleg nem tud?

    [ Szerkesztve ]

  • paprobert

    senior tag

    válasz S_x96x_S #86 üzenetére

    Az Apple azért fontolgatja az X86 cseréjét ARM-re, mert abból él hogy herélt hardvert ad el prémium áron.
    A legjobb példa erre a MB Air. Lényegében tablet X86 hardverrel árulták több generáción keresztül. Ez már elérhető távolságban van ARM hardverrel is.

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • Robitrix

    senior tag

    válasz S_x96x_S #81 üzenetére

    úgy értettem hogy ARm procik utasítás készlete primitivebb egy x86-hoz képest.
    egy x86 jobban fel van készítve a különböző generációkon át való fejlödés közben média támogató utasításokkal. Ahogy jött egy új x86 generásció mindig kapott pár média támogató utasítást.
    Ha egy médiát támogató utasítást hardveresen képes megoldani egy proci, az mindig gyorsabb lesz, mint ha más utasítások helyettesítésével kell szoftveresen összerakni ugyan azt a funkciót. Az, hogy egy proci milyen utasításokat képes végrehajtani azért architekturától is függ.
    Egy Pentium 3 architekturája más, mint egy Pentium 4.
    Jól kiütközik az ARM gyengesége, mikor nem egy tabletben vagy mobil telefonban kell androidot futtatni, hanem egy windowst(ami azért sokkal több mindent csinál, mint egy Android). amikor neki indul és elkezd benne több program futni(egy időben 50-60 task. ) durván lelassul az ARM proci. Valahogy sokkal gyengébb a multitaskingban, mint egy X86-os. Ráadásul az X86-ban az órajel kezelés is jóval dinamikusabb és ütősebb. Az ARm procik jellemzően két féle magból vannak összerakva. egy alacsonyabb órajelű kisebb fogyasztású részből és egy nagyobb órajelű többet fogyasztó részből. Mondjuk 4 lassabb mag és 4 gyorsabb mag. Az esetek döntő részében be se kapcsolnak a gyorsabb magok. Csak igen erőforrás alkalmazások esetében kezdjük érezni, hogy na most beindultak végre a gyorsabb magok. (el kezd a kezünkben melegedni a telefon tablet stb.)
    Egy x86-os proci meg mint a villám varriálja a terhelés függvényében le fel az órajalet. mondjuk a 1,5 ghz és a 4,2 ghz közt Ráadásul az ARM procik nem is tudnak 3-5 ghz-et boostban.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz S_x96x_S #86 üzenetére

    függetlenséget, olcsóbb árakat, alternativát, versenyt ...

    Ezekre igen korlátozott az igény.

    Mióta én követem az x86 piacot szakaszosan többször volt különböző szegmensekben az intelnek x86-os alternatívája. Nem sok babér termett nekik attól függetlenül, hogy éppen lényegesen olcsóbbak, vagy éppen majdnem olyan gyorsak vagy akár kicsit gyorsabbak esetleg modernebbek vagy jobb ár/érték arányúak voltak.

    Pedig egy intel-> Cyrix, Via, AMD váltás vagy ezeket csak portfólióban tartani nem lett volna olyan megterhelő, mint azt elvárni az ügyfelektől, hogy szoftvereket újrafordítsanak/teszteljenek. Ez utóbbi 1-2 nagyságrenddel nagyobb feladat.

    - SPECjvm® 2008: +43% (estimated)
    - SPEC CPU® 2017 integer: +44% (estimated)
    - SPEC CPU 2017 floating point: +24% (estimated)
    - HTTPS load balancing with Nginx: +24%
    - Memcached: +43% performance, at lower latency
    - X.264 video encoding: +26%
    - EDA simulation with Cadence Xcellium: +54%

    Majd egyszer lesz valami grafikonokkal tele a padlás, minden gyártónál.

    Szerintem az ARM szervervonala (ami még csak papíron létezik) csak ilyen Google féle óriásokat tud érdemben megszólítani akik a saját, maguk által managelt privát cloud infrastruktúrájukat futtatnák rajta. Mert a végfelhasználónak ugye nem számít, hogy a Gmail.com az milyen szerverről töltődik be.

    Az Amazonnak sem hiszem el, hogy tudnak vele mit kezdeni. Egyszerűen mert az AWS ügyfeleket szerintem nem lehet az elkövetkezendő 5 évben ARM-es gépekkel megszólítani. Sem árban sem teljesítményben sem használhatóságban nem fog tudni az x86-hoz képest érdemi dolgot felmutatni.

    [ Szerkesztve ]

  • Robitrix

    senior tag

    válasz S_x96x_S #86 üzenetére

    ok, de maradjunk a realitás talaján..... itt egy 80 magos proci összteljesítményét mérik egy 24/48-ashoz. ami majd következő negyedév elején fog megjelenni.
    Ráadásul a xeon paltinium 8175 nem is a leggyorsabb xeon proci, mert kapásból van nála 7 darab gyorsabb proci.... ugyanis egy 2018/ 2 negyedévben megjelent procihoz hasonlitják... ami bizony már több mint másfél éves....
    amellett vannak kétségeim az olcsóság tekintetében. hogy mennyivel olcsóbb a 80 magos proci a 24/48-nál.
    Ráadásul ezeket a procikat tipikusan nem olyan gépeket épitenek amiben egyetlen fizikai proci van, hanem több száz vagy több ezer magos szervereket inkább több nodba összerakva. Ha feldarbolják virtuális gépekre, akkor meg úgy 4 ARM mag nem lesz pariban a 4 xeon maggal. Vagyis ez így nagyon csalok ráadásul túl sokat nem tudunk a jövöre megjelenő 80 magos ARM proci árárról....
    ráadásul vannak kétségeim, mikor nem specint és egyebeket számolok, hanem valós alkalmazásokat kell futattni mondjuk nagy adatbázis szerverek és egyebek ott hogy állja meg tranzakcióban a helyét az ARM a xeonhoz képest.

  • poci76

    aktív tag

    válasz S_x96x_S #132 üzenetére

    "Újabb felfogás szerint a teljesítmény növelhető redukált instrukciószámú processzorokkal"

    Szerintem ezt már legalább 25 éve írták le először, de azóta sem sikerült a RISC-nek dominánssá válni, annyira kigyúrták az x86-ot. Szóval hiszem, ha látom.

  • syberia

    veterán

    válasz S_x96x_S #156 üzenetére

    Fél év alatt megfeleződött az Intelekre a kereslet. Ha így folytatódik. akkor idén nyáron lenullázzák . De semmi baj, majd ráfogják a gyártási kapacitásuk végességére. :DDD

    https://howbad.info/

Új hozzászólás Aktív témák