Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Syl

    nagyúr

    válasz hcl #4 üzenetére

    Nem lehet ellopni az olyan ötletet, amit a kitalálója önként és dalolva (meg persze némi részvényért cserébe) bemutat előbb Stevenek, majd később Billnek. Ötlet és termék amit a Xerox egyébként sem használt semmire, évekig dugdosta a pincében. Mert hogy "mi nem adunk ki olyan terméket, amihez egér tartozik"... :U Nagy zsenik és látnokok voltak a Xerox fő részvényesei...

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • Tamás88

    őstag

    LOGOUT blog

    válasz hcl #4 üzenetére

    "BG cége (Micro-soft) akkoriban az Apple-nek fejlesztett szoftvereket, itt hallott az egész GUI dologról."

    Meg hardvert, ugyanis ha Bill nem fejleszti bele az eszközt, akkor az Apple gépet nem lehetett volna használni irodai feladatokra.

    Amúgy pont kb. 3 hete volt a tv-ben onnan tudom. :D

  • DarthSun

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz hcl #10 üzenetére

    Jó kis összefoglaló írás.
    Ezeket így pontosan nem is tudtam, pedig retrokedvelő vagyok, bár én a PC- t 1988- ban kezdtem. Történelmileg a Bill által licenszelt/továbbfejlesztett DOS- t (CP/M), majd a 3.x- et használtam először. Lehet szidni, de sztem nem véletlen a sikerük. A DOS is pld csak a Win98 megjelenése után kezdett hanyatlani, a Win98+DirectX páros kezdte lenyomni játékfronton is. A Win3.11- hez pedig olyan jó DHCP kiegészítés készült (TCP32) hogy mai hálózatban is tökéletesen üzemel egy 386- os gép is.

    szerk: most látom, akkor off :)

    [ Szerkesztve ]

    A 3 test probléma nem megoldható.

  • DarthSun

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz hcl #19 üzenetére

    Igen, tisztelem is az elődöket, 1988 előtt használtam specko Philips célszámítógépet már monitorral, viszont az is csak karakteres megjelenítésű volt. Előtte meg NDK lyukszalagos gép volt :D

    A munkamániás Bill azonban jó meglátással vitte sikerre a DOS/Win vonalat. Még a DOS korában olvasgattam magazinokban hogy mennyivel jobb alternatívák vannak, Amiga, PowerPC, OS2 stb, istenítették őket, aztán mindenki szép csendben áttért az MS vonalra. A Unix leszármazott Linuxok is egyre jobbak lettek, kísérleteztem is velük gyakran, de végül még a modern Linuxokon is mindíg akad egy-egy hardverelem, ami nem működik, már nem idegesítem vele magam :U

    A 3 test probléma nem megoldható.

  • bambano

    titán

    válasz hcl #26 üzenetére

    Az AT&T Bell laboratóriumban volt az, hogy egy bizonyos Dennis M. Ritchie és társai megunták a csődbe fulladt Multics fejlesztést, és "kicsit" átpozicionálva megfaragták a unixot...

    szóval lehet, hogy a teljes at&t nem szeretős cég, de a bell labja, az az :)

    és azt sem szokták tudni, hogy két ethernet szabvány létezik, a hivatalos, nemzetközileg elfogadott IEEE 802.3 vagy újabbkori nevén iso 8802.3, amit a kutya sem használ. ezzel párhuzamosan létezik az erhetnetII szabvány, amit ma használunk, eredeti nevén DIX ethernet. A három kifejlesztő cég nevének kezdőbetűjéből: Digital, Intel, Xerox.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #4 üzenetére

    Én nem egészen így tudom. Az MS hamarabb volt, mint az Apple és jobban ment nekik a bolt, mint a Jobs-Wozniak párosnak. A sok tekintetben rosszabb sem teljesen igaz, leglábbis ha az Apple II-höz nézzük az első PC-ket, akkor nem voltak radikális lemaradásban és folyamatosan haladtak előre.

    Bill Gates cége nem csak az Apple-nek fejlesztett. Az első három igazán sikeres mikroszámítógéphez ők szállították a BASIC-et, amit már korábban piacra dobtak. A GUI fejlesztését később kezték el az Almánál, de akkora Bill már látta azt a Xerox-nál. Ugyanúgy ahogy a Commodore-tól is egy másik csapat. Nem dugdosták a Palo Altoiak, mert egyszerűen nem látták, hogy mi van a kezük között. Jobs nem mérnök volt már ekkoriban, hanem egy vezető. De ha mérnöknek is mondanánk annak gyengének bizonyult.

    hcl: Nem került volna piacra. A gépek nem voltak elég erősek hozzá. Kellettek a 16 bitesek, hogy elvigyék értelmes sebességgel. Talán a 80-as évek elején kerülhetett volna az otthonokba, irodákba. Hmmm. Akkor került be az Almánál, Commodore-nél.

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz hcl #22 üzenetére

    "De nem azért volt használhatóbb munkára, mert jobb képességei lettek volna a hardvernek, hanem mert arra volt szoftver. Azért volt rá szoftver, mert többen vették (az olcsósága miatt, hiába volt sok eleme gagyi), és arra éri meg szoftvert írni. Ördögi kör."

    Nem teljesen ördögi ez a kör.

    Az első számítógéphez kapcsolódó munkahelyem, PC-vel dolgoztunk, XT gépek voltak.
    Hercules monitorral, merevlemezekkel és nagyon lassú hálózattal. (Ha siettem, floppy lemezeken hordtam össze az adatokat.)
    Adatrögzítés ment egész nap. Erre optimális volt a PC. Nem kell sok szín, sőt szín sem kell. Viszont a CGA-nál magasabb felbontással, hogy ne folyjon szét a rögzítő szeme. Merevlemez volt, ha kellett ment bele a második is. Egér is volt, de nem használták. Billentyűkombinációkkal gyorsabban haladtak, mint egérrel.
    Egy gyorsabb gép sem lett volna hatékonyabb. Az adatrögzítő személy nem tudott volna gyorsabban gépelni.

    Modemmel nyomtuk át a központba az adatokat. Ott egy PC fogadta, amit megkapott orosz identitású IBM klón.
    Ennek a feladatait is átvette a PC. A 8036-os processzorokkal szerelt gépek mellé már annyi háttértárat és memóriát lehetett rendelni, ami már kiváltotta a szekrény méretű szalagos egységeket.

    Nem vagy alig volt olyan feladat, amihez Amiga szintű hang vagy megjelenítési képességekre lett volna szükség. Ahogyan nőt az igény rá, úgy fejlődött a hardver.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz hcl #33 üzenetére

    "...erre a mai napig megfelelne egy DOS-os gép ..."

    Néha röhögök magamban amikor a kollégáim bosszankodnak, hogy már megint akadozik a rendszer.
    Nagyságrendekkel gyorsabb gépekkel és hálózattal, de rossz hálózat tervezéssel és szervezéssel, sikerül alulmúlni egy XT "felhasználói élményét".
    Távoli asztallal, szerveren futó program akadozik.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Syl

    nagyúr

    válasz hcl #35 üzenetére

    Régi szép idő, amikor a gépi kódot a tévén/monitoron futó elektronsugár pozíciójához igazították, így túlszárnyalták a gépek fizikai képességeit...
    Természetesen nem pécékre gondolok :N

    [ Szerkesztve ]

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #31 üzenetére

    Nem csak előbb volt, de sokkal nagyobb is. Az MS már nem mint beszállító fejlesztett az Apple-nek akkoriban, mikor jött a Lisa. MAC-re már partnerként készítették el az office programokat. A különbség óriási, mert a nyereség az MS-nél landolt

    Az Apple II Plus és III volt piacon amikor a PC kijött. Azokhoz képes nem volt lemaradva. 84-ben jött a Macintosh, kb. fél évvel az AT előtt, ami EGA monitorral rendelkezett. A PC-nek egy nagy hátránya volt, méghozzá az operációs rendszer + GUI.

    A Lisa jó volt prototipusnak, de üzletileg kudarcnak bizonyult. Szimplán nem volt elég a vas alá és amit összeraktak túl drága lett. A második fele az előző hozzászólásomnak pont erre mutatott rá. A Xerox sem tudta volna megcsinálni megfizethetőre mert nem volt meg hozzá a megfelelő vas. Korát megelőzte, de nem lehetett kivitelezni normálisan.

    Az MS nem csak töketlenkedett, hanem szimplán nem volt fókuszban, mert üzletileg még nem volt kifizetődő az ablakozó rendszer. Amikor ott volt az ideje robbantottak. Kellett a 386-4MB memória ahhoz, hogy használható legyen.

    Érdemes Wozniak-tól olvasgatni cikkeket és a vele készült interjúkat. Ott sokszor kibújik a szög a zsákból, hogy a látnok Jobs-t inkább álmodozó holdkórosnak gondolták. Üzletileg igazuk is volt, mert hiába első valaki az indulásnál, ha korán kezd hajrázni. Az is érdekes, hogy kiröhögték az első PC-ket. Jobs-nak elég sok pofáraesés kellett, hogy tanuljon belőle.

    Egy érdekes cikk MS-Apple relációról: [link]

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #42 üzenetére

    Nem volt műszaki zseni. Az MS BASIC megírásában részt vett, tehát tudott programozni, de nem volt látnok vagy álmodozó. Ezzel szemben jó üzletemeber volt. Jó érzéke van hozzá, hogy mikor kell piacra lépni egy termékkel és azt hogyan kell eladni. Ráadásul ha hibázott abból gyorsan tanult.

    Igen, mindig jó gép kellett az új Windows alá, de az aktuális csúccsal legalább jól futott. Jobs sokszor belefeutott ugyanebbe a falba, de sokkal keményebben.

    Az üzlet ilyen. Ahogy írtam nem elég elsőnek lenni. Egy inflexiós pontnál simán beszállhat bárki és gyorsan teret nyerhet. Nézd meg pl. a Nokiát mi lett a telefongyártásával.

    Akkoriban még nem ment ez a szabadalom mánia. Gondold el, ha kitalálják, hogy szabadalmaztatják a fejlécet. Most lehet az ablakok jobb oldalán lenne a menü. A nagy hiba inkább a mérnökök elengedése volt és az, hogy nem finomították a terméket, hogy a megfelelő időben a piacon legyenek. Ugyanez igaz volt sok másik cégre. Pl. a TRS-80 ami piacvezető volt eltűnt szépen a piacról. A Commodore átpozícionálta magát az alsó régióba és kinyírtak a belső versennyel legalább 2 fejlesztő központot...

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #44 üzenetére

    Bill ügyes fiú. Ha nem tudják megcsinálni megveszi. Ez az üzlet és ahhoz jó érzéke van. Na meg ahol kell gyomra is. Tramielt idézve: "Business is war" Pl. a Tramiellel kötött üzletből is tanult, az öregnek a cipőfűzőjét sem köthette volna meg pofátlanságból, de amikor az Apple BASIC licence lejárt már vastagodott a bőr az arcán és az IBM-mel sem kötött fix áron üzletet. Erről lehetne egy jó bejegyzést írni :)

    2000 után. De itt most a 70-es évek végéről és a 80-as elejéről van szó. Jobs nagyon keményfejű volt és a saját hibáiból is nehezen tanult. Gróf András (Andy Growe) adott róla egy interjút. Nem találom, de érdekes. Az egyik (tan)könyvében is említi, mint olyat aki nehezen váltott irányt a vertikálisról horizontális számtek iparra átállásnál.

    A Xerox elb*ta. Lehetett volna, de 1. nem éltek vele, 2. amit többen is felrovunk neki nem tudták volna akkor kivitelezni. Ami működhetett volna az a titoktartás, szabadalmazás és az ötlet tovább reszelése amíg a piac és a HW meg nem érik rá. De a volna, meg talán csak évekkel később látható. Ugyanilyen volt a Nokia MeeGo, ami azért fáj, mert 770-től fölfele volt minden eszközöm, találkoztam a fejlesztőkkel. De a belső harcok lenyomták őket. De ilyen volt az is ahogy a keleti parti fejlesztőket kicsinálták a Commodore-nál Peddlevel az élen.

    https://frescho.hu

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz hcl #52 üzenetére

    A Xerox gépek nagyon drágák voltak. Vélhetően többet adtak el belőlük, mint amennyire az elején számítottak.
    Ugyan "letarolták" a piacot, a terveikhez képest, ám nem számolhattak azzal robbanásszerű piacnövekedéssel, amit a többiek bezsebeltek.

    De ez általánosságban is igaz. Az adott technológia úttörői nem tudják kihasználni az előnyüket, ha túl korán jelennek meg a termékükkel. A Nokia kommunikátora előképe volt a mai okostelefonoknak. Piacvezetőből pozícióból nullázták le magukat, a mobiltelefon piacon.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #52 üzenetére

    Nem kell szeretni egyiket sem. Én sem teszem, mert az egyik egy akarnok a másik meg hidegfejű technokrata.

    Ment, nem volt rá alkalmazás és horror ára volt akkor. Ezért nem lehetett belőle üzleti siker. Ahogy a Lisaból sem lett. Meg az első Mac sem volt az igazi.
    A 3.1-et már nem 386-ra szánták, de már a 3.0-át sem. Persze, hogy csak mászott egy 286-on ha elindítottál rajta egy word-excel kombót.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #56 üzenetére

    Egy jó ötlet jutott az eszmebe. Lehetne simán ekészíteni egy videót a Palo Alto laborról a Brian élete alapján:

    Reg: És mit adtak nekünk mindezért cserébe?
    Xerxes: – Lézerprintert.
    Reg: – Mit?
    Xerxes: – Lézerprintert.
    Reg: – Ó, igen, igen. Azt ők adták, igen. Ez igaz.
    3. katona: – És a GUI-t.
    Loretta: – Ó, igen, a GUI-t. Ne feledd, milyen volt a konzol előtte!
    Reg: – Jól van, elfogadom a lézerprintert meg a GUI-t. Ezt a két dolgot ők csinálták.
    Matthias: – És az ethernetet.
    Reg: – Persze, nyilvánvalóan az ethernetet. Ez nem is vita tárgya, ugyebár. De eltekintve az lézerprintertől, a GUI-tól, az ethernettől...
    Katona: – egeret.
    Xerxes: – Postscriptet.
    2. katona: – WYSIWYG szerkesztőt.

    https://frescho.hu

Új hozzászólás Aktív témák