Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #4 üzenetére

    Én nem egészen így tudom. Az MS hamarabb volt, mint az Apple és jobban ment nekik a bolt, mint a Jobs-Wozniak párosnak. A sok tekintetben rosszabb sem teljesen igaz, leglábbis ha az Apple II-höz nézzük az első PC-ket, akkor nem voltak radikális lemaradásban és folyamatosan haladtak előre.

    Bill Gates cége nem csak az Apple-nek fejlesztett. Az első három igazán sikeres mikroszámítógéphez ők szállították a BASIC-et, amit már korábban piacra dobtak. A GUI fejlesztését később kezték el az Almánál, de akkora Bill már látta azt a Xerox-nál. Ugyanúgy ahogy a Commodore-tól is egy másik csapat. Nem dugdosták a Palo Altoiak, mert egyszerűen nem látták, hogy mi van a kezük között. Jobs nem mérnök volt már ekkoriban, hanem egy vezető. De ha mérnöknek is mondanánk annak gyengének bizonyult.

    hcl: Nem került volna piacra. A gépek nem voltak elég erősek hozzá. Kellettek a 16 bitesek, hogy elvigyék értelmes sebességgel. Talán a 80-as évek elején kerülhetett volna az otthonokba, irodákba. Hmmm. Akkor került be az Almánál, Commodore-nél.

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Tamás88 #12 üzenetére

    Uhhh. Ebből tájékozódni? Ez a szokásos szemét. Itt akadtam le: Míg Wozniak a processzoraik felgyorsításán dolgozott. ??? A proci-t nem gyosították, sima 6502-őt használtak a MOS-tól. Ugrál az időben, Apple II, IBM fél percen belül, miközben sok dolog történt közte. A legnagyobb microcomputer gyártót meg sem említik.

    Jobs több céget is sikeresen csődbe vitt. Elégetett sok-sok pénzt és a sok látnoki ötletéből alig pár jött be. MArketingben, főként önmarketingben, simán lenyomja Bill-t.

    RexMaximus: Nokiának ott volt a MeeGo, de a Symbian productline házon belül lenyomta a víz alá őket. Más is említette a 770-et, 800-at. Szép debian volt rajta :)

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #31 üzenetére

    Nem csak előbb volt, de sokkal nagyobb is. Az MS már nem mint beszállító fejlesztett az Apple-nek akkoriban, mikor jött a Lisa. MAC-re már partnerként készítették el az office programokat. A különbség óriási, mert a nyereség az MS-nél landolt

    Az Apple II Plus és III volt piacon amikor a PC kijött. Azokhoz képes nem volt lemaradva. 84-ben jött a Macintosh, kb. fél évvel az AT előtt, ami EGA monitorral rendelkezett. A PC-nek egy nagy hátránya volt, méghozzá az operációs rendszer + GUI.

    A Lisa jó volt prototipusnak, de üzletileg kudarcnak bizonyult. Szimplán nem volt elég a vas alá és amit összeraktak túl drága lett. A második fele az előző hozzászólásomnak pont erre mutatott rá. A Xerox sem tudta volna megcsinálni megfizethetőre mert nem volt meg hozzá a megfelelő vas. Korát megelőzte, de nem lehetett kivitelezni normálisan.

    Az MS nem csak töketlenkedett, hanem szimplán nem volt fókuszban, mert üzletileg még nem volt kifizetődő az ablakozó rendszer. Amikor ott volt az ideje robbantottak. Kellett a 386-4MB memória ahhoz, hogy használható legyen.

    Érdemes Wozniak-tól olvasgatni cikkeket és a vele készült interjúkat. Ott sokszor kibújik a szög a zsákból, hogy a látnok Jobs-t inkább álmodozó holdkórosnak gondolták. Üzletileg igazuk is volt, mert hiába első valaki az indulásnál, ha korán kezd hajrázni. Az is érdekes, hogy kiröhögték az első PC-ket. Jobs-nak elég sok pofáraesés kellett, hogy tanuljon belőle.

    Egy érdekes cikk MS-Apple relációról: [link]

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz sh4d0w #39 üzenetére

    Igen, ez így van, de az IBM-et eleinte nem tekintették ellenfélnek. Ők a Commodore és társai ellen harcoltak kb. 83-84-ig. Jó példa rá a PCjr. Kiröhögték a szerencsétlent. IBM szemszögéből bukás lett a jr, de érdemes megnézni az eladásokat. Meglepő, de kb. annyit adtak el belőle, mint az akkor menő IIe-ből. Ez már sokat elárul abból, hogy mennyire domináns lett a PC 84-85-re.

    Az első használható, de nem Ő volt az első. Ugyanúgy, ahogy pl a Nokia sem tudott kiadni egy jó megoldást, úgy a Xerox is korai madár volt. Jobs a finomításban adott hozzás sokat és jókor állt vele elő. Ellenpélda a Newton, ami túl korai volt. Vagy a kedvencem a NEXT story, ami jó kis kitérő volt.

    hcl: A III megbukott és a Lisa is. Üzletileg negatív eredményt hoztak. A Macintosh vonal is döcögve indult el. Első évben 250.000-et adtak el, ami a PCjr-rel vethető össze. A Commodore, akit eredetileg vetélytársnak gondoltak amíg nem igazolt egy osztályt lefele, sokkal több gépet adott el.

    De nézük másként: 84-ben a Mac-re alig volt rá szoftver. 85-ben is szenvedtek még attól, hogy a 128k-s modell nem volt elég még magához az OS-hez sem. 86-ban a Mac Plus végre 1MB memóriával SCSI-vel hozta azt a hardvert ami kellett a szoftver alá. Ezt követően ment a bolt, de egyre nehezebben, mert a PC klónok nyomást raktak az árra és az Apple szándékosan nem versenyzett. A 10%-ot így is hozták, de nem volt annyira sikeres, mint azt nyomják. Persze jobb volt, mint a DOS, de 2 év kellett, hogy végre olyan hardvert adjanak ki hivatalosan amin rendesen futott.

    A fentiek miatt nem hiszem, hogy a Xerox sikeres lehetett volna. Megszerzett volna pár százalék részesedést, majd az ötletet mások átvéve lelépték volna. Nézd még meg az Amiga-t- Miltimédia, az OS multitask meg minden amit akarsz, de mára sehol sincs.

    A MS nem várt, hanem másolt és tanult. Mac-re fejlesztettek. Majd a DOS-ra kiadtak egy Windows nevű wrappert, amire rá lehetett portolni az Office programokat. Bill megtanulta a leckét. Nem elsőnek, hanem nyertesnek kell lenni. Az első másolat (1.0) gyatra volt, de a Mac-ek is küzdöttek, csak ott HW gyengeség volt. A 2.0 már jobb lett, de le voltak maradva az Apple mögött több, mint egy évvel. A kérdést az döntötte el, hogy a computer piac több mint felének az OS-t ők szállították. Az 50% pedig csak nőtt az újabb és újabb klónokkal, csökkenő árakkal. Közben tanultak az IBM-mel fejlesztett OS/2-ből is. De a ugyanezt már eljátszotta: A BASIC-et is eladta több cégnek, persze pár változtatással. Az érdekes az volt, amikor pl. a Commodore-ral úgy szólt a megállapodás, hogy belenyúlhatnak szabadon, de minden változtatást szabadon használhat az MS. Nem szép, de igen hatékony...

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #42 üzenetére

    Nem volt műszaki zseni. Az MS BASIC megírásában részt vett, tehát tudott programozni, de nem volt látnok vagy álmodozó. Ezzel szemben jó üzletemeber volt. Jó érzéke van hozzá, hogy mikor kell piacra lépni egy termékkel és azt hogyan kell eladni. Ráadásul ha hibázott abból gyorsan tanult.

    Igen, mindig jó gép kellett az új Windows alá, de az aktuális csúccsal legalább jól futott. Jobs sokszor belefeutott ugyanebbe a falba, de sokkal keményebben.

    Az üzlet ilyen. Ahogy írtam nem elég elsőnek lenni. Egy inflexiós pontnál simán beszállhat bárki és gyorsan teret nyerhet. Nézd meg pl. a Nokiát mi lett a telefongyártásával.

    Akkoriban még nem ment ez a szabadalom mánia. Gondold el, ha kitalálják, hogy szabadalmaztatják a fejlécet. Most lehet az ablakok jobb oldalán lenne a menü. A nagy hiba inkább a mérnökök elengedése volt és az, hogy nem finomították a terméket, hogy a megfelelő időben a piacon legyenek. Ugyanez igaz volt sok másik cégre. Pl. a TRS-80 ami piacvezető volt eltűnt szépen a piacról. A Commodore átpozícionálta magát az alsó régióba és kinyírtak a belső versennyel legalább 2 fejlesztő központot...

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #44 üzenetére

    Bill ügyes fiú. Ha nem tudják megcsinálni megveszi. Ez az üzlet és ahhoz jó érzéke van. Na meg ahol kell gyomra is. Tramielt idézve: "Business is war" Pl. a Tramiellel kötött üzletből is tanult, az öregnek a cipőfűzőjét sem köthette volna meg pofátlanságból, de amikor az Apple BASIC licence lejárt már vastagodott a bőr az arcán és az IBM-mel sem kötött fix áron üzletet. Erről lehetne egy jó bejegyzést írni :)

    2000 után. De itt most a 70-es évek végéről és a 80-as elejéről van szó. Jobs nagyon keményfejű volt és a saját hibáiból is nehezen tanult. Gróf András (Andy Growe) adott róla egy interjút. Nem találom, de érdekes. Az egyik (tan)könyvében is említi, mint olyat aki nehezen váltott irányt a vertikálisról horizontális számtek iparra átállásnál.

    A Xerox elb*ta. Lehetett volna, de 1. nem éltek vele, 2. amit többen is felrovunk neki nem tudták volna akkor kivitelezni. Ami működhetett volna az a titoktartás, szabadalmazás és az ötlet tovább reszelése amíg a piac és a HW meg nem érik rá. De a volna, meg talán csak évekkel később látható. Ugyanilyen volt a Nokia MeeGo, ami azért fáj, mert 770-től fölfele volt minden eszközöm, találkoztam a fejlesztőkkel. De a belső harcok lenyomták őket. De ilyen volt az is ahogy a keleti parti fejlesztőket kicsinálták a Commodore-nál Peddlevel az élen.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz dabadab #47 üzenetére

    Az Atarinál még mérnökként alkalmazták. Bár a történet úgy teljes, hogy az ottani munka jó részét is a barátjával, Wozniakkal csináltatta meg. Managernek jó lesz...

    tlac: Igazad van. Régen volt...

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz dabadab #49 üzenetére

    Technikusi pozíció volt, mert az egyetemen elvérzett. Wozniakot meg kirugták és később végezte csak el, ha jól emlékszem. Jobsra tervezést bíztak rá. Valami játék volt, nem emlékszem pontosan melyik. Persze ehhez nem volt meg tudása, de Woznak igen. A legszebb, hogy valami bónuszt is kapott a megspórolt TTL áramkörök után és ebben Wozniak nagyon jó volt. Erről Jobs persze "elfelejtett" szólni.

    szerk: megvan, breakout volt. Itt a konyv mellettem, beugrott ahogy ránéztem :D

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #52 üzenetére

    Nem kell szeretni egyiket sem. Én sem teszem, mert az egyik egy akarnok a másik meg hidegfejű technokrata.

    Ment, nem volt rá alkalmazás és horror ára volt akkor. Ezért nem lehetett belőle üzleti siker. Ahogy a Lisaból sem lett. Meg az első Mac sem volt az igazi.
    A 3.1-et már nem 386-ra szánták, de már a 3.0-át sem. Persze, hogy csak mászott egy 286-on ha elindítottál rajta egy word-excel kombót.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz hcl #56 üzenetére

    Egy jó ötlet jutott az eszmebe. Lehetne simán ekészíteni egy videót a Palo Alto laborról a Brian élete alapján:

    Reg: És mit adtak nekünk mindezért cserébe?
    Xerxes: – Lézerprintert.
    Reg: – Mit?
    Xerxes: – Lézerprintert.
    Reg: – Ó, igen, igen. Azt ők adták, igen. Ez igaz.
    3. katona: – És a GUI-t.
    Loretta: – Ó, igen, a GUI-t. Ne feledd, milyen volt a konzol előtte!
    Reg: – Jól van, elfogadom a lézerprintert meg a GUI-t. Ezt a két dolgot ők csinálták.
    Matthias: – És az ethernetet.
    Reg: – Persze, nyilvánvalóan az ethernetet. Ez nem is vita tárgya, ugyebár. De eltekintve az lézerprintertől, a GUI-tól, az ethernettől...
    Katona: – egeret.
    Xerxes: – Postscriptet.
    2. katona: – WYSIWYG szerkesztőt.

    https://frescho.hu

Új hozzászólás Aktív témák