Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Cifu #3 üzenetére

    A lényeg pont az, hogy "szépen állta és többé-kevésbé állja" a sarat az Intel 14 nm-es technológiája. A készülő programok viszont egyre nagyobb mértékben profitálnak a sok végrehajtási szálból, mert csak úgy lehet az egyre komplexebb feladatokkal elbírniuk. 6-7-8-9-10 GHz-es processzorokra hiába várnának. Láthatóan az 5 GHz egy erős fizikai korlát a szilícium-alapú eszközökben, amire az AMD előbb jött rá, ezért az IPC fejlesztésére állt rá, amihez egységnyi területen minél több tranzisztor is kell. Ebben segíti a TSMC fejlettebb gyártástechnológiája.
    Az Intel pedig a 10 nm-es technológiájának második változatával is látszólag hibára futott, mert a termékek valamiért 2-3 GHz között elakadnak, miközben az IPC-értékük sem kimondottan erős, ezért csak a netbook kategóriában küldhetők ringbe. Ezért is nem a 10 nm-t fejleszti tovább 7 nm-re az Intel.

    Az Intelnek is az AMD/TSMC útjára kell lépnie, de ezzel az új területen állandó lemaradásban lenne. A konkurencia utoléréséhez az elkövetkező években 10(ha nem 100)-milliárdszámra kell majd öntenie a pénzt a fejlesztésbe, hogy a másik oldal évtizedes technológiai előnyét behozhassa.

    NVidia kártyák teljesítmény/ár terén aligha érik el az AMD szintjét, teljesítmény/fogyasztás terén jók, de ehhez szükséges az nVidia driverekben nyújtott folyamatos támogatása. Amelyik játékot "elengedi" az nVidia, abban visszaesik a kártyáik teljesítménye.

    [ Szerkesztve ]

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Cifu #13 üzenetére

    Tekintve, hogy a TSMC egy hete jelentette be, hogy az egyébként is betervezett 11 milliárd helyett 14-15 milliárdot költ el idén, mert megugrottak a rendelések, hát az a "pár milliárd" nem lesz elég az Inteltől. 3-4 milliárdba csak az kerül, hogy még néhány gyártósort felhúzzon a TSMC egy már az utolsó utócsiszolásoknál járó aktívan termelő technológiájához.
    Az Intelnek a szinte nulláról fejlesztett technológiájára - amiben biztosan lesz számtalan hibás koncepció, amikből sokról majd már csak a hozzá kifejlesztett és üzembe helyezett gyártósoron derül ki a hiba - inkább 25-100 milliárdot kell majd áldoznia, de talán ennek a sokszorosát is.
    TSMC hülye lenne segíteni a konkurenciának, az Intel mérnökei pedig a korábbi 14 nm-es érájuk alatti kényelmes körülmények között is többször dobhatták ki a 10 nm-es terveiket, hát most a feszített tempó biztosan nem fogja csökkenteni a kapkodásból eredő hibaarányt. Ráadásul 2-3 év múlva a TSMC már 5 (talán 3) nm-es technológiájánál fog járni, Intel azzal a technológiával kénytelen versenyezni a fejlesztés során.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Turcsika #15 üzenetére

    A 6 mag, az 12 szál. Az elég messze van az egy éve ilyenkor extrém eseteken kívül maximálisnak számító 4 mag 8 szál processzoroktól.
    Steam alapján május-szeptember időszakban a 4 magos (főleg Intel) processzorok aránya 55,5%-ról 53,4%-ra esett, míg a 6 magos processzorok aránya 14%-ról 17,5%-ra nőtt. A tendencia stabil és jelentős.
    Április-szeptember viszonylatban a 4 magos rendszerek aránya 61%-ról 51,3%-ra esett, míg a 4 magosnál komolyabb rendszerek aránya 6,4%-ról 22,4%-ra nőtt.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Cifu #21 üzenetére

    A nm előtti szám csak marketing, de az egyre kisebb szám azért egyre fejlettebb technológiát jelent.
    Az Intel jelenleg egy végletekig kicsavart 14 nm-es technológiával rendelkezik, ami - ideális esetben - a TSMC 2016-ban kifejlesztett 10 nm-es technológiájával egyenértékű, valamint van egy pár hónapja bemutatott 10 nm-es technológiája, amivel a "nagyok" területén nem tudott komolyat alkotni.
    Ezen kívül van a szóbeszédekben említett 7 nm-es technológiája, ami még nagyon messze van a tényleges alkalmazhatóságtól.
    Lehet, hogy az Intel 7 nm-e majd olyan jó lesz, mint a TSMC 5 nm-e, de míg a TSMC áprilisban már elindította a tesztgyártást 5 nm-en, addig az Intel még csak papíron tervezgeti a saját 7 nm-ét, és a felmerülő problémák miatt még valószínűleg jó párszor újratervezheti azt, mire elkezdhetik ők is a tesztgyártást. 2-3 év múlva TSMC már teli csővel fogja tolni az utolsó utócsiszolásoknál tartó 5+++ nm-es termékeket, amikor az Intel előáll az első szériás 7 nm-es termékével. Ugyanekkor a TSMC már a 3 nm-es termékek tesztgyártásánál fog tartani, amivel megint az Intel lesz lépéshátrányban.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Cifu #23 üzenetére

    TSMC 2020 Q2-re nem a "Rizikó-Gyártás" szintet tervezi, hanem a biztonságos szintet. A "Rizikó-Gyártás" már idén április-május folyamán elindult.

Új hozzászólás Aktív témák