Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    válasz zizi7229 #30 üzenetére

    Első lépésként készíts biztonsági mentést: HDD, DVD ami van.
    Ha netezésnél jön elő, akkor sok apró fájl ír ki, és a fej ide oda jár, valszeg ezt nem szereti, de várd meg a nálam jobban hozzáértők véleményét is. Ha így van, akkor a fej pozicionálásával van gond, esetleg hozzáér a lemezhez? s ezért ugrik fel másnapra a meggyengült szektorok száma, de az is igaz, hogy a másolással olvasni és írni kell a lemezt, tehát kiderül, ha gond van. Az is lehet, hogy a lemez más területén is van gond, csak ameddig nem olvasol vagy írsz oda nem derül ki.

    Én ha lehet nem várnék év végéig...
    Amit mindenképp kerülj el az a HDD felesleges terhelése:
    Felesleges másolgatások, lemez töredezettségmentesítés
    Azon is gondolkodj el, hogy mi a fontosabb: Hogy torrentezel, vagy az hogy a HDD tovább bírja. Ha mindenképp torrent, akkor álítsd át, hogy egyszerre minél kevesebbféle fáljt töltsön fel és le. Ne feledd az is random olvasást jelent ami terheli a fejet.
    HA van másik HDD akkor oprendszert arra át, és ha lehet az érzékeny adatokat is, min a lapozó fájlt költöztesd.
    Most mondjam azt, hogy ne használd, míg nincs csere?

  • borg25

    senior tag

    válasz zizi7229 #49 üzenetére

    SSD nem adattárolásra való, nekem már kettő adta meg magát.
    Itt sokan szídják a Samsungot, nekem beváltak.
    Ami a lényeg az a hő és a kopás: Ha adattárolás akkor inkább 5400 fordulatú HDD semmint 7200 vagy mégtöbb.
    Most őszintén kit zavar, ha a filmet lassabban másolja át? Lejátszásnál nem zavaró, játéknál se az rontja az élményt, ha a HDD valamivel lassabb. Rendszernek meg úgy is SSD kell, egyetlen 10e+ fordulatú HDD se veszi fel velük a versenyt. Neked meg van egy nem melegedő tartósabb HDD-d.
    S hogy tovább bírja tehermentesítsd, a régi még bentmaradthat a gépben mint torrenthdd, hagy hajtsd ki belőle amit még lehet.

  • borg25

    senior tag

    válasz zizi7229 #73 üzenetére

    SATA -> ide vagy USB -> IDE átalakító, utóbbi tartósabb befektetés egy használt mobil rack házzal

  • borg25

    senior tag

    Oké archiválni kell, de az se mindegy hogy mire.
    Elgondolkodtam azon, hogy kéne egy cikk ami összehasonlítja a HDD-t a DVD-vel és a Blu-Ray-el. Oké, hogy kapacitás/ár arányban a HDD verhetetlen, de ha már 15 éves távot néz az ember, akkor az legalább 3 HDD csere, amit jó kérdés, hogy milyen áron veszel meg, mert a kapacitások mostanában már nem nőnek olyan ütemben mint rég, jöhet megint egy „árvíz”, mondjuk még így is egy hajszálnyival a HDD vezet, és nem számítottam be a író/írás árát.
    Azonban az optikai meghajtóknak van jópár figyelemreméltó tulajdonsága amit nehéz számszerűsíteni:
    - Több méterről leejted meg se kottyan, alapjában véve jobban bírják a mechanikai hatásokat.
    - Ha gond van nem 2TB-vel van gond hanem csak 25GB-vel.
    - Nincs kihasználatlan kapacitás
    - Az egységnyi befektetés kevesebb. (Lemez 300, matricával 800, író 18e, de ha régen többen össze tudták dobni egy író árát ma miért nem?)
    - Blu-ray 50 évig bírja, de előbb vált majd az ember technikát, semmint, hogy leteljen az a 50 év.
    - A technika jobban fel van készítve rá, hogy mi van, ha a lemez nincs kiegyenlítve, nincs az, hogy pech, de a csapággyal gond van, ezért a lemez rázkódik, és nem tud a fej a szektorra rámenni.
    - Ha csak 25GB-t akarsz megnézni, nem kell az összes Blu-ray lemezt berakni az olvasóba, hogy használódjon, szemben a 2 TB HDD-vel.
    - Az íráshoz semmilyen már megírt lemezt nem kell kitenni veszélynek.
    - A vírusokra/trójaira a már megírt lemezek érzéketlenek, ugyanígy a véletlen törlésre is.
    - A lemez szabványa azonos, az elektronika tőle független, annak a meghibásodása nem érinti a lemezt, nem jár adatmentési költséggel. (Oké, írás után egy ellenőrzést érdemes csinálni, mert ha az elektronika hibájából nem sikerül az írás, az pech, de azt úgy is előbb veszi észre az ember. )

    Szóval én csak tanácsolni tudom, hogy aki teheti az gondolkodjon el azon, hogy bármennyire is kényelmes a HDD, a biztonságos archiválás az optikánál kezdődik, és ha nem csak az ár a fontos, akkor egyértelműen megéri.
    Amit esetleg számszerűsíteni lehetne, az az, hogy mi van, ha archiváltál, de csak egy példányban a külső HDD-re, ami a sok hordozástól bemondta az unalmast és jöhet a min 80e adatmentési költség. Optikánál ugye a 25 GB gondolom megint csak olcsóbb. Plusz ha egyesével írod ki, nem fogsz fennakadni egy korsó sör árán, hogy két példányban legyen kiírva.
    Amin a CD-knél ki tudok akadni, mikor az emberek okosan írással lefelé teszik le a lemezt, hogy ne porolódjon. Így viszont karcolódik. Ember! A port le lehet fújni, a karcot nem igazán.
    Persze olyan is van, ami a optikainak ellent mond:
    - Karcot nem bírja, oda kell figyelni, hogy bán vele az ember.
    - Hő, hősugárzás, erős fény öregíti a mechanikát, nem szerencsés a fűtőtest mellett felejteni.
    - Vannak olyan országok, ahol a rovarok is ellenségei :D

    [ Szerkesztve ]

  • borg25

    senior tag

    válasz Aryes #252 üzenetére

    BD élettartalom:
    http://panasonic.net/avc/blu-ray_disc/advantage.html
    „A data archiving life of 50 years (according to a Panasonic accelerated age test)
    High reliability is verified by a world famous third-party certification institution (TÜV Rheinland).
    A high resistance to the effects of UV light and aging.”

    Igen, nem létezik, olyan, hogy 50 éves BD lemez, csak olyan amit olyan hatásnak tettek ki, hogy attól annyit öregedjen mintha eltelt volna 50 év, de nekem ez is elég.
    Oké a HDD elődeinek lehetne tekinteni a fémszallagos felvevőket, és akkor lehet mondani 100 évet, de adatbiztonság szempontjából fontos, hogy 1 bittet mennyi atom mágneses állapota tárol.Ezen a téren erős előrelépés volt az elmúlt 100 évben, ma már nem milliós, vagy milliárdos számról beszélünk, hanem százasról. (A számban nem vagyok biztos, csak a nagyságrendi változásban.) Ez is a gondja az előrelépésnek. Azért mert régen 1 millió atom mágnese állapota sokáig tárolta a beletárolt információt és erős mágneses térrel rendelkezett, nem jelenti azt, hogy száz atom is ugyanakkora mágneses térrel fog rendelkezni, és a benne eltárolt információt ugyanolyan jól megőriz. Tehát én a mai HDD-k megbízhatóságát nem a 100 éves technika alapján mondanám ki, hanem az 5 évvel ezelőttiekén, mert azok hordoznak egy bittet közel azonos mennyiségű atomon.
    Ha hazamegyek előveszem az első CD-m amit még 97 körül írtam, az jó teszt lesz, majd megírom. Egyébként fel lehet tenni a kérdést fordítva is: mutass egy 10-15 éves HDD-t amit még mind a mai napig archiválásra használsz, és nem azért van rajtamaradt adat, hanem mert tényleg azon akarod tárolni.
    Az, hogy a DVD 10-15 évig tárolja az információt, az nem jelenti azt, hogy a CD és a BD is. Már a DVD írók felfutásakor is lehetett tudni, hogy a DVD nem olyan tartós technika mint a CD. Ráadásul az se mindegy, hogy valaki a legolcsóbb nyersanyagot használja, vagy egy minőségi lemezt, nem azt mondom, hogy 2000 forintos archiválásra szánt lemezt kell használni, de senki se csodálkozzon azon, ha a legolcsóbb lemezt miután megírta másnap már nem tudja olvasni. Erre olvastam tegnap egy jó mondás: „Az ár érték aránya rendben van: olcsó-szar”
    Plusz az se mindegy, hogy mekkora sebességen írod meg, aki azt hiszi, hogy egy CD-t 52x egy DVD-t 16x kell megírni, mert az a szám van rajta, az meg is érdelmi, hogy a lemez idő előtt használhatatlan lesz. De ugyanez igaz a HDD-re, aki az archiválós HDD-jét a gépben tartja és arról torrentezik hagy kerregjen a HDD, vagy esetleg napi szinten hurcibálja mint mobil HDD szintén vessen magára.

    Az elején megmondtam: kapacitás/ár terén a HDD jobb, de amiket felhoztam érvként az optika mellett, pl, hogy nehezen törik, abba nem tudtatok belekötni.
    Igen, macerás 80 lemezt átmásolni, ezért + megbízhatóság miatt mondtam a BD-t a DVD helyett, de az se 5 perc, míg 2 TB-t átmásolsz 50MB/s-el.

  • borg25

    senior tag

    válasz SylverR #285 üzenetére

    Csak azt tudom mondai ami a Panasonic oldalán van: 50 év és a TÜV ellenjegyezése. Nálam jobban hozzáértő más topikban biztos pontosabban meg tudja mondani, hogy egy átlagos lemez rendes körülmények közt mit bír ki, de szerintem 15 évet egy normál BD biztos.

    Nekem is volt olyan tapasztalatom ezelőtt 10 éve, hogy haver csak haza akarta vinni az adatot a legolcsóbb DVD-n és otthon már nem tudta olvasni, de ez nem a technika hibája, hanem a gatyi nyersanyagé.

    Mindkettő mellett vannak érvek és ellenérvek, ezeket lenne jó összehordani, és ezek alapján mindenki maga döntsön.
    Mert lehet, hogy valaki úgy van vele, hogy HDD, mert az NAS-ban RAID5-ben folyamatosan elérhető, és biztonságos, a szekrényben ott a lezsírozott HDD, hogy bármikor ha az egyik tönkremegy, lehessen cserélni, hogy ne legyen olyan, hogy az adat csak 1 HDD-n érhető el, s úgy szál el. Aztán jön egy vírus és mindent visz, vagy jön egy betörő és viszi a NAS-t is.
    Aztán van aki azt mondja, hogy neki a Onehalf már vitte a HDD tartalmának a felét, a betörök is gyakran látogatják a környéket, és a kiirt lemez mellett dönt, mert a írt lemezt ha az van ráírva hogy családi felvédel kisebb eséllyel fogják ellopni, mint a HDD-t.

  • borg25

    senior tag

    válasz F1DO #279 üzenetére

    Hát ja, főleg ha úgy kezeled az SSD-t ahogy kell: Nem raksz rá semmi olyat amiért bánkódnál, ha az SSD-vel együtt elszállna. Nekem már 2 G.Skill SSD mondta be az unalmast, gariba cserélték, az elsőnél még nem volt átirányítva a c:\users mappa tartalma másik hdd-re azt egy kicsit bántam, de szerencsére lényeges nem volt.

    Ahogy írták: Nekem az SSD egyik napról a másikra ment tönkre, először még szép értékek, aztán BIOS fel se ismeri, és olyankor mondhatod azt, hogy dehát az értékei olyan szépek voltak, pár nap alatt túl sok adatírást történt, és nem bírta lekezelni. (Másodszorra pont egy Win7 le, Win8 fel, 2 óra múlva Win 7 inkább újra felbe pusztult bele)

    SSD az gyorsító eszköz, és nem adattár, vagy csúnya meglepetések érhetnek.

  • borg25

    senior tag

    Ahogy igértem optikai adathordozó visszaolvasási teszt:
    Philips CD írás ideje: 1997.06 hó, olvasás ok
    Ritek DVD írás ideje: 2003.12. hó, olvasás ok
    Princo DVD írás ideje: 2003.11. hó, olvasás ok
    És, hogy legyen hibás is, egy olyan amiről évek óta tudom, hogy olcsó húsnak híg a leve:
    Princo DVD írás ideje: 2003.08. hó 2MB fájl nem olvasható

    Szóval több mint 10 éves lemezek, hát igen a Princo nem volt a legjobb választás, de érdemes hozzátenni, hogy aki emlékszik az tudja, 2002/2003 táján ezeket olyan 200-300Ft-ért adták matrica nélkül, a Riteket 350-ért, és a Verba ha volt is, az elérhetetlen árkategóriát jelentette. Ma a Verbatim 80Ft környékén, és régen 350Ft-ért nem egy korsó sört adtak…
    Amint lehetett áttértem a Ritekre és a Verbára. Már 2007-ben tudtam, hogy arról a Princoról nem lehet minden olvasni.
    Az olvasó egy Optiarc DVD RW AD-7261S volt.

    Egyetértek, a BD még nagyobb írási sűrűséget használ, mint a DVD, viszont még mindig kisebbet, mint egy HDD. Ráadásul jobban felkészítették az adathibára, jobb CRC algoritmus.
    Látom nagy az ellenállás a DVD-k rövidebb élettartalma miatt. Pedig továbbra is fenntartom, ha az ember tudja, hogyan kell ezeket használni (nem legolcsóbbat, nem maximális tempóban írni, nem kint hagyni porosodni, karcolódni, nem a fűtőtest mellett tárolni) akkor többet kibirnak, mint egy HDD. Szerintem a legjobb combo a HDD+ BD. A gépben benn a HDD az összes adattal, amiről időnként az ember kiírja az adatokat valamire. Így legalább megvan a rutin, hogy van x GB új adatom, ideje lenne lementeni, nem pedig, a miért nem csináltam fél éve adatmentést a külső HDD-re ha egyszer azért vettem :S

  • borg25

    senior tag

    válasz Viktor81 #343 üzenetére

    Veszélyes kombináció, mert az SSD könyen meghal egyik pillanatról a másikra, és akkor ezt a kockázatot megduplázod. Mondjuk rendszernél, és átmeneti adatoknál biztos hoz plusz teljesítményt, de saját adatnál lehet, hogy megfontolandó inkább a RAID 1 :) Elgondolkodtam....

  • borg25

    senior tag

    válasz TeeJay #345 üzenetére

    Hát szerintem a G. Skill márka... főleg ha élettartalom garanciát vállalnak.

    Az embereket három részre lehet osztani:
    1. Akinek szálltak már el adatai SSD miatt
    2. Akinek még nem...
    3. A bölcs aki tudja, hogy tanulva mások bajából nem kéne felesleges kockázatokat bevállalni.

    Nekem miután először megadta magát az SSD utána nem hagytam, hogy a profilom ugyanúgy az SSD-n legyen mint a windows, szépen át lett irányítva HDD-re. Oké most reménykedem a Samsung 850 megbízhatóságában, de azért be van állítva az ütemezett mentés....mert nekem ellentétben másokkal senki se nyilatkozta ki odafentről, hogy ne féljek a Samsung SSD-m nem fog tönkremenni.

    Lehet hinni a marketingnek meg az újságoknak, hogy ez most szebb ez jobb, ez nem első generációs, oké, hogy TLC de tudjuk mit csinálunk, de nem biztos, hogy érdemes.

  • borg25

    senior tag

    válasz TeeJay #359 üzenetére

    Azért mondom, hogy egyik pillanatról a másikra, mert nekem két G.Skill is így ment tönkre: semmi gond, gép kikapcsol legközelebbi bekapcsolásnál pedig BIOS már fel se ismeri, másodiknál telepítés közbeni gépújraindulás után.

    Ezzel szemben mikor a 120GB-s HDD-m megadta magát, akkor előtte voltak gyanús jelek: DVD írás nem sikerül, mint kiderül azért nem, mert hibás blokk miatt nem volt hajlandó kiolvasni a fájl teljes tartalmát, amit a Nero nem díjazott. Mikor erre rájöttem, adat lement, aztán az végezte ki, mikor mostmár úgy is mindegy alapon ráengedtem egy progit, hátha mélyformázással, vagy írás/olvasási ciklussal tud vele valamit kezdeni: Használni így nem fogom, tehát el nem tudja rontani.

    Régen az 1,44 floppynál tudtad, hogy vannak bad sectorok a max méret elkezdett csökkenni, és előbb-utóbb kidobtad a floppyt, mondván, hogy már nincs rajta semmi ami kéne, és használhatatlan. Az SSD-nél meg villámcsapásként jön, hogy no data.

    Szerintem lassan 4 éve van SSD-m, szeretem, mert rendesen megdobja a gép teljesítményét, de attól, mert örülök neki, hogy 20 s alatt betölt a Windows, annak nem akarok örülni, hogy 0,1s alatt betölti a családi fotóalbumot, azon az áron, hogy elszállhat.

    Ok, hogy fullhd film vágásánál is jól jöhet az a teljesítmény, de ott meg megsokszorozva érvényesül az, hogy backupnak lennie kell, mert nem lehet a megrendelőnek azt mondani, hogy boccs elszállt az SSD-m, és a te esküvőd, vagy más megismételhetetlen pillanatod.

Új hozzászólás Aktív témák