Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • spammer

    veterán

    válasz count_zero #73 üzenetére

    Azért, mert desktopként is teljesen jól használható. És egy állami rendszerben, ahol egy fix disztró van (lenne), ott nem igazán számít, hogy egyébként létezik 100 másik, mivel ha valami egyedi cuccot kell fejleszteni, akkor megcsinálják (elsősorban) arra a disztróra, amit az állami rendszer használ.

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • bambano

    titán

    válasz count_zero #73 üzenetére

    mert nem igaz. a linux teljesen jó desktopnak is.
    a windows egyetlen egy dologgal vezet most: hogy az emberek zömében fel sem merül, hogy van más is.

    "Nagyon triviálisan belátható, hogy felhasználói programok nélkül nem lehet eladni egy operációs rendszert": ebben nincs vita. abban van vita, hogy milyen felhasználói programok nincsenek meg linuxra szerinted, amire egy városi közigazgatásban reálisan szükség van? és itt hangsúlyozom, hogy városi közigazgatás, ezzel kizártam a játékokat és a fotóboltot, mert polgármester nem retusál.

    "Desktop vonalon viszont a Linux annyira fragmentált, hogy gyakorlatilag disztribúciónként kellene adaptálni az alkalmazásokat, ami teljesen irreális.": jaja, annyira fragmentált, hogy gyakorlatilag van két elterjedtebb desktop felület oszt jónapot. merugye a windows az nem fragmentált, csak van az xp, a vista, a 7, utána csempéztek egy jót, majd jött a részeg kőműves és leverte a csempéket. Ez csak a felület, a gépházban van dx 11, dx12, a régebbi windowsoknál service pack, stb. van még hozzá vagy 5-6 féle .net, stb.

    tehát valójában mi az oka annak, hogy a hiedelmekkel ellentétben nem fragmentált linuxszal szemben téves ellenérzések vannak, míg a hiedelmekkel szemben fragmentált windowszal szemben nincs?

    csak azoknak nem felel meg a linux desktopra, akik nem akarják elfogadni, hogy valamennyi munkát a linux megismerésébe is bele kell fektetni pont ugyanúgy, ahogy évek alatt a windowsba belefektettek, csak nem döbbentek rá.

    "a gyártóknak viszont nem éri meg több platformra fejleszteni,": jaja, például az oracle-nek se éri meg több platformra fejleszteni, ezért van az, hogy évtizedekig a linux volt az elsődleges platformjuk, most meg a solaris, és nem az a windows, amin a legtöbbet használják a termékeiket... mert nem éri meg több platformra fejleszteni, ja mégse. a többi nagyobb gyártóval is ez a helyzet.

    és ha igazán nem éri meg több platformra fejleszteni (figyelem, az ultimate bonus kérdés érkezik), akkor a microsoft miért teszi? miért lett a .net hivatalosan ms által támogatott cucc linuxon, miért tolták át az ms sql szervert linuxra, miért tolták át a linux userlandet windowsra? és miért az ms a legnagyobb linux fejlesztő mostanában?

    maradjunk annyiban, hogy ezek a linux ellenes kifogások a tájékozatlanságból fakadó mítoszok.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • dabadab

    titán

    válasz count_zero #73 üzenetére

    "Vajon miért olyan irtózatosan nehéz beletörődni, hogy a Linux gyakorlatilag mindenre jó, sőt, általában a jobb választás - kivéve az általános célú desktop környezetet?"

    Így, hogy lassan két évtizede elsősorban Linuxot használok desktopon, ez nem nagyon látszik tényszerűen igaz állításnak.

    Ha meg ehhez hozzávesszük, hogy nem akármilyen desktopról van szó, hanem hivatali desktopról, pontosan meghatározott alkalmazásokkal, jól lelakatolva, hogy bármi érdemi dolgot a helpdesk tudjon csak csinálni, akkor meg én is a Linuxot választanám.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • bambano

    titán

    válasz count_zero #86 üzenetére

    rendben, példálózzunk:
    "anyakönyvi nyilvántartás": egy csomó nyilvántartó meg bérszámfejtő cuccot csináltak már állambácsinak, nagynéném ilyen helyen dolgozik, tőle tudom.
    "térinformatikai programok telekkönyi nyilvántartáshoz": puff, ez mellé ment. most csinálják a közüzemi szolgáltatók térinformatikai adatbázisát, találd ki, mi a referencia platform: java és glassfish. a tervezést kell csak windowson csinálni, mert az autocadet a mocskok már nem támogatják unixon.
    "elektronikus aláíráskezelő programok": a főfőfő magyar elektronikus aláírásakárki linuxos rendszergazdákat keresett nemrég álláshirdetésben, feltételezem, nem a w2k16 szervereihez.
    banki programok: nekem két elektronikus bankom is van, böngészőben üzemelnek. ezenkívül használom a giro-t, linuxról. de ismerek nagy portált, amihez kellett bankolás, az is működik már 10 éve linuxról.
    "számlázórendszerek pénztári és kifizetésekhez": a jövedelmem jelentős része ebből származik. nehéz lesz megmagyaráznod, hogy ilyet nem lehet linuxon, mikor nemcsak, hogy azt látom, hogy lehet, azt is látom, hogy megint átutalták az árát... tudod, ahogy a görög kereskedők mondják: a bevétel erősíti a szabályt.

    "És még vagy száz iszonyú rég fejlesztett legacy célprogram, amelyknek nagyon gyakran még a supportját is nehéz biztosítani, nemhogy más platformra történő migrálását": a legacy célprogramok újraírását nem lehet elkerülni még akkor sem, ha pl. a linux gyorsabban futtatja a clipperben meg dbase5-ben írt programokat, mint a dos meg a windows. Münchenben már 10 éve pepecselnek a problémával, ezt már igazán meg lehetett volna oldani ennyi idő alatt, valószínűleg meg is oldották. az ilyen legacy célprogramok egyrészt hamar kimennek a divatból, mert változik a jogszabályi környezet, másrészt meg meg kell csinálni oracle-vel vagy ilyesmivel, mert az ilyen sufnituning programok üzemeltetése egyébként is rémálom. például a nem szerver alapú programoknál a mentés...

    "És mégis, gyakorlatilag minden alklamazás fut későbbi platformokon, még mindeg teljes a win32 támogatás": persze, és ezt hogy érik el? fent van egy halom cucc x példányban, a registry meg egy nagy adatbázis az ilyenolyan programok kompatibilitási beállításaival. na ennyire kompatibilis.

    "Linuxon még kernel alverzióváltás esetén is újra kell fordítani a fél világot.": hát persze, lol. még akkor se kell újrafordítani semmit, ha vasat cserélsz alatta vagy egy 3.16-os kerneles jessie-re ráhúzol egy 4.9-es backportolt kernelt. pedig az nem alverzióváltás. tájékozódnod kellene linux ügyben, és ha az infóban a kopiárjtban még csehszlovákia van, akkor merüljön fel a gyanú, hogy nem friss. (lol így is jártunk :) )

    "ezek referenciaplatformok, nem munkára szánják őket, remélem, tudod, mi a különbség.": rotfl, azt a platformot, amin a fejlesztés ment, nem munkára szánták? akkor mit szántak munkára?

    "maradjunk annyiban, hogy fogalmad sincs a feladat dimenzióiról.": persze persze, mindig jól jön, hogy idegenek mondják meg, hogy mit tudok és mit nem...

    "group policy kezelés, remote deployment és hasonló finomságok": a windows remek megoldásokat nyújt olyan problémák kezelésére, amik windows nélkül fel sem merülnek.

    "Mindent meg lehet csinálni minden platformon persze, csak valahol már nem éri meg": valóban, ez igaz. az világosan látszik, hogy ms platformon nem éri meg, ezért kell kapálóznia az ms-nek, hogy ez nehogy kiderüljön. és a korábbi, megbízhatósági érvek mellé mára felkerült az erőszakolt frissítési rendszer és az adatvédelem. ha nem lenne lefizetve egy csomó illetékes elvtárs, azért, amit az ms művel, már rég börtönben ülnének.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz count_zero #89 üzenetére

    "Egy ilyen visszaváltásnál - ... - az egészet kidobtad az ablakon" akkor mi a francnak váltanak vissza?

    köszönöm, nincs több kérdésem.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz count_zero #100 üzenetére

    "Nem az a kérdés, hogy most éppen mi van készülőben, meg mit terveznek jövőre, meg mihez vesznek fel most embereket, hanem van egy adott szoftverpark, meghatározott szoftverekkel.": egyrészt itt ugye linuxról van szó, merthogy München. Másrészt 10 éve tolják ezt a projektet. tehát nem az a kérdés, hogy mit terveznek jövőre, hanem az is, hogy mire ment el az elmúlt 10 év. meg az is, hogy (itthoni helyzet) miért nem tartják meg a rendeleteket.

    "A feladat az, hogy ezek mindegyikét funkcionálisan analóg megoldással ültess át egy másik platformra, egy meghatározott határidőre.": miért kellene funkcionálisan analóg megoldást átültetni? ha a nav mindig funkcionálisan analóg lenne, akkor még mindig hetekig tartana egy egyéni vállalkozásra engedélyt szerezni, ehhez képest a nav már kétszer is totálisan nulláról kiindulva fejlesztett, és megvan az eredménye. tudod mekkora meló ma bejelenteni egy egyéni vállalkozást? (már önmagában az eredmény, hogy nem engedélyt szerzel rá, hanem bejelented) 40 másodperc!

    10 év alatt a határidő se olyan szűk, Münchenben sem úgy kezdték 10 éve, hogy beöntöttek 100 liter benzint a régi szerverfarmra és elegánsan bedobtak egy égő gyufát. sőt, ha figyelmesen olvasod a posztot, a visszamigrálást se úgy kezdik, hogy puff minden gép kuka, amin linux van, hanem óvatosan, apránként kezdik lebontani.

    írtál pár kifogást, ami nálunk elvileg lehetne kérdés, de Münchenben nem, mert ott nem arról van szó, hogy át akarnak állni windowsról linuxra, hanem arról, hogy már átálltak, és pár hülye vissza akar térni. ami megint rakás pénz, adatvédelmi probléma és vendor-lock-in.

    "hanem koordinálnod kell egy csomó párhuzamosan futó fejlesztési projectet": hát ja. nekem speciel nem büdös a munka, úgyhogy engem nem zavarna, hogy el kell végeznem a munkámat a fizetésemért.

    "Mi van akkor, ha az egyik kulcsbeszálítód azt mondja, hogy pufff, nem támogatják a te platformodat, mert nem és csak, akkor sem, ha fejre állsz. Kiváltod őket?" majd lesz másik beszállító. mondjuk ha én vagyok az it főnök, akkor ott nem fordulhat elő olyan vicces helyzet, hogy nincs meg a forrása egy programnak és a beszállító pezsgőt bont minden hibajegy láttán...

    "ami egyszer csak elkezdi irritálni az adófizetőket, és joggal teszik föl a kérdést, hogyha a végső cél az, hogy ugyanolyan legyen, amilyen volt, akkor mivégre is csináljuk az egészet?": merugye akkor nem folyik el sok pénz, ha visszaállsz és az nem irritálja az adófizetőket? ja hogy ez csak ócska helyi politika, nem szakmai kérdés.

    "Ennek köze nincs a kincstári és központi költségvetési rendszerekhez, dummy end usereknek szánták őket, alapfeladatokra.": ehhez képest az önkormányzatoknál levő banki és költségvetési rendszereket dummy endusereknek szánták és úgy is van felrakva. nem a központi rendszerekről van szó, az más tészta. mondjuk a központi banki rendszerek meg aix-szen szoktak futni cobolban, a régebbiek meg vms-en...

    ""Linuxon még kernel alverzióváltás esetén is újra kell fordítani a fél világot.": hát persze, lol. még akkor se kell újrafordítani semmit, ha vasat cserélsz alatta vagy egy 3.16-os kerneles jessie-re ráhúzol egy 4.9-es backportolt kernelt. - nézd már meg, hogy egy Qt verzióváltással potenciálisan mennyit szívhatsz: ": érdekes kerneled lehet, ha benne van a qt... az enyémben nincs. vagy most moving target van? Linus alapvető utasítása a kernel fejlesztők felé: ne rontsd el a felhasználói cuccokat. tehát kernel cserénél nem kell folyton mindent újrafordítani.

    "ha valamit frissítesz, legyen az egy újrafordítás vagy egy symlink átírása, és megy vele számolatlanul a supportóra.": ez windowsos betegség. a linuxaim mindig pontosan akkor és csak akkor frissítenek, ha rájuk szólok.

    "Ja. Amikor egy szerverről monitorozod, telepíted, josultságkezeled az összes géped, az összes felhasználód, az összes tűzfalad, az összes adatbázisod egy akármilyen csereszabatos mezei rendszergazdával, ez amolyan l'art pour l'art hobbyprojekt, ugye?" szerintem igen, teljesen kizártnak tartom, hogy minden gépen tűzfalat kelljen adminolni és az l1 supportos pofa is babrálja. de ez nem jelent semmit, hogy erről én mit gondolok, erre vannak létező, megvásárolható eszközök, pl. a novellnek.

    "ez konkrétan úgy neveztetik, hogy alaptalan vádaskodás, bizonyítékok nélkül.": ezt meg konkrétan szelektív olvasásnak nevezik, legalább két bizonyítékot is mutattam már itt.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz count_zero #101 üzenetére

    látom, te nem érted.
    "Most a megrendelőd visszavált. Kétszer szívtál, úgy, hogy egyiket sem akartad.": hát győzzék meg a hülye politikust, hogy ne kényszerítse visszaváltásra a megrendelőt. ha szakmai döntésről lenne szó, akkor a megrendelő egyeztethetne a beszállítóval, hogy merre az arra. de mivel itt egy olyan jelentés hatására döntenek a politikusok, amelyiket egy korrupcióban korábban elmarasztalt cég írt, így nincs szakmai döntés, politikai van.

    tehát fogadd be végre az infót: az ms akarja, hogy visszaváltsanak, nem München. azok, akik pofáraesnek ezzel, veszekedjenek az ms-sel.

    egyébként meg ez az oda-visszaváltás, mint érv, akkor lenne egzakt, ha:
    1. ms platformon egyáltalán nem kellett volna ebben az időszakban sehova se váltani. nem lett volna pl. domain-ad migráció, stb. nem lett volna szervercsere, windows 2000-ről, pl. 2k8-ra, 2k12-re, 2k16-ra... stb.
    2. nem lett volna olyan, hogy az ms kétszer totálisan áttervezi a felhasználói felületeket, kezdve a változó menüktől a ribbonig
    3. meg fejlesztői-eszköz váltás se lett volna...
    4. és ha lett volna annyi eszük, hogy rögtön az első váltásnál platformfüggetlen technológiákra váltanak, akkor most lehetne csereberélni a komponenseket.

    ja, meséld már el, ha olyan rosszak ezek a linuxos cuccok, az ms miért vált git-re?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz count_zero #105 üzenetére

    "Én olyan bizonyítékot itt nem láttam, amit a rendőrség is annak nevezne, feltételezéseket és összeesküvéselméleteket viszont épp eleget.": szemészeti probléma lesz.

    idézek a korábban bemásolt linkemről: "IT integration and consulting firm Accenture on 12 September agreed to pay a fine of $63.7 million (£40m) to settle a US Department of Justice lawsuit charging that it accepted kickbacks from IT companies in exchange for good recommendations to federal agencies looking for new technology."

    szerinted van olyan cég, ami komolytalan pletykákra fizet 63.7 millió dodót a hatóságnak?
    feltételezéseket én is láttam tőled, meg elméleteket, röhögtem is rajtuk jól, hogyaszongya: ilyen időtávlatban, mint a müncheni linux projekt, nem kell windows szervereket upgradelni, meg a kliens oldali migrációk is varázsütésre lezajlanak... made my day.

    tartok tőle, hogy mára ennyi elég volt az ms standupból, úgyhogy a következő körből kimaradok.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • azbest

    félisten

    válasz count_zero #107 üzenetére

    nem lenne rossz, ha az idézetek és a válaszaid elkülönülnének. Mondjuk használhatnál dőlt betűket vagy legalább idézőjelet.

  • #06658560

    törölt tag

    válasz count_zero #104 üzenetére

    "a Microsoft iszonyú erőforrásokat szánt arra, hogy a migráció mindig simán menjen, ez az erősségük. Az esetek 99 százalékában gyári konzervmegoldások vannak az áttérésre, és ami a lényeg: a felhasználói programok a bizonyossággal határos valószínűséggel továbbra is működni fognak."

    Ezzel szemben egy sima Win update is képes tesztelések után is összefosni komplett céges rendszereket, amikor élesítésre kerül, így jöhet a rollback. Ezzel szemben rengeteg sima win updatet kelett már az MS-nek visszavonnia, mert szétbarmolta a felhasználók rendszereit.

    "A régi alkalmazások futnak. Változtatás nélkül. Kit érdekel a GUI?"

    Ja, ezért szokott megmaradni egy régi rendszeres gép a cégeknél, mert a régi rendszerek anyira jól futnak minden OS alatt. A Ribbon bevezetése rengeteg cégnél okozott produktivitásvesztést, és extra költséget az oktatás miatt.

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz count_zero #133 üzenetére

    Nem nagyon erted, mirol szol a nyilt forras, igaz-e?

    https://www.coreinfinity.tech

  • spammer

    veterán

    válasz count_zero #133 üzenetére

    "és kizárólag a rendszerrel egyűtt felnőtt sysadminok tudják értelmes idő alatt átlátni"

    Miért, a Windows esetén nem "a rendszerrel együtt kell felnőni"? Abba nem kell sok időt és pénzt invesztálni? Azt nem kell megtanulni se a rendszergazdának, se az átlag iroda alkalmazottnak? És a Windows+Office (+egyéb) licencekbe nem kell önteni a pénzt? Azt csak úgy ingyen kapja a város (vagy az állam) minden gépe?

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • cami][us

    senior tag

    válasz count_zero #133 üzenetére

    Az ellenzék tanulmánya szerint 11 milliót spóroltak. Ennyit a vödrökről. :D

  • lev258

    veterán

    válasz count_zero #142 üzenetére

    Csak a tények miatt. A müncheniek aktív részt vállaltak a LibreOffice fejlesztésében, értékes véleményeket és nézőpontokat adtak. Elkészítettek igen nagy számú, hivatalos dokumentumokhoz szükséges sablont, mely az ügyintézésükhöz szükséges és ezek elérhetőek is. Nem mellesleg szabad szoftveres konferenciákon is tartottak előadásokat a tapasztalataikról, megoldásaikról.

    [ Szerkesztve ]

    Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

  • floatr

    veterán

    válasz count_zero #141 üzenetére

    "Standard eszközök" - maradjunk inkább annyiban, hogy egy forrásból származó eszközök. Az alternatív valóságra meg csak annyit, hogy a rendszer-dokumentáció csodákra képes.

    Amúgy éppen erről szólt volna eredetileg a migráció, hogy megszüntetik az egyetlen gyártótól való teljes függést, és inkább a helyi IT iparba tolják a pénzt. Nem használtak komplex MS megoldásokat, inkább több egyedi fejlesztésű szoftvert.
    Mondjuk az elég nyomós érv, hogy Micike meg Gyula otthon a windows logót szereti nézni, amikor bebootol a gép az esti FB-session előtt, és nyomasztó a hiánya a hivatalban :)

  • spammer

    veterán

    válasz count_zero #141 üzenetére

    "Sokkal kisebb a tanulási görbe"

    Ja hogy az a görbe, mármint a linuxot nem ismerő, MS ökoszisztémában felnőtt ember számára. Akkor alkalmazni kell olyanokat, akik értenek az adott feladathoz. :) Mert nulláról kb. semmivel sem nagyobb az a görbe.

    "mert standard eszközök vannak"

    Mármint "standard", mert az állam azt veszi meg, azt nyomja, nert az MS tesz róla (mint most is), hogy kicsinálja az alternatívával próbálkozókat.

    "Mindehhez pedig iszonyú méretű felhasználói tudásbázis. "

    És azt gondolod, hogy ez a linux esetében nincs meg?

    "Egyszóval bármely közepesen képzett Microsoft Certified szakemberke jó eséllyel gyorsan kiigazodik azon, hogy mi hogyan van implementálva és egy szabvány feladatot hogyan kell kivitelezni."

    A linuxos certekkel rendelkező szakember meg a kiigazodik a linuxon.

    "Ezzel szemben Linuxon - éppen annak rugalmasságga és szabadon alakíthatósága miatt - millióféle megoldási módokkal lehet találkozni még azonos feladatok esetén is (...)"

    Mint mondtam, kb. lényegtelen, mivel egy állami/városi rendszer egy darab, fix disztrót fog használni, nem pedig az van, hogy az egyik hivatalban Arch Linux fut, a másikban Debian, a harmadikban meg Ubuntu.

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz count_zero #142 üzenetére

    Na, akkor tenyleg par sor arrol a sok baromsagrol, amit osszehordtal:

    Megemlitettel nehany ceget, amelyek nyilt forrasu rendszerekre epitik a bizniszuket, majd kijelentetted, hogy ha igenybe veszed a termekeiket, akkor szivatod magad, holott pont a nyilt forras az, ami biztositja, hogy akkor is kompatibilis tudjal lenni/maradni, illetve tudjalk tovabb fejleszteni, ha ok eltunnek.

    Aztan ratetted a tortara a habot a Heartbleed megemlitesevel, amit pontosan az open source ereje javitott ki igen gyorsan, egyetemben a 19 eves bash sebezhetoseggel. Nagyon hasonlo gond van a Windows-on is, ott mikor lesz kijavitva? Vagy a tavaly osszel bejelentett, de azota sem javitott SMB bug?

    https://www.coreinfinity.tech

  • Jim Tonic

    nagyúr

    válasz count_zero #150 üzenetére

    A tipikus irodai enduser szempontjából az OS nem sokat számít, a különbségekből pont nem érez semmit.
    Azt sem hiszem, hogy Münchenben ne lehetne Linux szakértőket lőni, főleg a TUM mellett.

    [ Szerkesztve ]

    Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

  • Raymond

    félisten

    válasz count_zero #150 üzenetére

    Te nem erted meg mindig. Kit erdekel hogy a Windows-t ismerik-e vagy nem az ugyintezok? A feldolgozo program)ok) fut(nak) fullscreen-be egesz nap. Nem mindegy ott hogy milyen desktop van alatta a hatterben?

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • Jim Tonic

    nagyúr

    válasz count_zero #155 üzenetére

    ha viszont meghalt például a levelezőrendszer vagy az adatbáziskezelő vagy valamelyik natívan nekem fejlesztett alkalmazás, akkor jóval kisebb a mozgásterem a hibaelhárítást illetően.
    Ezt azóta sem támasztottad alá, csak a hasadból beszélsz. Viszont már személyeskedsz, szóval egyértelműnek tűnik, hogy kifogyott a használható lőszer.

    Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

  • spammer

    veterán

    válasz count_zero #150 üzenetére

    "A Windows mindenütt kb. ugyanolyan. Ubuntuhoz viszont Ubuntuban és specifikusan Ubuntuban jártas szakembert kell keresned, mert az, aki mondjuk Susén szerzett gyakorlatot vagy ne adj isten Solarison, akkor az elején igencsak botladozni fog."

    A feladathoz kell keresni a szakembert/munkaerőt, nem pedig fordítva. Ha pl. Ubuntut akarnak használni, akkor majd alkalmaznak olyanokat, akik értenek hozzá és kész. Egyébként Ubuntuhoz pont van bőven hozzáértő. Egyébként sem hiszem, hogy olyan hatalmas nagy dolog lenne egy szakembernek Suse vagy pl. Fedora után Ubuntun dolgozni, ha már arról van szó (maradva a Linuxnál, és nem idekeverve a Solarist, vagy akár a BSD-t vagy másokat).

    BTW, a Windows sem mindenhol ugyanolyan, mert vannak, ahol még mindig XP-t és/vagy 7-est használnak, máshol meg 8-ast vagy 10-est.

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • dabadab

    titán

    válasz count_zero #150 üzenetére

    "Ubuntuhoz viszont Ubuntuban és specifikusan Ubuntuban jártas szakembert kell keresned, mert az, aki mondjuk Susén szerzett gyakorlatot vagy ne adj isten Solarison, akkor az elején igencsak botladozni fog."

    Hááát... nem.

    Oké, Solaris az más, de az tényleg egy tök másik OS.

    DRM is theft

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz count_zero #154 üzenetére

    "...Ja, igen gyorsan kijavították, mintegy 19 év alatt..."

    Ez tobbszorosen is szemeszeti problema lesz. A heartbleed bug 2011-ben kerult a TLS-be, 2012-ben release-eltek es reportoltak 2014. aprilis 1-en, amire aprilis 7-en jott meg a fix. A Shellshock volt a bash-ben 19 evig, majd a felfedezese utan 12 nap alatt javitasra kerult. Lehet utanozni MS platformon...

    blindmouse: rossz hirem van, a Sun mar eltunt.

    [ Szerkesztve ]

    https://www.coreinfinity.tech

  • floatr

    veterán

    válasz count_zero #168 üzenetére

    Jelenleg a legtöbb cég attól remeg, hogy nem tud szabadulni a windowstól, mivel egy rakat szoftvert arra írnak meg csak, de bármikor beüthet egy a platformon mindennapos orbitális biztonsági incidens

  • #06658560

    törölt tag

    válasz count_zero #141 üzenetére

    Te közepesen képzett MS Certified embert nem láttál még, vagy standard MS rendszert, esetleg egyiket sem? Fogalmazzunk úgy, van olyan konstelláció, amikor ezek egymással kompatibilisek MS oldalon is. Sok esetben pedig nagyon nem, a helyi igények miatt. Vagyis aki nem nött bele, annak pont olyan káosz egyik, mint a másik.

  • bambano

    titán

    válasz count_zero #141 üzenetére

    "Sokkal kisebb a tanulási görbe,": persze, mert az ms oldal jótékonyan elfelejti, hogy a cégen belüli tanulási görbe nem nulláról indul, hanem a bagóért felvásárolt közoktatásban meg az otthoni szabadkikötős windowsban már ingyen megtanult egy csomó mindent, amire egyébként pénzt és energiát kellene áldozni.

    ezért kellene megtörni az ms monopóliumát a kezdeteknél, az oktatásban. meg ha az ms végre komolyan venné a kalózkodást, akkor az otthoni windows használat is szépen lecsökkenne.

    "mert standard eszközök vannak, amelyek pont olyanok mindenütt.": jaja, annyira standard eszközök vannak, hogy a w10-ben ott van az új, minimal stílusú gépház felület, amin nem lehet mindent megcsinálni, de ha elég kitartóan klikkelgetsz, megtalálod a régi, xp óta változatlan kinézetű toolt, ami működik is. és mindezt a tudást kiválóan kamatoztathatod, amikor átülsz a csempés win2k12srv elé, és ott is láthatod a standard eszközöket. ja nem, bilibe lógott a kezem. meg azt is standard eszközökkel meg tudod oldani w10prof-on, hogy az egyik share-t egyik usernévvel csatolja fel, a másikat meg egy másikkal. oh wait.

    "Mindehhez pedig iszonyú méretű felhasználói tudásbázis.": jaja, tényleg ott van az az iszonyú méretű tudásbázis, beírod neki, hogy ez meg az a probléma w10-en és kiköp egy csomó vistás meg 8.1-es választ.

    "Ezzel szemben Linuxon - éppen annak rugalmasságga és szabadon alakíthatósága miatt - millióféle megoldási módokkal lehet találkozni még azonos feladatok esetén is.": a hiedelmeiddel szemben a valóság az, hogy minden konfig egyféle módon van a rendszerben, ráadásul manapság már van egy garnitúra konfig az alap linuxnak, lfs szerint, meg gnome esetén van a grafikus konfig, egy konfigurációs adatbázisban. pont ugyanolyan kacattal kell konfigurálni a gnome-ot, mint a registryt.

    "egy csomó third party, innen-onnan összevadászott kisebb-nagyon programocska, helyben fejlesztett scriptek": tehát linuxon van innen-onnan összevadászott programocska (egyébként nincs), windowson meg nincs ilyen, tehát az rendben van, és nem elég, hogy nincs is ilyen, de van hozzá migrációs tool, hogy egyszerűbb legyen migrálni... jó megközelítés.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz count_zero #142 üzenetére

    kiveszem külön hsz-be, hogy egyszerűbb legyen rá válaszolni:
    "De a müncheni linux project ehhez vajmi keveset tett hozzá, mert teljesen másról szólt.": a müncheni linux projekt ehhez azt tette hozzá, hogy lezavart egy orbitális méretű sallert az ms-nek, hogy öreg, ha sokat pattogtok, meg tudjuk csinálni nélkületek is. Nem tolhatjátok fel az égbe az árakat, nem lehet ennyire tojni a felhasználói igényekre, mert igenis van választás.

    megrendült az ms monopóliumba vetett hit. emiatt több eredményt lehet elérni a monopolkapitalistákkal szemben.

    a müncheni linux projektből a windows userek profitálnak a legtöbbet. az ms rákényszerült, hogy finomabban tolja az üzletet.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz count_zero #150 üzenetére

    "A Windows mindenütt kb. ugyanolyan": hát ja, a müncheni projektben még mindig van w2k-s gép. szerinted a windows ugyanolyan a 2k-w10 sorozatban végig?

    "Ubuntuhoz viszont Ubuntuban és specifikusan Ubuntuban jártas szakembert kell keresned,": ez akkor lenne probléma, ha Münchenben az egyik gépet ubuntuval, a másikat suse-vel, a harmadikat debiannal, a negyediket redhattel, az ötödiket centos-sel adták volna ki. de nem, ők mindegyiket limuxszal adták ki. tehát nekik csak limux specifikus tudásra van szükségük.

    "vagy ne adj isten Solarison,": jó példa. én, mint solarison felnőtt rendszergazda, debianon egy centit se botladoztam. bezzeg windowson...

    "És sokkal-sokkal kevesebb Linux certified szakember mozog a piacon és jóval drágábbak, mint a Windows sysadminok, magyarán sokkal jobban ki vagy szolgáltatva, mint végfelhasználó.": linuxra ugyanannyi supportot tudsz venni, mint windowsra.

    ja, térdre, imához... a redhat meg néz ki a fejéből, mint noé a harmadik tevére, mert nem tudnak megoldani bármit... oh wait.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz count_zero #104 üzenetére

    Miért ne akarná a MS? Nekik csak a bevétel a lényeges. Bármelyik sales-esük ugrana egy ekkora üzlet megnyerésének lehetőségére.

    @Dr. Akula : Hasonlítsd össze egy Red Hat vagy egy Süsü support árát a MS áraival. Ráadásul Münchenben nem is üzleti Linux volt, tehát lehet, hogy olcsóbban kijött volna.

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • spammer

    veterán

    válasz count_zero #217 üzenetére

    Ezt mondd a kormányhivatalnak. :U Meg úgy kb. minden állami hivatalnak.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • pengwin

    addikt

    válasz count_zero #87 üzenetére

    az összes közigazgatási példa amit említettél igazából csak egy frontend egy SQL adatbázishoz, ne szórakozzunk már, hogy nem lehet őket lecserélni... mondj egy példát, ami indokolja ősi Win32-es alkalmazások életben tartását a korszerűbb, biztonságosabb, cross-platform alkalmazásra cserélésük helyett.
    arról ne is beszéljünk, hogy a win32 alkalmazások kompatibilitása az újabb windows-okkal (8, 8.1, 10) sem tökéletes, ezért használják még sok helyen a win7-et. aztán megy majd a szenvedés a w10-re váltáskor, meg a következő váltásnál is, mert elavult programok toldozására-foldozására elmegy a lecserélésük költségének többszöröse.

    A vicc az, hogy egy szakszerűen felállított linux rendszeren lehet kevesebb probléma lenne az ilyen alkalmazások Wine-on futtatása, mint a Win10-es natív mód.
    És ez itt a fő probléma: szerintem az itteni megmondóemberek nagy része nem látott még jól összerakott linuxos rendszert, és most a szarul megvalósított müncheni projekt miatt károghatják, hogy "mi tudtuk előre..."

    Üdv, pengwin

  • lev258

    veterán

    válasz count_zero #223 üzenetére

    Hogy mi kell a Wine-hoz? :F

    Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

  • cog777

    senior tag

    válasz count_zero #223 üzenetére

    Miert kellene licensz? wine-hoz nem szukseges eredeti win dll es arrol sem tudok hogy az MS kezdemenyezett volna jogi lepeseket az API-k reprodukalasaert.

    A wine miatt kompatibilisek lesznek a regi hulladekokkal, mikozben nem kotik oket a vendor lock-in es valaszthatnak platform fuggetlen megoldasokat. Amelyek nyilvanvaloan olcsobbak es rugalmasabbak osszehasonlitva egy monopolhelyzetben levo ceg termekeivel - koszonhetoen az egeszseges versenynek.

    HP ZBook Studio 15.6 G8 Mobile Workstation - Windows 11

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz count_zero #223 üzenetére

    Amit .net-ben írtak, azok mennek Linuxon natívan is, azaz többnyire.
    Amúgy Windowsuk már volt, hiszen Windowst használtak, megvolt a kellő számú XP licencük a Wine-hez :D ...

    @Dr. Akula : Hát pont ezért mindegy, mi előtt ülnek. Linuxon kevesebb kárt tud tenni, amúgy is.

    @dabadab : Meg ugye pont a MS is 100%kompatibilis a saját régebbi OS-eivel :D Volt ugye az az XP mód neű virtuális gép is, amitől sírva röhögtem :D

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • #40553216

    törölt tag

    válasz count_zero #86 üzenetére

    Tehát szerinted mindezen feladatokkal Münchenben nem foglalkoznak? Érdekes.

    (#126) Blindmouse
    Ha egy csavarhúzónak éle van, én elverem annak a hülyének a kezét, aki élt köszörült rá.

    Mindezen problémák közül melyiket is tudja vagy kell megoldania egy mezei júzernek Windows rendszerben? Ne fárasszál már!

    „Ha összesen 10 év alatt netalántán pár óra megy el azzal…”
    Hát ez nagyon, nagyon B+! Mert ennyi vagy ennél sokkal több nem megy el Windows használata esetén, mi?

    (#133) count_zero
    De nézd végig: tízmilliónyi €-t spóroltak.

    „Egyszóval nem tudom, ismerjük-e a valódi célkitűzéseket?”
    Egyszerű. Utánaolvasol. Kezdetnek mondjuk az, amit feljebb linkelten King Unique ft-nek. Aztán a többit, szép sorjában.

    Baszki! Nem tűnik fel, hogy most egy olyan projekt megvalósíthatatlanságáról fantáziálsz, akár részleteket is, amit megvalósítottak?

    „kódminőség”
    Ó, jaj!

    „Heartbleed”
    Várjál, várjál, várjál! Ez meg lepkefing, ugye?

    Amúgy milyen 19 év?

    „De ez teljesen meddő polémia, mint modtam, a müncheni Linux program nem erről szól.”
    Akkor a f.szért hoztad ide?

    Rendszerszinten a apt és a yum és a pacman kivételével milyen lényegi különbség van egy Debian/Ubuntu, egy Fedora/RH és egy Arch között?

    (#169) Blindmouse
    És a Solaris mióta tisztán nyílt forráskódú?

    (#182) Blindmouse
    Kevered a szezont a fazonnal. A nyílt forrás OS és felhasználói program szinten inkább következménye a nyílt forráskódú avagy rendesen dokumentált fájlformátumoknak. Mert az MS termékeire kizárólag az MS szutyok fájlformátumai miatt van szükség.

    (#250) Воланд
    Nyilván nincs összefüggés.
    Wikipedia LiMux
    „Munich deputy mayor, Josef Schmid, and mayor, Dieter Reiter, considering going back to Windows due to productivity problems. Munich city council spokesman Stefan Hauf explained that the majority of issues stem from compatibility issues in OpenOffice, something a switch to LibreOffice could solve. In addition, the city council and Karl-Heinz Schneider, head of municipal IT services, said that most things are fine, they saved €10 million (more than US$13 million), and there is no serious reason to come back. He added that the number of complaints and malfunctions would not exceed the usual number for an administration of this size. Microsoft wants to move German headquarters to Munich in 2016, helped by Reiter who describes himself as a "Microsoft fan".
    October 2014 – In response to inquiries by the Green Party, mayor Dieter Reiter revealed that a transition back to Microsoft Windows would cost millions of euros.”
    Gondolom, a kiemelt rész nem súlytalan, de rettentően szakmai „érv” a visszaváltás mellett.
    Bár valószínűleg eddig sem olvastátok és ezután sem érdekel benneteket.

  • Frawly

    veterán

    válasz count_zero #87 üzenetére

    És te honnan veszed azt a blődséget, hogy a közigazgatás azokat a programokat használja, amit vér istván a lakótelepről? Feljebb már válaszoltam a kollégának: csak néhány, példálózó jelleggel: anyakönyvi nyilvántartás, térinformatikai programok telekkönyi nyilvántartáshoz, elektronikus aláíráskezelő programok, banki, kincstári kliensprogramok pénzügyi műveletekhez, bérszámfejtő alkalmazások, számlázórendszerek
    pénztári és kifizetésekhe, pénzügyi támogatások nyilvántartása...

    Ezeket senki nem fogja neked pusziért átírni Linuxra, csak azért, mert neked nem tetszik a Windows.

    És te honnan veszed, hogy más programokat használ? Szerintem meg nagy átlagban de, ugyanazokat a programokat használják, a közigazgatásban is főként irodai programcsomagot használnak, abból is főleg szövegszerkesztőt, kisebb részt táblázatkezelőt, a többi részét ki sem használják (nem nagyon vannak prezentációk, stb.). Plusz a böngésző. Meg az OS, amin mindez fut.

    Amiket írsz, ilyen nyilvántartások, azok általában SQL-alapú szerveres megoldásokkal futnak, egy webes frontenddel, ami platformfüggetlen. Ritkábban win32-es frontenddel, de az meg könnyen átírható. Átlag közszolga nem fog térinformatikai rendszerekkel dolgozni, meg CAD-ezni, az a néhány emberke, akinek meg ez a munkája, annak meg megveszik a Windowst és a CAD-et hozzá, de ez csak néhány gépet fog érinteni, nem a sokezres gépállomány egészét.

    Előjött még a LO. Szerintem mára egyenesen jobb lett, mint a MS Office. Nem akkora sokgigás bloatware, nincs szalagmenüre kényszerítés. A Writernek pl. vannak olyan funkciói, amiben beelőzi a Wordöt, pl. az OpenType tipográfiai támogatása már fejlettebb, meg Writerben a dokumentum egyes részen le tudod zárni a formázást, így Önkormányzatné von ECDL Mancika nem fog tudni belebarmolni, csak azt a részt tudja kitölteni, amit engedsz neki. Szerintem ma már a docx-es formátumokat is elég jól olvassa be, alapvetően nem esik szét a formázás, vagy nem annyira, ahogy még néhány éve történt az OpenOffice.org-os időkben.

    Egyébként München ott rontotta el, hogy radikálisan váltott. Egy platformváltás nem úgy megy, hogy tegnap még ezt használjuk, ma már mást. Persze ez sarkítás, mert ott sem egyik pillanatról a másikra történt, de azért éles volt a váltás. Ehelyett fokozatosan, kis lépésekben kellett volna váltani. Először csak policykat csinálni, hogy ha új gépet szereznek be (mert amúgy szükséges, kirohadt az előző), akkor olyat szerezhetnek be, ami nem csak win-es, de teljes körű linuxos támogatása is van. Ha új egyedi szoftvert kell fejleszteni, akkor előírni, hogy csak olyan fejlesztéseket lehet engedelyezni, amely nyílt szabványokon alapul, multiplatformos, vagy platformfüggetlen, és a forráskódot is mellékelni kell. Aztán szép lassan kiváltani a programokat egyesével, pl. eleinte az MS Office MELLÉ feltenni a LibreOffice-t, és előírni, hogy lehetőleg mindig az utóbbit használják, az MS Office-t akkor nyissák meg, ha az adott feladat csak azon végezhető el, pl. adott formátum csak azon nyílik meg, vagy azon nem esik szét a formázás. Aztán egy idő után elhagyni az MS Office-t. Aztán így tovább a többi szoftverrel is. Évek kérdése, fegyelem kell hozzá.

Új hozzászólás Aktív témák