Új hozzászólás Aktív témák

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz MaCS_70 #250 üzenetére

    A másik oldalon meg ott a minőség problémájának kérdése. Nemrég volt a mizéria a 1809-es W10 frissítésnél, hogy tűntek el utána komplett mappák elég sok embernél, aki az OS által szolgáltatott mappákba pakolászta a dolgait.
    Ilyen, kevés gyártói tesztelésből fakadó gondok is okozhat komoly gondokat egy cégnek. Nem mindenhol foglalkozik azzal komplett IT részleg, hogy mikor milyen frissítést lehet telepíteni egy gépre. Dolgoztam nagyobb cégnél ahol mindössze annyi volt az IT kontroll, hogy a belső hálós gépeket évente 1-2 alkalommal felengedték a netre és akkor válogatás nélkül minden addig megjelent frissítést feltoltak rájuk. Ennél komolyabb IT részleg meg már csak nagyon nagy cégnél fordul elő.

    Előző cégemnél full Linuxon csináltunk mindent és telepítettünk le Linuxos rendszereket. Egyik ügyfél cégénél minden hálózati és munkával kapcsolatos dolog Linuxon ment és működött. Az anya cég külföldön viszont hallani sem akart Linuxról és erőltették a teljes, jól működő infrastruktúra lecserélését Windowsosra egésze addig a pontig, amíg odakint be nem kaptak egy cryptolocker fertőzést a teljes hálózatukra. Nem meglepő módon az itthoni hálózatra nem tudott átterjedni a cucc. :N

    Úgy egyébként a sok konfig szüksége dolgot nem támasztom alá. Elég sok gépet is megcsináltunk készre, dobtunk rájuk egy Mint-et, kapott egy frissítést és ment a gép. A szkennelésre meg írták / írtuk neked lentebb, hogy valószínűleg csak szerencsétlen eszközöket fogtál ki.

    A többi dolgot nem vitatom. Pl. az Adobe egy kellemetlen cég ebből a szempontból.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • VIC20

    őstag

    válasz Cs1csó #213 üzenetére

    Neked valami személyiségi gondod van? Amit írt, abból nem következett semmi olyasmi, hogy büszke lenne ezzel kapcsolatban bármire is. Egyszerűen csak leírta, hogy nála ez a rendszer működik. A többit te képzelegted bele.

  • Frawly

    veterán

    válasz robohw #239 üzenetére

    Hadd ne vegyem komolyan ezt a bughalmaz kijelentésedet konkrétumok híján. Kb. 5 éve linuxozok, különböző gépeken, Windowst teljesen elhagyva. Semmivel több bug nincs, cserébe olajozottabban fut a rendszer, nincsenek kártevők. Egyszerűen egy Linux annyira előrébb van egy 18 éves architektúrájú XP-hez képest, hogy egyenesen ufótechnológia. A linuxos progikkal sincs baj alapvetően, nem bugosabbak, mint a windowsos társaik.

    A legtöbb felhasználó azért nem vált, amiért írod, rászoktak a Windowsra, onnan meg semmi nem lesz jó nekik, ami nem Windows. Pedig az a vicc, hogy pl. telefonokon, táblagépeken mindenki elfogadta, hogy a Windows nem játszik, és simán használnak mást. De egy laptopon, ami alig lenne más, azon ragaszkodnak hozzá. Még egy XP-hez is, amivel már csak a kompromisszum van, anélkül, hogy érdemi előnyt nyújtana.

    A bankban te tévedsz, nem halogathatják az XP-ről váltást. Eddig megtehették, mert ott volt a POSReady, de most már nincs. A befektetők, részvényesek, minőségbiztosítási standardok, biztosítók, hatóságok előírják, hogy nem használhatnak olyan megoldást, ami a pénzügyi biztonságot veszélyezteti. Tehát Juli néni simán XP-zhet 10 év múlva is, egy bank nem.

    Úgy, ahogy gépjárműveknél is vannak minimum előírások, műszaki, kötelező biztosítás, egyéb biztosításnak feltételei. Nem mehetsz ki akármilyen romhalmazzal a közutakra a forgalomban részt venni, csak azért, mert még el tud gurulni egyik pontból a másikba. Vagy pl. ha megszegted az extra biztosítás feltételeit, akkor kár, ellopás esetén a biztosító nem fogja fizetni a kárt.

    Egyébként sok cégnél túl fog élni az XP. Nem is azért, mert nem cserélik le, hanem lassan. A váltásról azonnal fognak dönteni, de az nagy multiknál iszonyat lassan megy, mire megtervezik az átállást, a vezetőség jóváhagyja, mire beszereznek mindent (hardver, szoftver), mire levezetik, letesztelik az átállást az egész IT infrastruktúrán, az évek kérdése. Nem hardverről hardverre cserélnek, hanem egységesen átalakítják hozzá az egész infrastruktúrát, hogy az összes telephelyen, fiókban, összes automatán, stb. ugyanaz az instrastruktóra fusson. Ez persze a cégek hibája, hogy a legutolsó pillanatig halogatták az átállást, ez a POSReady pont azért lett kitalálva, hogy egy átmeneti időszakkal segítse azokat, akik már átállóban vannak, de nem tudják elég gyorsan levezényelni. Ehelyett a cégek egyfajta újabb haladéknak vették, hogy az átállás megkezdését halogassák. Most meg majd megy a kétségbeesett kapkodás a legutolsó pillanatban.

    De a Win7-tel is ez lesz, pár hónap múlva lejár a támogatása. Én átlag felhasználóknak is javasolni szoktam, hogy nézelődjenek jóval hamarabb alternatívák után, teszteljék azokat, hogy ne a legutolsó percben kelljen ezzel vergődni. A Win7-nél is csak a cégen kapnak még hosszabbítást, jó drágán, de ezt megint arra kéne használniuk, hogy már megkezdjék az átállást, de az átmeneti nehézségeket hidalják át vele, közben meg a váltás teljes halogatására fogja a legtöbb cég használni.

  • Tamás9x

    őstag

    válasz VIC20 #252 üzenetére

    Ne akarjuk megérteni az oprendszer sznobokat. Neki mindegy, csak a legfrissebb legyen :)

    https://www.youtube.com/@kisstontour

  • Dr. Romano

    veterán

    válasz Tamás9x #254 üzenetére

    Van aki a Norbi Update-et is csak frissen eszi ;]

    Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

  • zolee001

    őstag

    válasz Frawly #253 üzenetére

    Egyetértek a leirtakkal nagyvonalakban,valóban a legtöbb felhasználó Windows only de az utobbi 10 évben igen sokan (föleg usa és ny.europában a fiatalabb generáció) lett Mac felhasználó mig a Linux (otthoni) felhasználói nem növekedtek ennyire látványosan.
    Okok? Pl Linux okay,na és melyik a 300+ distro közül amelyik 99% ban garázsproject?
    Az Ubuntu és föleg a Mint már igen nagy elörelépés mert sok ex-Windows user tért át (megunva a W8-10-zet)
    Céges környezetben szinte(zárojelben) halott ötlet pedig munkaállomásoktól a servereken át a nasokig minden szépen müködhet(ne)
    München ,Bécs önkormányzata akart átállni Linuxra még a 2000 es évek elején,azóta ezerrel vették a Windowsokat és euro milliárdokban mérhetö az elpazarolt pénz a Linux kalandra.
    Ellenben majd mi,ugyanis a közszférában (az adokbol megvásárolt MS szoftverek) helyett Linux fut majd valami RDP féleséggel nyüstölnek Windowst,(gondolom terminál serveren fut)
    Az Android megint más,Linux alapu de mögötte van egy Google nevezetü cég aki megtette azt amit az MS huszonéve,felhasználobarát kezelöfelület, Store-ráböksz.települ-használod
    Pár Linux distróban is megjelent ez a feature ami segiteni fogja a szélesebb körü eltrjedését

    A bankokban érdekes lenne ha az XP Pro-t a POS-Readyhez kiadott patchekkel updatelik,bármely magára is adó normális cég azonnal kirugja a rendszergazdának nevezett emberkét.
    Nem ismerem a magyar banki háttereket de csk merem remélni nem történik ilyen ,bár a FideSS közeli bankoknál bármi elképzelhetö.
    Server oldalt ismerem, a 2003 2014-ben fejezte be a pályafutását,akinek vmi webshop stb futott rajta pénzügyi tranakciókkal az augusztusban már nem müködött mivel nem kapott tanusitványt igy egyik kártyakibocsájtó /bank stb sem állt szóba a 2003-mal.
    Az XP sokáig velünk lesz még,hobby gép,célhardware stb területeken de élesben neten....hááát na
    Pár hónapja itt a forumon volt egy "kollega" aki segitséget kért mert a W10 nem tudott belépni az NT 4.0 !!! tartományba....no comment

  • Frawly

    veterán

    válasz zolee001 #256 üzenetére

    A garázs Linux disztrókat el lehet kerülni. Ami a distrowatch.org-on az első 10-20 helyen van említve, amögött nagy cég vagy szervezet áll (Debian, Ubuntu, Fedora, CentOS, SUSE), vagy nagyobb felhasználói tábor (Mint, Arch, Manjaro), vagy valamelyik előző két kategóriában lévő disztrón alapulnak (Elementary, MX, Zorin, Antergos, stb.). Illetve vannak olyan disztrók, amik egyik kategóriába sem tartoznak, de mégis nagy múlttal rendelkeznek, pl. Slackware, Gentoo, de ezeket nem a kategóriába sorolás miatt nem ajánlom, hanem Windowsról frissen jövő usernek használhatatlanok lesznek.

    De úgy is könnyű kiszúrni a garázsdisztrókat, hogy megnézed hány tároló van hozzá, azokban hány csomag van. A komoly disztrók úgy kezdődnek, hogy minden országban van több repository tükör, és összesen min. 10 ezer csomag elérhető hozzájuk. Illetve sok disztrónál a komolytalanságot ott ki lehet szűrni, hogy már weboldaluk sincs normális, meg a domainnév is valami nem saját.

    Münchenben az okozta a kudarcot, hogy megpróbálták a Linuxot Windowsként használni. Nem stock Ubuntut tettek fel, amit saját maguk támogattak volna, hanem valami külső cég kapott megbízást, aki berhelt nekik egy 10.04-es Ubuntu-alapú disztrót, és beragadtak sok évig egy elavult, nem frissülő verzión, amivel utólag már csak vergődtek. Így valóban nem is érdemes átállni, felesleges pénzköltés volt.

    Mint írtam, XP offline gépen teljesen okés, valami célalkalmazást futtatni, régi hardvert meghajtani (pl. soros porton csatlakozó célhardver), vagy retró játékokra. Pár éve még láttam én is egy állami intézményben Windows 98-at valami Pentium 1-es gépen futni, CRT monitorral, soros portos golyós egérrel, floppy meghajtóval és egyéb nyalánkságokkal. Természetesen nem volt netre kötve, csak egy darab munkavédelmi adatlapkitöltő program futott róla, csak erre az időre kapcsolták be havonta kb. egyszer. Ezen a szinten okés, bár ehhez felesleges egy gépnek porosodnia, meg feleslegesen áramot ennie, ment volna egy modern irodai gépen virtualizálva is. Vagy pl. 1-2 éve volt egy cikk, hogy valami angol reptér használt még Windows 3.1-et, meg az egyik wikipediás cikkben említik, hogy az amerikai haditengerészt is használ még logisztikai területen DOS-os programokat. Vagy pl. az amerikai adóhivatal bukott bele tavaly, hogy valami régi, 58 éves mainframe rendszerre írt kód volt a nyomtatványokat ellenőrző progiban, ami miatt egy csomó adatot elvesztettek. A fagyi pont így szokott visszanyalni, sokára, váratlanul, de akkor nagyot üt, nagy kár lesz az eredménye.

  • zolee001

    őstag

    válasz Frawly #257 üzenetére

    Nos ,én ismerem másnem hallomásból,hirekböl a distrókat,a leirt példámban a windows userek szokták kifogásból felsorolni ezeket
    Az ismerösi környezetemben kiütéssel gyöz a Mint már aki alternativát keres illetve megelégedéssel használja ,sokan föleg idösebb korosztály azt sem tudja,hogy az egy Linux

  • akaido

    addikt

    Évekig használtam-tuk nagy megelégedéssel az XP-t. "Együtt öregedtünk meg", ha megérem: 57 leszek májusban.

    Szabad országban, szabad ember, szabad akaratából azt mond és azt tesz...amit szabad. UDS Ignition.

  • btprg

    senior tag

    válasz ncc1701 #240 üzenetére

    Ha nincs az Internetre kötve, akkor tulajdonképpen teljesen lényegtelen is, nem? Egy elzárt gépen akár Windows 3.0 is futhatna a végtelenségig, ha ellátja a feladatát.

    "Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

  • Dr. Romano

    veterán

    válasz btprg #260 üzenetére

    Erre mondta bacsis: "nincs lassú gép csak nem rá való szoftver"

    Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

  • robohw

    aktív tag

    válasz Frawly #253 üzenetére

    "A legtöbb felhasználó azért nem vált, amiért írod, rászoktak a Windowsra, onnan meg semmi nem lesz jó nekik, ami nem Windows."

    Ez emberi tulajdonság. Megtanulták egy rendszer használatát, ez részükről befektetés volt. Ha nincs alapos okuk beletanulni egy másik rendszerbe, akkor nem teszik meg (lásd metró, csempék, stb.). Az android azzal nyer, hogy sok mindenben analóg a windows rendszerekkel, de még inkább, hogy nincs helyette más, jobb a hordozható készülékeken, ami meg van, arra nincs (elég sok, vagy elég jó) szoftver. Ezért is említettem, hogy az opre mindegy milyen, az emberek az applikációkra kiváncsiak.

    "Egyszerűen egy Linux annyira előrébb van egy 18 éves architektúrájú XP-hez képest, hogy egyenesen ufótechnológia."

    Vagy nem.
    A linux a kezdetektől egy továbfejlesztett, kiegészített opre, a windows klf. verziói meg zömében from scratch fejlesztések.
    A linux annyira ufótechnológia, hogy nincs rá elégséges alkalmazáskínálat még a legelemibb feladatokra sem.

    "A befektetők, részvényesek, minőségbiztosítási standardok, biztosítók, hatóságok előírják, hogy nem használhatnak olyan megoldást, ami a pénzügyi biztonságot veszélyezteti. "

    Ennek némileg ellentmond az egy időben elég gyakorivá vált bankkártya csalás, ami éppen a technológia nevetségesen egyszerű volta okán vált lehetővé és elterjedését is ennek az egyszerűségnek köszönhette. Gyakorlatilag egy mágnescsíkra volt rögzítve néhány adat, amit akár egy régi magnófejjel is le lehetett olvasni, majd az adatokat egy másik, kereskedelemben kapható, megfelelő koercitivitású üres kártyára visszaírni (klónozás).
    Ekkoriban nem zúgolódtak a részvényesek, meg a hatóságok?

    "Úgy, ahogy gépjárműveknél is vannak minimum előírások, műszaki, kötelező biztosítás, egyéb biztosításnak feltételei. Nem mehetsz ki akármilyen romhalmazzal a közutakra a forgalomban részt venni,"

    Nagyon durva analógia ez.
    Egyrészt, minden windows XP annyi idős, amennyi a legutolsó service packja. A másik, hogy akár gépek ezrei is rá lehetnek kötve az internetre, ha előttük ott van egy szerver, amely a védelmüket biztosítja. Így van ez nálam is és még sok helyen másutt is.

    My own programming language: http://www.robomax.online

  • Vesa

    veterán

    válasz Pgraph #248 üzenetére

    Én is grafikus vagyok, de CS3-mat nem használnék már, egyszerűen elavult. Ha nem akarsz vagyonokat költeni, vagy az Adobe lehúzós havidíjas szarára előfizetni, akkor javaslom nézz rá az Affinity Photo nevű programra. Windowsos, többet tud az Adobe CC-nél is, és mindössze 40 Euro. A kezelőfelülete 90%-ban megegyezik a PS-el. Nekem kb. 1nap volt megszokni, 25 év nonstop PS után. Persze ma is használok még PS-t, de egyre ritkábban, mert az Affinity sok szempontból jobb. CS3-nál körökkel jobban hasunálható és a kor igényeinek megfelelőbb...

    A tudomány a valóság költészete!

  • nyisziati

    veterán

    válasz hardzsi2 #17 üzenetére

    "Akik eddig nem cserélték le, azokat feltehetően ez a hír sem fogja erre késztetni."
    Ennyi.

    "(#19) snecy20 : ...illetve ha régi PC-ről van szó, különösebb modern elvárások nélkül, oda az XP gépigényileg pont jó lehet."
    Kb. 10 éves konfigom van, a proci 2007-es. A win 7 már beszaggat, bár ezt inkább a magas ram igényének tudom be (1-1,5 giga). Ja és ugye DDR 2-es. Sőt, Ubuntu is van a gépen, de az se gyors.
    XP alatt viszont pattogós a rendszer.

    Mindenesetre böngészni, filmet nézni, torrentezni, régebbi játékokat tolni, emulátorozni (Amiga) bőven elég.
    Fizetett NOD32 van a gépen, eddig semmilyen fertőzésem nem volt. Lehet, ez annak is következménye, hogy nem telepítek semmit megbízhatatlan forrásból. Torrentre is csak a Bithument használom.
    Feladatkezelőt is folyamatosan monitorozom, nehogy feltűnjön valami ismeretlen process.

    Úgyhogy Sh4dow-nak se kell félnie, hogy a botnetek táborát növelem. :DD

  • nyisziati

    veterán

    válasz TomMusic #90 üzenetére

    "Egyetértek. Sőt én is azt látom, hogy pl. a programozók egy (jelentős) részét nem érdeklik az alapok. Tipikusan a weben tapasztalható ez. Mivel van erőforrás, ezért tojnak bele hogy mit is közlekedtetnek a hálózaton."

    Így van. Ezért szeretem azokat a dolgokat, amik nem túl erősek, de maximálisan kihasználják azt.
    Lásd pl. Pebble. A hardvere alig több, mint egy régi Pentium, a RAM kb. egy Amigáéval vetekszik, de a saját szoftver (és pr. nyelv) miatt pattogós, mint a gumilabda.

    Ehhez képest pl. egy Huawei Watchra amikor ránézett a napokban a gazdája, kb. 2 másodperc volt, mire feléledt a képernyője... :DDD

    Ajánlott megnézni: [link]

  • Pgraph

    aktív tag

    válasz Vesa #263 üzenetére

    Amúgy a komplett CS3 Design Premium csomagot használom, Photoshop-al, Illustratorral, Acrobat-tal. InDesign-ja tényleg avítt már azért a CS3-nak. Amúgy 400k körül volt ez a pakk anno, cserébe örökérvényű licence.
    Köszönöm a tippet az Affinity-re, ez ígéretesnek tűnik, komolyabban ránézek!

    [ Szerkesztve ]

    „A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

  • Pgraph

    aktív tag

    válasz nyisziati #265 üzenetére

    Kemény a videó... ;] A jó öreg C64-re még bérszámfejtő programot is írtunk egy barátommal assembly rutinokat is használva, egy nagy tsz vitte rajta a számfejtést. VC-1541-es floppy direkt rekordeléréssel, Citizen mátrixnyomtatóval. Ejh, szép idők...
    Amúgy a nosztalgiarohamomon túl ez az egész csak annyiból lehet érdekes, hogy minimális erőforrásokbóll is meg lehet oldani korrektul feladatokat. Ezek fényében ami ma folyik a szoftverfejlesztésben (is), az mérhetetlen pazarlás és slendriánság...

    „A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

  • Dr. Romano

    veterán

    válasz Pgraph #267 üzenetére

    Azért egy kapcsolási rajzot megnéznék egy mai PC-nél :D

    Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

  • Gdi

    senior tag

    válasz robohw #262 üzenetére

    Részletkérdés, de a
    "A linux a kezdetektől egy továbfejlesztett, kiegészített opre, a windows klf. verziói meg zömében from scratch fejlesztések."
    kijelentést hogy érted?
    A különféle verziót a régi monolitikus kernelre és az NT-re?
    From scratch? Biztos sokat vakaróznak közben, de ezt azért te sem gondolhatod komolyan.

    ''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

  • robohw

    aktív tag

    válasz Gdi #269 üzenetére

    Úgy értem, hogy a win95 nem a windows 3.0 továbbfejlesztése, ahogy az NT sem a 98-ból lett tovább tupírozva.

    to start from scratch = a semmiből indulni.

    My own programming language: http://www.robomax.online

  • Gdi

    senior tag

    válasz robohw #270 üzenetére

    A from scratchos megjegyzés szarkazmus volt.
    És igen, a monolitikus 9x és a hibrid NT kernel között tényleg volt alapvető váltás (máshogy fura is lett volna), de az idézett mondatodból azt is ki lehet hámozni, hogy már a Win2000-WinXP Vista-7 stb "verziót" is teljesen nulláról elkészített rendszernek tartod.
    :)

    ''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

  • mirci18

    addikt

    Még ma is használom.
    Nem lehet megunni.

    Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

  • robohw

    aktív tag

    válasz Gdi #271 üzenetére

    Nem véletlenül klf (különféle) verziókról írtam, minden egyes verzió helyett. A win98 a win95 kódját nagy részben megörökölte, ahogy a 3.1 is a 3.0-ét, az XP már NT alapokról startolt. Ez a felsorolás három különböző kódbázis, három tervezés. Ami közös bennük, az az újabbaknak a korábbiakkal való (backward) kompatibilitása.

    My own programming language: http://www.robomax.online

  • btprg

    senior tag

    válasz robohw #270 üzenetére

    Az NT nem is lehetett volna a 98-ból bármicsinálva, mivel már Windows NT 4.0 is '96-os, és nem ez volt az első verzió.

    "Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

  • kilua

    senior tag

    válasz btprg #274 üzenetére

    A cím téves, még nem nyírta ki az MS az XPt, de eljön annak is a napja

    https://youtu.be/QA8vVbSEWN4

    Kíváncsi vagyok lesz e olyan aki akkor is használni fogja és csak néz hogy "NANI?! "

  • Tamás88

    őstag

    LOGOUT blog

    válasz nyisziati #265 üzenetére

    Azért a videóban vannak túlzások is, mint pl. a füstölgő gép. De tény és való, hogy régebben a minőségre mentek, nem pedig a mennyiségre, és ez minden területen így volt. Erre a legjobb példa az égő, ahol először ott is arra mentek, hogy minél tovább világítson, aztán jött a nagy gyártó, és azt licencelte a többi gyártókkal, hogy csak akkor gyárthatnak tovább, ha a minőséget lejjebb veszik. A tűzoltóságon lévő égő már több, mint 100 éven át ég, igaz csak 4 watton, ami kevés ma már, de még mindig világít, kivéve, ha áramszünetet kap, mert akkor lőttek.

    (#274) btprg

    Az első NT változat 3.5, ami ugyanúgy néz ki, mint a 3.0 és a 3.1, csak 32 bites.

  • nyisziati

    veterán

    válasz Tamás88 #276 üzenetére

    Nem túlzás a füstölgő gép. Az indiai support képes ilyen "csodákra".
    Lásd a Google indiai vezére hogy "védekezett" a szenátusi meghallgatáson. És az csak a jéghegy csúcsa.
    Sajnos ez már társadalmi-civilizációs különbség, nem szakmai. Idevezetett a multik pénzhajhászása.

    (#267) Pgraph
    "minimális erőforrásokbóll is meg lehet oldani korrektul feladatokat. Ezek fényében ami ma folyik a szoftverfejlesztésben (is), az mérhetetlen pazarlás és slendriánság..."
    Bizony. A Pebble-re kilobyte-okban (!) mérhetőek a számlap-app méretek.
    Valahol volt is róla szó, hogy sok helyütt még mindig használnak DOS-os progikat ill. számos irodai feladatra egy 286-os is elég lenne. Én ezt vastagon aláhúznám.

    Egyszerűen ez az egész "fejlesztés", ami zajlik, nem másról szól, minthogy a kényelem jegyében feláldozzák a hasznosságot és egy rendkívül pazarló rendszert hoznak létre, ami újratermeli a szükségeket és arra ösztönöz, hogy kb. 5 évente vegyél új hűtőt, mosógépet, PC-t, telefont, op. rendszert, autót stb. Akár hitelre, hogy a bankok is jól járjanak.
    Ravasz rendszer ez, ami a zsebünk és a józanság ellen lett kitalálva. :(

  • Frawly

    veterán

    válasz robohw #262 üzenetére

    Az a baj, hogy látszik nem használod, csak hallomásból hallottál róla ezt-azt. Programkínálat épp úgy van rá, nagyon nehéz spéci felhasználású programokat leszámítva (MS szoftverek, mint MS Office, Sharepoint, egyebek, Adobe szoftverek, de ezeknek van alternatívája, néhány CAD progi, legújabb AAA játékok, és hasonlók) olyan szoftvert, aminek ne lenne alternatívája. Ami miatt a Linux csalódás az embereknek, az az, hogy Windowsként próbálják használni, és Windowsként csak a Windowst lehet használni.

    Elhiszem, hogy sok ember befektetett a Windowsba, de a technika világa ilyen, mindig van változás. Be kell fektetni mindig egy kis tanulást, ha más nem, a látókört tágítja, meg szabadságot ad, nem vagy egy szoftvercégnek kiszolgáltatva. Ennyi erővel még mindenki C64-et használna, mert abba is befektettek, vettek hozzá floppy-t, joystickot, meg fastload modult. Az a befektetés, amit a Windows tanulásába beleölt valaki, az már rég megtérült, pláne az XP-nél, tudta használni 18 évig. Nyilván az senki nem gondolja, hogy még 50 év múlva is megél ebből a tudásból. Lehet addigra a MS meg a PC-k sem lesznek sehol. De pl. okostelóknál sem kellett semmit befektetni, az emberek 5 perc alatt megszokták az Androidot meg az iOS-t. Ugyanúgy lehet PC-n is megszokni a nem Windows OS-eket.

    Abban el kell keserítselek, hogy a Windowsokat sem írják újra from scratch. Az utolsó nagyobb újraírás az NT6-tal volt, amikor kijött a Vista, azóta csak azt a kódot foltozgatják javarészt, de még régebbi NT-kből is vannak benne kódok. Ezért sem teszik közzé a régi Windows verziók kódját, tartják bezárva, hogy ne adjanak ötletet a hekkereknek.

    [ Szerkesztve ]

  • zolee001

    őstag

    válasz Frawly #278 üzenetére

    "Az a baj, hogy látszik nem használod, csak hallomásból hallottál róla ezt-azt. Programkínálat épp úgy van rá, nagyon nehéz spéci felhasználású programokat leszámítva (MS szoftverek, mint MS Office, Sharepoint, egyebek,"

    Ez igy ebben a formában nem igaz,a komplett O365 ököszisztéma fut a felhöböl bármilyen (támogatott) böngészöböl,Word,Excell,Power Point ,SharepointExchange Online
    Értelemszerüen a vastag kliensek nem

  • Frawly

    veterán

    válasz zolee001 #279 üzenetére

    A webes klienst azért nem is említettem, mert az még Andoridon és iOS-en is megy értelemszerűen. Itt most asztali natív alkalmazásokról volt szó.

  • Pgraph

    aktív tag

    Villanykörte összeesküvés elmélet, ha esetleg valaki nem látta volna még. Igazi alapmű. Itt eliminálódik a linux vs. windows vita, meg a többi „hülyeségünk”...
    És nem a technikai fejlődés ellen beszélek, nehogy félreértés essék...

    „A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

  • zolee001

    őstag

    válasz Frawly #280 üzenetére

    Igy van,de aki akarja az akár okosmikrón is használhatja az MS alkalmazásait,immáron nem elfogadott kifogás hogy Linuxon nem fut
    A Windows használókat is az O365 felé szeretné terelgetni a felhasználókat

  • #73495296

    törölt tag

    válasz Pgraph #281 üzenetére

    Sok helyen sántít a tervezett elavulás konteója, létezik tervezett elavulás, csak nem úgy, ahogy a konteó hívők képzelik. Konkrétan már a címbeli konteó sem igaz, csak nézd meg mennyire fényesen ég az a bizonyos híres villanykörte, majd nézd meg mennyire fényesen ég a nappalidban (vagy ha rég leded van, akkor az mekkora fénnyel világít).

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Pgraph #281 üzenetére

    Egyáltalán nem jó párhuzam. A szoftver más, mint egy villanykörte. Egyszerűen elavulnak a dolgok egy idő után. Az XP-nek sem most járt le a szavatossága a POSReady végeztével. Sőt, még a normál támogatás végezte sem volt a veszte 2014-ben. Már 2010 környékén mutatta az elavulás jeleit, mikor is egyre többen váltottak róla. Már 2014 előtt is volt szoftver, ami már nem támogatta az XP-t, meg voltak olyan hardverek, amikhez nem adtak ki XP-s drivert, a folyamat már előtte elkezdődött.

    A biztonsági frissítések csak egy csepp a tengerben. XP-t már akkor sem érné meg használni, ha még az MS támogatná 2099-ig. A fontosabb hardvergyártók és szoftveróriások már most sem támogatják, lásd a windowsos böngészők helyzetét. Eleve sok progi már a 32 bitet sem támogatja, nem hogy az XP-t.

    Persze még nem is használhatatlan régi hardveren, ha valaki ért hozzá, fel tud cselezni működő, támogatott böngészőt, meg UDF 2.5 drivert, működő antivírust, régi verziós MS vagy LibreOffice-t, stb.. De már egyre több a szopás vele, hogy működőképesen tartsd, a jövőben nincs rá garancia, hogy a jelenleg támogatott megoldások is támogatva maradnak rajta. Ez, hogy biztonsági frissítés sem lesz hozzá, csak a végső csepp a pohárban.

    Egyszerűen az XP-t nem az MS avultatja el tervezetten, hanem az egész IT iparág dobta már egészében, ez vele a legfőbb gond, akkor is, ha nem akarsz újabb hardvert használni. Eleve ott elkezdve, hogy most hiába fut a régi vason, egy idő után az is ki fog rohadni alóla, aztán utána is csak használt hardveren tudod használni, mert az újaknál nincs XP-s driver.

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz #73495296 #283 üzenetére

    A fényerő csökkenése nem cáfolja a konteót (ami nem konteó), az az izzó eredetileg 30 vagy 60 wattos volt, kézzel feltekert szén izzószállal. Az, hogy mostanra, lassan 120 év után már csak egy éjszaki fény erejével világít, az csak az izzószál természetes öregedését mutatja. Megnőtt ellenállás -> lecsökkent áram -> lecsökkent fényerő.

    Semmi értelme összehasonlítani a ledes lámpákkal, azok biztosan nem fognak ennyi ideig működni mert vagy a gyengén megtervezett meghajtó elektronika fogja beadni a kulcsot, vagy a nem eléggé hűtött diódák adják majd fel a harcot, maximum pár év után.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • nyisziati

    veterán

    válasz #73495296 #283 üzenetére

    Ez a tervezett avultatás igazából nem konteó.
    Fel lehet fogni így, az idézett film is kicsit ebbe az irányba megy el, de aki több évtizede él itt a Földön, az egyszerűen a napi használati tárgyak silányulását figyelheti meg.

    Nekem vannak tárgyaim a '70-es (!) évekből, amik ma is jók, és vannak újak, amik egy használat után tönkrementek. Miközben a párjuk évtizedek óta szolgál. Lehetetlen nem észrevenni a silányulást, konteó ide vagy oda.

  • Frawly

    veterán

    válasz nyisziati #286 üzenetére

    Egyetértek. Silányulnak a termékek, egyre többet kell őket cserélni. De cserében egyre olcsóbbak is, és haszna is van a cserének. Régen egy izzó ment akár több évtizedig is. Ma már csak 1-2 évig, de energiatakarékosabb és olcsóbb lett cserébe. Tehát nem a semmiért cserélik ki.

    Már csak a laptopoknál is megfigyelhető a silányulás, egyre vékonyabbra, egyre gyengébb anyagokból (tejfölösdobozhoz hasonló biliműanyag) gyártva, egyre inkább nem javítható, bővíthető, minden oda van benne forrasztva, ragasztva, kompatibilitási fehérlistával lekorlátozva, semmit nem tudsz benne se upgrade-elni, se javítani, ha gond van vele, az egészet lehet kihajítani, vagy valami márkaszerviz megjavítja, de ha nem garis eset, akkor majdnem annyiba kerül, mint egy új gép.

    De nagy átlagban a hardverek ma már nem csak silányabbak, de jóval olcsóbbak is. 30 évvel ezelőtt egy asztali kép 2000 dollár alatt nem nagyon állt meg, a laptopok meg 5000 körül mentek. Ma is vannak ennyiért desktop/notebook gépek, de azok nagyon felsőkategóriásak, az alsó-középkategória jóval olcsóbb lett.

    Az viszont tényleg gusztustalan, amit a nyomtatókkal csinálnak, hogy x oldal után ne nyomtasson, mikor még tudna. De ez nem tervezett elavulás, hanem a nyomtatógyártóknak nem lép senki a tökére, és elqrvultak elég rendesen. Ahogy elég gusztustalan a HDD, RAM gyártók kartellezése is. Ezeket meg kell bírságolni kő keményen, akkor fognak csak felhagyni az ilyen gyakorlattal.

    Sőt, ez a tervezett elavulás azért sem igaz, mert mostanság alig avulnak a hardverek. Egy 10 éves gép is használható még, ha van benne 4 giga RAM meg beletolsz egy olcsó SSD-t, ezért használtan elég olcsó gépet venni, olcsóbb, mint valaha. Egy 7 éves 2. gen Core i proci alig van lemaradva a legújabb genesekhez képest, igaz ez az Intel tikk-takkozásának köszönhető.

    Aztán ott vannak a SBC gépek, azok nem valami megbízhatóak, de cserébe csak pár dollárba kerülnek. Ilyen olcsók előtte még sose voltak a hardverek. Emlékszem a 80-as, 90-es években hiába voltak tartósabbak a gépek, hihetetlen drágák voltak, és piszok gyorsan avultak el, kb. 1 év alatt, de volt, hogy ennyi sem kellett.

  • nyisziati

    veterán

    válasz Frawly #287 üzenetére

    Valahol valakik kiszámolták - talán az új autókkal kapcsolatban, - hogy a Föld sokkal többet veszít az újautó gyártással, mint amit nyer a kedvezőbb károsanyag-kibocsátással.

    Pl. csak Németországban évente kb. 10 MILLIÓ új autót gyártanak, ami kb. 12 millió TONNA anyag felhasználását jelenti. Míg ha a régieket korszerűsítenék, SOKKAL kevesebbe kerülne, és kevesebb nyersanyag kellene hozzá.

    És gyanítom ugyanez a helyzet mindennel kapcsolatban.
    Nagykanállal fogyasztják a gyárak a nyersanyagokat, mintha nem lenne holnap.

    De mi lesz, ha elfogy az olaj? Ami a műanyag alapja is, ugye, nemcsak energiahordozó. Mi lesz, ha elfogy a vasérc? A bauxit? Ha kiirtják az amazóniai esőerdőket? Ha kifogyunk a ritkaföldfémekből?

    Na ezek a lényeges kérdések. Többek közt.

  • válasz nyisziati #265 üzenetére

    Ez a gyors újraindítás ma is megvan, igaz csak a kikapcsolásig. Utána vagy indul vagy nem ;]

    A mai gépekből nekem egyedül a Cartridge az ami nagyon hiányzik. Gondold el, nem kell felpakolni több GB-os game-t hanem megveszed a mai igényeket figyelembe véve 32GB vagy nagyobb kapacitású cartridge-n és amikor játszani akarsz vele, a frontvonalon bedugod mint egy USB-t. A gépre pedig csak egy néhány KB méretű gamesetup kerül.

    IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

  • zolee001

    őstag

    válasz Frawly #287 üzenetére

    Azért ne felejtsük el,hogy anno a hardware gyártók ugy várták az uj aktuális windows verziót mint a messiást mert az eladások felfutást remélték,és ugy is történt
    A Vista megjelenésekor mennyi jól müködö hardware ment a kukába mert a gyártók direkt nem irtak drivert hozzá mert akkor nem veszik meg az uj vista certified matricával ellátottat
    Ezt a sort még lehetne folytatniéa nem is beszélve az Apple huzásairól a 100% ra járatott wifi chip-töl kezdve a szándékos belassitáson át ,óvatosan figyelmeztetve a felhasználót ,hogy ideje meglátogatni az üzletet uj termék vásárlása céljából.
    A direkt javihatatlanra tervezett eszközökröl nem is beszélve,mostanában zajlik egy per ,sufni szervizes emberke és az apple között mert ö eredeti alkatrészekkel javitja meg a javithatatlannak mondott apple eszközöket.

    A direktben nagy erröforrásigényesre irt appok,weboldalak,pl facebook avagy ugyanezen cég emberkisérlete,hogy direkt rossz appot adtak ki androidra és igy tesztelve a türöképességeit az androidosoknak.

    Pár évvel ezelöttig valóban megfigyelhetö volt egy jo irány,olcsobbak lettek az elektronikai és föleg IT termékek de 1-2-3 éve ez csunyán visszafordult
    Manapság 1500 usd egy csucs alaplap (10 éve az akkori csucs nem volt 500 usd) az intel mindekori state of the art processzora 1000 usd,manapság már van 3000 usd ért is (nem serverbe)

    1000 euro egy flagship telefon? 2300 euro a hajtogatos akármi ami 3 nap után tönkremegy
    Az apple "hu de premium" aranyáru termékei: hol a kijelzö szarik be,aztán a klavi nem jo utána egy software hardwaresen kinyirja a hangszorot (amit 800 usd-ért javitanak) tulmelegszik,lekapcsolja a telseitményt és még lehet sorolni,minden évbe van vmi botrány
    Aztán napi hirekben a tech cégek siránkoznak,hogy zsugorodik a pc piac,leépitéseket kell eszközölniük stb

  • zzolika

    aktív tag

    válasz Frawly #287 üzenetére

    Azért a led izzókra nem mondanám hogy olcsóbb lett, mint a villanykörte... Ha csak egy ezrest számolsz, és 1 évig jó, az egy évtized alatt 10.000 Ft. Ennyi nem volt egy hagyományos villanykörte (igaz többet is fogyaszt).
    Nekem a led-es izzóim kb 120%-a ment tönkre 2 év alatt, még jó hogy nagy része garanciaidőn belül. (Azért 120, mert a gariba cserélt is beszart.)
    Hát hogy a hardverek olcsóbbak lettek, azt a videokártya árakon nem látom. Lehet hogy ugyanazon pénzért nagyobb teljesítményt kapsz, de olcsó, igazán alsó/középkategóriás nincs már. A játékok se lettek annyival jobbak, szebbek, hogy az indokolja a 2-10szeres árat. Azért a 90-es években a fejlődés is még megvolt, az új kártyával ment az új játék, ami sokkal szebb volt.
    hogy x oldal után ne nyomtasson, mikor még tudna. De ez nem tervezett elavulás Pontosan ez az. A készülék még menne, fizikailag nem romlott el, a célnak megfelel, de direkt azért áll le hogy vegyél egy másikat.
    Írhatnának az új hardverekhez is xp-s drivert, de az plusz munka. Pont mint Linuxra. A vásárlók nagy részét így is lefedik, nincs annyi többlet haszon hogy ebbe tegyenek pénzt.
    Hogy a témához is szóljak: Apám c2d-s gépén XP van, tökéletes a feladatra. Filmet nézni, netezni, régi játékokkal játszani teljesen jó. Nem kell updét, jó így ahogy van. Tűzfal, vírusirtó frissül rajta.

  • Pgraph

    aktív tag

    válasz Frawly #284 üzenetére

    Nem, a szoftver sem kivétel. Értem a magyarázatod, technikai oldalról alá lehet támasztani, de nem ez a lényeg. Hanem az elv, ahogy működik. És erre lehet legyinteni, hogy konteó, de sajnos nem az, függetlenül attól, hogy ki mit gondol róla.
    És ezzel a berendezkedéssel az a legnagyobb baj racionális oldalról, hogy véges erőforrásokra alapozva akar végtelen, folyamatos növekedést. Ilyen nincsen. A természet folyamatosan nyújtja be a számlát, már mi is érezzük keményen, a gyerekeink, unokáink még jobban fogják. És nekik vélhetően a legkisebb gondjuk lesz áptudét-nek lenni, örülnek, ha lesz pl. tiszta ivóvizük...
    Ez szerintem sokkal közelebb van, mint gondolnánk.
    A használd és dobd el elvvel a saját sorsunkat pecsételtük meg.

    [ Szerkesztve ]

    „A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

  • Dr. Romano

    veterán

    válasz Pgraph #292 üzenetére

    Szoftveres oldalról pl. ott a youtube, core2-es gépem régen simán vitte a videókat 720p teljes képernyőn 40-50% terheléssel, ma már a 480p folyamatos lejátszásának is örülök 100% proci prögetés mellett pedig a gép nem lett gyengébb, szerecsére a h264ify böngészőkiegészítő visszahozza a "régi teljesítményt".

    Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

  • btprg

    senior tag

    válasz Tamás88 #276 üzenetére

    Tévedés, a Windows NT 3.1 volt az első fecske azon a vonalon.

    Tényleg sok dolognál tetten érhető a kispórolás meg a szándékos avultatás, de szerintem pont az izzók nem jó példák. (Bár az utóbbi időben nagyon gagyi minőségű égők is vannak, élettartamtól függetlenül.) A rendes izzószálas égőnél az izzószál hőmérséklete és az élettartam trade-off jellegű. Minél forróbb az izzószál, annál jobb a világítás hatásfoka, annál fehérebb a fény, viszont annál kisebb az élettartam. Az 1000 óra névleges élettartamot úgy határozták meg, hogy próbáltak optimumot keresni az élettartam és a hatásfok között. Ez nem szándékos minőségrontás volt. Speciális célra (pl. közúti jelzőlámpákba) elérhetőek a mai napig 6-8000 órás élettartamú izzók, de ezek kisebb hatásfokúak. Bármikor bekötheted úgy a lámpádat, hogy két égő legyen sorban benne, így fele feszültségről járatva két egyforma égőt az élettartam szinte végtelen lesz. Csak kisebb lesz a fénye ugyanolyan fogyasztású, de névleges feszültségen működő égőhöz képest. A 100 éve a tűzoltószertárban égő izzóban semmi extra nincs, kicsi a szálhőmérséklete.

    "Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

  • Gdi

    senior tag

    válasz Dr. Romano #293 üzenetére

    A gép nem lett gyengébb, de a YT sem amradt azon a szinten.
    Új tömörítés, meg a háttérben egy javascript-fertővé vált, mint a legtöbb oldal manapság.

    ''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

  • robohw

    aktív tag

    válasz btprg #294 üzenetére

    "Tényleg sok dolognál tetten érhető a kispórolás meg a szándékos avultatás, de szerintem pont az izzók nem jó példák."

    Pedig de.

    Itt van erről egy cikk:

    https://index.hu/tech/2016/07/24/led_lampa_izzo/

    A többi műszaki cikk avultatása viszont "jó", dolog, de lagalábbis pragmatikus. Az emberek többsége olyan hamar vált újabb termékre, hogy ha a régibe beleraknák az "elkivánt" anyagmennyiséget, akkor az drágább is lenne és több nyersanyag is menne veszendőbe.
    Ma az emberek 1 vagy 2 évente vásárolnak új mobilt, új TV-t, mert az újabb jóval korszerűbb is. Ennek megfelelően állítják be ezen újabb termékek avulását is akkor, amikor csak a legszükségesebb anyagmennyiséget tervezik beléjük.

    [ Szerkesztve ]

    My own programming language: http://www.robomax.online

  • hunluki

    senior tag

    válasz MaCS_70 #250 üzenetére

    Érdekes látni a trendeket, nálam pont hogy visszaszorulóban van a windows (párhuzamosan használom linuxot és macos-t is). A gépemen egyre kevesebb időt töltök (család, meló, játékra inkább konzol), szóval szépen lassan átfordult szerver jellegű felhasználásra, tabletre/telóra/tv-re filmet osztani, távoli fájlelérésre, egyre több automatizált feladatra, virtualizációra (nem nagy, inkább sok kicsi gépre pl hálózatok tesztelésére), ilyesmikre. Szerintem nem sok híjja van már hogy csináljak valami headless linux szerót és bevágjam valami jól szellőző de nem feltűnő helyre és kalap, meg max valami budget laptop egy random disztróval hogy könnyebb legyen pl fórumon pötyögni.

    [ Szerkesztve ]

  • hunluki

    senior tag

    válasz robohw #296 üzenetére

    Én tennék egy pluszegyet az új ízzók mellett. Asztali lámpámban van egy 4-5W körül zabáló "melegfényű" ledes izzó, 2010-ben vettem, napi szinten kapcsolgatom 2-3-szor legalább fel/le, ha megy akkor 4-5 órán át, van hogy este úgy felejtem. Cserébe alig eszik valamit, akármikor át lehet ölelni magát az ízzót, kellemesen langyos több óra után is.

    És még nem is valami nagy név, amikor vettem volt kb 1800 huf ha jól rémlik, be is szereztem belőle 4-5 darabot mert én is féltem hogy meddig bírja. Azóta az összes be lett paszírozva valahova, teljesen jól működnek. A ma gyártottakról sajnos nem tudok nyilatkozni, ~9 éve nem vettem ízzót.

  • zzolika

    aktív tag

    válasz robohw #296 üzenetére

    Pont fordítva van. Azért vásárolnak 1-2 évente új mobilt, tv-t, mert a régi használhatatlan lesz. Tönkremegy vagy belassul. Nem azért mert szükségük van rá, ezt csak a reklámok hitetik el vele. Mi az amit nem tudsz megcsinálni egy pár éves telefonon? Mit nem tudsz megnézni egy pár éves fhd tv-n? Vagy mivel tud többet egy mai billentyűzet, egér, mint a 10 évesek? Miért kéne újat venni, ha a régi is jól tud minden funkciót, amire szükség van?
    Például a cipőt se kellene fél év után kidobni, ha nem esne szét, ha benne lenne az elkívánt anyag. Nem lenne pazarlóbb kétszer annyit belerakni, és ötször annyi ideig használni, mint mindig újat gyártani.
    Azért rakják mindenbe a legminimálisabb, legrosszabb anyagokat (amivel még épp elműködik a garanciaidő végéig), mert így maximális a profit.

  • nyisziati

    veterán

    válasz zzolika #299 üzenetére

    Így van. Aztán jön a meglepetés, amikor iifogynak az alapanyagokból. Nem véletlen akarják kolonizálni a Marsot, dehát semmi esélyük rá.

Új hozzászólás Aktív témák