Új hozzászólás Aktív témák

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz dabadab #42 üzenetére

    Az ipari forradalom idején, majd a sorozatgyártás, a szalagmunka bevezetése során is csökkent a munkahelyek száma. A robotizálás során is egyre több munkahely szűnik meg, miközben nő a föld lakossága. Igen, keletkezik is új munkahely, de kb. 10 megszűntre jut 1 új. Az alulképzett kétkezi munkásnak mondhatod, hogy legalább lesz ideje a fontos dolgokkal foglalkoznia...Merthogy azok az állások szűnnek majd, meg, nem a vezetőé vagy a mérnöké, sőt még nem is a technikusé.

    Szerencsére még jelenleg nem tűnik úgy hogy valami robotizálási boom kezdetén lennék, szóval nincs pánik és jobb is ha szép lassan megy végbe, mert akkor valamennyire önszabályozó lesz. Ha pl. megszűnik a munkahelyek fél százaléka, valószínűleg a fogyasztás is csökken majd hasonlóan. Aztán eljut az egész oda, ahol rájönnek majd a gyártók, hogy tök jó hatékonyan és olcsón termelni, csak a sok munkanélküli nem épp jó vásárló. A technológia hamarosan ott lesz, hogy robotokkal összerakható lesz bármi egy gyárban szinte minimális emberi beavatkozással, de akkor nem lesz kinek eladni. Az én gyáramban is robotok, gépek, automaták dolgoznak, a másikban is, a harmadikban is...az emberek meg otthon ülnek állás és pénz nélkül.

    Persze egy nem pénzre épülő társadalomban ez is működhet, de arra jelenleg nulla az esély, hiszen minden abba az irányba megy, amerre a pénzemberek, a felső tízezer, vagy inkább felső ezer (száz?) tereli. A pénz mozgat mindent. A robotizálás is azért van, mert úgy olcsóbb, hatékonyabb termelni, vagyis nő a profit.

    Ha túl gyorsan haladnánk a robotizálás terén az biztos, hogy nagy társadalmi feszültséget okozna. Szétverne a tömeg néhány gyárat, mire leesne a gyár tulajdonosoknak, hogy ez így nem "eladható".

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

Új hozzászólás Aktív témák