Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #65755648

    törölt tag

    válasz ToMmY_hun #87 üzenetére

    Szerintem sem az álmodás képességétől lesz egy MI "élő organizmus", vagy akárcsak "valódi MI" sem. Azt, hogy ez lenne a kritikus feltétel, csupán a hollywoodi filmek/ sorozatok és sci-fi könyvek hitették el a tömegekkel, pl. Star Trek, Asimov univerzuma, vagy Philip K. Dick - Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal? , a sor végtelen.
    Ez nem több mint egy romantikus gondolat, egyáltalán nem a "valódi MI" legjellemzőbb feltétele. Ettől függetlenül, ha eljutunk oda hogy emlősökkel egyenértékű MI-t rakunk össze, könnyen lehet hogy az egyik szükségesen beépítendő funkció lesz ez is, mint az SSD-knél a TRIM funkció, ahogy Tigerclaw is írta.
    De egyáltalán nem biztos, sok különbség lesz köztünk (organikus/tremészetes intelligens lények) és az MI-k közt, talán pont ez lesz az egyik.

    Az egész MI fogalma egyébként látszik, hogy még ismeretlen az emberek számára, még tanulniuk kell. Pl. ahogy KAMELOT is ír, látszik hogy elképzelése sincs az egészről.
    Ugyanúgy ahogy ezelőtt mondjuk 200-300 évvel ezelőtt az átlag, tanulatlan embernek nem volt koncepciója a sebesség fogalmáról. A sebesség/ sebességkülönbség/ gyorsulás/ távolság/ idő stb. zavaros vagy ismeretlen fogalmak voltak és ha egy akkori fizikus az v=d/t képlettel kezdett volna a parasztoknak a szekerek sebességéről, érkezési idejéről stb. előadást tartani, akkor üreges tekintetekkel találkozott volna. Ma pedig Marcsika néni is megmondja neked a sarki büfében hogy 60km/h-val haladva fél óra alatt teszel meg egy 30km-es távot. És már kezd ülepedni a fénysebesség és picit már a fényév (távolság) fogalma is, bár a "relativitás elmélet gyakorlati kivetülései" nem egyhamar lesz általános érettségi tétel. De előbb-utóbb szükségszerűen az lesz.
    Ugyanígy állunk most az MI fogalmával is, a többség még csak fikcióként, filmen, könyvben hallott róla, a valódi tudományos előrelépésekről és állapotról nem tájékozódtak, de ha igen, akkor sem értik. Pedig aktívan használják, mindenhol egyszerű MI-kel, tanulékony programokkal vagyunk körülvéve. Hogy mást ne mondjak, gondoljunk a Google és a böngészési szokásaink, valamint az arcunkba tolt reklámok viszonyára. De lassan már a kávéfőzőbe is MI-t meg internetet raknak.

    Szóval a folyamatnak még nagyon az elején tartunk, de számomra nem kérdés, hogy idővel majd megismerik, megszokják, elfogadják és talán valamennyire meg is értik majd az emberek, hogy mi az az MI és mire lehet képes.

  • #65755648

    törölt tag

    válasz Tigerclaw #93 üzenetére

    Amit leírtál szinte egy-az-egyben a Marxista-Leninista ideológia. Teljesen összeegyeztethetetlen az emberi társadalommal és szokásokkal és legfőképpen az emberi természettel (melyekből ez utóbbit biztos nem tudod megváltoztatni), de szinte még a fizikával és természet törvényeivel is.
    Ez is csak egy romantikus ideológia, amiből lehet látni hogy mi lett, mikor megpróbálták életbe léptetni. Ugye nem kell senkinek magyarázni a kommunizmus szörnyűségeit?

    [ Szerkesztve ]

  • #65755648

    törölt tag

    válasz UnA #98 üzenetére

    1. Az "államkapitalista" nem egy létező, hivatalos és meghatározott megnevezés, nincs konszenzus a definíciójáról, csak egy új divatos de szerintem értelmetlen és szükségtelen kifejezés. Magyarul: nem jelent semmit és jelenthet bármit. Ha mondani akarsz valamit használj olyan szavakat amiknek van a köznyelvben és a politológiában bevett és rögzített értelme.

    2. Épp arra utaltam hogy a fent taglalt ideológia utópisztikus jellege miatt a megvalósítás szükségszerűen gyökeresen eltérő lesz az elmélettől. Erre példa a marxizmus ideológiájára épített kommunizmus. Gyengébbek kedvéért: ami megvalósult teljesen más lett, mint amit ígért. Köszönöm hogy ezt Te is alátámasztottad!

    (#99) ToMmY_hun: Szerintem alapvetően egyetértünk. Ha jól sejtem ugyanazokon a sci-fi könyveken szocializálódtunk :) Meg én is tanultam kis mesterséges intelligencia programozást.

    [ Szerkesztve ]

  • #65755648

    törölt tag

    válasz Tigerclaw #104 üzenetére

    "A kommunizmus és hasonló rendszerek azért nem működtek, működnek, mert azok egyszerű diktatúrák bekenve ideológiával"
    Lehet. De ha betű szerint megpróbálták volna követni az eredeti ideológiát, akkor is ugyanúgy egy élhetetlen rendszer jött volna létre, mivel az alap egy utópia, ami NEM MEGVALÓSÍTHATÓ. A torzulásia pedig látjuk hogy mit eredményeznek, máig nem hevertük ki azt a rendszert.

    "Nálunk Magyarországon most nagyon jól látni, hogy minden nappal egyre közelebb jutunk a régi rendszerhez"

    Jujj, ez már nagyon messzire vezet. Nem is nagyon mennék bele, csak annyit mondok azért: ez a görcsös félelem is ami itt a fejekben van az előző diktatúrából maradt. Biztos hogy minden ami állami, az rossz?
    De nem is látom azt a nagy államosítási szándékot amiről beszélsz. Épp ellenkezőleg, a közvagyon magánkézre játszása megy. Most isszuk meg a levét annak hogy Mo-on nincs egy hitelképes, említésre méltó baloldali (vagy bármilyen) ellenzék.
    De sztem itt zárjuk le.

  • #65755648

    törölt tag

    válasz Sir Ny #111 üzenetére

    Én sem látom, ezért írtam oda hogy "(vagy bármilyen)" :)
    Eleve csak azért említettem a baloldalt, mert Mo-n (és a világon szinte mindenhol) szokásosan a jobb és a bal oldal áll szemben egymással kormány és ellenzék gyanánt, nem pedig ugyanarról az oldalról való a fő kormányzó és -ellenzéki párt is.

  • #65755648

    törölt tag

    válasz bambano #115 üzenetére

    Márpedig a számaid teljesen tévesek és hatalmas csúsztatásra épülnek, így a következtetésed is helytelen.
    Arra a feltételezésre építesz, hogy 1 neuron = 1 processzormaggal. Ez persze nincs így, egy processzor összehasonlíthatatlanul komplexebb és "okosabb" mint egy neuron. Ha analógot akarsz találni a neuronra, akkor legközelebb jelenleg a tranzisztor áll hozzá funkciójában, bár persze számos képessége még hiányzik ahhoz betölthesse egy neuron szerepét. Így jelenleg inkább szoftveresen szimuláljuk a neuronokat, de már most sem kell egy teljes processzormag egyetlen neuron valós idejű szimulálására.
    De lehet hogy a tranzisztorok lesznek idővel "felokosítva" neuron szintűre (vagy max néhány tucat tranzisztor együttese).
    Tranzisztorból pedig jól állunk, konzumer procikban is 1milliárd fölött járunk már. Mindjárt nem bolygó méretű, hanem csak szoba méretű számítógépről beszélünk, aminek a hardvere nem fantasztikum, csupán 1-2 lépéssel van a mai technológia előtt.

  • #65755648

    törölt tag

    válasz Tigerclaw #122 üzenetére

    Nagyon leegyszerűsítve látod a gazdaságot, ennél összehasonlíthatatlanul bonyolultabb a dolog. Ha ilyen egyszerű lenne, levinnék az adókat és varázsütésre itt lenne a Kánaán. Hasonló túlegyszerűsített logika alapján: ha leviszik az adókat csökken az állam bevétele, ezért képtelenek fizetni a közigazgatásban lévőket és nyugdíjasokat. Ezért több pénzt kezdenek el kiadni (hitelezni, nyomtatni), amitől megugrik az infláció, amitől ugyanannyi pénzzel mindenki szegényebb lesz és körbeért a folyamat.

    Egyébként a lényeg: a Nyugat, a skandináv országok és az USA a mi pénzünkből, a mi munkánkból (meg persze az ázsiai, afrikai és óceániai szegényekből) olyan gazdagok. Nem az országon belüli gazdaságuk jobb mint a miénk, hanem a multikon, a technológián és a termékeken keresztül elszivattyúzzák tőlünk a pénzt. Ha mi meggazdagodunk, ők elszegényednek, ezért nem akarja a fejlett világban senki, hogy a szegény és fejlődő országok feljöjjenek.

    Amúgy Kínáról: én jártam ott, és messze nem az a helyzet mint amilyen kép itt kialakult az emberekben. Sokkal fejlettebb és sokkal gazdagabb ország mint bárki képzelné, plusz gyorsabban fejlődnek mindenkinél (aki számít).
    Övék a jövő, ők az új USA (nézd meg az űrkutatást). Mondjuk nem is kommunizmus van náluk, de a gazdaság, az ipar az állam kezében van.

  • #65755648

    törölt tag

    válasz ToMmY_hun #126 üzenetére

    Akartam tanácsolni neki én is, hogy olyasmiben ne vitázzon, amihez láthatóan nem ért. Látszik, hogy bár számokra hivatkozik, valójában érzelmi alapon érvel. Nem akarja elhinni hogy az MI elérheti az emberi agy szintjét, akár már a mi életünkben és ezért próbál meggyőzni minket és valszeg magát is arról hogy lehetetlen.

    [ Szerkesztve ]

  • #65755648

    törölt tag

    válasz bambano #131 üzenetére

    Igazolod a fenti állításomat, miszerint nem akarod megérteni a dolgot, de azért csak a tisztánlátás végett leírok pár alapvető dolgot, nehogy valakit megtévesszen az érvelésed.

    " 'Egy ilyen hálózatot ki lehet alakítani szoftverben, de megoldható egy jól párhuzamosítható hardverben is, mint például egy videókártya vagy saját tervezésű hardver, mondjuk egy FPGA-ban'
    hát nem fogunk szimulálni."

    De fogunk. Sőt, évekkel ezelőtt még az egyetem tanultam és csináltam, pontosan FPGA-n. Igaz csak néhány neuronnal, néhány szinapszissal, már nem emlékszem a pontos számokra. És működött, elsőre egyszerűnek tűnő, de azért más programozási technikával nehezen megoldható sok-bemenetes, több kimenetes vezérlési feladatot oldottunk meg vele. Olyan típusú problémára és megoldásra gondolj, amit az ember tipikusan intuitívan old meg, mint mondjuk a vezetés, vizuális inputok alapján, videoanalízissel, ami egy évfolyamtársam diplomamunkája volt.
    És akkor ez egy sok-éves FPGA volt, ami még csak nem is volt teljesen kihasználva, nem volt a célra hardveresen optimalizálva és mindent szoftveresen oldott meg. Egy mai VGA több ezerszer gyorsabb, de valószínűleg keveset mondtam. Plusz sokmindent meg tud már oldani hardverből, amit ennek még szoftverből kellett (pl. a teljes párhuzamosítást...).

    Csak hogy értsd: szoftverből már most is korlátlan mennyiségű neuront és szinapszist hozhatsz létre, csak az emuláció miatt a sebesség a béka segge alatt lesz. Ha a funkciók egy része hardveresíthető (márpedig ez már zajlik - lásd GCN, CUDA stb.) és lesz célszoftver is, ami ezt kihasználja, akkor a sebesség sok neuronnal/szinapszissal is valós idejű lehet. És ez nincs messze.

    [ Szerkesztve ]

  • #65755648

    törölt tag

    válasz dabadab #143 üzenetére

    Úristen, Te olvasod amit írsz?!

    Csak ha már a 12 pontot említettem, íme azok, melyek Téged cáfolnak (mivel a hűbérúri és gyarmati viszony eltörlését jelentik, vagy összefüggnek vele):
    Kivánjuk a’ sajtó szabadságát, censura eltörlését.
    Felelős ministeriumot Buda-Pesten.
    Évenkinti országgyülést Pesten.
    Törvény előtti egyenlőséget polgári és vallási tekintetben.
    Közös teherviselés.
    Urbéri viszonyok megszüntetése.
    Esküdtszék, képviselet egyenlőség alapján.
    Nemzeti Bank.
    Unio.

    A gazdag Nyugatnak pedig most is gyarmatai vagyunk, csak most még mi könyörgünk nekik, hogy hadd lehessünk azok és hozzánk telepítsék a gyáraikat és ne egy másik gyarmatnak aki még nálunk is olcsóbban szolgál nekik. Mint kurva a stricijének.

    Ami az általad felsorolt országokat illeti: Norvégia az olajból gazdagodott meg, Németo. gyarmata K-Európa, Olaszo. gazdasága a béka segge alatt (bár régen övék volt Kelet-Afrika, akkor jól is ment nekik...). A svédek és finnek már csak az utóbbi pár évtizedben jöttek fel, a modernkori kizsákmányolás, a multik révén (IKEA, Nokia stb.).

    Az iparunkat pedig igenis legyalulták, majd jórészt nyugati tőkén (de sokszor magyar állami pénzeken), és így immár nyugati tulajdonban, nyugaton lefölözött haszonnal vásárolták föl és építették újjá. Mi pedig még ezt is meg kell köszönjük nekik... ki van ez találva kérem. Modernkori rabszolgaság.

    (#147) Porthoszx: megelőztél.

    [ Szerkesztve ]

  • #65755648

    törölt tag

    válasz dabadab #152 üzenetére

    "Ráadásul elég sok arról szól, hogy a magyar nemesség előjogait korlátozzák"

    Így van. Két fajta kizsákmányolás ellen is fellépés volt a forradalom, az osztrák-magyar és nemesi-jobbágyi kizsákmányolás ellen is. A javak igazságtalanul és egyenlőtlenül egy-egy réteg és népcsoport kezében való összegyűlése ellen tiltakoztak.

    Mindkét említett kizsákmányolási típus él ma is, csak ma sokkal kifinomultabban, burkoltabban űzik. A mai "nemesi kaszt"-ról azt hitették el, hogy oda bárki bekerülhet, akár Te is, pedig kb annyi esélyed van valójában, mint nyerni a lottón. Az országok közti pénzelszívást pedig kegyes adománynak, "munkahelyteremtésnek" láttatják, így ma nem lázadozik a nép ugyanazért, amiért 150 éve fegyvert fogott. Pedig hihetetlen, de a javak eloszlása ma még egyenlőtlenebb mint akkor!

    Egyébként minden autonómia lényege is éppen ez, Erdély is azért akar függetlenedni, mert Bukarest elszipolyozza a pénzt és sokkal kevesebbet ad vissza (még kevesebbet mint a román lakosságú megyéknek).

    Nem kell közgazdásznak lenni hogy észrevedd mi folyik és folyt itt. Elég csak nyitott szemmel járni a világban. De látom ez nem megy.

  • #65755648

    törölt tag

    válasz #06658560 #161 üzenetére

    Taníts Mester! Tudod, érvekkel alátámasztva, nem csak dobálózva a szavakkal.

  • #65755648

    törölt tag

    válasz dabadab #154 üzenetére

    Nem az enyém volt az eredeti állítás a gyarmati mivoltról, nem is azt akartam igazolni, különben is megtette azt a kolléga akié az állítás volt bőséges bizonyítékkal, amire persze nem reagálsz.
    Én a régi és modernkori igazságtalan pénzelszívásról, gazdasági egyenlőtlenségről írtam és érveltem, talán ha vennéd a fáradtságot és visszaolvasnál megértenéd.

    A másik állításom igazságtartalmáról pedig:

    "You would expect that the world of the Qing dynasty, Tsar Nicholas I and the British East India Company would be more unequal than today’s. Yet in China, Thailand, Germany and Egypt, income inequality was about the same in 2000 as it had been in 1820. Brazil and Mexico are even more unequal than they were at the time of Simón Bolívar. Only in a few rich nations—such as France and Japan—do you find the expected long-term decline in income inequality."

    Bár nem konkrétan Mo-i adatok, a trend jól látható. 1820 és 2000 közt a gazdasági egyenlőtlenség egyforma volt, 2000 óta pedig tudjuk hogy mindenhol tovább nőtt.
    Itt is böngészgethetsz a témában: Wiki

    Úgyhogy hajrá, csak próbáld bizonyítani, hogy nem volt igazam.

Új hozzászólás Aktív témák