Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz belashx #115 üzenetére

    Abban igazad van, hogy nem lett megemlítve a rendszer. Én is szívesen olvasnám. De azon valahogy átugrottál, hogy hallgatás utáni tesztek alapján döntött úgy, hogy vizualizálható tesztekkel igazolja azt, amit hall. Anno én is csináltam egy vaktesztet egy whitefüles haverommal. Kb 50%-ban találta el, hogy mikor ment a FLAC vagy az abból, általam tömörített mp3 (nem gagyi, netről szedett). Azért az 50% statisztikai alapon sem meggyőző. Pedig white füles a srác, hidd el. Igaz, lehet, hogy a HK Go&Play,AUX bemenet, Laptop kombó szűk keresztmetszet volt. Majd megismételjük egyszer az otthoni rendszerén, mert az, akkor csak a "mobil zeneszobája" volt. Az otthoni már tényleg elég jó... majd ha kilátogatok hozzá külföldre, viszek egy tesztcsomagot neki. :DDD

    Jevons paradox

  • szaszlaci

    addikt

    válasz belashx #115 üzenetére

    "Nem említetted, milyen rendszeren végeztél meghallgatást?"

    Szerettem volna a cikkel más irányból közelíteni. Egyébként semmi olyan nincs, amit szép tételesen fel lehet sorolni, péniszméregetés céljából. Épített hangsugárzóról van szó, hirtelen ezt tudom róla mutatni.
    A frekimenetet valahol 200 Hz-től lehet nézni, és szeretném jelezni, hogy ez igazi mérés, nem a marketing osztályon rajzolt vagy kivasalt dolgok. Alacsony frekvenciás átvitelre szimuláció és egyéb mérések vannak, illetve csak voltak, hadd ne szöszöljek velük; rendben van. Torzításról teljesen hiteles mérést nem tudok, de oké. Csoportfutás meg egyebek is.
    Persze ez csak egy kis szelet, és nem is akarok tippelgetni, hogy mennyibe kerül egy ilyen hang gyárból, de nem 1 – 200 forint.
    Erősítőnek valami nem drága Yamaha, jól sikerült darab. A többi meg az aprópénzes kategória, úgyhogy tudom, innentől fogva valamire való igényessségű hifista nem vesz komolyan. Hát ha még azt is leírom, hogy az erősítő DAC-ját használom...

    Aztán a rendszerem hangfal utáni második legfontosabb eleme, a szoba, hát az most nem a legjobb. Bizony, sokkal lényegesebb, mint sokan hinnék. Nem csak az alacsony frekvenciára gyakorolt hatása miatt, hanem az összes többire is.

    Ha már elkanyarodtunk, akkor a csöves erősítők szóba jöttek, meg a szeretett hangjuk. Ha tisztelt delikvens tisztában van az impedanciamenet fogalmával, akkor láthatja, hogy mind a hangszóró, mind a hangsugárzó impedanciája, illetve "ellenállása" változik a frekvencia függvényében.
    Ehhez hozzáveszi a csöves erősítő nagy belső ellenállását, ami miatt nem feszültségerősítőként, hanem áramerősítőként fog viselkedni. (Ehhez még ráadásként hozzájön a ki tudja milyen kimenőtrafó a ki tudja milyen hangfallal.)
    Az eredmény az lesz, hogy a hangsugárzó rezonanciafrekvenciáján (is) jóval magasabb impedancia helyén az erősítőből nagyobb teljesítmény fog "kijönni". (Mert ugye a körülbelül konstans áram a változó ellenálláson nagyobb feszültséget fog eredményezni. A teljesítmény az ellenálláshoz képest pedig négyzetesen változik.)
    Eredmény, hogy a csöves erősítő mélykiemelést csinál, és általában magasban is emel még, tehát kész is a "diszkómosoly". Persze hogy "kellemesebb" ez a hang. De ha valaki ugyenezt equalizerrel csinálja meg, na aaaz aztán eretnek, lenézendő, méltóságon aluli dolog.
    Csak azért írtam ezt itt le, mert nem nagyon láttam, hogy erről szó lenne a "Nagyon ciki lennék-e a húszezres S/PDIF kábellel?" kérdések között.

    "Szerinted a hangsugárzókábelek között sincs különbség?"

    De van. Egyfelől ellenállás/vezetőképesség, damping faktor méréssel ezt is meg lehet mérni házilag igen pontosan. Ez a kritérium fillérekből teljesíthető.
    Kapacitás, mérhető, egy bizonyos szint fölött gond, mert nagyfrekvencián terhel egy nagyobbat az erősítőre, amit eltárol, és kis fáziskéséssel "továbbmegy" a hangfalra. Eredmény, hogy kiemel, nehezen mérhetően, de zavaró lehet. A gyakorlatban vegyesen(!) bekötött CAT kábelnél gond ez, külön vezetve ott se.
    Skin hatás ilyen frekvencián, figyelembe véve a magas hangok teljesítményét, lényegtelen és "nem mérhető" amlítúdó csökkenést jelent tömör vezetéknél is.
    Fém tisztasága: szir-szaroknál talán, de mondom újra, egy zománchuzalnál több nem kell.
    Induktivitás lényegtelen.
    Tehát ha tényleg van eltérés egy-egy drágább kábel közt, akkor az egyik abból biztosan kritikán aluli. Olyan meg természetesen nincs, hogy valaki beképzeli azt, ami nincs. :)

    Azt kéne megérten, hogy bármi, ami (érdemben!) változtat az eredeti anyagon, mint a "Milyen erősítőn hallgatsz zenét?", stb., az hiba és kerülendő. Lehet egyik hibát a másikkal pofozgatni, de én azt mondom, inkább értsük meg a miérteket, hogy lássuk a célt. Így a közbenső elemeknél teljesen felesleges drága dolgokra költeni.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

Új hozzászólás Aktív témák