Új hozzászólás Aktív témák

  • BonFire

    veterán

    válasz Jinxb1rd #888 üzenetére

    Nem láttál még Illustratort, és így fogalmad sincs róla, mire képes. Megpróbálom egy példával érzékeltetni. Szövegszerkesztőt már bizonyára használtál.

    A Photoshopban is van szövegeszköz. Létre lehet hozni szimpla szövegeket, de akár bekezdésszövegeket is. A behúzást, térközt, sortávolságot, betűtípust, stílust, méretet állíthatjuk. A bekezdés rendezhetjük jobbra-balra, középre, teljesen sorkizártan vagy utolsó sor balra-jobbra sorkizártan. Lehet a betűket egalizálni, felső és alsó indexbe tenni, szavakat elválasztani, egyszóval „mindent tud”, amit egy laikus elképzel a szövegről. Na, most jön a kérdés.

    Te elkezdenél-e szakdolgozatot, vagy bármilyen más hosszabb szöveget szerkeszteni Photoshopban? Ha nem, miért nem? Ugye te is belátod, hogy azért egy szövegszerkesztő, ami célirányosan erre a feladatra van kifejlesztve, a fent felsorolt külsőségeken kívül rendkívül sok olyan hasznos dolgot tud, ami elengedhetetlen nagyobb terjedelmű irományok feldolgozásánál. Hogy csak egy párat említsek.

    • Stílusokkal formázza a szöveget
    • Tud címsorokat hierarchikusan kezelni
    • könyvjelzőket kezelni
    • html-elemeket, hiperhivatkozásokat kezelni
    • végjegyzeteket, lábjegyzeteket létrehozni és kezelni
    • keresés és csereműveleteket végrehajtani (korrektúrázás)
    • helyesírás-ellenőrzés
    • tartalomfüggő helyesírás- és nyelvi ellenőrzés
    • automatikus javítások bevitel közben

    stb.

    Oké. Borító dizájnernek nem jó a beleépített rajz eszköztár, de pontosan ezért vannak grafikai programok, hogy ezeket azzal hozzuk létre. Van olyan ember, aki zenét is videoszerkesztőben szerkeszt, ami nyilván nem lehetetlen, csak felettébb ésszerűtlen dolog.

    Egy könyvet, de még egy kisebb terjedelmű művet, egy szakdolgozatot sem állunk neki képszerkesztővel elkészíteni, még akkor sem, ha abban is van valamilyen szintű szövegeszközkészlet.

    Na, most visszakanyarodva az elejére: amíg nem tapasztaltad meg, el nem tudod képzelni, hogy az Illustrator mire képes! Nem fogok neked listát írni Ps vs. Ai, mert alapvetően nem ugyanarra a feladatra való. Almát nem hasonlítunk össze körtével. Elég legyen csak annyi, hogy amit a Photoshopban csak kínnal-keservvel tudsz elintézni, Illustratorban az egy csettintés, és Illustratorban ötmillió olyan eszköz van, ami kifejezetten a dekorálást, illusztrálást szolgálja, míg a Photoshop csupán pixelvarázslat.

    Részemről én behunyt szemmel, nagyon magabiztosan kezelem a Photoshopot, az Illustratort csak évekkel később kezdtem el tanulmányozni, de mára már sokkal ritkábban veszem elő a Ps-t, mint az Illustratort. Jobb benne a szöveges elemekkel, és a rajzos elemekkel is babrálni. Minden olyan kezes, olyan kényelmes, olyan logikus benne. Persze van néhány dolog, ami meg homlokegyenest ellenkezőleg működik, mint a Ps-ben, és ezeket a régi beidegződéseket nem vagyok képes hosszú évek után sem levetkőzni, de ebbe már beletörődtem. A Ps beidegződés győzött, de az Ai-t jobban szeretem.

    Természetesen a Ps nélkülözhetetlen, amennyiben egy különleges effektet kell létrehozni, de rajzolni Ai kell. Kiadványt szerkeszteni meg InDesing. Számolni meg Excel vagy Calc.

    [ Szerkesztve ]

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

Új hozzászólás Aktív témák