Új hozzászólás Aktív témák

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #980 üzenetére

    Hello!

    A csíkosodást több minden okozhatja. Nem csak a hígítatlanság, de akár a túlhígítottság is. Szóval az a tanácsma hogy hígítsd hülyére rossz volt. Meg kell találni az optimális hígítást, ami minden egyes festéknél eltérő. Általában akkor szokott jó lenni a hígítás, hogyha a festéket lassan keverve az ecsettel az gyöngyözni kezd.

    Ha nem hígítod eléggé, akkor nem tud elterülni rendesen, megfolyik, a változó vastagság miatt nem szárad egyenletesen. Ha túlhígítod, akkor nem lesz meg a pigmentek közötti kapcsolat (mivel a kötöanyagot túlzottan híggá tetted), emiatt a fedés nem lesz homogén.

    Szintén okozhat csíkozódást a nem megfelelő felületelőkészítés. Minden esetben zsírtalanítani kell a felületet, erre egy alkoholos átmosás megfelel általában.

    Hígítani soha sem szabad tisztán vízzel, de igazából tisztán alkohollal sem. A kettő keverékét kell alkalmazni, ecsettel festéshez kb fele-fele arányban. Ha tisztán vízzel hígítod, akkor a száradás túl lassú is lesz, tovább rontva a terülési jellemzőket, egyszerűen szétfolyik a festék, ráadásul az ívek miatt eltérő mértékben. Tiszta alkoholos hígítás a másik véglet, az meg túlzottan gyors száradást eredményezhet, ezáltal nem lesz ideje terülni a festéknek.

    Ami még okozhatja a csíkozódást, az a túl magas felületi feszültség. Ez tisztán vizes hígításnál a legnagyobb probléma, az alkohol ebben is segít valamennyit. De nem árt némi felületi feszültséget csökkentő anyagot használni. Ha nem akarsz erre külön költeni, akkor keverja festékbe valamilyen konyhai mosogatószert. Ezek minden esetben tartalmaznak ilyen anyagokat, mert ez elengedhetetlen a tisztító hatásukhoz. Vagy elmész egy patikába és veszel glicerint (kb ezt tartalmazzák oldott formában a mosogatószerek is). Emellett a glicerinnek van némi retarder hatása is, azaz lassítja a száradást. Lehet vele szabályozni a száradási időt, a hozzáadott mennyiséggel. Túl sok azért nem kell bele. Fél liter bekevert hígítóhoz kell kb 1-4 ml (ízlés szerint).

    Persze ha nem akarsz mindezel tökölni, akkor bemész egy boltba, veszel egy legolcsóbb ablaktisztítót, és hígítod azzal. A legtöbb akrilfestékhez tökéletesen megfelelnek, megvan bennük minden szükséges összetevő. Plusz pár egyéb, de azok nem zavarják az eredményt. Másik lehetőség a téli szélvédőmosó.

    A másik fontos dolog, hogy soha sem szabad egy rétegben festeni. Felkened az elsőt, és hagyod megszáradni. Még akkor is ha nem homogén, foltos, csíkos. Utána rámész még egy réteggel, lehetőség szerint az előző réteg festési irányára merőlegesen. Ezt is hagyod megszáradni. És tipikusan kell egy harmadik réteg is. Csak ekkor várhatsz kellően homogén eredményt. A száradási időt mindenképpen meg kell várni, különben az újabb réteg visszaoldhatja a korábbiakat. Ez pisztoly esetén annyira nem probléma, ecsetnél viszont szigorú, áthághatatlan szabály!

    Ecsettel festéshez egyébként az enamel festékek klasszisokal jobbak az akriloknál. Azoknál is oda kell figyelni persze több dologra is (főleg a hígító minőségére), de messze könnyebben kezelhetőek.

    Milyen méretarány? Mert 1/72-ben akár figyelmen kívül is hagyhatod az átszóródást, kb 0,1-0,15 mm szélesnek kellene lennie. 48-ban már esetleg érdemes lehet foglalkozni vele. Lehet próbálkozni szivaccsal elmosni az éleket vagy ritkított szőrű ecsettel. De akár a rétegek festésénél is tudsz játszani. Az újabb rétegekkel nem szabad teljesen a korábbi réteg széléig menni. Aztán lehetőségként ott van, hogy a készre festett makettnél az élek mentén tényleg huggyá hígított világosabb színnel húzol csíkot, majd a száradás után visszamosod. Itt viszont alapszabály, hogy másfajta festékkel kell csinálni! Máskülönben visszamoshatoid az alapszínt is. Szóval ha akrillal festettél, akkor lehetőség szerint enamellel. Vagy legalábbis az alapszín és az árnyékoló réteg közé kell kenned egy vékony lakkréteget.

    Persze mindezeket lehetőleg nem egy komolyan gondolt maketten kell kipróbálni, hanem valami máson.

Új hozzászólás Aktív témák