Új hozzászólás Aktív témák

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz bok92 #31 üzenetére

    Én nem mennék tanfolyamra. Van egy nagyon jó könyv, ez, ebből az alapokat nagyon jól meg lehet ismerni. Én is ebből tanultam meg, igaz akkor még kamasz voltam, máshogy járt és fogott az agyam, de akkor nagyon tetszett a könyv szerkesztése, ritmusa, nyelvezete. Jóval olcsóbb, mint a tanfolyam, és ismerkedésnek tökéletes. Ha ezek után is érdekel, és többet szeretnél tudni, még mindig ott a tanfolyam.

    Látványos fejlődés? Hát... ez a húzósabb része a dolognak. A magyar, jellemzően poroszos iskolarendszerhez szerintem egyáltalán nem passzol, nem igazán lehet vele történelemre, irodalomra, pénzügyre vagy méréstanra felkészülni, mert ott taxatív felsorolásokat, és komplett szövegrészeket kérnek. A villámolvasás pedig nem erről szól, erre szerintem alkalmatlan.

    Az amerikai típusú, ismereteket integráló, problémamegoldó, projektszemléletű oktatáshoz viszont szerintem igen-igen hasznos lehet.

    Nem is arról szól, mint ahogy ezt többen tudni vélték itt korábban. A gyors szóképolvasás az a gyorsolvasás, ez pedig más, talán kicsit szerencsétlenül fordítva villámolvasás. Itt sokkal inkább rétegezetten teszed magadévá az olvasott anyagot, attól függően, hogy egyáltalán mennyi információra van szükséged belőle. Van, hogy csak "ránézel" az oldalakra, van hogy már a tartalomjegyzék alapján készítesz egy vázlatot, van, hogy egyes részeket "hagyományos" olvasással el is olvasol.

    Ha nagyon meg akarom magyarázni, ami kicsit erőszaktevés, akkor azt mondom, hogy a villámolvasás inkább a tudatalatti kapacitásainak segítségével is történő információbányászat egy adott anyagban. Ez persze elvisz egészen messzire, sok mindenre lehet használni, de teljes biztonsággal semmire nem tudnám rámondani, hogy na, itt biztosan működni fog.

    Ez egy "puha" dolog. Nagy segítség, és tényleg nagyon jól működik, ha sikerül elsajátítani, de nem mérhető, nem igazán körülhatárolható. Tapasztalattal lehet csak megtanulni, hogy az adott egyénnél mire lesz jó és mire nem.

    Amire nálam nagyon jó volt:
    - iszonyat méretű lexikális tudás az agyba be, nyersen, tömörítve, aztán majd az rendezi ahogy akarja
    - ebből, ha szükség volt valamire, akkor "megéreztem" egyszerűen "tudtam" hogy melyik polc melyik könyvét kell elővenni, és hol kell kinyitni, hogy ott legyen a válasz - ez most így durva, meg nagy varázslásnak tűnik, nem csoda ez, magadtól is tudhatod, hogy melyik könyvet kell levenni, itt csak valami jobban "húzza" a kezed
    - az első pontból következően tök random dobott az agyam sokszor olyan tényadatokat és olyan következtetéseket, amelyeket soha nem "olvastam" ez vagy a "betöltött" anyagból volt, vagy az ottaniak egy egyenes következtetése, amit az agy magától elvégzett
    - az első pontból következően néha a derült égből jöttek olyan ráeszmélések a világ dolgaira, miértekre és hogyanokra, amikről addig fogalmam sem volt ez már valahol inkább mellékhatás, mert ezzel a villámolvasással szükségszerűen fejlődik a tudatos és a tudattalan (tudatalatti) agyféltekéd közti "adatkapcsolat" és ezzel az intuitív képességeid rohamosan javulnak
    - sorolhatnám még napestig, de nem akarom ajnározni, mert még gyanús lesz

    Viszont ha épp felelés közben kellett előhúzni egy évszámot... na ott teljes csőd. Nem mindenre jó. Nem marhaság, valós dolog, kell hozzá egy attitűd, mert "hinni" kell benne (ez a hit nem az a hit, de nincs rá a magyarban jobb szó, talán az, hogy "elhinni hogy működik") ha valaki nyitott ezekre a dolgokra könnyen megtanulja. Van akinek bejön, nekem sokat adott, de persze van akinél ilyen-olyan okból nem gyerebe.

    Van még kérdés? :)

    szerk: ja, még mindig nem mondtam el mindent, mert ott van még a már említett vázlatkészítés, a mindmap, és a különböző források ütköztetése, mint módszer, amik sokkal realistábbak a fent leírtaknál, kiváló vázlatkészítési és szintetizáló technikák.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák