Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz bok92 #31 üzenetére

    Én nem mennék tanfolyamra. Van egy nagyon jó könyv, ez, ebből az alapokat nagyon jól meg lehet ismerni. Én is ebből tanultam meg, igaz akkor még kamasz voltam, máshogy járt és fogott az agyam, de akkor nagyon tetszett a könyv szerkesztése, ritmusa, nyelvezete. Jóval olcsóbb, mint a tanfolyam, és ismerkedésnek tökéletes. Ha ezek után is érdekel, és többet szeretnél tudni, még mindig ott a tanfolyam.

    Látványos fejlődés? Hát... ez a húzósabb része a dolognak. A magyar, jellemzően poroszos iskolarendszerhez szerintem egyáltalán nem passzol, nem igazán lehet vele történelemre, irodalomra, pénzügyre vagy méréstanra felkészülni, mert ott taxatív felsorolásokat, és komplett szövegrészeket kérnek. A villámolvasás pedig nem erről szól, erre szerintem alkalmatlan.

    Az amerikai típusú, ismereteket integráló, problémamegoldó, projektszemléletű oktatáshoz viszont szerintem igen-igen hasznos lehet.

    Nem is arról szól, mint ahogy ezt többen tudni vélték itt korábban. A gyors szóképolvasás az a gyorsolvasás, ez pedig más, talán kicsit szerencsétlenül fordítva villámolvasás. Itt sokkal inkább rétegezetten teszed magadévá az olvasott anyagot, attól függően, hogy egyáltalán mennyi információra van szükséged belőle. Van, hogy csak "ránézel" az oldalakra, van hogy már a tartalomjegyzék alapján készítesz egy vázlatot, van, hogy egyes részeket "hagyományos" olvasással el is olvasol.

    Ha nagyon meg akarom magyarázni, ami kicsit erőszaktevés, akkor azt mondom, hogy a villámolvasás inkább a tudatalatti kapacitásainak segítségével is történő információbányászat egy adott anyagban. Ez persze elvisz egészen messzire, sok mindenre lehet használni, de teljes biztonsággal semmire nem tudnám rámondani, hogy na, itt biztosan működni fog.

    Ez egy "puha" dolog. Nagy segítség, és tényleg nagyon jól működik, ha sikerül elsajátítani, de nem mérhető, nem igazán körülhatárolható. Tapasztalattal lehet csak megtanulni, hogy az adott egyénnél mire lesz jó és mire nem.

    Amire nálam nagyon jó volt:
    - iszonyat méretű lexikális tudás az agyba be, nyersen, tömörítve, aztán majd az rendezi ahogy akarja
    - ebből, ha szükség volt valamire, akkor "megéreztem" egyszerűen "tudtam" hogy melyik polc melyik könyvét kell elővenni, és hol kell kinyitni, hogy ott legyen a válasz - ez most így durva, meg nagy varázslásnak tűnik, nem csoda ez, magadtól is tudhatod, hogy melyik könyvet kell levenni, itt csak valami jobban "húzza" a kezed
    - az első pontból következően tök random dobott az agyam sokszor olyan tényadatokat és olyan következtetéseket, amelyeket soha nem "olvastam" ez vagy a "betöltött" anyagból volt, vagy az ottaniak egy egyenes következtetése, amit az agy magától elvégzett
    - az első pontból következően néha a derült égből jöttek olyan ráeszmélések a világ dolgaira, miértekre és hogyanokra, amikről addig fogalmam sem volt ez már valahol inkább mellékhatás, mert ezzel a villámolvasással szükségszerűen fejlődik a tudatos és a tudattalan (tudatalatti) agyféltekéd közti "adatkapcsolat" és ezzel az intuitív képességeid rohamosan javulnak
    - sorolhatnám még napestig, de nem akarom ajnározni, mert még gyanús lesz

    Viszont ha épp felelés közben kellett előhúzni egy évszámot... na ott teljes csőd. Nem mindenre jó. Nem marhaság, valós dolog, kell hozzá egy attitűd, mert "hinni" kell benne (ez a hit nem az a hit, de nincs rá a magyarban jobb szó, talán az, hogy "elhinni hogy működik") ha valaki nyitott ezekre a dolgokra könnyen megtanulja. Van akinek bejön, nekem sokat adott, de persze van akinél ilyen-olyan okból nem gyerebe.

    Van még kérdés? :)

    szerk: ja, még mindig nem mondtam el mindent, mert ott van még a már említett vázlatkészítés, a mindmap, és a különböző források ütköztetése, mint módszer, amik sokkal realistábbak a fent leírtaknál, kiváló vázlatkészítési és szintetizáló technikák.

    [ Szerkesztve ]

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz bok92 #33 üzenetére

    Nyelvtanulás: jó példa. Egy szótárat megtanulni? Hát... azt nemigen lehet, erre alkalmatlan.

    Amire viszont alkalmas, az a következő:

    1: Ha foto-olvasod a szótárat (nem tudom mi lenne erre a jó magyar szó) akkor annak tartalma bekerül a tudatalattidba és adott helyzetben egész jó aránnyal "dobja ki" neked a megfelelő szavakat, sőt, adott esetben azok szinonímáját is. Persze ez is "puha" dolog, vagy dobja vagy nem dobja, sok mindentől függ, de ártani nem árt, és kezdőként is érezhető a hatása.

    Megvan ennek a folyamata, hogy miért és hogyan történik. Egzakt fogalmakkal és adatokkal nem lehet alátámasztani, itt még az orvosi értelemben vett agykutatás sem tart, éppen ezért a magyarázat is rengeteg elvont fogalmat, metaforát használ. Ha meg kellene magyaráznom, csak így tudnám.

    2: Ha adott esetben analóg szótárazni kell - és ez ma már okostelefonok mellett elég ritka - akkor a konkrét szó megtalálásában sokat segít. Ez az, amit ez előtt írtam, az, hogy húzza valami a kezed. Megtalálnád amúgy is, csak így jóval gyorsabb, mert valahol mélyen még azt is pontosan tudod, hogy az oldalon belül hol helyezkedik el a keresett szó. Sok esetben volt olyan is, hogy egy sokkal jobb szinonimát találtam a keresés közben. Egyszerűen csak valahogy odavonzotta a tekintetem.

    Mennyi ideig marad meg? Véleményem szerint korlátlanul. Én úgy gondolom (és ezt nem én találtam ki természetesen) hogy az emberi agy kapacitása ilyen szempontból végtelen, az életben megtapasztalt összes dolog / élmény / információ tartósan megmarad az agyban.

    Amik itt a lényeget jelentik, azok a szinapszisok. Minden információ minden emlék, minden adat az agyban az agysejtek meghatározott kapcsolata útján tárolódik, ezek a szinapszisok. Ez tudtommal tudományos tény. Ezek a szinapszisok, "ösvények" örökre bevésődnek az agyba, tehát többé-kevésbé bármikor előhívhatóak elméletben. Valahol a villámolvasás és az agykontroll erről szól. Természetesen ez csak elméletben működik így, mert ezek a szinapszisok idővel "elhalványulnak" (bár léteznek) vagy annyira "hátra" kerülnek (be a jobb agyféltekébe) ahonnan csak a megfelelő módszerrel és / vagy intuitív úton kerülnek elő. Ennek az az oka, hogy az agy folyamatosan defragmentál, és folyamatosan priorizálja az információkat, hiszen (bár ahogy írtam, feltételezzük, hogy az agy teljes kapacitása végtelen) a tudatos agy kapacitása véges. Éppen ezért az agy egy feltételezett relevancia vagy használati gyakoriság alapján rendezi az információkat a hátsó zugtól a rövid távú memóriáig.

    Éppen ezért elméletileg nem kellene elolvasni egy könyvet kétszer, de majd látni fogod, hogy itt az "elovasás" teljesen mást jelent, mint hagyományos esetben. Fotóolvasni egyszer kell, de egy mindmapet megcsinálni, vagy "búvár-technikával" vizsgálni a könyvet többször is. Ezzel erősíted meg a kapcsolatot a tudatalattiban eltárolt információ és a tudatos agyad feldolgozókapacitása között. Ettől függetlenül a tudatalatti magától is dobhat morzsákat, de csak erre hagyatkozni nemigen érdemes, mert a tudatalattinak sajátos "logikája" van. De ez már messzire visz. :)

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz bok92 #40 üzenetére

    Én a helyedben azért először könyvből próbálkoznék. Felesleges kiadni 20k-t ha egy óra után azt mondod, hogy ez neked nem jön be...

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz bok92 #42 üzenetére

    Nekem sajnos már nincs meg a könyv, pedig ez volt az első saját pénzből vett saját tulajdonú saját elhatározásból vásárolt könyvem.

    De aztán kölcsönadtam, és nem került vissza... :(

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz bok92 #45 üzenetére

    Kb. ezt mondtam én is előre :) (ingyen) :D

    Kísérletezgetni kell vele, a könyvet nagyon ajánlom, olvasd el legalább egyszer (még rendesen :D ) aztán meglátjuk mennyire fog meg. Az aktiválás nem varázsige, ha varázsige lenne, akkor lenne csalás. Időt így is rengeteget nyersz vele, a megértésed sokkal-sokkal jobb lesz, mint előtte volt, de dolgozni ettől még kell vele. Ezt viszont egy határozott alappal, és nem utolsósorban tudatosan és strukturáltan teszed.

    Ezért mondom, hogy ez nem egy varázslat, ez egy technológia. Van benne cseppnyi "misztikum" és valahol meredekebb dolgok előszobája, de ahogy írtam is, kemény logikai alapokra épül, és ez a jó benne. Emészthető, és működik.

Új hozzászólás Aktív témák