Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vartanus

    őstag

    Sziasztok nagyon amatőr és lehet hülye kérdés, szal bocsi :DDD

    Most egy Csatáriplaszt PVT F 3030-1Fm fogyasztásmérő szekrény van egy 25A-es méretlen kismegszakítóval...gondolkodunk bővíteni 3x16A-ra, de neten nézve jött egy rossz hír, ami nekem új...hogy ebbe a szekrénybe 1 fázisú mérő mehet, mondom wtf miért, mikor 4 méretlen kismegszakítónak is van helye....Néztem a Csat.plaszt PVT 3045 1/3 Fm 1 és 3 fázisos mérőszekrényt ami csak 15cm magsabb. Azon is 4 méretlen kismegszakító hely van és ahogy látom a mérőoóra kerszt ugyanúhy mint nálunk a 3030-ban és a szekrény maszkon sincs láthatóan nagyobb hely...

    Kérdés miért nem lehet a PVT 3030-asba a 3fázisú mérőt betenni? Miben különbözik a dedikáltan 1 a vagyes 1 és 3 , illetve a dedikáltan 3 fázisos méröóraszekrény?? Nem lehet mégis berakni 3 fázist?

    Nem szeretnénk ugyanis falat bontani és minden mást azért higy a 15cm magasabb , ugyanolyan mély és széles 3045-ös szekrényt berakjuk.

    Van ötlet? :F :F

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz csemberlen #897 üzenetére

    Rendben :)

    És van valami valós oka, hogy külön van 1 és 3 fázisos mérőórához szekrény, mikor az órák fizikailag belemennének a 30x30x17-es 1fm-es szekrénybe is és mindkettő 63A-ig hitelesített?

    vagy kérdezem úgy, hogy akkor mi értelme van az 1 fázisú PVT 3030-nál 4 méretlen kismegszakító helynek?

    Nem kötekedés, pusztán tényleg érdekel a válasz :B :)

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz csemberlen #899 üzenetére

    Rendben, hát igen az lesz akkor :)) (meg amúgy is kell mert technikai dokumentáció nélkül nincs telj. bővítés).

    Már láttál/hallottál olyat, hogy 1 fáziús mérőóra szekrényben - amiben van fizikálisan a DIN sín és a maszkon is a hely 4 méretlen kismegszakítónak - 1 fázisú mérőórához 2, 3 v 4 kismegszakító/áramkorlátozó kapcsoló lenne?

    Akkor látnám értelmét ha ez olyan szekrény lenne amibe belemegy 1-1 "nappali" és egy vezérelt és/vagy geo egyfázisú mérőóra és akkor mindegyikhez ott a hely a szekrény egyetlen 4P-s DIN sínjén. Viszont ezen a PVT F 3030 1 Fm szekrénybe nyílván egy óra fér mégis ott a 4P DIN...az EON-os verzióban csak 1P-s hely van.

    PVT 3030 1 Fm EON:

    PVT F 3030 1 Fm Elmű/Émász(ilyenem van):

    És akkor végül PVT 3045 VFm 1fázisú vezérelt/direkt órához:

    valamint PVT 3045 1/3 Fm, 1 vagy 3 fázisú nappali/direkt mérőórához:

    gyakorlatilag zéró difi az egy és három fázisú között, de fenti kompaktabb 3030-oshoz képest sem, amik elvileg szintén only 1 fázisú órához....kb hasraütésnek néz ez ki számomra :DDD :F

    [ Szerkesztve ]

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    Sziasztok!

    Lenne pár lehet nagyon béna/hülye kérdésem. Kérlek nézzétek el, bölcsész végzettségem van. Nem pályázok sem fizikai Nobel-díjra sem az év villanyszerelője címre, az elektronika hobby/amatőr szinten érdekel és szeretnék pár dologgal jobban képbe kerülni.

    Ha egy 3 fázisú 400V feszültségű 10KW telejsítményű 20A áramességű villanymotorom van. A kérdés pedig az, hogy a 20A-t folyamatosan mindhárom fázisról veszi le, így effektíve 60A kell neki vagy a 20A szétosztva 6.666A-el kerül a motorhoz folyamatosan, netán a 20A váltakozva adódik le a 3 fázis esetén így egy fázis full 20A ad le míg a másik 2 fázis kvázi pihen.

    Vagy egyébként hogy működik ez a 3 fázis? Mérő alatti 3x16A azt jelenti hogy akár 400V 48A képességű villanymotort is használhatunk vagy hogy a 16A a 3 fázisra vonatkozik? (és vissza az előző kérdéshez - és egyszer L1 ad le 16A-t utána L2, majd L3?)

    Köszi a segítő válaszokat előre is! :R :R :R

    [ Szerkesztve ]

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz PROTRON #4866 üzenetére

    Szia!

    Nagyon szépen köszönöm, valóban kimeritő és hasznos válasz volt számomra, sok minden tisztább lett :R :R

    Kinéztem egy kábelméretezőt amin látható ez a rész:

    Kérdéseim:

    1. Mi az a 1. csatlakozó vezeték és betápláló fővezeték illetve a
    2. fekszálló és leágazó főveték és mi a különbség a kettő között?
    Akkor nekem most melyik feszültség esési szintet belőve kell méretezni? Ha jól értem az első kettő aminél 1% van az egyetemes szolgáltató - nálunk tavaly ősztől ELMŰ-ÉMÁSZ helyett MVM - által hitelesített és telepített fogyasztásmérő készülék(villanyóra) előtti szolgáltató tulajdonát képző villanyoszloptól mérőóráig tartó méretlen szabad(lég)kábelre vonatkozik, míg a 1,5% már a házban, mérő óra utáni mért hálózatra.
    Ezek miatt nekem az 1,5%-kal kell paramétereznem ha 5x4/6mm2 és 400V/230V hálozatról menne a világítás is pl. és pár kisebb 230V-os fogyasztó a 10Kw gép melett?
    Alább pedig a jellemző telejsítmény tényező = a villany motor kis adatlapján lévő hatásfokkal?

    Köszönöm szépen a válaszod vagy más válaszát is természetesen :R :R

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz PROTRON #4872 üzenetére

    Köszönöm szépen a válaszokat!

    Az egész kérdéskör azért merült fel bennem mert 2 éve mikor szereltek nálunk napelemet, - ami gazdasági épületben lenne a motor hajtva - az inverter és az óra közé egy 38-40m hosszú 5x6mm2, földkábel került 9cm mélyre egy 25mm-es KPE csőben. Elmúlt 2 évben nem használtunk a 3-ból csak 2 fázist: 1 világítás 2 kisebb 230V-os házi szerszámok furó, sarkocsiszoló stb üzemeltetésére. Most viszont úgy gondoltuk ha már van napelem akkor a pincéből a szőlőfeldolgozást ide helyeznénk át a gépek miatt meg az ingyen meghajtás persze. És igazából ezt szerettem volna tudni milyen teljesítményű fogyasztót hadználhatunk max anélkül hogy nem olcsó 5x10mm2 földkábelbe kellene belefektetni.

    Találtam is egy képletet:

    A=ρ*2l/R

    mely alapján kiszámoltam, hogy 40m esetén 5x7mm2 vezeték kellene, amihez legközelebb eső nagyobb szabvány a 10mm2, viszont a képletnél a feszültségesést 1%-al számoltam, a réz vezeték fajlagos ellenállására pedig 0,0175-ös adat volt megadva.
    VISZONT amennyiben a fenti válaszaitokat jól értelmezem, akkor 1% feszültségesés minden esetben kizárólag a hitelsitett fogyasztásmérő előtti, méretlen elosztói hálózatra vonatkozik.
    Így ha a saját mért 3x16A kismegszakitók utáni hálózatunkat vesszük figyelmbe akkor a szigorúbb verzió esetén is 1,5% feszültségeséssel számolandó a méretezés.
    Ennek tükrében a 40m hosszú 5x6mm2 földkábel akár 25A is tud szállitni hiszen: 0,0175*80/((400*0,015)/25))= 5,83, tehát kb ez a 25A a max áramerrőség 400V-on a mi 40m hosszú 5x6mm2 kábelünknek.

    Bocsánat a sok kérdésért :R :B

    Egyébként milyen tankönyvet/szakirodalmat javasoltok, ami jó, mert gondolom mint nekünk anno töri szakon kismmillio van és nem mindegyik elég szuper?

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz lappy #4877 üzenetére

    Még az előzőekhez.

    A napelem miatt úgy döntöttünk a gáz helyett villanybojlerre váltunk nagy kapcitású 4,5Kw DN40-es fűtőbetét asszem 240L hogy a nappali zöldárrammal meglegyen estére a család melegvize.
    Ezek az elketromos bojlerek és a bennük lévő fütőbetétek motorikus vagy általános(világítási) berendezésnek számítanak inkább?

    Én laikusként nem motorikusra gondolnék, mert úgy vélem a fűtőbetétnek nincs bekapcsoláskor áramnövekedése mint a (3P) villanymotoroknak.
    Plusz a Tatramat főtőszálról esélytelen a neten bármiféle cos fi értéket találni :/

    [ Szerkesztve ]

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz lappy #4880 üzenetére

    Köszönöm szépen a választ! :R :R

    Egyébként a vezeték kívülről jelölik hogy 4 vagy 6mm2, vagy ha nem hogy tudom lemérni pl. tolómérővel, hogy akkor biztos 6mm2 földkábelem van vagy rosszul mondta a szerelő? :F

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz PROTRON #4884 üzenetére

    Napelem témakörben van bármi érdemleges infó estleg hogy a háztartási méretű kiserőmű tulajokkal mi lesz? :F

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    Sziasztok!

    Adott egy borospince, a telek egyik végén, a telek másik részén egy épület. Az épület tetjére kerülne tervek szerint egy 30db 490W-os Hyundai panelből álló PV string, amit egy Fronius Smyo 15Kw inverter működtetne. A pincébe 3x400V - 25A a tervzett elektromos hálózat. A két létesítmény elektromos összekötésére 43m föld alatti(1,3m mélységben a telket átszelő út miatt) védőcsőben vezetett MTK kábelra lesz szükség tervezetten.

    A korábbiakból úgy számoltam elég lehet az 5x6mm3 MTK, ami jó lenne mert a követekző lépcső az 5x10mm2, ami 1,5x áron van az 5x6mm2-hoz képest :(

    A villanyszerelő véleménye mellett szeretném a ti objektív (pénztárca növelés független) véleményeteket is kikérni :R :R

    Nagyon szépen köszönöm előre is bárkinek aki időt szán a válaszra és véleményével segít :R

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz PROTRON #7660 üzenetére

    Köszönöm szépen a választ neked is és a többieknek is! :R :R

    Én ebbe a földkábel, hagyományos MT kábelba bele sem gondoltam, látszik nem vagyok szaki :( :(

    A logikus pedig valóban az 5x16 alu földkábel lenne. :R Csak én aki hobbiból foglalkozik elektronikával szegény alu kábelt már elavult dolognak itéltem meg.(Pedig tudom rossz dolog az előítélet).

    Na viszont akkor egy új probléma derült ki számomra:

    A föld alatti védőcső+MT kábel pedig onnan jött így hobbista elektronika iránt érdeklőd számára, hogy itthon a 25mm-es KPE csőbe raktuk a ház és műhely közti 40-41m hosszú 3x2,5mm2 MT kábelt a hegesztő miatt. Tökéletesen gond nélkül üzemelt is 3-4 tán 5 évig, s mikor kihúztuk sem volt baja.
    Aztán ahogy felkerült a 7kW-os inverter akkor a 2,5mm2 MT kábel helyére az invertert is szerelő cég szakija húzta be az 5x6mm2 MT kábelt(legalábbis a fehér külső köpeny és a 15mm külső vastagság erre utal) az inverter és az óra utáni első csatlakozási pont(csillagpont vagy mi a szakkifejezése) közti 41m hosszú szakaszba. A 41 méterből kb 30m-nyi szakasz 90cm mélyen van a hivatalosan vízvezeték 12,5bar-os 25mm-es KPE csőben.

    Akkor ez így elég gáz? :F :F Ki kéne cserélni földkábelre? :(
    Történhet bármi komoly ha az MT marad?

    Az világos hogy a tömör réz jobban vezeti a hőt mint a sodrott és emiatt kisebb fesz. esés lehet és/vagy több A szaladgálhat.
    Későbbiekben itt is max 25A-ral számolnánk(eleltromos autó töltő a műhely garázsba, és esetleg nagyobb inverter).

    Ezer hála és köszönet eddig nektek és eztán is :C :R :R

    Még jó hogy kérdezek tőletek is mert most is kijött egy hiba amit ha korábban kérdeztem volna tőletek egész más lett volna a kivitelezés.
    Mondjuk a 6éve lerakott kb. 20-20,2mm belső átmérőjű KPE cső kiásása nagyobb védő csőre csere tuti felejtős lenne. 1x az életben elég volt 1x kiásni ebbe a kemémy agyagos, tufás földbe azt 30m árkot :DD :DDD

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz PROTRON #7696 üzenetére

    Köszönöm szépen a válaszokat!

    Amennyire gondolom 90cm mélységben, ilyen nagyon zömök, kötött talajon mint ez a vulikáni talaj a 12,5bar nyomásra tervezett 25mm KPE cső(2,3-2,6mm falvastagsággal) ~20-20,3mm belső átmérővel nem igazán ad gyengébb mechanikai védelmet mint a vele kb azonos 25/19-es Betonfelx védőcső. Tehát szakadás, egyéb külső behatás nem (s)ér(t)heti a benne lévő vezetéket, úgy gondolom :B .
    Így csupán a túlterhelés okozat gondot. Nem fogom a kábelt kihúzni és lemérni, csupán a nyomvonalat kb 90%-os felszíni pontosággal 40m 20cm jött ki vezeték hosszra.
    Táblázatban 35A-t láttam, de ahogy te is írtad 32A a gyakorlati max terhelhetősége az 5x6-osnak. Erre tervezünk a jövőben nagyon max 25A-t ráengedni. Javítsatok ki, ha tévedek, de szerintem így bár nen épp hivatalos(szabványos) az összekötettés, de bírnia kell a majdani max tervezett terhelést. :F :F Max ha nem csere 5x6mm2 földkábelre? (a 10mm2 kb. 20mm külső átmérője ugyanis épp a vagy elmegy vagy nem a csőben esete lenne)

    Nekem nem egyértelmű, de védőcsőben lévő vezeték esetén(most szerintem mindegy, hogy vakolat alatt vagy földben) van jele hogy pl. túlterhelődik( ami ~ leég) a vezeték? Oké pl. nyílt vezetéknél látszódik hogy elkezd elszíneződni(meg érezni a szagokat), aztán füstöl, majd elektromos szikra. Védőcsőnél csak észreveszem hogy (kábel égés miatti) rövidzárlat keletkezik és emiatt a kismegszakító és/vagy életvédelmi relé leold vagy hogy kell ezt elképzelni?

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    Ma megnéztem a ház elosztószekrényét és ez a kép fogadott:

    A házról tudni érdemes, hogy 1995-ben építettük és 1996-óta lakunk benne. Az idő látszik is a jó öreg Bakonyi kismegszakítókon.


    Ami számomra érdekes, hogy a 10 kismegszakítóból kiinduló fázi vezetékek mellett csak 2-2 PE és nulla vezeték jön le a PE és a nulla sínekről. A kb. 10mm2 alu PE kábel pedig az alant látható Nulla csatlakozó elem felől jön, illetve a föld és a nulla sín egy érdekes kis réz dróttal szakmányosan került összekötésre.

    A képen egy 380/690V 63A hitelesitett csatlakozó, amely az oszlopról lejövő 16mm2-es sodrott alu kábelra csatlakozik. Ebből felelé a 10mm2-es PE kábel ami a fenti nulla sínre csatlakozik direkten, és alul egy 2,5mm2-es (remélem nem 1,5mm2-es) nulla vezeték. A 6mm2-es PE és nulla az a műhely felé ágazik ki, ahol az inverter is lakozik.

    A fentiekből látszik és követekezik számomra, hogy a teljes ház érintésvédelme a hálózati nullára támaszkodik. Az mondjuk igaz, hogy a a földelt oszlop a 2. ahhoz képest amire a mi hátunk csatlakozik. Semmiféle földelő szonda, vagy anker, éüetvédelmi relé meg végképp ohne, még a mosogépnek dedikált kábelhez sem.
    Ezeknek az oka gondolom, hogy ez a '90-es évek közepén bevett gyakorlat volt spórolás szempomtból(gondolom nem volt még előírás a bekötési pontokon létrehozott dedikált érintésvédelmi földelés).

    A napelem termelés miatt szeretnénk elektromos bojler és/vagy kazánra válatni. Gondolom erősen ajánlott lesz a földelési potenciál fejlesztése és egy normális érintésvédelem kiépítése min. egy szonda+Fi relé képében. Ezen kívül az kismegszakítók felé menő :F 25mm2-es kábelek is cserélendők? Vagy sz egész mindeséget kéne már korszerűsiteni? A házbab amúgy is össze-vissza van minden kötve. Pl. az elktromos sütőt nem bírta a konya dugalj rendszer ezérr a szaki az emelet világításra varázsolta egy B16-os kismegszakítóval és ilyesmik.

    Bármi észrevételt, javaslatot, épitő kirtikát meghallgatok.

    Előző témához pedig még annyit hogy a fő fogyasztó egy 11kW 22A 3P motor lenne. A Partner cable kalkulátor szerint elég a mostani 6mm2 kábel 22A-hoz. Csak a gond hogy kismegszakitó 25A kéne akkor, viszont 23A,ra már 10mm2 kábelt ír a tervező. Gondolom akkor kell majd nagyobb kábel. És itt jött az ötlet. a 19,8mm belsőjű KPE védőcső adott. Ebbe nem megy el az 5x10mm2 max a 4x10mm2, de 4x16mm2 alu légkábel:

    ami leirás szerint mehet földben is elfér és ez csak br. 960Ft/m a 4x10mm2 földkábel meg 2530Ft/m. Így ugyan a PE ér kimarad, de ha mindkét épületnél lesz külön földelő szonda gondolom nem is kell az 5 ér elég a 4 ami 3P+1N felállásban működne. VAGY megalkuszunk a max 20A-ben amit biztonsággal elbír ez a 40~42m 5x6 is.

    Elnézést a sok hülyeségemért :B

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz Peter668 #7703 üzenetére

    Sejtettem én is, hogy itt már nagyon öreg rendszerről van szó, érett a csere.

    PEN szétválasztás után hátra 4 vezető esetén csak a 3P+N menne. Mivel a műhelynek van saját szondája és hozzá a saját elosztója, amin megvan a szabvány PE és N szétválasztás + Fi relé és a háznak is lesz, ezért a két épületet összekötő 40-41m kábel esetén fölöslegesnek gondolom/tam az 5. PE eret.
    Úgy gondolnám az 5. PE érnek abban az esetben lenne igazi létjogosúltsága, ha a garázshoz hátul nem tartozna külön szonda, helyette a ház földelő szondája látná el ott is a földelő feladatot, vagy szükség van ultra védelem gyanánt? Sok más helyen is csak azért megy ki a melléképülethez a PE ér, mert nincs kiépitve külön szonda.

    Egyébként földkábelt (védőcsővel együtt)milyen mélyre kell fektetni, ha fölötte kocsival is járnak?

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz PROTRON #7713 üzenetére

    Igen mivel nekem egyelőre csak szabadidős elfoglatság/érdeklődés a villamosság ezért lehet nem tudom minden esetben egzakt módon megfogalmazni a dolgokat.

    Ahogy írtad, ahhoz hasonló kép alakult ki bennem, ahogy alábbi kép is mutatja:

    Nyílván a célom/unk a leggyorsabb és leggazdaságosabb megoldást megtalálni. Új árkot ásni (és ezzel a szépen rendezett kertet újra szétrobbantani,) a műhely belső csempézést is egy részen szétverni, hiszen akkor az új földkábelt be kell húzni, sok idő - energia (ezekből szenvedünk mi is leginkább hiányt) és pénz lenne.
    Emiatt szeretnék egy olyan megoldást ami a jelenlegi infrastruktúra minimális fejlesztésével megoldható. Mivel lemértem, hogy a jelnelgi cső 19,8mm befogadó képességű ezért néztem ehhez való megoldást.

    Szívem szerint fognám az 5x16mm2 NAYY kábelt és azt húznám be a két épület közé. Az a kalkulátor szerint 32A-ig elég is lenne erre a 40-42m távra, 1,5% feszültségeséssel méretezve.
    Gondolom ha Partner Cable kalkulátor is mért világítási/általános hálózatra 1,5%-ot ad mint választási lehetőség nekünk is elég lesz. A jelenlegi 30éves rendszer szerintem még a 1,5,et sem tartja de mióta itt élünk tán 2x volt szemmel alog látható villogás az izzóknál. Akkor is csak mert ismi komoly hegesztője feszegette a hálózatunk A-os határait.

    De nem fér el mert az a nyavalyás kábel 22-25mm külső átmérővel bír. ÉS innen jött az ötlet. Hogy akkor lenne 4x16, de ez is 21mm, viszont a 4x16 légkábel már elmegy a 18,8mm külsöjével és az Online vill webshop szerint vezethető az is földben, de még vízben is a nagyon ellenálló PE külső szigetelés miatt.(Logikusan is hangzik, hogy egy légkábelnek jobban kell bírnia strapát ezért mechanikai hatásokkal szemben ellenállób). Valamint a jelenlegi 5x6mm2 MT kábelnél biztos nagyságrendekkel jobb bármely paraméterében, valamit szemetelenül olcsó.

    És itt jött a kérdés ez megoldható-e mennyire szabványos?

    A melléképülletre mikor felkerült a PV string létrehoztunk egy szabványos PE föédelést, hisz a rendszer villámvédelméhez előírás.Tehát leütésre került egy 2m hosszú kereszt szonda a maga 2m 10mm-es ankerjával, majd arról a kötésdobozon keresztül egy 10mm2 zöld-sárga vezetékkel fölálltunk (többes szám azért mert érdeklödés okán segítettem a szerelőnek) a PE sínig. Majd a megfelelő műszerrel ki is mértük hogy a szabványnak megfelelő határon belül van a földelési potenciál. Tehát ezek alapján a melléképület most sokkal jobb érintésvédelmi szempontból mint a lakóházunk. Mikor megcsináltatjuk a ház hasonló minőségű érintésvédelmét, akkor előáll a áz általad is felhozott felállás, ami hasonló az általad példaként felhozott mérőhely telekhatáron, elosztói pont attól X m távolságra min 4x10-es kábelen.
    Ha ez így a két épületünk közt működőképes lehetne akkor minden gond könnyen megoldható lenne.
    Egyébként most szabványos keretekről beszélünk, de gondolom a hálózat enegedélyes szakiját baromira nem fogja izgatni hogy a saját mért hálózatunkon mi hogy, meg mennyire szabványosan van megoldva, az már úgymond a mi gondunk, felelősségünk.

    Ahogy irtad korábban is sok helyen nem figyelnek dolgokra, amik annak ellenére évtizedekig jól szolgálnak. Nálunk is 3 éve gondtalanul megy a KPE-ben az a kb 41m hosszú 5x6 MT, annak ellenére hogy mint kiderült számomra ez baromira nem szabványos megoldás, bár max eddig csak 14-15A terhelést kapott, de azt viszont elmúlt 2 évben sokszor, 1db LED izzó sem pislogott még a melléképülletben a 6-ból.

    Ha ezek után azt mondjátok mégis maradjak 5 eres kábelnél elfogadom, csak akkor max lehet lejebb adok az igényből és megelégszünk azzal ha "csak" 3x20A lesz a melléképületben.

    Viszont ettől nyílván égetőbb gond a lakóházunk villamossági szempontból. És itt nem csak az érintésvédelem hiánya/PEN szétválasztása a gond. Pl erős a gyanúm hogy a kiemelt fogyasztók: elektromos sütő, mosgató- és mosógép sem feltétlen a nekik kellő keresztmetszetű táplálást kapják. Ezt lehet ellenőrzni valahogyan? (Tudom hívjak szakit, majd kell is, de mint sokszor írtam eléggé érdekel a téma, így én is megnézegetném magnak ha lehet, anélkül hogy magam vagy mást veszélyeztetném.) Illetve mi a módszer a már bentlévő vezetékek max terhelhetőségének megállapítására?(A tervezett elektromos bojler és/vagy kazán miatt kérdem.)

    Szumma szummárum, én nagyob sokat tanultam a sok épitő és nekem új infókkal teli hozzászólásaitokból, amit ezúton hálásan köszönök mindenkinek :R :R :R Ezért szeretem ezt a PH! lapcsaládos fórum közeget, az eltelet sok év alatt rengeteg önzetlen segítőkész embert ismertem meg akiktől millókat érő tudásokat és fogásokat tanulhattam, köszönöm! :R :C :K :K

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz PROTRON #7720 üzenetére

    Rendben akkor légvezeték és föld kombó elengedve :R Teljesen meggyőző érvelés volt. Akkor még maradt kapacitás növelési esetleges opcióként a 4x10 NYY ami elfér a szelvényben. :F
    Vagy egy olyan ötletem még,(bár ez is csak végső esetben)hogy a hátsó házfalban, makd kerítésben vakolat/szigetelés alatti védőcsőben hátravinni kábelt. Ilyen esetben járható út lehet a 4x16 NAYY kábel, vagy inkább akkor ne sóproljak és 5x16?

    Ha megtudom oldani a vezeték mindkét oldali leválasztását akkor mi a teendő? Meg kell gondolom mérni az ellenállást multiméterrel.

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz PROTRON #7723 üzenetére

    Nyílván ha már bontok azt is megmérem :D Az még meg is van hogy én megmérem hogy X ohm az ellenállás, csak az számomra még nem konvertálható max engedett kismegszakító teljesítményre az adott vezetéknél. Ehhez fellelhető valamiféle táblázat? A középsulis 4P függvénytábla hiányos kissé ilyen téren :C

    A pince és idehaza is felemrült az esetleges bővítés. A pincénél tuti oda elég cirka lesz az 1x16A. Oké a régi tulajnak jó volt ahhoz a 3 izzóhoz :DD De nekünk a gépekhez meg inverterhez kell a 3P. Nagyságrendileg mennyi lehet kb 1x16-ról a 3x16 vagy inkább 20, 25A?
    Itthon a 3x16 lenne léptetve főleg a kazán miatt 3x25A-re.

    5-6 éve volt valami csatlakozási díj, és hálózatfejlesztési díj nettó 7009Ft/A, ha jól emlékszem.

    MVM - Émász területen jurtázunk. :R

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    Nos a fentiek után szívesen megnézném nálunk a műhelynél és a pincénél lévő földelés terülési ellenállási értékét, hogy >/= a normának tekinthető 10 ohmnál. Nyílván spéci földést mérő műszerem (még egyelőre) nincs.
    A (lehet hülye) kérdésem, hogy a fenti dolgot egyszerű multiméterrel megtudom mérni valamilyen módon? :F :DDD Avagy mindenképp kell egy bonyolult és drága műszer ehhez?

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz lappy #7755 üzenetére

    Köszönöm! :R

    Akkor ha így megmérem és 10ohm alatti az érték akkor jó. Amennyiben viszont nem, kell még szonda amíg el nem érem a max 10-et, jól gondolom?

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    Sziasztok!

    Csináljuk a műhely modernizálást és szeretnénk a már meglévő 5x4mm2 vezeték végén lévő ipari 5P dugalj mellé még másik 2-t. A terv hogy a 4mm2 vezetékről leágazunk egy másik 5x4mm2-essel.

    Eredetileg ezt akartuk:


    Hivatalosan az a wago kialakitású kapocs max. 4mm2 vezetékig és 32A-ig jó. Tracon Electric.

    Valóságban a korrekt módon érvéghüvelyezett 4mm2-es MT ereket az Istennek sem tudtuk ebbe a kapocsba megbizhatóan beleszuszakolni.

    Milyen szofisztikált megoldás létezik erre? :)

    [ Szerkesztve ]

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz PROTRON #7870 üzenetére

    A fő fogyasztó amihez eredetileg az elosztószekrénytől leálltunk az első 5x4mm2 vezetékkel az egy házi lekvár / sörfőző berendezés. A gépbe épített 12kW teljesítményű fűtőszál 3x18A-t kér magának. A másik 2 ipari dugaljon valószínűleg 3x13A alatt leszünk általában.

    Én javasoltam az eredeti wagot. Öcsém viszont aggódik, hogy bár 32A van megjelölve max terhelhetőségnek, nem bírja hosszú távon a 3x18A-t a wago.
    De akkor nyugodtan használjuk és nem kell beijedni hogy nincs érvég sem? :))

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    Köszönöm szépen a sok segitő választ :R

    Végül egy masszív csavaros sorkapocs + érvéghüvely lett a választás. :)

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    Sziasztok :R

    Ismét kérdéssel fordulok hozzátok.

    Adott egy 12V-os DC(11,5V-14,8V)rendszer amiben 100A-t szeretnék továbbítani egy 5m hosszú vezetéken, megengedett feszültséges

    Én kiszámoltam, bár 230V AC esetén, hogy 5m hosszra 1%-os feszültségeséssel is 100A terhelésnél 6,77mm2 keresztmetszetű vezeték kellene, vagyis akkor kell 10mm2. Jól gondolom, hogy ha a fenti esetben a 230V/100A elég a 10mm2 5méter hosszan, akkor a DC 12V körben pláne elégnek kell lennie, vagy nagyot tévedek?

    Azért kérdem mert egy webshop szerint nekem a fenti elvárásokhoz min. 35mm2 vezetéket kellene vennem. Ezutóbbi pedig kicsit túlzásnak tűnik számomra.

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz lappy #9917 üzenetére

    Kocsiban lesz( nyílván erre rájöttetek már). Kell majd egy 35A-es bizti a 12VDC > 230VAC 2kW inverternek. Az erősítőnek 40A, plusz van még egy 15A a 120W-os QC charge port felé. Ez így 90A, de gondoltam hagyok rá biztosítást. Szét lehetne bontani ugyan, hogy mindegyik fogyasztónak külön vezeték, de úgy gondoltam praktikusabb/esztétikusabb ha akksiról beviszek egy vastagabb kábelt a műszer fal alá és ott leágazok egy ilyesmivel:

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

  • Vartanus

    őstag

    válasz csemberlen #9922 üzenetére

    Köszönöm a választ és a többiek segítő hozzászólását is :R :R

    < AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

Új hozzászólás Aktív témák