Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • petakpa1

    őstag

    Redőnyemet szeretném motorizálni, ezért minden redőnyhöz el kell vezetnem az áramot.

    Maguk a redőnyök is utólag lettek beépítve, fehér fém redőnydobozaim vannak kicsit, melyek ki is lógnak a falsíkból, nincsenek bevakolva.

    A falakon kívülről kb. 5 cm hungarocell szigetelés van, majd azon van egy műanyag háló és arra lett felvive 3-4 mm vízzáró kültéri vakolat.

    Magát a vezetékelést kívülről, szeretném megoldani. Az az elképzelésem, hogy a külső vízzáró vakolat réteget valamivel végigvágom és egy kétszeresen szigetelt 3 eres vezetéket nyomok be a vágatba, majd újravakolom ezt a vékony vágatot. Tudom ez nem túl szabályos így, de ez tűnik ktg. hatékonynak ás általam is kivitelezhetőnek.
    (Azt is tudom, hogy az lenne a legszebb ha akkora vágatot végnék, amibe beleférne egy kábelcsatorna és abba húznék bele csak egyszeresen szigetelt 3 eres tömör fali kábelt, de ekkor sokkal többet kellene dolgoznom a vakolat felvágással újravakolással.)

    A redőnytokok felett elhelyeznék kötő dobozt is, és úgy nézne ki vezetékelés, hogy a dobozva jobbról bejön a 3 eres (fázis, nulla föld) kettős szigetelésű vezeték és ott elosztom két felé: egyik ág megy lefelé a redőnydoboz motorhoz, másik ág pedig balra tovább a következő ablak feletti redőnydoboz felett lévő elosztódobozva. És így tovább...

    A kérdésem az lenne, hogy létezik-e olyan olcsó kötőelem, amivel a bejövő három vezetéket könnyen kétfelé tudom osztani az elosztódobozban. Legegyszerűbb nyilván egy sima sorkapocs, aminek egyik oldalába 1 vezetéket, másik oldalába pedig 2 vezetéket fogok be, de ha van kifejezetten ilyen elosztó leágazó kötőelem, akkor azt venném nem a sorkapcsot.

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz lappy #3988 üzenetére

    Erre gondolsz?
    https://www.vilagitascenter.hu/szerelesi_segedanyagok_328/vezetekosszekotok_339/wago_vezetekosszekoto_3-as_uj_karos_csatos_kivitel_oldhato_221-413
    Ez azt tudja, hogy a beletolt 3 vezetéket összeköti csavarozás nélkül?

    Mivel nekem 3 eres vezetékkel kell dolgoznom, ezért annyiszor 3 db-ot vegyek belőle, ahány kötődobozom lesz, ugye?

    # Degeczi, köszi, de ez a kérdés már eldőlt. Rádiós lesz, mert a motoros napernyők már tavaly be lettek szerelve Somfy rendszerrel, hamarosan érkezik Somfy Tahoma Switch központi egység hozzá és terveim szerint ez fogja vezérelni a redőnymotorokat is.

    [ Szerkesztve ]

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz lappy #3991 üzenetére

    Köszönöm.
    Igen én is úgy értettem, hogy fázis, nulla, föld vezetékenként kell 1-1 db, azaz kötődobozonként 3 db, azaz összesen annyiszor 3 db ahány kötődoboz lesz :)).

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    Van itt esetleg olyan szaki Budapest északi részéről aki rendelkezik professzionális vezetékkereső falszkennerrel?

    Feladat annyi lenne, hogy az épületen kívül egy kb 0,5-1cm-es gyorsvakolat és az alatta lévő 5-8 cm-es hungarocell szigetelés alatt kellene megkeresni a vezetékeket műszerrel. Azt gondolom kb. 2-3 órás munka lenne.

    Vagy esetleg a műszer bérlete is megoldás lehet egy hétvégére.

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    Lenne egy olyan kérdésem, hogy MBCU 3*1,5 vezetéket max. mekkora teljesítménnyel lehet terhelni?

    Az alábbiak lennének rákötve
    1db Panasonic KIT-XZ20-XKE mono klíma KIT (azaz 1 kültéri 1 betéri)

    3 db Somfy - OXIMO 40 io 4/16 Csőmotor ezek fogyasztása darabonként 80 W.
    [link]

    Elég a 1,5-es vezeték hozzá vagy vastagabb kell?

    [ Szerkesztve ]

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz lappy #4956 üzenetére

    Valóban 16A-t ír, de szerintem csak azért, mert lakásokban szokásosan használt legkisebb kismegszakítók ekkorák.
    16A*230V=3,68 KW teljesítményt jelentene, ugyanakkor a névleges maximális teljesítményfelvételre hűtési/fűtési üzemmódban 0,67/0,97 kW-ot ír csak, valamint csatlakozáshoz is 4x1,5 mm2-et ír.

    Kérdezem úgy inkább, hogy MBCU 3*1,5 tömör réz vezetéket max hány amperral lehet megterhelni 230V-on?

    Ha a fogyasztók max 970+80+80+80=1210 W-ot fogyaszthatnak, az 230 V feszültség esetén 5,3 A-t jelent. Valóban vastagabb vezeték kellene?

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz bluemirage #4959 üzenetére

    Köszi, közben megtaláltam a gyártó (NKM) honlapján a is a kábelt: (N)YM-J 300/500V 3x1,5, és azt olvasom, hogy 19 A-ig lehet terhelni, az meg nekem bőven elég.

    Sajnos nincs lehetőségem külön kábelre tenni a redőnymozgatókat, de azt muszáj volt megkérdeznem, hogy ez a kábel elbírja-e ezeket a fogyasztókat.

    Köszi a választ mindenkinek, és bocsi a láma kérdésért, de szakmám közgazdász, és kb a középiskolai fizika ismereteim alapján próbálok boldogulni: feszültség x áramerősség=teljesítmény :)).

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz PROTRON #4961 üzenetére

    Köszi. Nekem 13A is bőven elég lesz.

    Értem, hogy jobb lenne külön vezetékes klimanak, de sajnos nem tudom megoldani. :(

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    Napelem telepítés - Eső & Kisebb villámlás - Fi Relé lemegy!?

    Szerdán voltak nálunk napelemet telepíteni. Ha jól értem az alábbi eszközök lettek beszerelve ebben a sorrendben:
    Napelemek -> DC kábelek -> DC túlfesz védelem -> Inverter (alján kapcsolóval) -> C16 kismegszakító -> AC túlfesz védelem -> AC leválasztó kapcsoló -> AC kábelek melyek a lakásban a bejárati ajtó mellett elhelyezett biztosítéktáblába futnak be.

    Szerelő egy teszt erejéig kipróbálta, minimális termelés volt, mert nagyon felhős volt az ég épp akkor, és még valami teszteket (talán érintésvédelmi) is végzett műszerrel. Azt mondta minden rendben, és lekapcsolta az (1) invertert, majd a (2) C16-ot majd (3) AC leválasztót, és azt mondta, nem is kapcsolhatom vissza addig amíg ELMŰ le nem cseréli a villanyórámat egy visszafelé mérősre, ami kb 1 hónap lesz.

    Azóta én hozzá sem nyúltam semmihez, minden le van kapcsolva ahogy a szerelő hagyta.

    Ellenben ma kora du-n erősen esett, és lehet kisebb villámok is voltak, míg nem voltunk itthon.

    Mikor hazaértünk a szomszéd szól a kapunál, hogy rövid áramszünet volt, de már ismét van áram, ellenben a lift nem megy, így séta lesz fel nekünk a negyedikre. Hurrá...

    (Áramszünet után egyébként sokszor ez van, hogy a lift nem indul el...)

    Felérve a negyedikre a mi lakásunkban sincs áram, lement a Fi-Relé.

    Kérdésem: Lehetséges, hogy a napelem szerelés miatt ment le a Fi-Relé? Netán mi miattunk volt áramszünet az egész házban?

    Mivel (1)-(3) nálunk mind le volt kapcsolva, nekem nagyon nem tűnik logikusnak, hogy a napelem rendszerünknek köze van ehhez, de nem vagyok szakember. Valaki meg tudna nyugtatni ebben?

    Esetleg azt is meg tudná valaki mondani, hogyha akár a mi épületünkben, akár az egész tömbben van egy átmeneti áramszünet, akkor normális az, hogy nálunk a lakásban levág a Fi-Relé?

    [ Szerkesztve ]

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz lappy #5033 üzenetére

    Nem a társasház tetején van! Az én lakásomhoz tartozik egy kb 80 nm-es saját tetőterasz, melynek egy részét beépítettem télikertté és annak a szerkezetére kerültek rá a napelemek.

    Magának a lakásomnak a födémje a társasházé, azaz közös tulajdon. Arra értelemszerűen nem tehettem semmit, viszont a terasz az enyém arra igen :).

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz petakpa1 #5034 üzenetére

    Egyébként Németországban vásárolhatsz már olyan napelemet, amit a lakásod erkélyén kívülről felrögzítessz a korlátra és egy mini inverteren keresztül bedugod a konnektorba és már termeli is neked az áramot, igaz nem túl sokat hacsak nincs több méter széles teraszod. Az Ikea is forgalmaz már ilyet ott.

    Sajnos ez itthon még tilos, remélem nem sokáig már...

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz PROTRON #5035 üzenetére

    A rendszerem egyfázisos, mert 2013-ban, mikor épült az épület nem építették még ki 3 fázisosra. Villanytűzhely is erről megy, meg is lepődtem ezen kicsit, mert úgy tudtam azoknak 3 fázis kell.

    Az egy fázisból kifolyólag a max 2,5 KW kapacitású napelemrendszert engedélyezett ide ELMŰ, illetve most már E.ON.

    A C16-ról csatolok egy képet, ha ez segít. Többet nem tudom róla.

    Ha ismétlődik a Fi-Relé lecsapódás akkor nyilván ki kel majd hívnom egy szerelőt, de bízok benne, hogy ez csak egyszeri eset volt...

    A napelemet szerelő szaki, nagyon kis alapos, precíz volt. Saját kollégái is mosolyogtak rajta, hogy elmolyol mindig a vezetékekkel...

    Megszakítótáblámban is kicserélt egy nullavezetéket, mert sodrott kábelből volt, és szerinte ott csak tömör kábelt szabad használni...

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    Egy 2012-13-ban épült társasházi lakásban kellene a bejárati ajtó mellett lévő kismegszakító doboztól az egyik szobáig menő vezetéket kicserélni. A távolság olyan 10-15 m, de a vezetékek legalább részben a padlóban mennek.

    Van arra esély, hogy szakembernek (én ennek magamtól nem álok neki) sem fog ez sikerülni, és fel kell bontani a járólapot/laminált parkettát?

    Gondolatom szerint védőcsőben futnak a vezetékek, de nem tudom biztosan ezt persze. Ha védőcső van, akkor meg lehet ezt úgy oldani, hogy a most benne lévő vezetéket összekötik a behúzandó újjal, és ahogy a régit húzza ki az új be is fűződik?
    Mik a buktatók, mennyire lehet garantálni, hogy sikeres lesz a művelet?

    Továbbá létezik, az, hogy 2012-13-ban csak 1 mm keresztmetszetű rézvezetékkel kötötték be a konnektorokat? Egy másik helyiségben bontottam ki már konnektort és mintha nem 1,5 mm-t mért volna a tolómérő, hanem csak 1,1-1,2-t, de persze lehet csak el volt lapítva a vezeték ahol mértem. Létezik egyáltalán 3x1-es vezeték, vagy csak 3x0,75 és 3x1,5 használatos?

    Sajnos az épület épp a 2008-09-es válság alatt kezdett el épülni, és mire 2012-13-ban kész lett addigra a fejlesztőnek nagyon fogyott a pénze, szerintem mindenen spórolt, lehet a vezetékeken is, de ezt nem tudom biztosan persze...

    [ Szerkesztve ]

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz JóGéza #5470 üzenetére

    mm-t.

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz PROTRON #5472 üzenetére

    Köszi a részletes választ. Ki fogom bontani a konnektort és megpróbálom még1x pontosabban lemérni a vezetéket olyan helyen ahol nincs ellapítva.

    Igazából az alábbiak miatt merült fel bennem, hogy nem jó a vezeték:
    Anno erre az áramkörre lett rákötve falon belül egy kötődobozban egy 3 beltérei egységet kiszolgálni képes kültéri egység.
    A rajta lévő felirat szerint: Maximum input: 3,46 kW / 15.2A.
    Mivel megszakítódobozomban lévő öszes kismegszakító C16-os, bátran megvettem ezt az egységet, mert 16 > 15,2.
    Aztán amikor kijött a klímaszerelő szólt, hogy szerinte vékony a vezeték hozzá amit a kötődobozban talált. Mivel akkor még csak 2 beltéri került a kültérire, és azokat se nagyon használtuk egyszerre, ezért abban maradtunk, hogy beköti így. Ez volt 2016-ban azóta így használtuk.
    2021-ben felkerült a harmadik beltéri is, de se tavaly se idén nem igazán ment a 3 beltéri egyszerre, nem volt igazán sose megterhelve a kültéri és így a vezeték se.

    Most viszont, hogy van ez a gáz para elképzelhető hogy télen használnunk kell a klímát fűtésre ha gáz nem lesz, de netán áram még igen. Ráadásul ha jól tudom fűtés üzemmód esetén még nagyobb is a teljesítményfelvétel, mint hűtés üzemmódban.

    Ezért gondolkodom most a vezeték áthúzásán, és ha már nekikezdőn akkor 2,5-re kellene. Ugyanakkor parázok, hogy sikertelen lesz az áthúzás, és bontani kell falat, padlót, parkettát...

    A linkelt táblázat szerint egyébként ha megvan az 1,5 mm2 keresztmetszet, akkor elméletileg még épp elegendő a mostani vezeték a klímához. Más érdemi fogyasztó nem is nagyon van ezen az áramkörön egyébként...

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz PROTRON #5520 üzenetére

    Ismét köszi a választ.

    Ma kiszedtem a falból a konnektorokat abban a helyiségben is, amelyikből a kültéri kapja az áramot. Sajnos itt is 1,3 mm-es átmérőt mérek :(.

    Ráadásul nem igazán tudtam kitotózni, hogy hogyan jönnek el a megszakítótáblától a vezetékek eddig a szobáig :(. Azt hittem a padlóban futnak, de nem, mindkét konnektor aljzathoz felülről érkezik a vezeték.
    Viszont az a fal ahol ezek a konnektorok vannak, illetve amelyiken az a klíma beltéri is van, ahonnan kivitték az áramot a kültérihez pont a folyósómmal határos. Azt gyanítom, hogy a folyosón a járólap alatt kúsznak a vezetékek, majd ezen a folyosó-szoba közötti falon felvitték magasra, ott van egy kötődoboz valahol és onnan mennek a szobai konnektorokhoz, illetve a klímához is a vezetékek. Valszeg ki kell majd mérni vezetékkeresővel. Amit Fatertól tudtam kölcsönkérni az nagyon gagyi, kell valami profibb ehhez ami mélyebben is érzékel a falban....

    Ki kellhívnom majd egy szakit aki megnézi, hogyan és mit lehet bontás nélkül csinálni. Van itt esetleg Bp-i villanyszerelő, aki ilyesmivel foglalkozik?

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

Új hozzászólás Aktív témák