Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz Frond #62383 üzenetére

    "tudtam kölcsönkérni egy 9 dBi-s antennát "
    Az valamilyen körsugárzó? Ha nem az, akkor valószínűleg tartozik hozzá kábel. Olyan már elméletben sem létezik, hogy 'ne tudna meghajtani' egy wifi-eszköz egy nagyobb nyereségű antennát. Sokkal valószínűbb, hogy egyéb probléma van vele: például ha nem körsugárzó, akkor hibás a kábel, mégsem jó az iránya vagy a polarizációja, esetleg kamu a specifikált nyeresége.

  • And

    veterán

    válasz Frond #62385 üzenetére

    Mekkora a táv? Más (RP-SMA csatlakozós) kliens-eszközzel vagy routerrel is próbáltad azt a TP-Link antennát? A router webfelülete is kisebb vételi szintet jelez a csere után, vagy csak a kameráé? Valós tesztek, megbízhatóság ill. hatótávolság alapján is rosszabbul teljesít az összeállítás a csereantennával, mint az eredetivel? Próbálkozhatsz a pozíció / dőlés enyhe módosításával, de ha rálátás mellett is ennyire látványosan rossz az eredmény, az gyanús. Túl sok dolog nem tud elromlani egy olyan egyszerű szerkezeten, mint egy körsugárzó, de ha más összeállításnál is hasonló vele a tapasztalat, kis valószínűséggel akár az - pl. belső kontakthiba - is előfordulhat.

  • And

    veterán

    válasz Frond #62389 üzenetére

    Igen, az az SMA-K (avagy "K" / 2.92mm: [link]), egy hagyományos SMA-val kompatibilis csatlakozó, vagyis nem RP-SMA, amelyben a tüske és a hüvely fordított elhelyezésű a dugasz / aljzat között. Ha minden igaz, egy ilyen SMA dugó -> RP-SMA aljzat adapter megoldja az illesztést: [link].

  • And

    veterán

    válasz mezis #62788 üzenetére

    (Azért van egy nem elhanyagolható különbség: a kolléga 5 GHz-es eszközzel rendelkezik, a te nagyobb távú linked pedig 2,4 GHz-es. Ez bőven számít mind az esőfüggöny csillapítása /ami 2,4 GHz-en elhanyagolható/, mind a Fresnel-zóna mérete szempontjából. Annyi viszont biztos, hogy 30m-es távon egy nagyobb esőnek sem szabadna akkorát csillapítani a linken, hogy érdemben befolyásolja a működést. Ha a fa nagyobb mennyiségű vizet 'tart útban', az inkább gond lehet.)

  • And

    veterán

    válasz zs87 #62872 üzenetére

    Nem. Ha már eleve két antenna van rajta, az megfelel a MIMO konfigurációjának. Egy T-elosztó (teljesítményfelező, csillapító) viszont tovább rontani képes a jelszinten, ezzel az átviteli sebességen is.

  • And

    veterán

    válasz gyulank #64791 üzenetére

    A helyzet a következő: már a kérdésed sem egzakt, így elég nehéz rá korrekt választ adni. Pl. mit jelent az hogy 'hányszor lesz jobb'? Átviteli sebesség, vételi szint, megbízhatóság, elég sok jellemzője lehet egy linknek. Kettő dolgot fixáltál, az antennanyereséget és a sávot, ami nem túl sok, megspékelve a rossz körülményekkel. Csakhogy ezeken felül van egy csomó olyan tényező, ami döntően befolyásolhatja az átvitel minőségét még akkor is, ha a telepítési hely ugyanaz marad mindkét állomásnál. Ezek közül van, ami pontosan számítható vagy előre jelezhető, de olyan is, ami nem:
    1.) Szabadtéri csillapítás: ez a legegyszerűbben számítható tétel, mert tudjuk, hogy ugyanazt a távot feltételezve kb. 7 dB-t csökken (azaz javul), ha 5 GHz-ről 2,4 GHz-re váltunk. A víz / pára többletcsillapítása szintén csökken egy ilyen sávváltással.
    2.) Adóteljesítmény: 2,4 GHz-en a megengedett EIRP csak tizede annak, amit az 5 GHz-es sáv kültéri szegmenseiben használhatunk. Ez 5 GHz-en 10 dB-es előnyt jelent, vagyis rögtön semmissé teheti az 5 -> 2,4 GHz-es váltás előző pontban leírt hatását.
    3.) Terjedési (avagy Fresnel-) zóna: itt vegyes a kép, mert a nagyobb frekvenciájú sávokban a zóna átmérője kisebb, de ez - akadályokkal terhelt linknél - éppúgy lehet előny, mint hátrány.
    4.) Wifi-szabvány: ez ugye eleve behatárolja többek között a link sebességét, márpedig a 802.11n kivételével a szabványok sávhoz vannak kötve, így a sávváltás a legtöbbször egyben szabványbeli váltást is jelent.
    5.) Külső hatások: zavar, sávfoglaltság. Az 5 GHz-es sáv itt általában előnyben van.
    Tehát nem azért ködösítenek a válaszadók, mert sosem próbáltak még ki egy ilyen váltást, hanem mert egyfelől viszonylag kevés kiindulási infót adtál, másfelől meg egy nem tiszta rálátással rendelkező kültéri link tulajdonságai (és annak időbeli változása, pl. évszaktól való függése) még úgy is nehezen becsülhető, hogy minden ismerhető adatot megadsz.
    Nekem van olyan kültéri linkem, amely kezdetben 2,4 GHz-en működött (beltéri routerek + külső irányított antennák), aztán kültéri 5 GHz-es eszközökre váltottam, és mindenféle tekintetben jobban jártam az utóbbiakkal.

  • And

    veterán

    válasz gyulank #64798 üzenetére

    Nálam a 10-7 az 3-mal egyenlő: 10 dB-t nyersz a teljesítményen és 7-et vesztesz a terjedési csillapításon. De ezzel továbbra is az a baj, hogy csak nyílt szabadtérre igaz, az akadályok plusz elnyelése igen nehezen számítható. A gyakorlat itt sokkal többet jelenthet, az aktuális vételi térerőt meg tudod nézni az állomások weboldalán, ahogy azt is, hogy mennyire csökken le, amikor esőben megszakad. Ezekből azért sok érdekesség kiderülhet.
    Ekkora távnak nem szabadna gondot okozni, csak nagyon rossz körülmények között. A levegő víztartalma vagy az esőfüggöny számíthat, meg biztosan el is tér a két sávon a csillapítása (az esőfüggöny hatása 2,4 GHz-en ennél jóval nagyobb távú linknél is nehezen kimutatható), de nem 100m-en. A fákon megálló víz viszont mindkettőn jelentős gyengülést okozhat.
    Amúgy ha jól tudom, az Ubiquiti-M5 23 és 27 dBi-s verziókban létezik. Mindenesetre 2,4 GHz-en ugyanakkora nyereségek elérése jóval nagyobb tükörméretet jelentene, vagyis a 16 dBi mindenképp visszalépés lenne az 5 GHz-es változatokhoz képest. (És az is ide tartozik, hogy az M5 jóval nagyobb kimenőteljesítményre is beállítható, a végfokozata 200 mW-ot tud, ami nyers adóteljesítmény, nem EIRP).

Új hozzászólás Aktív témák