Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • arn

    félisten

    válasz b. #53424 üzenetére

    ott azert rapakoltak 24g ramot - bizonyos appoknal jol jon. a masik, hogyha belefut a 3080 a memlimitbe - mint a cyberpunknal, kapasbol 2x gyorsabb lett. a 6900 ezzel szemben tenyleg semmivel nem tobb csak 80 vs 72 - ennyi a max, amit kapsz, de inkabb kevesebbet, ha nem az a szuk keresztmetszet.

    a 3090 majd a 3080tivel lesz ertelmetlen, mar ha az nv tenyleg 20gs kartyaban gondolkodik. mert vedve a kisebbeket siman beleallhat, hogy ez a generacio 8-10g lesz tipikusan.

    persze ettol mindketto pofatlanul tularazott, de a 6900 a feleslegesebb. a 3080ti arat nem is a 3090 fogja felverni, hanem maga a 6900 - mert par szazalekkal gyorsabb lesz, es a 6900at nem fogjak 1100-1200 usd alatt adni aib szinten. innentol meg eljutottunk oda, hogy a az eredetileg 650/700 usd arszinthez kepest, ha csak legyfingnyival is tobbet akarsz (gyakorlatban tenyleg par szazalek lesz tobbnyire), fizess 2x annyit.

    [ Szerkesztve ]

    facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #53424 üzenetére

    Amúgy te elhiszed hogy sok év fejlesztés után pont százalékra szinte ugyan akkora teljesítmény van és minden így összhangban van? Még a termék hiány is? meg elfogy minden kártya a boltokból, se 5700 se Turing mert hirtelen nincs egyik gyártónál se semmi? Ah tudom üldözési mániám van de nekem ez már egy kicsit sok, valahol úgy eljött egy határ, hogy azt mondom hogy tehetnek mindketten ( AMD-Nvidia) egy nagy szívességet.

    Abban biztosak lehetünk, hogy egyik cégnek sem érdeke tönkretenni a másikat. Tehát ha valaki technológiai előnyre tesz szert, akkor egy bizonyos piaci részesedésen túl (70-80%) inkább áremeléssel reagál a keresletre.
    Ugye az Adam Smith-i gondolat a kapitalizmusról, hogy a piaci résztvevők versenyeznek. A mikro-makroökonómián megtanítják a klassszikus közgazdaságtan keretein belül, hogy a cégek olyan hevesen versenyeznek a fogyasztók kegyeiért, hogy leversenyzik a profitot. Az ár nyilván addig megy le, ameddig a leggyengébb szereplő profitja el nem tűnik, a többieknek nem érdeke az alá menni. Viszont profit hiányában, veszteséges működéssel a leggyengébb szereplő ki is esik a piacról. Elméletileg ekkor tovább kéne versenyezniük árcsökkentéssel.

    De tényleg mi van, ha kevés szereplős piacon a piaci szereplők koordinálnak? Ehhez még csak meg se kell beszélni semmit. Egyszerűen ránézek a piaci versenytársaim negyedéves jelentésére és látom, hogy mekkora margóval tud dolgozni és tudom, hogy mennyivel adhatom olcsóbban a portékámat, hogy piaci részesedést szerezzek, de ne egyem tönkre, vagy mennyivel adhatom drágábban.

    A teljesítmény vonatkozásában a kérdés már érdekes. Ha egyforma technológián lennének, azt mondanám, technológiai limitbe ütköztek, ahonnan legfeljebb valami nagyon új megközelítéssel lehetne elmozdulni, vagy bárni a következő kisebb csíkszélességre. De nem egyforma.

    Ami az ellátottságot illeti, nekem erős a gyanúm, hogy egyrészt a wafer kínálat tényleg szűkös. Másrészt vannak nagy szereplők a piacon, akik többet ajánlanak a kapacitástért. A MS és a Sony minden bizonnyal többet ad egy lapkáért vagy egy GDDR6 modulért, mint egy GPU AiB összeszerelő. A Google, Amazon, MS - ezek minden bizonnyal mind nagy tételben vásárolják fel az összes rendelkezésre álló cloud computingra alkalmas EPYC, cloud gamingre alkalmas GPU, vagy AI gyorsításra gpu vagy más gyorsító kapacitásokat.
    Kivásárolnak minket, kisembereket, a technológiai szuverenitásunkból és rácsatlakoztatnak minket az általuk felvásárolt már szolgáltatásként kínált kapacitásra. Ez nyilván nem most kezdődött, csak most itt úgy csúcsosodik, hogy már igazán választási lehetőséged sincs.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák