Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Raynes

    tag

    válasz Istju #4003 üzenetére

    Hogyhogy FrankenWM-re cserélted a PekWM-et? Pedig már azt akartam kérdezni, hogy írmál-e részletes ismertetőt, tapasztalatokat a PekWM-ről.

  • Raynes

    tag

    válasz haddent #3818 üzenetére

    A CLI login a grafikus bejelentkezéshez képest tényleg 100-200 megával kér többet a memóriából?

    Feltettem ma tesztképp újra az Archot, LXDE-vel, és úgy néz ki, hogy llvmpipe-os driverrel használható. Az SD videók nem tearingelnek, a 720p-sek határeset. A Pale Moon szerint minimális hardveres gyorsítás van, de görgetés közben a tartalom csíkoz. Egyelőre pendrive-ra telepítettem, az éles telepítés LUKS LVM-re IceWM-mel majd jövő hétvégén esedékes. Még tesztelném, de meghülyült a pendrive, csak pislákol, és a kernelbetöltés előtti fájlrendszer-ellenőrzés után nem csinál pislákoláson kívül semmit, nem tölt semmit. Remélem nem csesztem el, hogy ext2-re formázva arra telepítettem a rendszert, nagyon sok írás nem ment rá, csak míg felmentek a csomagok. Utána már csak javarészt olvasást kapott, swap nem volt. Pláne úgy lenne kínos, hogy kölcsönbe van :B

    A NetworkManager viszont baxakodott, amint systemctl-ben enabled-re tettem, a következő újraindítás után nem volt net, ráadásul, utána már sem wifi-menu-vel, sem wpa_supplicant-tal nem tudtam kapcsolódni a ráodörhöz, csak amikor újra letiltottam. Egy negatívumot találtam még, az LXDE elég rondán élsimítja a betűtípusokat. Lehet csak én voltam elkényeztetve a KDE-vel vagy a Windowszal, vagy lehet LXDE specifikus bug is, vagy lehet van hozzá valami util, amiről nem tudok.

    Ajánlottam itt múltkor az f.lux programot. Archra nincs, helyette a redshift van, annak a sötétítője nem olyan meggyőző (vagy csak nem állítottam be rendesen), de a színhőmérsékletet épp olyan jól csökkenti a kinti fénynek megfelelően.

    Viszont kicsit öregszik ez az Arch, lányok. Kernelből 4.3.3-as van alatta, az aktuális stable verzió 4.4-es (vagyis annak írja a kernel.org, de két sorral lejjebb már csak mainline-nak írja, stable-nek pedig a 4.3.4-et). qBittorrentből 3.3.1-es a tárolóban lévő, az aktuális 3.3.3-as, igaz csak négy napja jött ki, két napra a 3.3.2-es után. Volt még egy-két ilyen szoftver, ami hajszállal régebbi volt az aktuális verziónál. Ez azért nem olyan bleedin’ edge, hogy még Mariska néni is borotválkozzon az élével, nyugdíjas lett egy kissé a frissítési tempó. Persze még mindig jobb, mint a legtöbb disztró, nem frissebb a Debian testing sem, az aktuális Mint/Ubuntu már jóval régebbi csomagokat tartalmas, a Debian stable-ben meg olyan régi csomagok vannak, hogy kurblival kell hajtani, és közben bármikor hátulról betámadhatja az embert egy T-Rex.

  • Raynes

    tag

    válasz spammer #4084 üzenetére

    Mindegy, éle van, legyen penge :DDD Még az is lehet, hogy jövő héten a testinges tárolót eresztem rá, szerintem nagy baj nem lehet belőle. De attól majd elvárom, hogy már a 9-esre frissítsen akkor is, ha csak 5-ösnél jár a verziószám :D

    Van valakinek tapasztalata, hogy mindennaposan használt éles rendszeren mennyire gáz az Arch testing? Mert a Debillány testingje tényleg elég köh - fohsh - höm. Viszont pl. a Firefox és Chrome alfával nem szokott gond lenni, se Win, se Linux alatt, és van jó pár ilyen szoftver.

  • Raynes

    tag

    Na, visszatértem a linuxerek táborába, Arch-alapokon, és végleg levakartam az NTFS-ses és windowsos szutykot a gépről. Végül az Arch stable használata mellett döntöttem, a testinggel nem akartam szívni. Szopás pedig így is volt, de akkora, hogy szerintem oda hallottátok az óriási, öblös cuppogásokat, méghozzá röpke 3 órás időtartamban. Egy élmény volt influenzával fetrengés közben, pont így együtt jó a kettő.

    Ezúttal nem csak LVM és LUKS volt, hanem Btrfs-sel tettem most fel, és ez, meg az mkinitcpio keymap hooks beszivatott nagyon durván, utóbbi azért kell, mert a LUKS jelszóban van magyar karakter is. Először is sehol nem írják, hogy kell a btrfs hook. Aztán a keymap hookról azt írják, hogy az /etc/vconsole.conf-ból veszi, hogy melyik kiosztást állítsa be, közben meg a nagy büdös lószerszámot, mert az /etc/locale.conf-ból veszi kilya Zokszigént. Itt ezen a ponton először kétségbe is estem, mert amerikaiul használom a rendszert (LANG=en_US.UTF-8), de így meg nem tudtam bevinni bootkor az LVM LUKS jelszó ékezetes karakterét. Végül rájöttem, hogy LANG=hu_HU.UTF-8-ra állítom, lefuttatom a mkinitcpio -p linux parancsot, legenerálódik a kernel ram image magyar kiosztással, majd szépen mindjárt utána visszaállítottam amerikaira.

    IceWM-et tettem fel, nem PekWM-et, utóbbira kicsit nagyobb memóriafogyasztást írnak. Mellé lightdm-et, bár lehet a xdm-mel jobban jártam volna.

  • Raynes

    tag

    Terminal emulatorok között melyik a legjobb? Grafikus feladatkezelőnek mit érdemes feltenni?

    Még nagyon fapados, csak egy-két alkalmazás van fent, de se Flash plugin, se rendes betűtípusok, se háttérkép, se asztali ikonok, se rendes ablak- és tálcatéma, se semmi. Ideiglenesen a networkmanagert sem tettem fel, múltkor nem ment, addig wifi-menüt használok kézileg. Lehet pont a wifi-menu zavarna be a networkmanagernek?

    robokutyra külön gondoltam, mikor kúszott fel az mc és a Double Commander Gtk2. Persze hogy nehogy kapjak a pfámra, egyből ment fel a zsh is.

  • Raynes

    tag

    válasz BoB #4090 üzenetére

    Kösz szépen, megnézem őket. Egyelőre addig mégis a xterm-mel barátkozok, belőttem a betűtípust és a színeket. Mondjuk mindenképpen olyan kéne, ami kezeli a füleket és a transzparenciát, de memóriából sem eszik túl sokat. Nyilván, több füllel és transzparenciával nyilván több memória kell neki, csak azt szeretném, hogy a memóriafogyasztása mégse legyen csúfosan magas.

    Ebben az IceWM-ben kicsit csalódtam, mert mire beállítja az ember, háttérképestől, idesk-estől (ikonok az asztalon), meg rendes indítómenüt, témát állít össze, addigra a memóriafogyasztása 180 MB körül van, semmivel nem foglal kevesebbet, mint egy LXDE vagy talán az Xfce-nél sem. A neten meg teszteken 5MB-os foglalást írnak, ami nagyon megtévesztő, gondolom alapbeállításokon, üres menüvel, üresben futtatva, nuku háttérkép, nuku asztali ikonok, meg a xorg-ot sem számolják bele, én meg igen.

  • Raynes

    tag

    Vagyis csak 108 MB-ot eszik boot után az egész rendszer, X felület és IceWM nélkül 77 MB-ot. Épp ezért, nagyon megtévesztő 5 MB-os foglalást emlegetni. Használat közben pedig elmehet 200 fölé is, plusz az indított programok.

    Ha már újra hozzászóltam: idesk-ben hogy lehet többsoros ikoncímeket csinálni?

  • Raynes

    tag

    válasz Raynes #4093 üzenetére

    Na, itt szakadt el a cérna, meguntam az IceWM-mel szenvedést. Az idesk is nagyon szar volt, se kétsoros ikoncímeket nem tudott, se azt nem lehetett tudni, hogy elindult-e az az alkalmazás, aminek az ikonjára kattintottam. A tálcára nem lehetett hálózatappot, hangerőszabályzót kitenni, sem gyorsindítási eszköztárat, ACPI-vezérlést sem tudott, az indítómenüjét is állandóan újra kellett generáltatni, minden egyes telepítés után. Ráadásul a videólejtászókkal kimenetbroblémám is volt.

    Szépen repült fel az LXDE. Még nem mértem le boot utáni idle-ben, hogy mennyivel fogyaszt többet, de normál használat közben olyan +100MB a különbség a htop szerint.

    Nagyon hiányzik a KDE, feltehetném azt is, de ezen az 1 giga RAM-os gépen használhatatlan lenne érdemben.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz whbear #4105 üzenetére

    Akkor lehet, hogy legvégső esetben kap esélyt a KDE5. Az 5-öst még úgyse használtam. Addig viszont még adok esélyt az LXDE-nek, mert eddig ezzel sem vagyok elégedetlen, plusz érdekel, hogy mit lehet belőle kihozni. Ha túlhízik vagy bukja az esélyét, akkor viszont a KDE5 lesz a következő, legalább gyurmafigura-kompatibilis leszek.

    Sőt, ha újra kell telepíteni, akkor meg mindenképp a KDE5 megy rá, meg ext4 a btrfs helyett.

    Nem értem, hogy emberek hogy vannak el tilingozással, meg minimalista wm-ekkel. Marha kényelmetlenek szerintem, kb. mintha szájban tartott ceruzával nyomkodva kéne gépet használni.

  • Raynes

    tag

    válasz vinibali #4118 üzenetére

    Az újrafordításos szenvedés helyett sokkal célszerűbb venni egy nagyobb pendrive-ot, nem drágák már.

  • Raynes

    tag

    Na, ma átléptem a 11 gigás foglalást a rendszerpartíción. Nem tudom már melyik topikban vitatkoztam oroszlányszívűvel, hogy 640 KB, meg 10 gigás rendszerpartíció shoubbe e-nuffuhr everybahdy, meg annyi már az orrodatisch tissztíccsalya. Pedig még mindig nincs fent egy csomó minden, nem laktam be, munka mellett alig van rá időm, meg még csak 2 hete használom. Szerintem belakva úgy meglesz 20-30 giga a foglalás, hogy csak reccsen.

    Persze értem én ezeket a 10 gigás álmodozásokat, aztán az ember a Haloperidol hatásának gyengülése után fogcsikorgatva megébred, hogy ráfolyt a nyála az intézeti pecsétes, hófehér, iparilag simára vasalt, kifertőtlenített párnacihára. Attól még álmodozni lehet, meg a hit is fontos.

    Egyébként nagyon baba ez az Arch, lányok. Tetszik, hogy mindig frissít, tényleg friss, mint az egy hetes fagyasztott szójáspárizsi :DDD Alig van nap, mikor nem ránt le 100-200 mega frissítést. Ubuntun, Minten alig vannak frissítések, ritka, ha nagyobb pakk jön össze. A Debianról ne is beszéljünk.

  • Raynes

    tag

    válasz whbear #4127 üzenetére

    Tudom, hogy így kell, de még nem csináltam. Érdemes üríteni a cache-t? Van valami hátránya, ha ürítem? Gondolom nem viccből találták ki, hanem kéne megtartani, akkor nem tárolná a rendszer feleslegesen.

    Szerk.: na, lefuttattam a pacman -Sc parancsot. Hát, ez nem jött be gyerekek, mivel a df -h szerint továbbra is 11 gigás a foglalás. Mindegy, mert van hely, eleve 50 gigát adtam neki, így soha nem fog elfogyni a hely cacheürítés nélkül sem. Szerintem nagyon pozitív ez a rollingozás, nagyon tetszik, hogy minden friss. Nem érdekel, hogy sok frissítést húz le, és több hely kell neki. A rendszer legyen friss, a Linuxban gyorsabban érkeznek a technikai újdonságok, pont ez az egyik nagy előnye a Win-nel szemben. Egy adott Win-kiadás adott esetben több/sok éves, míg egy modern rollingos Linux mindig friss, mint a patyolat.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz jimmy399 #4126 üzenetére

    Bizony. Plusz, ha csak az OS core-t nézzük, pl. a Windows kernele alig változik, alig fejlődik egy fő verzión belül, csak sokévente főverzió váltásakor, egy rollingos Linuxban mindig szinte a legújabb kernel van. Az már csak mellékes, hogy a többi csomag is frissebb, akár főverziókkal előrébb járhatnak azok is. Pedig nem vagyok verziószám-mániás, de az IT-ben soha nem jó régi verziókba belebetonozódni, és elavult dolgoknál leragadni. A Windows másik hibája, hogy az alkalmazásokat és a kernelt nem frissíti, csak az OS többi részét, és általában arra is csak biztonsági javítások érkeznek, míg a Linuxban érdemi újdonságok is mindig megjelennek, nem csak biztonsági foltozások. Persze ezt lehet magyarázni Win Matyiknak, mindjárt besértődnek, ha valaki a szent, redmondi rendszerükre rossz szót is mer szólni.

    A Debiant meg hagyjuk. Nem azért régiek a csomagok, mert a stabilitásra törekednek, hanem lusták és spórolósak. Ritkán nyúlnak a csomagokhoz, de semmivel nem stabilabb, ha egy csomag hibás, azt épp úgy nem javítják. Sose értettem azt a hype-ot, és stabilitásmítoszt, ami a Díbiönt mindig is körbevette, túl van misztifikálva, sose szerettem azt a disztrót. Mindig is egyfajta branch disztróként tekintettem rá, ami csak arra jó, hogy a mellékágakat táplálja (Ubuntu, Mint, stb.). A Debiannak egy valódi előnye van, hogy az támogatja a legtöbb architektúrát, és ha feltesszük szerverre, akkor az van el a legtovább úgy, hogy nem kell hozzányúlni, mivel ritkán frissít, és nincs az, hogy egy frissítés hazavágja a rendszert. Desktopra viszont nagyon rossz disztró, meg én szerveren is jobban bíznék egy Archban.

  • Raynes

    tag

    válasz Apollyon #4131 üzenetére

    Na, látod, az mplayer, mplayer2, mpv, ffmpeg, mencoder pont az a műfaj, ahol jobb mindig a legfrissebbet használni, mert rendszeresen jönnek bele újdonságok (legutóbb x265, DASH, stb.), meg optimalizációk. Böngészőknél dettó. Azzal egyetértek, hogy a Debian nem desktopra való, de sok elvakult Debian-fan desktopra is azt ajánlja, mert az orrodatischtissztíccsalya.

    A Debian backportsszal, meg unstable-lel az a baj, hogy az meg hiába frissebb, tényleg bugos. Arch alatt nagyon ritka, ha egy rossz frissítés gondokat okoz. Ennyi erővel használjunk mindenből 100 éves verziót, meg ne frissítsünk soha.

  • Raynes

    tag

    válasz spammer #4129 üzenetére

    Na, lefuttattam a pacman -Scc megfejtést is, és tényleg pucolt még le róla, most 9,8 GB-os a foglalás, hát, ez is necces lenne egy oroszlánszívű által ajánlott 10 gigás rendszerpartíción, mivel már rá sem férne a kötelező tartalékhely miatt. Mondom, pacman cache nélkül is 20-30 gigás foglalással számolok hosszú távon, és az idő be fogja bizonyítani, hogy igazam lesz. Még az is lehet, hogy orcára fogok esni, hogy az 50 giga sem lesz elég :DDD

  • Raynes

    tag

    válasz spammer #4135 üzenetére

    A Firefox valóban kivétel, azt kezdik egyre durvábban elcseszni. De minden másra ott a MasterCard, ahogy a művelt klingon mondaná, vagyis izé, a pacman.

  • Raynes

    tag

    válasz Apollyon #4137 üzenetére

    Jól van, ment a válasz oda, offoljuk csak szét azt a topikot is :DDD

    Amúgy én a pacmanból csak egy funkciót hiányolok. Ha paraméterek nélkül adom ki a pacman parancsot, akkor jó lenne, ha lehetne benne pöttyöket és gyümölcsöket feleszegetni egy szmájlival, közben meg szellemeket kerülgetni. Főleg szerveren lenne lényeges funkció a whatpulse és az akváriumos screensaver mellé.

    [ Szerkesztve ]

  • Raynes

    tag

    válasz spammer #4148 üzenetére

    Azt én is néztem, hogy a glibc mit kavar a locale környékén. Nálam mondjuk nem cseszte el, minden en_US.UTF-8-on maradt, az kellett volna még csak, hogy összerondítsa afgán meg ószuhaéli nyelvre. Mondjuk azt nem értem, hogy a glibc, libssh, kodi meg az lxpanel 1-2 naponta frissül, nem gyakori ez egy kicsit? Szép dolog a frissesség, de naponta új buildet, verziót kiadni ugyanabból kicsit bohóckodás kategóriának tűnik, és már-már egy magamfajta verzióhajhásznak is sok.

  • Raynes

    tag

    Ez az Arch egyre durvább. Már nem tudom hányadik napja napi 100 megányi frissítéseket töltöget le. Persze még ezzel sem lenne bajom, mert jó, ha minden friss, de lehet néhány héten belül költöznöm kell, és lehet akár hónapokig is nem lesz normális netem, így nem tudom, hogy majd hogyan oldom meg a frissítéseket. Persze valami netféléről gondoskodok, de lehet a napi 100 megás frissítéseket nem fogom tudni megoldani, az havi 3 giga. Mondjuk az is igaz, hogy ezt csak az utóbbi időben kezdte, előtte azért inkább csak napi átlag pár mega frissítést húzott le.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák