Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #13855 üzenetére

    Megpróbálom.

    Leghamarabb is írok pár szót a picike szalagfűrészről, ami Neked is van, mert megoldódni látszik egy rejtély. Már több hete eszemben van, hogy meg kellene írni, mert többen is hasznát vehetitek egy észrevételemnek, egyebek között Te, szengellért, wrox, akik most eszembe jutottatok hirtelenül.
    Valaki írt ide a kis Güde GBS 200-ról, hogy nagyon elégedetlen vele. Ugrál a gép, gyenge a motorja. Csodálkoztam ezen, mert nekem a két ilyen gépből mindkettő korrekt volt.
    Történt aztán, hogy a Güde shop-ban észrevettem hogy kevesebb, mint 2000 forintért kínálnak hozzá szalagot. Öt évvel ezelőtt, pontosan ötezer forintért jutottam ilyen szalaghoz, aztán megszelídült az ára úgy 3 és 4 ezer közé a baumaxban, a minősége pedig maradt. Ez a kétezer forint olyan baráti árnak tűnt, hogy megkérdeztem a boltot Mail-ben, hogy ugyanaz a minőség-e, és rendeltem öt ilyen szalagot kevesebb, mint tízezer forintért. Elküldték, felakasztottam a szegre, és most vettem elő fél év után nemrég. Még jól vágott az a szalag, ami rajta volt, de mivel már bőven több, mint egy éve azt kínoztam, gondoltam, felteszek egy újat, had legyen jó tempó. És nem lett tempó. A gép nem akart elindulni vele, aztán ha lendítettem rajta, akkor ugrált, mint kecskeszar a deszkán a gép is, a szalag is a gépben. Öt centi vágás után le is szedtem. Megnéztem jobban, mi lehet az ok? Vastagabbnak tűnt a szalag a szokottnál. És igen, visszamértem, a szokásos 0,4mm helyett 0,65mm volt. Nem is olyan acélos, és az éle se harapott. Szóval itt lényeges elem nagyon a jó szalag, a profi szalag. Te is tudod, még egy gyengécske körfűrész is megtáltosodik egy Freud korongtól. Erre a szalagfűrészre ugyanez igaz. Illetve az, hogy ha nem profi lap van rajta, nem ér úgy az egész gép semmitse. El lehet lúzerkodni vele, kínozni, gincsolni a fát, de egy csapásra hamissá válik az az ígéret, amiket én itt erről a kisgépről többször is zengtem már bátorítónak.

    S most jöjjön valamiféle válasz a kérdésedre:
    A szalagfűrész elsősorban arra príma, amikor nem egyenest akarunk vágni, hanem ívet, amorf alakzatot. De sorolok még két speciális esetet, amikor jobb a szalagfűrész, mint bárni más.
    - Nem szabad sokat elforgácsolnunk. Egy általános körfűrészlap vastagsága 3,2mm. Adódnak esetek, amikor ez sok. A szalagfűrész vágásvastagsága 2mm-nél is kevesebb a profiké 1mm alatt van. Nekem pl nem mindegy, hogy 5 köbméter 30-as bükk anyagot kell vennem, vagy ugyanennyi 32-est. Itt már elenyésző ezeknek a drága fűrészlapoknak az ára ahhoz képest, aminnyi felárat kell adnom, hogy ugyanaz a mennyiség kiteljen 32-es anyagból 30, netán 28 helyett. (Szélezetlen bükk deszka vastagságára kell gondolni konkrétan.)
    - Nagy vágásmagasságra van szükség. Ha egy húsz centi széles deszkát ketté akarsz szelni élére állítva, hát ahhoz nemigen létezik körfűrész. Még olyan se nagyon, amivel két menetben elvághatnád. Mert jó drágán ugyan létezik, de annak már olyan szélesek a fogai, hogy az meg már azért nem lesz jó. A jó szalagfűrész pedig szinte észre sem veszi, hogy most neki tíz centi vastagot kell vágnia, vagy húszat.

    A szalagfűrész vágásképe messze elmarad attól, mint amit egy Pilana, egy Freud fűrészkorongtól megszoktál. A szalagfűrésszel nem szoktunk sose végleges méretet vágni. Azt a fát még tovább kell alakítani. Jó esetben erősen csiszolni, de helyesebb, ha azt írom, hogy gyalulni.
    Az alakvágások azonban sokszor igen körülményesek szalagfűrész nélkül. Mert van ugye a dekopírfűrész, de annak véges a kapacitása. Tehát amikor egy dekopírfűrész már kevés, akkor következik a szalagfűrésszel, csak ugye itt a gép áll, a fa mozog.
    A szalagfűrészek egyik komoly korlátja, hogy milyen széles anyag fér az asztalára. Még egy hatszázas gép is többnyire 40-50 centit enged meg.
    Legkisebb rádiusz:
    Ezt elsősorban a fűrészlap szélessége határozza meg. Keskenyebb szalag kisebb rádiusz, szélesebb pedig nagyobb. De befolyásolja az is, hogy mennyire van a fűrészfog kihajtogatva. Nagyobb fogterpesztés kisebb rádiusz, folytasd tovább. Rádiuszilag azonban sok esetben nincs is korlát. Egy kicsi rádiuszt is meg lehet oldani sok esetben igen széles szalaggal, csak nem egy fogással, hanem többel.
    S most jöjjön konkrétan a Makita LB 1200 F:
    Számomra kategóriája legjobbja. Amiket soroltam visszábbi hsz-emben, mindegyiken volt valami, ami engem nagyon zavart. A Makita eddig minden elvárásomnak megfelel. Nem azt mondom, hogy zavar, de egyik gondom vele, hogy hiába szereltek rá kereket a mobilitásért, dög nehéz monstrum. A DeWalthoz képpen mindenképp, de inkább összeszarom magam akkor, amikor mozgatni kell a gépet, mint fűrészeléskor szarjam össze magam. Ejtettem szót nemrég a DW alu tárgyasztaláról, aminek a szélei élesek. Kb az az alu minőség, mint a metabo körfűrészedé. Előny, hogy a szalagfűrésznek nem természete, hogy nagy erővel az asztalhoz vágjon nem jól felfekvő fát, mint a metabo-d. Viszont alkalmanként, s van aki tartósan igen vaskos, súlyos fát tol rajta. Ez azt a kis vékonka alumíniumot hamar elkoptatná, akármennyire eloxálták, miloxálták. Madmax81 kollégának a vastagoló gyalu tárgyasztala öntvény, és a közepének jókora hasa lett. Igaz, nem reggelre, de akkor is, mit várjon az ember egy alu lemeztől, csodát? S hogy éles az asztal széle, mit is jelent? A szalagfűrész vágásképe csíkozott. Ennek oka az, hogy ha egyetlen fog terpesztése a sokszázból eltér picit is a többitől, az már csíkot fog húzni. Namost elvágod a fát egyik dimenzióban, és fordítol rajta 90 fokot, hogy jöjjön a következő lépés, a fa pedig az asztal szélében menetrendszerűen megakad. Meg kellett volna azt a derékszöget törni legalább. Ám nem olyan egyszerű, hogy nosza, megteszem én, mert a steller vonalzóskálája meg az asztallap folytatása. Magyarul bonyolult is, macerás is, kétszázezerért ha erre sem gondoltak, akkor ne gondoljanak az én pénzemre. Túl azon, hogy ez rém idegesítő dolog, de itt kezdődik a balesetveszély - az ember az elakadt fát öszönből ösztökéli. Az meg megszaladhat csülöstől esetleg. Szóval nagyon tetszett nekem a DW, de ez elriasztott.
    A Makitát eddig csak dicsérni tudom tehát. Még eddig nem olyan sokcélúan használtam ki, ahogyan lehetne, de előzetesbe merem mondani, hogy jó gép. A stellerje az ismert asztali körfűrészé talán egy az egyben, tehát csak egy ponton rögzített, de szalagfűrész esetén nincs jelentősége annak, hogy a vezetővonalzó miként rögzül. És jó, nem hajlik be, ennek alapján nem félnék attól a konstrukciótól a körfűrészen sem. Annak inkább a teljesítménye kérdőjeles számomra - jó lenne élőben kipróbálni.
    Többet később, most hívnak.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #13855 üzenetére

    "Van egy kis szalagfűrészem, amit évek óta nem használok, mert venni kellene rá szalagot és beállítani, de nem jutok el Boronkayékhoz..."

    Tennap jártam az OBI-ban fűrésszalagot venni. (A baumax bejáratott nekem, de most ott is csak vastag, gyenge szalag volt készleten.) És nagyon eszembe jutottál, mert úgy emlékszem, hogy Neked egy Einhell van, aminek ha jól emlékszem, 1400 az optimális szalaghossza. (A Güdémre 1425, és ez az 1400 visítva, ügyeskedéssel, de felment rá.) S amiért eszembe jutottál, az épp ez a szalag. Mindössze kétezer forint volt, és acélos, tartósnak mutatkozó szénacél szalag.
    Hazahoztam, lázasan kipróbáltam.
    Használható, de elmarad attól a Güde szalagtól, amit használtam eddig rendszeresen. Miben?
    Amíg bejáratódik (50-100 méternyi keményfa vágás), addig barázdált a vágáskép eléggé. (Arról van szó, hogy néhány kilógó fognak, sorjáknak el kell kopnia.) Aztán elfogadhatóvá válik a vágáskép. 6mm szélesség helyett 6,5mm. Amíg a Güde 6-os szalagjával 1,5 - 2 cm rádiuszt tudtam vágni, addig emiatt a 0,5mm plusz miatt már csak kb 3 - 3,5 cm-t. A vágás sebessége lassabb, mint amit a Güde szalagjától megszoktam, de szerintem ennek Nálad nemigen lenne komolyabb jelentősége, hiszen nem ipari termelésre fognád ezt a kis gépet, mint én. Azonban hogy lassab, cserébe a vastagabb fát gyorsabban vágja, mint amit én megszoktam. Szép egyenesen fut.
    Túl nagyon nem teszteltem idő híján, de nem vettem le a gépről, el fogom tudni használni.

    Hanem, ha már így jártam, kipróbáltam a Makitát 6mm-es szalaggal. Hú, álmomban sem gondoltam ennyire jónak! Egy metabo szalag volt kéznél, azt tettem rá. Nagyon príma vele. Gyönyörű vágáskép, szélsebes vágás, és icipici rádiusz. Még szögbe is sikerült fordulnom vele. Már csak abban bízok, hogy éltartó lesz kellőképpen, ugyanis egy ilyen szalag ára közel nyolcezer forint. Remélem, sokára kell beszámolnom róla, hogy mennyit tudott vágni.

    A Güdének meghagyom azt az előnyt, hogy nagyon kicsi fogyasztású, és egy műanyag kerti székben ücsörögve szabhatom a fámat vele naphosszat.

    Tehát ha elmégy mostanában egy hozzád közeli OBI-ba, valószínűleg fogsz találni 1400mm hosszú, 0,38(!) vastag, és 6,5mm széles szalagot, aminek a fogosztása 6 fog collonként, a vágásvastagsága pedig kb 1,2 mm. S mindezt kétezer pénzért. (Nem találtam negyed óra keresgélés után sem, az eladót kértem, hogy segítene? Nálunk a kiállított Einhell szalagfűrész mellett stószolták fel, és nem zacskóban van, hanem szürke-narancssárga fájintos papírdobozban várja az új gazdáját.)

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák