Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bbchris

    senior tag

    válasz kalman7 #986 üzenetére

    Most nem tudom de bigézőkéssel martál rá nútot ? Elvileg szoktak keresztben is és hosszában is toldani és jó is szokott lenni , de lehet hogy félreértem amit írtál akkor bocsi .

  • bbchris

    senior tag

    válasz kalman7 #988 üzenetére

    Háát nem tudom mert ugye hivatalosan ezeket hossz illetve kereszt-toldják . Ha sok ilyen jellegű munkát csinálsz akkor érdemes beruházni ilyen maróra , ha nem akkor a keresztoládst megbírod oldani cserélhető Flury késekkel , sajna a hossztoldáshoz profi marókés kell , bár a felsőmarós módszer nem tudom mennyire stabil lesz de szerintem érdemes akkor elvinni valakihez akinek van ilyen marója vagy mint írtam saját marókést venni , ami egyetlen hátrány az a qrva drága ár . Azért próba szerencse , de szerintem hamarosan ír más fórumtárs is aki jobban ért hozzá .

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #986 üzenetére

    Leghamarabb is gratulálni szeretnék az írásodhoz! Úgy alles zusammen. Nagyon átjött belőle, hogy szereted (és mostmár érted is) a fát. Sajnálom, hogy nem tettél fel fotót is az alkotásodhoz - bár annyira szépen és részletesen leírtad, hogy fotó nélkül is látom, ez szemrevaló darab.
    Nos, röviden összefoglalva: Valószínűleg működni fog a dolog. Ez a darab már kész, és merthogy össze is ragasztottad, nem nagyon maradt lehetőséged módosításra. A következő alkotásnál már figyelembe fogod venni a keresztirányú toldás szabályait is.
    Amikor a szakirodalom harminc centit jelöl meg, azt érdemes megszívlelni, mert hosszú tapasztalati úton alakulnak ki ilyen szabályok. Lehet, mindig lehet eltérni tőle, mert ezek nem ökölszabályok, és így tudnak kialakulni új tapasztalatok és kivételek, amik erősítik a szabályt - vagy módosítják.
    Töprengtem, hogy miért nem szálazonos toldást terveztél, ha már pontosan tudod, miről van szó - de nem is annyira érdekes ez. Ha így akarod megoldani máskor a toldást, akkor több megoldás is kínálkozik. "V" hornyot marsz. Ez az illesztés léptékkel erősebb az egyenes csapolásnál, de sokkal nagyobb pontosságot igényel, és több munkaidőt. Abban az esetben ragasztás sem kell, így az anyag mozoghat kedvére. Létezik a lengő csapolás. Ez mindössze annyit tesz, hogy a csapfurat hosszabb a csapnál, és ugyanúgy mozoghat, mint a hidak lábainál a tágulást kompenzáló szerkezet. Ezesetben a szélső rögzítések tartják össze a bútort, a terhet viszont az összes csap megosztva viseli. A probléma itt ugyanaz, mint amin évődtél: A szélső rögzítések inkább egy nagy repedést eredményeznek, mint több kicsit. Erre is van megoldás. A szélső rögzítéseknek is hagyni kell mozogni a fát abban az irányban, amerre a legnagyobb a fa mozgása, a többi irányban viszont precízen és stabilan kell tartani. Készülhet fából, fémből. Nyilván a fém kisebb, de "elüt", nem odavaló, míg a fa illeszkedik a naturalisták szemeihez és ízlésvilágához, de nagyobbnak kell lennie, hogy ugyanazt a stabilitást nyújthassa. Ha a letisztult formákat szereted, akkor számodra az előbbi megoldás előnyösebb.
    A falra is lehet úgy tiplizni, hogy engedjen mozgást. Nyilvánvalóan macerásabb. Ekkora darab esetében a mozgás alatt ne centiméterekre gondolj. Amikor a fa "megmozdul", akkor két tizedmilliméter mozgás képes egy két tizedmiliméter széles repedést produkálni. Amikor "Ő" dagad, azt olyan határozottan teszi, hogy régen ezt a makacsságát kőfejtéshez is használták.
    Amire én felhívnám a figyelmedet, az nem az illesztés módja, hanem a fa fajtája, szerkezete. Ha fenyő, akkor jó tudni, hogy sűrűbb szerkezetű (évgyűrűjű) fenyő ilyen esetekben jobban is viselkedik, és erősebb is. Ha ötvözöd a gyengébb és az erősebb fát, és azt a darabot "erősíted" meg, ahol a repedést elkerülni szeretnéd, akkor ez a full ragasztós módszer jó eséllyel bejön. Így azonban kicsit a véletlenen múlik. Mert még egy rönkből sem tudunk kivágni két egyformán "erős" deszkát. Amelyik gyengébb, az fog repedni, éspedig ott, ahol gyengébb. Nagyon "vájtszeműnek" kell lenni ilyet észrevenni. Direkt írtam, hogy kicsit véletlenen. Te esetedben nem két egyforma méretű darab illeszkedik keresztbe, hanem egy nagy hátlap és egy "rövid" polc. (szálirányban ugye rövid) Nyilvánvalóan a polc fog veszíteni a szkanderban. Ez esetedben esztétikai szempontból előny, funkcionalitási szempontból pedig hátrány. Itt is igaz, hogy vagy a labda, vagy a baba. Az orosz fenyő, a skandináv fenyő, a borovi fenyő jobban szeret bútor lenni, mint a luc. Szebb, göcsmentesebb, "zsírosabb", keményebb, drágább, nehezebb feldolgozni.
    S mégvalamit: Pihent összezárva a jó száraz garázsban egy hónapot. Nos, az valóban csak pihent. Ha szárítani akarod, léc közé kell tenned. Másik: Nem a kurvaszáraz fa a kurvajó. Az a legelőnyösebb, ha a fa nedvességtartalma feldolgozáskor ugyanannyi, mint amilyen "nedves" közegben lesz majd használva. Túlszárított fa egy szellőtlen szuterénben, erkélyen, teraszon majd dagadni fog. Nedves fa egy déli ablakú lakótelepi lakásban gyufaszálakká reped.
    *** Mi lenne ha kemény fából csináltam volna?
    Most lenne egy tölgyfa polcod a fenyőfa polc mellett. A keményfa bútor mindig értékesebb. Ám amikor költözködünk, akkor a balsafa szekrény a legértékesebb :)
    Van szép fenyőbútor és csúnya tölgybútor, de van szép bükkfabútor, és csúnya fenyőfa bútor is. Egy jólsikerült puhafából készült bútor is képes akár egy évszázadig is hibátlanul létezni, de a keményfa gyakran tovább él. Hogy Te milyen fával folytatod a szobában a polcokat, tisztán esztétikai szempontok élveznek elsőbbséget. Nem azt akartam ezzel mondani, hogy nem szabad keverni a fafajtákat, mint inkább azt, hogy keverni tudni kell. Ha nem kevered, akkor biztosan nem követsz el (stilisztikai) baklövést, ha (jól) kevered, akkor érhetsz el olyan pazar egyedi hatást, hogy vonzza a tekinteteket.

    Neked való fával foglalkozni. Jól gondolkozol, és szereted. Inkább úgy fogalmaznék, hogy érzed a fát. Kár kérdezgetned. Műveld csak bátran, és mindig jobb darabok sülnek majd ki.
    Nézd: Ott a stradivari hegedű. Az nem évszázados hagyományra épült, hanem egyetlen mester munkái, akinek volt kitől tanulni, de nem másolt semmit, hanem úgy tett, mint Te: Fülelt, sasolt, gondolkodott, aztán belevágott. Kisült belőle vagy ötven darab olyan hegedű, amiből vagy tizenötöt ma is nyilvántart még a világ, és darabja annyit ér, hogy készítője egyetlen példány mai árán fejedelmi életet élhetett volna. Ő akkor ezt nem tudhatta, hogy így lesz. A mai hangszerkészítők ha mind összefognak, elemeznek, másolnak, összeszarják magukat, akkor sem képesek megismételni egy sztradivári hegedűt.
    Hát ilyen dolog a fa.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1005 üzenetére

    "Kicsit félek, hogy ha ez a deszka megtekeredik"

    Ne félj kicsit se. Ha egy asztalos levelestül dugja a kőrist a gyalugépbe, akkor megtekeredhet. Ám akkor az az asztalos lelketlen lúzer. Ha elég száraz fát kapsz, az már nem tekeredik tovább. Nekem kb ekkora kőris (gyönyörű darab) egy éve a falnak támasztva nem tekeredett semmit. Leszorítani szerintem felesleges. Ahhoz legalább három hónapig kell a garázsban leszorítva állnia. Egyébként ha mégis megtekeredik, akkor is vétek kicsapni a kukába. Újra egyengetni, áttolni a vastagolón, és már hibátlan - legfellebb elveszítettél a vastagságából néhány millimétert.
    Ha ennyire körültekintően félted a tükörlapot, tégy az üveg és a fa közé vékony szivacsot. Laminált padló alá használják, Baumax, praktiker. Az olyan szivacsszerű anyag, ami nem szívja a nedvességet magába.
    A tekeredésnek alapvetően két oka lehet:
    - a fa belső feszültsége
    - helytelen tárolás
    Utóbbi leggyakrabban a váltakozó páratartalom miatt következik be. (eső-szél-napsütés ciklikus váltakozása)
    Tedd sík helyre. Alatta léc legyen, felette papír (hogy védd a portól, mivel már gyalult), és ne ezen tárold a nyárigumi készletet.
    Szeretném eloszlatni azt a feltevésedet, hogy a fa megmunkálás után már nem vetemedik. Épp ezért nem csapolgatjuk a fát, amíg nem elég száraz. Amikor kiszáradt, akkor már megállapodik. Ekkor már megtartja alakját gyalugép után is.
    Lehet a vetemedésnek még egy oka, mégpedig a vasér. Fenyő sajátosság. Előfordult, hogy a kész ajtóba véstem be a bevésőzárat (műszárított anyag), és elvágtam egy vaseret. Hallani lehetett, ahogy a fa görbült megfele. Az ilyen ellen nincs mit tenni. Benne van a pakliban a legnagyobb körültekintés ellenére is. Ilyenkor tudomásul vesszük, és birkatürelemmel kezdjük előről az egészet - mint mami a konyhában, ha odaégett a süti.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1006 üzenetére

    "Tényleg: hol lehet szép rétegelt lemezt venni?"

    ERDÉRT

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1009 üzenetére

    Ahol a rakat szimpatikus, ott jók az esélyek. Mindig megnézem, ha új fakereskedésben vásárolok, hogy hogyan tárolják az anyagot. Meglepődtem egyszer, mikor egy faluban láttam vagy hatvan m3 bükköt nagyon mostohán tárolni. Szerintem az a tulaj nem is tudja, hogy mennyi pénzt veszít ezen. A készlet érhetett beérkezéskor vagy öt misit, de ő ha ezt háromért el tudja majd adni, akkor ügyes lesz.

    "Erről a vasérről még nem is hallottam."
    Az egy kirívóan sötétebb színű hosszirányú rost, ami nagy feszültséget tart a fában, mint a betonvas a feszített betonban. Szemmel azonnal észrevehető, de csak akkor, ha ott van végigfűrészelve a fa. Ha nem, akkor a bütün is látható, de ott már sokkal nehezebb észrevenni. Nem túl gyakori jelenség - én egy köbméter fában találok egy- két szál ilyet, de van, hogy egyet se. Valószínűleg fafajtól is függhet, de ezt nem tudom biztosra. Lehet, hogy csak ferde növekedés velejárója? Egyszer utána kellene néznem.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1014 üzenetére

    Nem használok ilyet. Nem is vágyom rá. A fotón mutatott a szerszám arra való, hogy derékszögben mért különböző távolságokat lehessen vele pontosan jelölni. Hogy a csavar mennyire teszi pontatlanná, az a gyártó precizitásán múlik. Ha olcsó ez a szerkezet, akkor nagyon valószínű, hogy pontatlan is. Egy jó derékszög nagyon drága, ezért én magam készítettem néhányat különböző méretben. Példát írok, miként tudsz pontos derékszöget gyártani magadnak:
    Veszel 3 db jó egyenes keményfa lécet a következő hosszúságokkal: 60; 80; 100 cm. Ezt arányosan növelheted persze (90;120;150, lényeg, hogy az arány 3:4:5 legyen) Gondolom rájöttél, hogy a Pitagorasz tételéről van szó. A két rövidebbet összecsapolod szemre derékszögnek. A hosszút rászorítod a két befogóra. Nna, itt kell nagyon pontosnak lenni! Ekkor átfúrod a derékszögű illesztést 8-as v 10-es fúróval fatiplizéshez. Szétszeded, beragasztózod, összerakod. Jól leszorítod, és másnapig nem bántod. Másnap a tipliket lecsiszolgatod, a derékszögedet pedig az igényeidnek megfelelő méretre szabod, és vigyorogsz, mert bagóért nagyon pontos derékszöged lett.
    Gondolom, innen már nem jelent nehézséget bárhány fokos sablon gyártása. :)

    Több fa van, mint asztalos!

  • Dzsozi0öt

    tag

    válasz kalman7 #1014 üzenetére

    Szia!

    Szerintem ez egy nagyon frankó kis szerszám. Én nagyon szeretek vele dolgozni! :D

    Ha citromot kaptál, kérj hozzá tequillát, vagy gin tonicot.....vagy inkább egy gint, akitől aztán kivánhatsz hármat!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1019 üzenetére

    Jó hangulatban folyhatott a munka...:)
    Úgy szemre az az érzésem, jól tippeltem, amikor bíztattalak, h nem fog ez repedni sehol.

    "Egyszer láttam, hogy van fából is, de már nem tudom hogy hol. Tudja valaki hol lehet ilyet kapni?"

    Régen láttam ilyen kapcsolókat a Baumax-ban. Szerintem a fogyasztóvédelem szedette le a polcról velük, mert én tűzveszélyesnek gondolok egy ilyen kapcsolót. Nagyon jól nézett az ki, igényes, preciz dizájn volt, de én nem tenném oda a helyedben. Nagyon nagy a valószínűsége, hogy nem lenne abból soha semmi baj, ill. nagyon kicsi, h igen. Ha nincs ott, akkor teljesen biztos. De megismétlem: Csak szerintem történt így. Lehet, hogy valami megbízható tűzálló kemikáliával impregnálva van.
    Nem vagyok egy túlzottan majrés tipus, de ha mégis beépíteném, áldoznék egy kapcsoló árát arra, hogy - tanusítvány ide, tanusítvány oda - rátegyem a tűzhely takarék lángjára, és megnézzem, gyullad-e? (Túl szép a kisebbik lányod ahhoz, hogy ne légy inkább óvatos.)

    Más: Szerintem kár lett volna valami elütő fát használnod. Szerintem csak azért gondolkodtál rajta, mert felfedezted magadnak a keményfát is.Ez a polcrendszer így egységet alkot, amit megbontottál volna a keményfával. Ha monjuk egy dohányzóasztalt, vagy egyéb jól különálló valamit teszel ide sötétebb fából, azzal sokkal jobb hatást érsz el, mint ha a "szekrénysor" legszélső darabja más fafaj.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1024 üzenetére

    "hogy ugyanez a "kereszt-szál-szituáció" kemény fával jobb vagy rosszabb. "
    Nehéz erre jól válaszolni. Az a kötés tipusától, a fa nedvességtartalmától, esetleges belső feszültségeitől és fajtájától függ.
    Egyébként ahogy most ezen gondolkodtam, egy érdekességet vettem észre: A keményfára nagyon jellemző, hogy amíg szárad, a bütünél sokkal hajlamosabb a berepedezésre, mit a fenyő. Ezért is szoktuk viaszba mártani. Viszont még nem láttam repedt keményfabútort. Fenyőbútort annál többet.

    "a gyalu kicsit beleszőröz"
    ...hááát, a száraz fát csak icipicit szőrözi a gyalu szállal szemben. Nem szeretem kenceficézni. Finomszemcsés csiszolópapír, és abszolút a felület. Persze bekenni gyorsabb.

    "Ha lenne egy jó gépparkom..."
    Épp most láttam egy 260-as újszerű LUTZ kombinált gyalut az Expressz.hu-n 120 E Ft-ért Nógrádsápon. Négyorsós, 2 Kw-os 220V. Ha elviszik a korcsolyáidat, vedd meg ezt. Onnan már elérhető közelségbe kerülsz egy komplett asztalosműhelyhez. (Számolj vele, hogy forgácselszívó nélkül a gyalugép nem megy!)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1032 üzenetére

    Értem. Oda nem nagyon tudsz komoly gépeket telepíteni, ha az autót is ott tartod. Pontosan tudom, mit érzel, amikor műhelyre vágysz. Húsz éves korom óta folyamatosan vágytam műhelyre. Negyvenhat évesen végre megadatott. Egyébként egy jó garázsnyi területen dolgozok. Egy másik garázsból tologatom be a gépeket, amit éppen használnom kell. Egyedül a gyalu kapott fix helyet - azt macerás lenne tologatni. Egy harmadik garázsban pihennek az alapanyagok - úgy néz ki, ezt a volument jövőre kinövöm. Egy negyedik garázsban pedig a késztermékek várják új gazdájukat. A kocsinak már csak a csillaggarázsban jutott hely. Szeretnék bővülni néhány éven belül, de ha sose sikerül, akkor is nagyon élvezni fogom, amíg bírok dolgozni, hogy nem kell semmilyen szakmunkát megrendelnem. Ha húsz évesen ezt megkaphattam volna az élettől, akkor ma biztos komoly üzemem lenne. Ha a fiamnak (három hónapos) lesz affinitása a műhelyhez, akkor neki már meglesz, amiről én olyan sokáig csak sóvárogva ábrándoltam.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1032 üzenetére

    "Sajnos a korik nem mennek el"
    Csodálkozok ezen. Tedd fel vaterába, Expressz-re, szerintem ott hamar elmegy. Nem csak a gyorsőrültek lehetnek potenciális vevők. Egy kamasz, aki szeret csúszni, ha megérzi az új szagát, tűzbe jön.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Winner_hun

    félisten

    válasz kalman7 #1047 üzenetére

    Elcsúszott az illesztés valamelyik irányba?

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • mdk01

    addikt

    válasz kalman7 #1047 üzenetére

    Sehogy...
    kb.-re felcsavarozod (ahogy csináltad), becsukod(ahogy csináltad),a kicsit elcsúszott illesztést(ahogy történt), vissza veszed és alrébb csavarozod.
    A lyukakba pedig pont belepasszol a ragasztó és a gyufa.:)
    Az ilyen szöszmötölős kis dobooknál ahol még pár tized miliméter is ordít nem nagyon van más megoldás.
    Ha van is a leggyorsabb az amit fentebb írtam.

    Üdv.

    ui.:A tied is találó grat, de nem a leggyorsabb...én nyertem:DDD

  • Kobe

    veterán

    válasz kalman7 #1052 üzenetére

    épp ez az, hogy annyi féle módszerrel számolnak, hogy a végén teljesen belezavarodok....
    méreteket nagyjából tudom, ez alapján az anyagköltség számolható volna, de lehet sőt biztos h a munkaórákkal meg egyebekkel legalább a duplájára nőne

    a szoba méretei adottak. Az alapján a bútorok mrete is meghatározható, illetve a hozzájuk szükséges anyag, de ahogy nézem ez igen komoly tervezéssel jár, basszus....

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz kalman7 #1052 üzenetére

    Igen, kb..., de ahhoz hogy tudja az asztalos hogy mire van szüksége a megrendelőnek ahhoz határozott elképzeléseinek kell lennie más esetben az asztalosnak kell kitalálnia mit is szeretne a megrendelő és ezért is szoktak a nézeteltérések lenni.
    A lábazattól, a párkányig(korona ahogy te hívtad) meg kell beszélni és akkor lehet belőni pontosan az árat.
    Amit fentebb Libria társunk is írt ez alapján plusz-minusz 50k-ra lehet belőni az árat.
    Mivel 1-200k-s tételről van szó nem is lehet árat mondani nagyon.

    Libria: Az tudom mondani hogy a bolti árat kb. szorozd meg 2-vel és annyiért tudja az asztalos megcsinálni.
    Viszont ezért az árért te határozod meg hogy mekkora legyen, hány ajtó legyen, mekkora legyen az ajtó, kis fiók, nagyfiók, üveges ajtó vagy teli, az íróasztal magassága passzoljon a magasságodhoz és a meglévő székedhez tehát teljesen egyedi lesz. Ha ez neked megéri a plusz költségeket akkor érdemes asztaloshoz fordulni és EGYEZTETNI vele tetőtől talpig mindent hogy tudja szerencsétlen mit szeretnél. Amúgy a Wenge meglehetősen divatos manapság és épp karácsony elött lepődtünk meg kollégámmal hogy 4000ft négyzetmétere úgy hogy a nagykeráras táblaárat osztottuk vissza négyzetméterre.Persze ez egy jó minőségű bútorlap volt biztos van olcsóbb is.
    Ha pontos árat szeretnél írd le mindegyik doboz(szekrény) pontos méretét milyen ajtóval(alu-keretes/teli/üveges stb.), fiókelővel, hány fiókkal,hány polccal.stb. mindent.
    Egyébként a fenti 2x-es szorzot lehet kb. használni.
    Ez alól kivétel a RETZ mert ahhoz képest hogy sorozatban gyártanak cuccokat baromi magas áron dolgoznak.

    Üdv.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz kalman7 #1086 üzenetére

    Attól függ minek készül.

    Ha hátulról megmerevíted lécekkel kersztebe akkor maradhat ilyen széles, de ha nem akkor vágd még legalább el ketté a 15cm-es deszkát de jobb volna 3 részre.
    Ezután forgasd össz úgy a deszkákat, hogy ha a bütüről(hírniről) nézed akkor hullámosnak lásd a rajzolatot(évgyűrűt).
    Persze ha vmelyiknek a lapján pont úgy jön ki hogy egy hibás darab kerülne a látszó oldalra akkor az megfordíthatod de az elsődleges cél az összeforgatás.
    Egyébként a fa "jobb" oldala mindig a bélhez közelebbi amerre az évgyűrűk görbülnek a másik oldal pedig a "bal".Tehát ha így nézzük a léceket akkor a látszó oldalról egyszer a léc bal oldalát, aztán jobbot, majd bal,jobb,bal,jobb és így tovább oldalakat kell látnod.
    Ez után is görbülhet a táblád, de már minimálisan.

    balika:
    Holnapra mondok egyet...bocs nem kerültem netközelbe.

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    válasz kalman7 #1089 üzenetére

    Hali!

    Minden anyag kiszárad akár milyen vastag csak idő kell hozzá és száraz hely.
    Azt szokták mondani ahány centi vastag a fa annyi év kell neki hogy kiszáradjon az élőnedvestől, a 10-15%os nedvességtartalomig ami már felhasználható asztalosipari termékhez.Ez keményfára igaz csak mer ta fenyőnek szerintem feleannyi idő is elég és itt most nem a vörösfenyőre gondolok mert az eléggé tömör.
    Én lehet úgy csinálnám ha már nem akarod ketté vágni és ki akarod hajtani az anyagot, hogy
    ha összeragasztottad akkor az anyag 2/3-áig(kb.13mm) mondjuk 2 helyen nútold ki a szálirányra merőleges a lapodat. A tetejétől 30mm-re és az aljától is 30mm-re csinálj egy 50mm széles nútot majd ebbe a nútba ragassz bele egy ugyanilyen széles és vastag lécet.
    Azért kell ragasztani, mert ugye 12,5mm mélyen nútoltad és akkor csak 7,5mm marad az anyag vastgaságból amiben nem fog semilyen csavar. Ha ez megvan és körbe pucoltad a 30x30-as lapot akkor falcold körbe vagy ahogy te mondtad:"A kész ajtó belső lapját körbemarom, hogy az a rész a korpusz közé csukódjon, a külső lap pedig rácsukódjon a korpuszra."

    Ezt kicsit mélyebbre kell marni mint amilyen mélyre(0,5-1mm) a léceket nútoltad mert akkor oldalról látszana a bütüje(hírnije) keresztbe nútolt léceidnek.20mm vastag az ajtód és nem fog vetemedni, szerintem ez a legjobb megoldás.
    Adj egy emailcímet átküldöm a rajzot, mert most nincs kedvem feltöltögetni sehova.
    Francért nincs a PH-nak erre egy szervere.
    Üdv.

    [ Szerkesztve ]

  • Madmax81

    aktív tag

    válasz kalman7 #1179 üzenetére

    Hali

    Neked is Üdv
    Köszi az érvelést , csak nem te is szakmabeli vagy
    Nagyon jól fogalmazol ( nem úgy mint én :D )

    [ Szerkesztve ]

    1956-2010 07.22 Varga László

  • Madmax81

    aktív tag

    válasz kalman7 #1181 üzenetére

    Én asztalos vagyok de nem szoktam annyira kritikus szemmel nézni mások munkáját.
    Tudom hogy le tudja törni az ember kedvét egy rossz kritika .
    A szakmát csak gyakorolni lehet elmélet nem ér sokat ha jó vagy matekból és van egy két jó ötleted + egy kis szép érzék akkor nem lehet baj .
    Én is meló közben jöttem rá dolgokra , vagy találtam ki uj megoldásokat .
    Az a szép ebben a szakmába hogy sok féle megoldás létezik és majdnem mind kivitelezhető.

    1956-2010 07.22 Varga László

  • Madmax81

    aktív tag

    válasz kalman7 #1183 üzenetére

    "Szeretem nézegetni a régi bútorokat "
    Akkor még tudtak a szakemberek dolgozni volt érzékük hozzá , időben tényleg nagyon hosszú mig elkészül de hihetetlen szép.
    Akkor még nem volt gyalugép marógép mindent kézzel csináltak :Y csodálom ezeket az alkotásokat .
    Mindig lehet fejlődni nézegetni keresni a miérteket de nem szabad csak ezzel foglakozni néha csak nézni kell egy szép alkotást " persze kritizálni magadban lehet sőt kell is "
    Régen nekem sem voltak nagy gépeim de amit lehetett kihoztam a szerszámokból néha többet is ( meg is halt pár gép )

    "az utolsó pillanatban midig kitalálom, hogy valami nem lesz jó"
    Lelkiismeretes vagy Te még nem vagy befásulva mint sokan mások akiknek ez a szakmájuk , annyi jó ötletet lehet látni különböző műsorokban egyszerűen hihetetlen milyen jó látásmódjuk van egyes embereknek , bár csak nekem lenne ilyen .

    Most éppen min dolgozol ?

    [ Szerkesztve ]

    1956-2010 07.22 Varga László

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1192 üzenetére

    Üdvözöllek Kalman7!

    Hát ja jó lenne megtanulni, mondom én szakmabeli. De a szerszámok amivel dolgozik, az nem a magyar hobby barkácsolók pénztárcájához való. Még nem is a szakmabeliekéhez. Ha bár lehet, hogy kicsit több idő ráfordításával a Tescós szerszámokkal is el lehet érni ennek a mínőségnek, a 90%-át. Ami sztem már igen jó, lenne a fent említett szerszámok minőségét, és pontoságát tekintve.

    Csáó Szilárd!

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • Madmax81

    aktív tag

    válasz kalman7 #1195 üzenetére

    Ok lehet hogy jó de mi van ha nem 45 fokot akarsz hanem 31 -et .
    Ha az anyag 3-7 centi vastag és 5-10cm széles , ez mind szép és jó de sajna nem gazdaságos ha az időt és a minőséget nézed .
    A csapolás is nagyon szép de nem hiszem hogy ha valaki akar egy szép keretet akkor elnézegetné az élében azt a másik szinű fa anyagot .
    Régen ugye szögelték a képkeretek szélét de mára már nem alkalmazzák a dolgot , inkább a rejtett dolgokat kedvelik .
    Nem is beszélve arról hogy ha kész keret anyagból dolgozol ami festett ( felület kezelt )ez nem jó megoldás .
    Egyébként nagyon ötletes és találékony megoldás :R :R :R

    1956-2010 07.22 Varga László

  • Madmax81

    aktív tag

    válasz kalman7 #1227 üzenetére

    Hali

    Nem volt egyszerű de a végeredmény elég jó lett

    1956-2010 07.22 Varga László

  • Dízeles

    aktív tag

    válasz kalman7 #1232 üzenetére

    Valóban profi szaklap.Jómagam néha beleolvasok partnereknél ,gondolom aki kereskedik vagy eszközt, gépet venne annak szükséges ez a lap.
    Madmax81 igen kemény lehetett anglia de észre vetted soha nem érjük utol őket,igaz nekem németországi tapasztalataim vannak.

    [ Szerkesztve ]

    Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1229 üzenetére

    Szia Kálmán!

    Küldök privátot, amibe benne lesznek további képek, az eddigi munkáimról.

    Plussz pár válasz a kérdéseidre: Már ami nem szakmai "titok". :)) Mert a szék hátálájának az ilesszését még nem szeretném elárulni. Kíváncsi vagyok rá-e jössz vagy valaki a fórumozók közül. :) Annyit elárulok, azért így elől járóban, hogy nem illesztésben gondolkodj(atok).

    Hogy viselkedik az akác? Gondolj az szöllő karókra. Amúgy nálam az elemek 90%-a ragasztott. Így nem valószínű, hogy vetemedni fog. Az anyag nem gőzőlt, hanem egyszerü vizes dió páccal pácolt, és színtelen lazuránnal kezelt. Oldal írányba még nem teljesen stabil, most készül hozzá a stabilizáló. Laposvas lesz lehajlítva, és bronz színűre festve.

    "Szoktak még a jobb-bal oldal közé merevítést tenni." ezt a kérdésed nem teljesen értem, kifejtenéd pontosabban mire gondoltál?

    Várom további kérdéseitek, és a találgatásokat a székláb megoldására?
    Aki még kiváncsi a további munkáimra, az jelezze, küldöm privoben.

    A feltöltöt kép is autóba építet, fiókos "szekrényt" mutatt, de nem ez a legkomolyabb alkotásom. Azt sajnos nem tudom feltölteni. Itt a "szekrény" és a kalaptartó is az én alkotásom.

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1246 üzenetére

    Pár perc és írok.

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1246 üzenetére

    Szia Kálmán!

    Akkor még egy kis segítség padláb ügyben, ragasztásban, és a mostani faablak gyártásban gondolkodjál.

    A gépekkel kapcsolatban:
    A Felder az egyik legkomolyabb gép az asztalos iparban. Ami nekem van az a 700-as széria, ami már profesziónálisnak számít. Fölötte van még a 900-as széria, de sz már csillagászati áron van. Mondjuk ezek se olcsók, nekem ezek alkalmivételbe voltak. Először a gyaluval kapcsolatban, annyit hogy mind a kettő 500-as gyalu. A lapszabász 2800-as, a marógép csapozókocsis. A szalagfűrész kicsit kicsi, csak 500-as. Mondjuk keveset használom, mert a legtöbb vágást, a lapszabásszal csinálom. Amúgy még marókés hiányban szenvedek, ami sokszor gondot is jelent.

    Röviden ennyi!
    Várom tovi kérdéseid, és tippeidett!

    Ui.: Az autóba beépíett szekrény hogy tetszett?

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • Madmax81

    aktív tag

    válasz kalman7 #1249 üzenetére

    Hali

    Az a gáz hogy igénytelenek az Angolok persze nem mindenki de az ottani szakik nagyon pl felületkezelés ügyileg , szakmailag sem állnak valami jól .
    Minden a tradicióról szól semmi ujitás minden a régi elvek alapján működik mindegy hogy az jó vagy rossz , amikor kimentünk és neki láttunk a ház felujitásának a szakik csak néztek hogy mit csinálunk de a végén nekik is tetszett a végeredmény .
    Második alkalommal pedig egy jól menő cégnél segitettünk be az sem volt valami leány álom

    1956-2010 07.22 Varga László

  • Madmax81

    aktív tag

    válasz kalman7 #1250 üzenetére

    Hali

    Elsőre képzelj el egy sima ajtót belső rész nélkül utána kerülnek bele az ivek stb..
    Az ajtó 1 az 1 ben van kiszerkesztve minden méret arányos a rajz alapján kerülnek megmunkálásra a belső darabok , tömbösités majd rajzolás szalag fűrész majd csiszolás aztán próba ha esetleg nem megfelelő még beszerelés előtt lehet módositani .
    Az ilyen ajtókhoz nagyon sok sablont kell késziteni szinte minden a sablonok alapján készül el .

    Ajtó 3

    4

    1956-2010 07.22 Varga László

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1260 üzenetére

    Azt tudom, én is olvastam, de az nekem nem segít. Én másra vagyok kiváncsi. Mert az csak annyi könnyítést jelent, hogy az illetékes hatóságokat nem nekem kell megkeresni, hanem a jegyző intézi. Az akkor lenne fontos számomra ha műhelyben is gondolkodnák, de abban sajnos nem tudok. De azért köszi a tippet.

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1260 üzenetére

    Más.
    A gépekkel kapcsolatban még, mivel ma kaptam a Felder-től "katlógust". Így jutott az eszembe, hogy betűzzem ide a címűket: http://tapolca.felder-gruppe.at/
    Plussz március 20-23 között lesz vsár náluk, ha valaki esetleg gépet szeretne vásárolni. :D

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • mdk01

    addikt

    válasz kalman7 #1264 üzenetére

    Nem raksz bele fiókot.....
    ..... vagy az oldal közepére 45 fokba felszerelsz ,a vizszintes választóra egy 150mm széles lapot amire felrakod a fiókvasalatot.
    Ezzel csak az a baj hogy minél hátrébb szereled fel az oldalra ezt a 150mm széles fiókvasalt tartó lapot annál keskenyebb lesz a fiók viszont a mélysége nő.

    Ha nem érthető rajzolok.

    Üdv.

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1264 üzenetére

    Szia!

    Tudnál további méreteket adni. Mivel van egy ötletem, csak kellenének még méretek, a megvalósíthatóság miatt. A teljes magaságra, ott ahová a fiók kerül, és a fiók minimális magaságára lenne első sorban szükségem.

    Csáó Szilárd!

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1264 üzenetére

    A padláb kialakításának megoldása. A többire már talán rájöttök, ha nem akkor majd leírom. :)

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1278 üzenetére

    Lényegében igen. De nem teljesen úgy ahogy, te írod. 5mm-es anyagból fogtam 7db és sablonba ragyasztottam össze.

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1277 üzenetére

    Pár perc és feltöltöm az álltalam ki gondolt tervet a fiókra. A pontos méreteket nem tudom megmondani mert a fiókgörgö magaságát nem tudom fejből. Azt csak holnapra tudom megmundani.

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1281 üzenetére

    Nem kezeltem semmivel. A száraz anyagot bekenytem simán ragasztóval és beszorítottam a sablonba. Annyit csináltam, hogy a belső léceknek mind a két felét bekenytem ragasztóval. Ragasztás után már csak két oldalát gyalutam, mivel a másik két oldalát már ragasztás elött készre gyalultam. Amúgy elég sokat elbír az anyag, mielött eltörne, így ragasztva meg főleg. Ha máskor ilyet csinálsz, probáld ki egy lécen hol van a határ, hol kezd el törni. Még egy ötelt, a hajlításhoz: esetleg melegítsd meg egy kicsit. Én a kályhám kürtőjén kisérleteztem vele, óvatosan el lehet vele érni jobb eredményt, mint hidegen. Amúgy minél vékonyabbra gyalulod, annál szűkebb ívet lehet kihozni belőle. Nekem eddi 2mm-re sikerült kigyalulnom tölgy anyagot, az akácnak 3mm a minimuma /házilag, gyalulással/. Ráálltam és meg se mozdult. :-) Szerintem nyugodtan át mehettem volna autóval, és nem lett volna semmi baja. De a vas merevítők nem akarnak elkészülni, mivel "kovácsolni" szeretném a laposvasakat, csak mindig elfelejtek szenet vinni a műhelybe. Így nem tudok kovácsolni. :-) Ha megleszek a vasakkal rakok fel képet.

    [ Szerkesztve ]

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1283 üzenetére

    A beépítést nem magamnak csináltam. Festéket árulnak belőle. :-) Ott tesztelem az olcsó fiókgörgőket, meddig bírják a strapát. Meglepően jól bírják. Tavaly októberben csináltam, és eddig egyetlen egy görgő adta meg magát, de az sem végleg, csak kifordult a helyéből, azt a sínt kicseréltem, egy másikra, és a rossz sínt, pedig utána megjavítottam, és most arra vár, hogy majd egy szekrénybe beépítésre kerüljön. Mobil műhelyen gondolkok, de első körben utánfutóra fogom megcsinálni. Majd ha meglesz felrakom.

    A hajlításhoz: elvileg lehet, mondjuk lehet, hogy a 6-7mm már lehet, hogy vastag. Meg nem tudom, hogy mennyire merev ha 8-10cm széles anyagba gondolkodunk. Habár én komlett konyhabútor frontot szeretnék csinálni hajlítva. De az illesztésektől félek.

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1283 üzenetére

    A beépítést nem magamnak csináltam. Festéket árulnak belőle. :-) Ott tesztelem az olcsó fiókgörgőket, meddig bírják a strapát. Meglepően jól bírják. Tavaly októberben csináltam, és eddig egyetlen egy görgő adta meg magát, de az sem végleg, csak kifordult a helyéből, azt a sínt kicseréltem, egy másikra, és a rossz sínt, pedig utána megjavítottam, és most arra vár, hogy majd egy szekrénybe beépítésre kerüljön. Mobil műhelyen gondolkok, de első körben utánfutóra fogom megcsinálni. Majd ha meglesz felrakom.

    A hajlításhoz: elvileg lehet, mondjuk lehet, hogy a 6-7mm már lehet, hogy vastag. Meg nem tudom, hogy mennyire merev ha 8-10cm széles anyagba gondolkodunk. Habár én komlett konyhabútor frontot szeretnék csinálni hajlítva. De az illesztésektől félek.

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • mdk01

    addikt

    válasz kalman7 #1276 üzenetére

    Én is négyzet alakúra gondoltam fentebb de most beugrott egy olyan megoldás is hogy ha a fiók alá felszerelsz fixre egy választólapot mintha egy polc lenne és erre a fix polcra felrögzítesz két golyós fiókvasalatot FEKTETVE. Na erre a vasaltra már fel lehet szerelni egy háromszög alakú fiókot.Ezt szinte teljesen ki lehet majd húzni.
    Mivel a vasalat fektetve van a tervezett teherbírásának az 1/3-át fogja bírni de nem túl nagy a fiók.
    A fiók fenekét vastag(18) lapból kell megcsinálni hogy a fiókvasalatot tudd mibe csavarozni.

    Remélem érthető.

    üdv.

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1291 üzenetére

    Az arnyfüstneka technológiáját tudom, csak kiváncsi voltam arra hogy valaki csinálta-e már? Amúgy az útóbbi két napban többször is szakmát válltottam. :-) Voltam kovács, és voltam szoba festő. Szobafestő még leszek is, egy pár napig. :-) A pad merevítés hogy tetszik? Habár még nincs le festve, de bronz színűre lesz le festve.

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1294 üzenetére

    Össze csukva 250 mm. És abból huzod ki. A maximális kihuzhatósága kb. 80%. De holnap küldök képet az általam gondolt görgörő. Mondjuk ez a legolcsóbb fajta, de jól bírja a strapát.Ilyet szereltem a furgonba is. :-) Azt mondjuk nem hiszem, hogy fektetve is működne, de majd megkérdem a "beszállítómat" mit tud ajánlani, és ha lehet küldök képet majd az álltala ajánlott sínről.

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1295 üzenetére

    Igen Lidl-ből származik. A vasalat meg teljesen saját gyártmány. A közepére is kovácsoltam volna valamit, de sajna nem tudom a közepét felhevíteni. Ahoz kicsi a kazánom. Nem fér bele, úgy hogy a közepe legyen a parázsba. :-( De már szemezek egy kovács felszereléssel, a faipar.hu-n van egy 175.000Ft-rt. De az egyenlőre kicsit sok nekem. Azt hiszem megkeresem majd az ezer mester haveromat és alkotunk egyet. :-) Vasat tudok hozzá szerezni, még hütő motor kell, fujtatónak. :-)

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • Dízeles

    aktív tag

    válasz kalman7 #1294 üzenetére

    Hali
    A teljes kihúzású golyós fióksín szerelhető a fiók aljára is akkor minimum 16mm-es fiók fenék szükséges a sínek rögzítése végett.Fusson párhuzamosan .Lehet szerelhetsz hosszabbat is hiszen nem korlátoz az oldal szélessége .A t.k.g fióksín teljesen kihúzható ,
    beszerelést követően többször húzd ki és told be a fiókot ,hogy a golyók helyre kerüljenek. :B .

    Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz kalman7 #1354 üzenetére

    Üdv!

    Kalman7: Régen jártál erre fele. Azt nem tudom másoknál, hogy van de nálam az anyag ár, az bruttó, szélezettlen, és I. II. osztályu.
    Táblásítva a JAFHolcz-nál, a hossztoldott 16.525 Ft a hossztoldás nélküli 21.225 Ft-tól indul, és ezek nettó árak. Erről van katalogusom, hogy máshol mennyi azt nem tudom.

    De én személy szerint már lemondtam a tölgyről, találtam másik fafajt, ami olcsóbb is, és végeredményben úgyan az a hatás érhető el mint a tölgynél. Nekem még majdnem jobban is tetszik mint a tölgy. Ez pedig az akác. Annak nettó 115.000 Ft/m3 az ára. Menmunkálasa úgyan olyan mint a tölgynek, nem szakad jobban, de sokkal kevésbé kell rá vigyázni munka közben, mint a tölgyre. Pácolva meg megtévesztésig tölgy hatása van. Ez tapasztalat! A képeken felrakott kertibútorra szinte mindenki azt mondja, hogy tölgy, pedig akác.

    Csáó Szilárd!

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1354 üzenetére

    Így van, ahogyan mondod: Szórnak az anyagárak. Sok hozzáértő, és sok hozzá nem értő kereskedő szándékozik megélni belőle. Még mindig amondó vagyok, hogy ha valaki szerez tőkét, vegyen rönköt, bérben szabassa, saját maga szárítsa, osztályozza, tárolja. A kereskedő csak abból tud megélni, ha valakinek sürgős az anyag - abból viszont igen jól, mint mindenből, ami sürgős.

    A negyven centis tölgy nem ritkaság. A tölgyet többöles méret alatt ritkán döntik. Ha mégis, akkor az vagy beteg, vagypedig az beteg, aki dönti. Az egyméter feletti szélesség a ritkaság - de az sem elérhetetlen.

    "...megmérte a palló legkeskenyebb helyén a szélességét, aztán a hosszából levonta a berepedéseket és úgy szorozta össze..."

    Így kell szakszerűen anyagot vásárolni. Fenti idézet magáért beszél.

    Mégegyszer táblásítás:
    Jómagam eredetileg épp azzal számoltam, hogy egy táblásító műhely négyzetméterenként 3 e Ft-ért dolgozik átlagosan. Ám ha valakinek a saját asztalosműhelyében szottyan kedve táblásítani ugyanennyiért, biztos, hogy lesz mit kennie a kenyérre. (napi hat négyzetmétert ha táblásít, ami amatőrnek se túl nagy kunszt, akkor az bruttó tizennyolc rugó. Van, akinek a dupláját sem éri el a havi nyugdíja, szociális segélye, tudomén milyen könyöradomány jövedelme.) Szóval napi közel húszból ha valaki a gépkopáson sipákol, akkor az nem pénzt akar keresni, hanem kifogást.

    És a faárakról mégegyszer: Mindenkinek van egy beszerzési folyosólya, amihez többnyire ragaszkodik. Ez lehet jobb, rosszabb. Nemritkán a szaktársak is titkolják egymás elől a valódi árakat, mert azzal ugye erősbíti a konkurrenciát. Jómagam azt vettem észre, hogy a fa árak valójában nagyon hasonlítanak a krumpli árához: Ha sok fát döntenek, akkor olcsó a fa, ha ezelőtt 10-50 évvel sokat telepítettek, akkor olcsó a fa, ha fabetegségek gyötrik az erdész birtokát, drágul a fa, ha külföldről valaki nagy tételt hoz be, olcsóbb a fa,... és sorolhatnám reggelig. Nincs olyan, hogy a minőségi szélezetlen tölgy ára ennyi, ha olcsóbb akkor rosszabb, ha drágább, akkor jobb. Olyan fát venni, mint lovat: Aki szereti, az mindjobban ért hozzá, és egyre jobb lovai vannak, aki nem szereti, és nem ért hozzá, arra rásózzák a kivénült gebét, ami vágóhídra érett, és többet eszik, mint húz.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Longeye

    tag

    válasz kalman7 #1561 üzenetére

    Szia kalman7!

    A hullámokat nem kézzel csináltam, hanem körzővel. Kimértem a polcot, mintha sima egyenes polcot szeretnék csinálni, majd a polchelyek végeiből körzővel köríveket rajzoltam. Az összekötő kis íveket, meg egy kisebb befőztes üveg tetejével rajzoltam. Igazából a dekopírral nem tudtam követni nagyon pontosan a kivágást, de csiszolással kiigazítottam. Ezután meg felsőmaróval kerekítettem, de ezeket már Te is tudod...

    Egyre jobban rábeszéltek, hogy ne emeljem ki a faragást. Igazából gondolkodtam egy olyan megoldáson is, hogy az első lakkréteg után kiszedem a lakkot a faragásból, de mivel már az eredeti faragás elkészítése is kb 8 órámba került (no meg utána fél napig derékszögben jártam :) ), ezt elvetettem. No meg nem tudom mennyire lenne nehéz marni vagy faragni a lakkot.

    Igértem régebben egy képet a 45 fokos "gérvágó" berendezésemről (ami nem működik valami jól). Nem feledkeztem meg róla, de jobban szeretném munka közben lefotózni, úgy jobban látszik a lényege. No meg azóta rájöttem hogyan lehetne tökéletesíteni.

    /* Egy lelkes kontár */

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1561 üzenetére

    "A lakkozás pedig kifejezetten előhozza a ragasztót. A fát sötétíti, a ragasztót világosítja."

    Ezt nem tudtam, de nagyon hasznos információ, én is köszönöm!

    "Nem szoktam, de most letöröltem a kigyöngyözött ragasztót - gondoltam kipróbálom, sokan csinálják így. Aztán jól átcsiszoltam, mégis ott maradt az a nyamvadt ragasztó. Hagytam volna gyöngyökben megszáradni, mint eddig..."

    Erre viszont én tudok biztos tippet: Odakészítel egy vedér langyosvizet benne egy jóminőségű szivaccsal (nekem bevált a baumaxos "csodaszivacs"). A szivacsból ne csorogjon a víz, csak annyira nyomd ki, hogy ha jobban megnyomod, akkor még bőséges levet eresszen. Na, ezzel töröld le a kigyöngyözött ragasztót a következőképpen: Ahol látható a gyöngy, pláne ahol több ragasztó serkent ki, ott nyomva húzod a szivacsot, hogy felhígítsd vízzel a ragasztót. A másik kezedben egy konyhai papírtörlővel pedig ugyanezzel a mozdulattal szárazra is törlöd, hogy ne legyen ideje a fának vizet szippantani. Eleinte mindig kétszer ismételd el ezt a procedúrát, később már érezni fogod, hogy kell-e mégegyszer törölni. Engem is rémül zavar az odaszáradt ragasztó az illesztések mellett, de ez a módszer sokkal gyorsabb, mint az alkatrészenkénti lakkozás, és teljesen egyenértékű az eredmény. (Természetesen a nagyon értékes bútoroknál más a helyzet. Egy ébenfa munkánál én sem kockáztatnék, de egy fenyő polcnál így járok el.)

    "Lehetett volna úgy csinálni, hogy a teljes lapot lelakkozod 2 rétegben, utána marod ki a mintát. "

    Ez lett volna az igazi megoldás, de Longeye számára eső után köpönyeg. Sose várd egy lelkes amatőrtől, hogy mindent tudjon, amit a szakmában tanítanak. Mindenesetre a későbbiekben hasznát veheti a tanácsodnak.

    Abban nem hiszek, hogy a kapillárisokat szikével elvágva azok elzáródnának. A finomcsiszolásban inkább hiszek, hiszen ott a csiszolatport dörzsöljük bele a hajszálcsövekbe, és az vizet kapva bedagad, és mégjobban zár emiatt. De hozzá kell tennem, hogy érdemes ennek ellenére mindkét módszeredet kipróbálni, merthisz az asztalostudomány kifejezetten empírikus.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák