Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz csocsoszán #276 üzenetére

    "az ellenállás változásával a frekimenet is változna"
    Na de éppen ez a cél, e célból készül a szabályzó, hogy a frekimenetet változtassuk, szabályozzuk vele.

    "Nem mindegy hogy az erősítő milyen ohmot lát a magas, közép fele"
    Nem mindegy, de itt éppen azzal változtatjuk az érintett hangszóró relatív érzékenységét (decibel), hogy változtatjuk az Ohmot (impedancia és DC ellenállás), amit az erősítő lát felőle. Ez nem elkerülendő ez esetben, hanem éppen ez a cél, éppen e célból készül a szabályzó, ez a módszere.

    "Az egy ellenállás osztó, amelyik a hangszóró felé mindig azonos értéket kell hogy mutasson"
    Hogy létra vagy osztó, az minőségi kérdés, és mint írtam, néha keveredik is a két módszer, de éppen arról van szó, hogy változtatjuk azt, hogy a hangszóró és az erősítő(!) felé milyen Ohm értéket mutasson. Tehát nemhogy nem kell, hogy azonos értéket mutasson, hanem az kell, az a cél, hogy a szabályzó beállításától függő értéket mutasson - az erősítő felé. Az ilyen szabályzók különböző állásaiban mindig egy kicsit változik a hangdoboz egészének impedancia- (és ellenállás-) menete, de ez jelen esetben nem elkerülendő, hanem ez a cél, ezért csináljuk, ugyanis ennek révén változtatjuk a hangdoboz egészének frekvenciamenetét, amely frekvenciamenetváltozás megintcsak nemhogy elkerülendő lenne, hanem éppenhogy cél. A hangdoboz impedancia- (és DC ellenállás-) menetének manipulálásával manipuláljuk a frekvenciamenetét. 4-5 Ohm eltérések az adott hangszórónál eredményeznek 2-3 decibel eltérést az adott hangszórónál.

    "Arról ne is beszéljünk, hogy inkább megfelelő db-s hangszórók összeválogatása hozza a jobb eredményt."
    Na de ilyen esetben is "megfelelő" dB-ű hangszórókat válogatnak össze, csak ezen "megfelelőségen" felül adnak még egy "megfelelőségi" szabályozási eszközt a felhasználó kezébe, hogy neki még megfelelőbb legyen a frekimenet a helyi akusztikai körülményektől és a saját ízlésétől függően.

    Aminek az elkerüléséről beszélsz, az ennél az eszköznél maga a cél. Az a cél, hogy az erősítő más Ohmot lásson az adott hangszórónál, és ezáltal változzon a frekvenciamenet. Az a módszer, hogy az Ohm értékek változtatásával változtatjuk a frekvenciamenetet. Nem elkerülendő, hanem éppen ellenkezőleg, ezért készül!

    Nem kell megijedni attól, hogy az Ohm értékek manipulálásával dolgozunk. Két (három) okból sem kell megijedni. Egyrészt "elenyésző" a manipuláció mértéke ahhoz képest, hogy minden hangszórónak önmagában mennyire durva impedanciamenete van, 3-6 Ohm-os völgyekkel, több tíz Ohm-os hegycsúcsokkal. Ehhez képest a szabályzó miatti változás "elenyésző". Másrészt, azért sem kell megijedni, mert az eszköz révén kvázi megemelődik az adott hangszóró minimumimpedanciája az erősítő felé. Ugyebár az erősítőre (hangszóróra) alapvetően a minimumimpedancia a veszélyes, és egy ilyen szabályzó a beiktatott ellenállások révén többé vagy kevésbé, de mindenképpen eleve kvázi megnöveli az adott hangszóró minimumimpedanciáját (és DC ellenállását). Harmadrészt, az ilyen eszköz kvázi simítja is az adott hangszóró impedanciamenetét, hiszen 4 Ohm-os minimum és 40 Ohmos maximum között tízszeres az arány, 6 Ohm-os minimum és 42 Ohmos maximum között kisebb az arány, 8 Ohmos minimum és 44 Ohmos maximum között sokkal kisebb az arány. Ergo, egyenletesebb impedanciamenetet lát az erősítő, magasabb impedanciaminimummal. Az erősítő örül.

    Aminek az elkerülendőségéről szólsz, az ennek a szabályzó eszköznek éppen maga a célja, eszköze, módszere. A frekimenet manipulálása az Ohm-ok manipulálásával.

    Amiben igazad van, az az, hogy ha figyelmesen megnézem a szóbanforgó Kappa szabályzóit, akkor minden jel szerint az látható belőle, hogy ő valóban nem ellenálláslétrát ("dzsekszlit") alkalmaz, hanem csúszópotenciométert. A potenciométer valóban gyengébb hangminőségű megoldás, mint az ellenálláslétra. Az igényesebb megoldások ellenálláslétrát használnak, persze azok esetében jóval kevesebb fokozat van, általában két vagy három fokozat, tehát azok kevésbé finomszabályozhatóak, mint a Kappa 9.

Új hozzászólás Aktív témák