Új hozzászólás Aktív témák

  • #92251648

    törölt tag

    válasz alphamooncam #302 üzenetére

    Hangmérnökként olvasva így korán reggel kicsit fájtak a szavaid. :)

    Az itt firtatott DSP-s felhasználási mód többnyire kimerül egy parametrikus ekvalizálásban (EQ). Ezt elég fura a hangmérnök tevékenységével párhuzamba hozni. Ahogy korábban is írtam, DSP szinte minden digitális eszközben van a hangmixerektől a DAC-okon át a házimozi erősítőkig, nem tudjuk elkerülni. Amikor egy digitális eszközön hangerőt állítasz, többnyire azt is egyfajta DSP végzi el (leszámítva a becsületesebb készülékeket, amikben a szintmódosítás az analóg áramkörben történik, de az olcsóbb típusoknál ez nagyon ritka).

    A hangsugárzód és a szobád erőteljesen beleszólnak a hangzásba, többek között módosítják a hangszíneket, egyes frekvenciákon többletet, máshol hiányt okoznak. Ha ezt egy DSP-vel ellensúlyozod, az nem feltétlenül az ördög műve (de nem is egy hangmérnök feladata). Egyszer beállítod és mindenféle műsornál ugyanazt végzi el, nem kell hozzá nagy tudás.

    A gondot az okozza, hogy ha az átvitelben valami durvább hiányosság mutatkozik a jelszintben, frekvenciaválaszban, az általában együtt jár más bajokkal is (pl. magas torzítás, fázistolás). A jelszinten még képes módosítani a DSP (már ha tudja, hol és milyen mértékben kell beavatkoznia), de a torzítást, sokszor még a fázismenetet sem tudja korrigálni. Ezért is nem alkalmas arra, amilyen néven mostanában kínálják: szobakorrekció. Nem tolja odébb a szekrényt, nem csillapítja a mennyezetet és az ablakot sem pucolja meg. Maximum megpróbálja közömbösíteni ezek negatív hatását, de nagyon ritkán sikerül neki.

Új hozzászólás Aktív témák