Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dgyuri0123

    nagyúr

    válasz Mathiask #1623 üzenetére

    "csinálna alá-fölérendelést, vagy jobb-rosszabb megállapítást"

    Csak a tréfa kedvéért : Komár Laci vs Allan Taylor. Kell-e rangsorolni?
    Tudom, van akinek az első versenyző a bejövős, de (szerintem) az a user nem idejár "beszélgetni". Egy golfklubba sem feltétlenül x focicsapat kemény magja jár "ütögetni"... ha érted, mire gondolok. Mi most egy olyan "klub" vagyunk, ahol (gondolom) Allan Taylor jönne ki győztesen.. vagy rosszul gondolom, már megint?

    Volt egy tréfás mondás... nudisták a nudistatelepre, fatalisták a fatelepre. :)

    "csak a zene van"

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Mathiask #1623 üzenetére

    "(Egyébként meglepne ha az "idevágó tudományág" azon kívül, hogy leírja mondjuk a műfajok "tulajdonságjegyeit" csinálna alá-fölérendelést, vagy jobb-rosszabb megállapítást.)"

    Már maguk a tulajdonságjegyek létrehoznak nivellációt. Ilymódon a leírásuk is eleve, de persze a társadalomtudományokban mindig vitakérdés, hogy a tudósnak szabad-e normatív szempontot belevinnie a vizsgálatba és annak kiértékelésébe. De nézzél olyan terminusokat, mint irodalom versus szubliteratúra. Magasművészet versus könnyű műfaj. Komolyzene versus könnyűzene. Ezek többé-kevésbé alá-fölérendelő tudományos terminusok. Lásd még Adorno és a többi. Az esztétikatudomány minden irányzata belefut normativitásba, némelyikük ezt fel is vállalja mint elkerülhetetlent. De a lényeg az, hogy a vizsgált tárgyak tulajdonságjegyei hordozzák az alá-fölérendelődést, ha hordoznak ilyet. Például a dáridóműfaj olyan tulajdonságjegyek mentén határozza meg saját magát, amivel mint esztétikum óhatatlanul szubzene lesz, óhatatlanul alárendelődik sokmindennek, például a dodekafón komolyzenének. A nyárikonyhában a gerlicés falvédő olyan műfaji jegyek mentén határozza meg magát, amivel mint esztétikum óhatatlanul alárendelődik a németalföldi barokk festészetnek. Bárki kedvelheti bármelyiket, de nem igaz, hogy ne lenne illendő erről beszélni. Azért gyűltünk össze, hogy ezekről is beszéljünk. Függetlenül attól, hogy beidézünk egy szakmai kritikát, elemzést, monográfiát vagy elmondjuk a saját gondolatainkat. Illik erről is elmondani a saját gondolatainkat is, ezért vagyunk itt.

    "Hát írjuk le, linkeljünk cikkeket, stb... Nincs ezzel baj. Itt a topicban még egyetlen félmondat se volt leírva ezekről a dolgokról.(ha jól rémlik)"

    Éppenséggel volt, közvetlenebbül vagy közvetettebben. Mindazonáltal persze, elsősorban műszaki dolgokról esett eddig itt szó, és feltehetőleg a későbbiekben is elsősorban műszaki dolgokról fog esni szó, aszerint, ahogyan a tagság érdeklődési köre ezt irányítja. Nyilván, ha a Kam Mária a RetekNyaláBbal félszavakkal beszélget, abba kevesen fognak tudni aktívan bekapcsolódni, de ilyenbe bekapcsolódásra is volt már példa. Másba meg többen be tudnak kapcsolódnia zeneesztétikailag is. Lesz még bőven itt közös esztétizálás is, meg volt is már. Cikkek idézgetése is nyilván lesz majd bőven - ha a tagság adott részének vagy egészének érdeklődése úgy irányul. Itt szabad esztétizálni, akár személyes szubjektíve, akár tudományos objektíve. Ne félj ettől, ez szép. Ha valamit nagyon leszólnivalónak gondolunk, annak a leszólása is "szép" - és a leszólt dolog megvédése is "szép". Szabad. Illik. Fontos. Ugyanúgy, ahogy a készülékekről, készülékgyártókról beszélünk, ugyanolyan bátran zenékről, zenegyártókról is. Audiokultúra. Ez szép. :)

Új hozzászólás Aktív témák