Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alabástrom

    senior tag

    válasz #92251648 #165 üzenetére

    Mire gondolsz?

    A feleségem zenész (főállású, komolyzene). Valóban érdekes, mennyire máshogy hallgat zenét Ő és én, mennyire mást jelent kettőnknek. Erről is hosszasan lehetne beszélgetni, hogy mit jelenthet a zene (a szép hangzások okozta érzékszervi öröm, vagy a darab tartalma, amit a zeneszerző belekomponált, vagy az a szellem, amit az előadó zenész ott abban a pillanatban beletett, vagy ha már hifi topicban vagyunk, akkor a kütyüzés, gyűjtögetés, ilyen formájú "önmegvalósítás", szocializálódás, vagy még sokkal betegebb dolgok is, mint versengés vagy a folyamatos fejlődés illúziója, stb stb stb)

    Én a feleségemnél úgy látom, hogy ő, mint zenész, elsősorban a zeneszerző és az előadó zenészek által beletett értékeket díjazza leginkább a zenében. Pont ez a terület az a fent felsoroltak közül, amihez a legkevésbé kell komoly hifi.

    [ Szerkesztve ]

    Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

  • #56474624

    törölt tag

    válasz #92251648 #165 üzenetére

    Szerintem a zenéléssel inkább az változik, hogy az ember olyan dolgokat kihall a zenész hangszeres játékából, amit addig nem. Értelmet nyerhetnek olyan dolgok, amik addig nem. De ez inkább a hangszeres technika, a konkrét hangok, zenei motívumok kihallására van hatással. Az érzelmi tartalom feldolgozására szerintem nem. Nem élem át most jobban Chopint, mint 15 éve, mikor még nem zenéltem, és nem tombolok jobban Slayerre sem. Mert a zenét nem kell tudatosan feldolgozni, tudatalatt jönnek létre az érzelmek/hangulat. Mint mikor filmet néz az ember: szükségtelen külön, tudatosan figyelnie a zenére (sőt, annál jobb, ha nem teszi), mert akkor is hat, ha a film után egyetlen kis dallamfoszlányra sem emlékszik belőle.

    Amúgy hifi buzulás nélkül is lehet úgy zenét hallgatni, hogy ne az érzelmi mondanivaló legyen az elsődleges. Lehet analizálni a zenét nem hifi füllel is. Szerintem, mikor a zenész teljesítményét nézem, az sem az az igazán elmélyült zenehallgatás, mint mikor egyszerűen csak sodródok, "belesüppedek" a hangok világába.
    Szóval szerintem ez fejben dől el, hogy az ember átkapcsol-e olyan tudatállapotba.
    Viszont azt is hozzá kell tenni, hogy vannak olyan hifi-rendszerek is, melyekkel ez eleve esélytelen: a zenehallgatás legnagyobb ellensége a nyomulós magas, a magamutogató hangok.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák