Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szazbolha

    addikt

    válasz alphamooncam #630 üzenetére

    Szerintem ne rágódj ezen, minden audió láncnak van frekvenciatorzítása.
    Épp ez teszi kellemessé némelyiket, vagy hallgathatatlanná a másikat.
    Az szép elv, hogy a HIFI arra való (célja, stb), hogy az szerző/előadó +hangmérnök elképzelését a lehető legjobban vissza adja, de befogadóként, abszolút szubjektív elemként ott vagyunk mi a végén.
    Be kell vállalni ezt a frekvenciatorzítás mizériát.... szerintem

  • #56474624

    törölt tag

    válasz alphamooncam #630 üzenetére

    Magaskiemeléses torzítástól eljutottunk a frekvenciaválasz mentén történő hangnyomástorzításig.

    Kifejtenéd ezt kérlek?! Már csak azért, mert ebben a konszenzusban olybá tűnik, hogy a torzítás, és a magaban gazdag nálad felcserélhető szinonimák.

    Eleve te akartál általánosítani egy kiragadott példából (tehát az én PC-m mint digitális forrás), hogy akkor általában a torzítás és magaskiemelés felcserélhetőek-e nálam.
    Erre jött válaszul, hogyha magasban gazdag hangról beszélünk (karakterből adódóan, mint pl. AD900x és még inkább DT990 Edition/Pro), amit én úgy neveztem röviden, hogy magaskiemelés, akkor eleve frekvenciatorzításról beszélhetünk.
    Az akármilyen torzítás persze nem feltétlen többletmagassal jár általában, nálam a PC-mnél igen. És mellesleg, ha többletmagassal is jár, az akkor is egészségtelenebb a hallásunk számára, mint a színezés miatti magastöbblet.
    Ez így világos már? Én azt nem értem, hogy mit nem értesz ennyi ideje ezen, hogy még mindig azt emlegeted, hogy te kitérő választ kaptál, pedig eleve te akartál általánosítani egy konkrét példából.


    hogy bizony egy flat fiókba skatulyázott Sennheiser HD600-as is frekvenciaválasz mentén történő hangnyomástorzítása olvasható ki a diagrammjából.


    Erről is volt már szó, hogy azért, mert valami nem tökéletesen flat, még nem kell elvetni az erre való törekvést, hiábavalóként beállítani. A frekvenciaválasznál egyáltalán nem mindegy, hogy hol, illetve mennyivel tér el. No és persze nem ez az egyetlen tényező, hogyan érzékeljük a hangot, mert nem egy szinuszos mérőjelet hallgatunk. Inkább hallás alapján szoktuk megállapítani, valami mennyire természetesen adja vissza az akusztikus hangszerek hangszínét, hangzását.
    A HD600 általános elismertségnek örvend e tekintetben. Ez még nem jelenti azt, hogy tökéletes.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz alphamooncam #630 üzenetére

    Én nem szeretném meghúzni a határt. Főleg nem frekvenciamenet görbére vonatkozóan. Vegyük azt, hogy két különböző hangdoboznak száz tizedesjegyig teljesen megegyezik a mért frekvenciamenet-görbéje, mégis nagy eséllyel feltételezhetjük, hogy ennek ellenére igencsak különböző tónusúnak fogjuk HALLANI őket.

    Másrészt, a mért görbe alapján történő határmeghúzás is persze készüléktípusfüggő. Hangsugárzó, analóg lemezjátszó hangszedője... esetén 1dB-es kitérések még hagyján, erősítő, CD-játszó... esetén "horribilis". De már erősítő esetében is, ha nem eszmei mérési körülmények között méred, hanem valós, összetett terhelést jelentő hangsugárzót rákapcsolva, mindjárt megváltozik a frekvenciaválasza is, és máris megszokottá válnak holmi 1dB-es kitérések.

    Az élet minden területén a határmeghúzás a legnehezebb dolog a fekete és fehér között, de ez nem jelenti azt, hogy kimegyünk Oszlopos Simeonnak a sivatagba és bámulunk magunk elé, hanem igyekszünk kategóriákat létrehozni a dialektikusan egyértelmű fekete és fehér között, és azokat a köztes kategóriákat praktikusan használni (szürke ötven árnyalata, röhhöhöhöhö). Hifiben leginkábbb az dönt, hogy ki mit hall, azaz mit érzékel és azt hogyan értékeli, azaz mit észlel.
    Attól még torzítás a torzítás, hogy széles a mezsgye, amin innen még nem nevezzük torzításnak és amin túl már torzításnak nevezzük.

    Ennek kapcsán visszatérve a "régi iskola" témára érdekességképpen. Például hangsugárzók esetében a nyolcvanas-kilencvenes években komoly tervezői pálfordulás történt, részben a torzítások (THD, IMD...) lecsökkenése, részben a hangolási kultúra megváltozása révén (például az addig jellemzően 8"-es mélyközepek átváltoztak jelllemzően 6,5"-essé, zárt dobozok reflexdobozzá...).
    Mondogattuk, hogy jó, jó, ezek a mai hangdobozok tényleg pontosabban, fényesebben, transzparensebben, definiáltabban szólnak... - kár, hogy kiveszett belőlük az élet!

    Szerk.:
    A P.S.-hoz.
    "P.S.:Magaskiemeléses torzítástól eljutottunk a frekvenciaválasz mentén történő hangnyomástorzításig. Ezt hogy értékelnéd, hány felkiálltójel?! "

    Sehogy se értékelném, hiszen nincs mit értékelni, mivelhogy nem jutottunk sehonnan sehova, a kettő megfogalmazás ugyanazt a tartalmat fedi, tehát ugyanott vagyunk, csak új megnevezés érkezett.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák