Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gabor9991

    őstag

    válasz lugosi #3875 üzenetére

    A szupergyors internet programban pont ez a helyzet.
    Ingyen pénzből, állami segítséggel lehet az elavult hálózaton szolgáltató konkurenciát kinyírnia annak, aki a pályázaton nyert pénzből kiépíti a ftth hálózatot.Itt a fogyasztó érdekét a szolgáltató érdeke elé helyezték és senkit nem zavar ez.

    [ Szerkesztve ]

  • dchard

    veterán

    válasz lugosi #3875 üzenetére

    "Az általad vázolt modellben előnyösebb nem vállalni a kezdeti piacra lépés kockázatát"

    Már hogy ne vállalná? Kezdjük azzal hogy kiperkált 10 milliárdot az államnak, amivel még nem ér semmit, mert ahhoz hogy az első ügyfelét megszerezze további 10 milliárdokat kell elköltenie, de ebből még nincs országos lefedettsége. Szerinted ez nem kezdeti kockázat vagy bárki átvállalja ezt? Attól még, hogy nemzeti roaming van, még ez a kockázat nem tűnik el, még csak nem is csökken számottevően. És akkor nem számoltam azzal, hogy kevés frekire fajlagosan drága a hálózatot kiépíteni. Te hol is vállalsz az irodaépítésnél ilyen mértékű és ennyire beláthatatlan kockázatot?

    Kiemeled - tévesen - a kezdeti kockázat kérdését, de jótékonyan kihagyod, hogy az első években az akkor monopol szolgáltatók milyen módon élvezték a helyzetüket és rabolták le a piacot. Nem volt ott semmiféle kapitalista verseny. Lehet hogy te nem emlékszel a 120 forintos perdíjakra, de én igen, és nem sírom vissza. Mint ahogy az is érdekes, hogy a díjak csökkentek, a profit meg nőtt. Lehet hogy még sem olyan jó a már említett cégeknek sem, ha irreálisan magasan tartják az áraikat a monopol helyzetük miatt? A nyugati (értsd: nyugat európai) országokban erre évtizedekkel ezelőtt rájöttek és keményen fel is lép az állam ha azt látja, hogy egy cég visszaél a gazdasági erőfölényével.

    "Attól, hogy sok ember használja, attól még nem lesz valamiféle közszolgáltatás"

    Nem közszolgáltatás, hanem közmű. Nagy különbség. Olyannyira, hogy bizonyos országokban éppen előkészítik a szabályozást az internet szolgáltatás közmű kategóriába emeléséről. Mert a társadalom működése szempontjából legalább olyan fontos, mint a gáz, a víz a villany, vagy a csatorna. Ez persze nem azt jelenti, hogy hatósági áras lesz, de sokkal szigorúbban fogják szabályozni a rendelkezésre állást például. Egyébként megállás nélkül szociális alapról beszélsz, holott egyetlen közmű sem jár szociális alapon. Ha nem fizetsz, kikötik mint a vizet vagy a villanyt. A kommunizmussal kapcsolatban meg fogalmi zavarban vagy, de ez már végképp nem ide tartozik. Erre annyit mondok, hogy ha itt piaci alapon működne az egészségügy, te pont ugyanúgy nem tudnál kibekkelni egy gyomorrákot 20-30millióért a magánkórházban, mint itt a legtöbben, de vállalkozóként hajlamos vagy elhinni, hogy ha a magánfogorvost meg tudod engedni magadnak pár százezerért, már ki tudod magadat vásárolni a magyar társadalmi problémákból. Súlyos tévedés, de őszintén remélem, hogy nem a saját bőrödön kell majd ezt megtapasztalnod.

    A fogyasztói szempont = gazdasági szempont. Ha egy szolgáltatás racionális áron működik, többen fizetnek elő, a mobil szolgáltatás pedig rosszul skálázódik lefelé, fele annyi előfizető kiszolgálása nem kerül fele annyiba. Arról nem beszélve - ha már a kapitalizmust ilyen módon a zászlódra tűzted - hogy a méretgazdaságosság szabályai is azt diktálják, hogy a volumen növelésével szorítható le az egységköltség, ami a vállalkozónak is jó, mert a fajlagos ráfordítás csökken, így javul a profitráta.

    Persze elhiszem, hogy rosszul érint ez téged, mert az elérhető árú internet és a home office terjedése miatt egyre kevesebb irodát kell építened. Hogy legyen egy kis valódi demagógia is a hozzászólásomban :)

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák